To Się Przyda

DRÓB I DZICZYZNA

1. Kurczak

2. Gęś

3.Indyk

Tajniki faszerowania i pieczenia drobiu


-Farszem możemy wypełnić nie tylko wnętrze tuszy drobiowej, podgardle i szyję-duże kurczaki często faszeruje się również pod skórą na piersiach.
-Ponieważ nadzienie pęcznieje pod czas pieczenia, nie nakładajmy go zbyt wiele.
-Kurczaki i indyki najlepiej piec w temp. 200*C, a gdy lekko się zrumienią, dopiekamy w temp. 180*C. Tłusty drób, a więc kaczki i gęsi, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220*C, a gdy mięso się zrumieni, obniżamy temp. do 200*C.
-Drób pieczemy pod przykryciem. Jeśli 15-20 minut przed końcem pieczenia skóra nie jest dość chrupiąca, zdejmujemy pokrywę.
-Żeby mięso po upieczeniu było soczyste i delikatne, jak najczęściej polewamy tusze wytworzonym sosem uzupełnionym bulionem, winem lub gorącą wodą.
-Jeśli po 2,5 - 3 godzinach pieczenia kaczka lub gęś wciąż jest twarda 9 trafiła nam się nie dość młoda sztuka), trzeba wyjąć ją z pieca, podlać gorącą wodą i dusić jeszcze 30-40 minut na średnim ogniu.
-Upieczona tuszka po wyjęciu z piekarnika powinna przez 10 minut ,,odpocząć", żeby soki równo się rozłożyły w mięsie i nie wypływały zbyt obficie podczas krojenia.


W galarecie, w cieście, po chińsku lub faszerowany- kurczaka można podawać na różne sposoby. Dzięki temu aromatyczne udka, soczysta pierś czy pikantne skrzydełka szybko nam się nie znudzą. Dania z poszczególnych części kurczaka z powodzeniem urozmaicą zarówno codzienny posiłek, jak i uroczystą kolację.






2017 r.




To danie przyrządzi nawet początkująca pani domu

Piersi kurczaka na fasolce szparagowej


Składniki:

-60 dag filetów z piersi kurczaka
-opakowanie mrożonej fasolki szparagowej
-cebula
-pęczek szczypiorku
-strąk czerwonej papryki
-papryczka chili
-kawałek imbiru
-łyżka sosu sojowego
-5 łyżek oleju
-2 łyżki musztardy
-łyżeczka octu winnego
-sól i pieprz

Przygotowanie:

  Cebulę i imbir obieramy. Pierś kurczaka wkładamy do rondla, zalewamy wodą, dodajemy plasterek imbiru i cebulę. Solimy i gotujemy do miękkości, ok. 20 minut.
  Paprykę i chili czyścimy z pestek i kroimy w kostkę. Pozostały imbir i szczypiorek siekamy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Przesmażamy papryk, chili, szczypiorek i imbir. Wlewamy sos sojowy i oprószamy pieprzem.
  Fasolkę wrzucamy do osolonego wrzątku, wlewamy łyżkę oleju i gotujemy ok. 10 minut. Odcedzamy. W miseczce mieszamy musztardę z 2 łyżkami oleju i octem winnym. Przyprawiamy solą i pieprzem.
  Pierś z kurczaka kroimy w plastry. Fasolkę szparagową układamy na półmisku, na niej rozkładamy plastry mięsa. Przykrywamy je smażonymi warzywami i polewamy sosem.




Kurczak w warzywach



Składniki:

-2 pojedyncze piersi z kurczaka
-sól i pieprz
Nadzienie:
-serek typu Almette
-2 suszone pomidory z zalewy

Przygotowanie:

Filety myjemy, suszymy i nacinamy robiąc kieszeń. Lekko solimy  i pieprzymy.
Pomidory drobno kroimy i łączymy z serkiem. Następnie nadziewamy farszem filety i spinamy wykałaczkami. Podsmażamy na odrobinie oleju. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i wokoło obsypujemy warzywami - warzywa na patelnię. Lekko solimy , pieprzymy i posypujemy ziołami. Całość polewamy 2 łyżkami oleju z pomidorów. Pieczemy ok. 40 minut w 180 st.




Pieczeń z farszem


Składniki:

-1,3-1,5 kg fileta z piersi indyka
-1 duża cebula
-30 dag pieczarek
-1 jajko
-pół namoczonej i odciśniętej bułki
-10 dag żółtego sera
-pół pęczka natki
-skórka odciśniętej cytryny
-sól i pieprz
-2 łyżki masła
-3 łyżki oleju
-pół szklanki wody

Przygotowanie:

Cebulę obieramy, pieczarki czyścimy. Cebulę grubo siekamy, a pieczarki w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło. Wrzucamy cebulę, pieczarki i dusimy. Przekładamy do miseczki i lekko studzimy.
Ser kroimy w małą kostkę. Natkę płuczemy, osuszamy i siekamy. Pieczarki z cebulą mieszamy z natką i serem. Do tego wbijamy jajko. Dodajemy bułkę oraz skórkę z cytryny. Nadzienie przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy.
Filet z indyka myjemy. Ostrym, długim nożem wycinamy kieszeń. Otwór wypełniamy farszem. Spinamy wykałaczkami. Mięso obwiązujemy bawełnianą nitką, formując pieczeń. Układamy na blasze Smarujemy olejem. Podlewamy wodą. Oprószamy solą i pieprzem. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 220*C.
Po 10 minutach temperaturę zmniejszamy do 190*C i pieczemy jeszcze 50 minut. W czasie pieczenia mięso często polewamy wodą i powstałym sosem. Gotową pieczeń kroimy, dekorujemy np. liśćmi sałaty, skórką z cytryny i żurawiną.



2016 r.


Mięso drobiowe z warzywami to pyszny, zdrowy posiłek.

Sałatka brokułowa  gęsiną



Składniki:

-2 filety z gęsi po ok. 20 dag
-2 łyżki oleju
-80 dag brokułów
-1 cebula
-2 łyżki oleju sezamowego
-1 brzoskwinia, mogą być 2 połówki z puszki
-1 papryczka chili
-1 i 2/3 szkl. bulionu warzywnego
-3 łyżki sosu sojowego
-3 łyżki orzeszków ziemnych
-sól, biały pieprz i szczypta cukru
-ew. listki mięty do dekoracji

Przygotowanie:

Filety płuczemy, wycieramy do sucha i nacinamy skórę w kratkę. Na patelni mocno rozgrzewamy olej. Wkładamy mięso skórą do dołu, zrumieniamy, Zmniejszamy płomień i smażymy jeszcze 10 minut.
W czasie smażenia filety kilka razy obracamy, aby usmażyły się równomiernie. Usmażone mięso przekładamy na talerzyk. Trzymamy w cieple.
Brzoskwinie obieramy i tniemy na cienkie cząstki. Brokuły czyścimy i dzielimy na różyczki. Cebulę obieramy i grubo siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej sezamowy. Wrzucamy cebulę i brzoskwinie. Krótko podduszamy. Dokładamy brokuły i orzechy. Wlewamy bulion oraz sos sojowy i gotujemy 8-10 minut. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Na patelnię ponownie wkładamy mięso i podgrzewamy.Chili oczyszczamy z pestek. Strączek tniemy na plasterki. Posypujemy nimi gotowe danie.




Zapiekane filety


Składniki na 4 porcje:

-4 małe pojedyncze filety z kurczaka
-sól i pieprz
-ostra papryka w proszku
-8 cienkich plasterków wędzonego boczku
-4-5 łyżek oleju
-3-4 łyżki wytrawnego białego wina
-pół szklanki śmietany
-6-7 łyżek startego żółtego sera

Przygotowanie:

Filety płuczemy i osuszamy. Oprószamy solą, pieprzem i papryką. Każdy filet zawijamy w dwa plastry boczku.
Na patelni rozgrzewamy olej. Wkładamy przygotowane filety. Smażymy 12-15 minut, często obracając. Przekładamy do naczynia żaroodpornego.
Tłuszcz ze smażenia mięsa mieszamy z winem i śmietaną. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mocno podgrzewamy. Sosem polewamy filety. Posypujemy żółtym serem. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 225 st. Zapiekamy ok. 10 minut. 
Podajemy z pieczonymi ziemniakami i duszonymi warzywami.






Kurczak faszerowany

Kurczak nadziewany wątróbkowym farszem, to przysmak. Chrupiąca, rumiana skórka, delikatne białe mięso to wspaniałe połączenie z wyrazistym w smaku nadzieniem. Danie wspaniałe.


Składniki na 8 porcji:

-1 kurczak ok. 1,2 kg
-20 dag wątróbek drobiowych
-2 kajzerki
-ok. 3/4 szklanki mleka
-2 jajka
-1 pęczek koperku
-5 dag masła
-2-3 ząbki czosnku
-sok wyciśnięty z połowy cytryny
-sól i pieprz
-2-3 łyżki stopionego masła

Przygotowanie:

Ząbki czosnku obieramy, miażdżymy i rozcieramy z solą. Mieszanką nacieramy tuszkę kurczaka. Skrapiamy sokiem z cytryny. Oprószamy solą i pieprzem. Wkładamy do lodówki na ok. 1 godzinę. Wątróbki czyścimy, moczymy, osączamy i drobno kroimy. Bułkę namaczamy w mleku. Koperek siekamy.
Oddzielamy żółtka od białek. Białka schładzamy, natomiast żółtka ucieramy z masłem. Mieszamy z posiekanym koperkiem i odciśniętą bułką. Dodajemy drobno pokrojone wątróbki. Schłodzone białka ubijamy na sztywno z dodatkiem soli. Pianę z białek ostrożnie łączymy z masą. Farsz przyprawiamy solą i pieprzem.
Kurczak napełniamy przygotowanym farszem, delikatnie upychając łyżką. Otwory spinamy wykałaczkami. Nogi związujemy bawełnianą nitką. Tuszkę smarujemy stopionym masłem. Układamy ją na blaszce. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Pieczemy 1 godzinę.






Kieszonki z kukurydzą


Przygotowanie:20 minut.Smażenie:ok. 6-8 minut. Porcja zawiera: 250 kcal

Składniki na 4 porcje:

-1 podwójny filet z piersi kurczaka
-1 łyżeczka ziół prowansalskich
-1 łyżeczka soku z cytryny
-sól i pieprz
-1 słoik marynowanych małych kolb kukurydzy
-2 łyżki pikantnego keczupu
-olej do smażenia
-kilka liści sałaty oraz pomidory jako dodatek
-świeże zioła do dekoracji

Przygotowanie

Mięso płuczemy i osuszamy. Filety rozcinamy tak, aby powstały 4 płaty. Układamy je na desce, przykrywamy folią i lekko rozbijamy. Usuwamy folię, sznycle skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy z obu stron solą, pieprzem i ziołami.
Kolby kukurydzy osączamy z zalewy. Sznycle smarujemy keczupem. Na każdy kładziemy po dwie kolby. Mięso zwijamy i spinamy wykałaczkami.
Na patelni rozgrzewamy olej i roladki smażymy 6-8 minut, często obracając. Warzywa myjemy, osączamy i rozdrabniamy. Gotowe kieszonki obkładamy warzywami i dekorujemy ziołami. Podajemy z ryżem.







Chociaż zwykle smażymy ją z cebulą, jej smak doskonale podkreślają owoce. Pod koniec smażenia dodajemy cząstki jabłek, brzoskwinie, śliwki lub morele z kompotu.Żeby wątróbka nie stwardniała, przyprawiamy ją solą po usmażeniu.

Wątróbka


czas przygotowania: 40 minut, 4 porcje, 1 porcja-ok. 290 kcal

Składniki:

-50 dag drobiowej wątróbki
-2 pomarańcze
-kilka listków cykorii
-3 łyżki groszku z puszki
-sól i pieprz
-łyżka mąki
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Wątróbkę płuczemy, czyścimy z żył i błon. Skrapiamy sokiem z pomarańczy, oprószamy pieprzem i odstawiamy na 15 minut.
Drugą pomarańczę obieramy. Skórkę kroimy w paski, a miąższ dzielimy na cząstki.
Na patelni rozgrzewamy olej. Kładziemy osuszone i oprószone mąką kawałki wątróbki. Zrumienione przekładamy na drugą stronę. Obkładamy owocami i skórką pomarańczową oraz groszkiem. Przykrywamy, dosmażamy i solimy.


Przekładamy na półmisek, ozdabiamy cykorią. Podajemy z ryżem.





Kura w białym sosie


Składniki:

-kura lub duży kurczak
-pęczek włoszczyzny z kawałkiem kapusty włoskiej
-1 cebula pokrojona na pół i podpieczona na blasze lub nad palnikiem gazowym albo na patelni
-pieprz, sól i cukier
-3 1/2 szklanki ryżu
3 szklanki mleka
-1 łyżka masła
Sos:
-3 łyżki mąki
-15 dag masła
-3 szklanki rosołu
-1-2 łyżeczki soku z cytryny
-cukier do smaku
-1/2 szklanki śmietany
-5 żółtek
-10 dag rodzynek 

Przygotowanie:

Kurę lub kurczaka czyścimy, dokładnie myjemy i zalewamy w garnku z zimną wodą. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dalej gotujemy na małym ogniu, zdejmując pianę z powierzchni. Po 20 minutach dodajemy oczyszczoną i obraną włoszczyznę oraz przyprawy. Gotujemy, pamiętając, że rosół ma ledwo ,,mrugać".
Ryż przepłukujemy zimną wodą, osączamy, przekładamy do garnka i zalewamy wrzącym mlekiem. Solimy, dodajemy masło, przykrywamy, następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160*C.
Sos: z masła i mąki robimy jasną zasmażkę. Rozprowadzamy ją zimnym rosołem. Gotujemy, ciągle mieszając, aby nie utworzyły się grudki.Do sosu dodajemy pozostałe składniki bez żółtek i rodzynek. Gotujemy razem ze 2 minuty. Rondelek z sosem zdejmujemy z ognia. Energicznie mieszamy sos z żółtkami, a potem dodajemy sparzone rodzynki. 
Kurę wyjmujemy z rosołu i oddzielamy ugotowane mięso.
Na dużym półmisku formujemy wieniec z ryżu. W środku układamy mięso i polewamy częścią sosu. Pozostały sos podajemy w sosjerce.
Danie można udekorować warzywami z rosołu, a gorący rosół podać do popicia.






Kurczak z papryką


Składniki na 4 porcje:

-40 dag małych cebul
-1 strąk czerwonej papryki
-1 strąk żółtej papryki
-1 sprawiony kurczak
-sól i pieprz
-3 łyżki ostrej papryki
-1/2 pęczka majeranku
-100 ml bulionu drobiowego

Przygotowanie:

Cebulę obieramy i kroimy w cienkie cząstki. Papryki czyścimy, myjemy i kroimy w szerokie paski.
Kurczaka myjemy. Na zewnątrz i w środku nacieramy solą, pieprzem i papryką. Majeranek płuczemy i osuszamy. Kilka gałązek wkładamy do kurczaka i otwór spinamy. Udka i skrzydełka związujemy tak, aby ściśle przylegały do korpusu. Z reszty majeranku odrywamy listki.
Kurczaka wkładamy do brytfanny. Cebulę mieszamy z papryką i listkami majeranku. Warzywa układamy wokół kurczaka i wlewamy bulion. Kurczaka wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 60 minut w temp. 200*C.
Gotową potrawę wyjmujemy na półmisek i ozdabiamy gałązkami majeranku.




Pakieciki drobiowe


Składniki:

-2 filety z kurczaka
-sól i pieprz
-8 plastrów wędliny
2 główki kapusty
4 łyżki oleju
-1 cebula
-10 dag ziołowego serka topionego

Przygotowanie:

Kapustę czyścimy i odkrawamy 12 liści. Obgotowujemy je, a resztę kapusty szatkujemy. Filety kroimy na pół i doprawiamy. Każdą połówkę owijamy w 2 plastry wędliny i 3 liście kapusty. Obwiązujemy nitką. W brytfannie rozgrzewamy 3 łyżki oleju. Wkładamy pakieciki i obsmażamy. Zalewamy 2 szkl. wody i zapiekamy 30 minut w temp. 200 st.
Cebulę siekamy i szklimy na pozostałym oleju. Dodajemy poszatkowaną kapustę i dusimy do miękkości. Doprawiamy.
Pakieciki z kurczaka wyjmujemy z brytfanny, a w sosie z pieczenia rozpuszczamy serek. Ponownie wkładamy pakieciki i krótko podgrzewamy w sosie.


Podajemy z duszoną kapustą i ziemniakami.






Faszerowane filety z kurczaka


Składniki:

-4 filety z kurczaka
-2 cebule
-2 ząbki czosnku
-6 łyżek drobno posiekanej bazylii
-3 łyżki sera ricotta
-1 łyżka masła
-3 łyżki oliwy z oliwek
-250 g kurek ze słoika
-150 ml gęstej śmietany
-sok z połowy cytryny
-sól i biały pieprz

Przygotowanie:

Filety z kurczaka płuczemy i osuszamy.Czosnek i cebulę obieramy. Czosnek miażdżymy, a cebulę drobno siekamy.
Grzyby osączamy z zalewy. Połowę z nich odkładamy, a drugą połowę drobno kroimy. Do dużej miski wkładamy ser, posiekaną bazylię, połowę porcji cebuli, czosnku i grzybów. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Farsz dokładnie mieszamy.
W każdym filecie ostrym nożem nacinamy kieszeń. Otwór napełniamy farszem i spinamy wykałaczką.
Masło stapiamy, mieszamy z 2 łyżkami oliwy. Filety przekładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy tłuszczem, wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 25-30 minut w temp. 200*C.
Na patelni rozgrzewamy resztę oliwy i wrzucamy pozostałą porcję cebuli z czosnkiem i szklimy. Dodajemy grzyby i jeszcze smażymy ok. 2 minut. Doprawiamy śmietaną i zwiększamy ogień. Sos doprowadzamy do wrzenia, doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Filety podajemy z sosem.








Naturalny z aromatyczną paprykowo - ziołową pastą.

Kurczak po kajeńsku


Składniki:

-kurczak o wadze ok. 2 kg
-5 ząbków czosnku
-łyżka pieprzu Cayenne
-łyżka słodkiej papryki
-2 łyżki suszonego oregano
-1/2 łyżeczki nasion kolendry
-sok z całej cytryny
-4 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

- Czosnek obieramy, drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę. Nasiona kolendry lekko tłuczemy, np. trzonkiem noża. Czosnek mieszamy w miseczce na pastę z kolendrą, pieprzem Cayenne, szczyptą soli oraz ze świeżo zmielonym pieprzem.
-Kurczaka płuczemy. Przekrawamy go wzdłuż kręgosłupa na pół. Nacieramy go z zewnątrz i od środka pikantną pastą. Kurczaka układamy na dużej blaszce i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190*C. Pieczemy ok. 60 minut, aż skórka będzie chrupiąca.
Wyjmujemy i kroimy na porcje. Podajemy z ziemniakami i zieloną sałatą z sosem winegret.

Przygotowanie: 20 minut, pieczenie: ok. 60 minut.
porcja: 460 kcal



Szaszłyki z wątróbek


Składniki:

-50 dag wątróbek drobiowych
-30 dag wędzonego boczku
-ćwierć szklanki czerwonego wina
-2 łyżki oleju
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Wątróbki skrapiamy czerwonym winem i odstawiamy na godzinę. Boczek kroimy w plasterki. Na szpadki nadziewamy na przemian po kawałku wątróbki i boczku. Oprószamy solą i pieprzem. Smażymy na rozgrzanym oleju lub pieczemy w piekarniku.
Najlepiej podawać z pieczywem i surówką z pora i ogórków kiszonych.





Udka w marynacie


Składniki:

-75 dag podudzi kurczaka, 
-2 łyżki sosu sojowego
-pieprz i sól
-2 łyżki miodu
-2 łyżki soku z cytryny
-1 cytryna

Przygotowanie:

Mięso płuczemy i osuszamy. Sos sojowy łączymy z miodem, sokiem z cytryny i pieprzem, mieszamy. Mięso lekko solimy i wkładamy do miski, zalewamy marynatą. Dokładnie mieszamy, przykrywamy i pozostawiamy w chłodnym miejscu godzinę lub dłużej.
Osączamy. Układamy na folii lub tackach i grillujemy 40-50 minut, często obracając (można upiec w piekarniku).
Podajemy na plasterkach cytryny.






Udka po chińsku


Składniki:

-6 udek
Marynata:
-po 2/3 szklanki sosu sojowego, oleju i keczupu
-2 płaskie łyżki miodu

Przygotowanie:

Sos sojowy, olej, keczup i miód miksujemy. Smarujemy udka tą marynatą i odstawiamy     na co najmniej 2 godziny. Przez ten czas kilka razy je obracamy, żeby równomiernie się zamarynowały. Następnie wyjmujemy je z marynaty, układamy w brytfannie i smarujemy je marynatą. Przykrywamy i pieczemy 40 minut w piekarniku nagrzanym do 200*C. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę, znów smarujemy marynatą i sosem powstałym w czasie pieczenia i odkryte pieczemy jeszcze 20 minut w temp. 180*C.
Podajemy z ryżem i chińską mieszanką warzyw z patelni.





Skrzydełka ze słodko-kwaśnej marynaty


Składniki:

-12 sporych skrzydełek kurczaka
Marynata:
-3-4 ząbki czosnku
-3 łyżki miodu płynnego
-3 łyżki soku z cytryny
-4 łyżki jasnego sosu sojowego
-łyżka oleju
-1-2 łyżeczki tabasco
-2 łyżki ziaren sezamu
-sól

Przygotowanie:

Starannie umyte skrzydełka suszymy i układamy ciasno w naczyniu.
Czosnek obieramy, przeciskamy przez praskę, mieszamy z miodem, sosem sojowym, olejem i sokiem z cytryny. Doprawiamy sosem tabasco, ale nie solimy. Kto nie lubi pikantnych smaków, niech nieco zmniejszy ilość tabasco. Tą zaprawą zalewamy skrzydełka, przykrywamy i na przynajmniej 5 godz. wstawiamy do lodówki, co jakiś czas przewracając, by równo się zamarynowały. 
Następnie wyjmujemy skrzydełka z marynaty i układamy jedno obok drugiego (wewnętrzną stroną do góry) na blasze do pieczenia. Pieczemy 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 220*C, po czym przewracamy je na drugą stronę, lekko smarujemy sosem w którym się marynowały, posypujemy sezamem i pieczemy, aż będą chrupiące i rumiane.Po wyjęciu z piekarnika możemy jeszcze je dosolić.
Podajemy z pieczywem i warzywami.





Piersi faszerowane szpinakiem


Składniki:

-4 nieduże piersi kurczaka(8 połówek)
-20 dag mrożonego szpinaku
-3 łyżki mleka
-20 dag niekwaśnego twarogu bez grudek
-główka czosnku
-jajko
-2 łyżki oleju
-pieprz i sól

Przygotowanie:

2-3 ząbki czosnku siekamy drobno i przesmażamy na rozgrzanym oleju. Dodajemy lekko rozmrożony szpinak, 3 łyżki mleka i mieszając, dusimy, aż masa zgęstnieje, po czym zdejmujemy z ognia i doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Wystudzony szpinak mieszamy z rozbełtanym jajkiem i zmielonym twarogiem. 
Połówki piersi kurczaka nacinamy wzdłuż ostrym nożem. Powstałe kieszenie napełniamy farszem. Każdą porcję dość ścisło zawijamy w natłuszczoną folię aluminiową. Układamy w brytfannie, obok kładziemy nieobrane ząbki czosnku i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C. Po 15-20 minutach pieczenia czosnek wyjmujemy, a piersi pieczemy jeszcze 20-25 minut. Przed podaniem rozwijamy z folii, dekorujemy ząbkami czosnku i podajemy z pire ziemniaczanym i sałatką z pomidorów.





Kurczak pieczony w soli


Składniki:

-duży kurczak
-4-5 wątróbek drobiowych
-2 cebule
-2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki
-łyżeczka majeranku
-przyprawa do drobiu
-po kilogramie soli i mąki pszennej
-łyżeczka masła
-pieprz i olej do smażenia

Przygotowanie:

Wątróbki i pokrojoną w plastry cebulę smażymy na oleju. Dodajemy masło, majeranek, natkę pietruszki i starannie wszystko mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Umytego kurczaka nacieramy przyprawą do drobiu, nadziewamy farszem i zaszywamy bawełnianą nicią. 
Z mąki, soli i wody zagniatamy gęste ciasto, nie klejące się do rąk. Szczelnie oblepiamy nim kurczaka. Układamy go w brytfannie, wstawiamy di piekarnika nagrzanego do 190*C i pieczemy ok. 60-70 minut. 
Po wyjęciu z piekarnika solną skorupę rozbijamy, wyrzucamy, a kurczaka kroimy na porcje. Tak przyrządzony jest bardzo soczysty, delikatny i wcale nie słony.



Piersi kurczaka po chińsku


Składniki:

-70 dag piersi kurczaka
-2 czerwone papryki
-2 zielone papryki
-6 cebul
-pół szklanki jasnego sosu sojowego
-5 łyżek oleju
-pieprz

Przygotowanie:

Mięso kroimy na paski szerokości 1 cm. Polewamy je 1/4 szklanki sosu sojowego i odstawiamy na 30 minut. 
Papryki myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w kostkę. Cebulę obieramy, kroimy w ćwiartki. Skrapiamy pozostałym sosem sojowym.
Mięso smażymy na 3 łyżkach oleju, przekładamy do miski i trzymamy w ciepłym miejscu. Na reszcie oleju szklimy cebulę, dodajemy paprykę i podsmażamy. Dodajemy mięso, polewamy sosem i dusimy ok. 5 minut.
Podajemy z ryżem ugotowanym na sypko.






Pieczenie i faszerowanie kurczaka






-Kurczaki i indyki piekę w temp. 200 st., a gdy się lekko zrumienią, dopiekam w temp. 180 st.
-Drób piekę pod przykryciem. Jeśli na 15-20 minut przed wyjęciem z piekarnika skórka nie jest chrupiąca, zdejmuję pokrywę.
-Żeby mięso było soczyste i delikatne, podczas pieczenia jak najczęściej polewam tusze lub ich kawałki wytworzonym sosem, w razie potrzeby uzupełniam go bulionem, winem lub choćby tylko gorącą wodą
-Upieczonej tuszy po wyjęciu z piekarnika daję 10-15 minut ,,odpocząć", żeby soki równo się rozłożyły i nie wypływały podczas krojenia.
-Farszem wypełniam nie tylko wnętrze tuszy drobiowej, ale wypełniam podgardle i szyję. Ostatnio zaczęłam faszerować pod skórą na piersi.
-Musimy pamiętać, że nadzienie pęcznieje podczas pieczenia, Więc nie wkładam go zbyt dużo

Soczyste piersi kurczaka:
Pieczone piersi kurczaka i indyka często wychodzą suche i włókniste, mimo że często polewamy sosem. Oto kilka sztuczek, dzięki którym filety na pewno będą po upieczeniu soczyste i delikatne:
-blanszujemy mięso przed pieczeniem, a więc wkładamy do wrzątku, a gdy woda się zagotuje, natychmiast wyjmujemy i osączamy na papierowym ręczniku. Następnie smarujemy mięso oliwą lub stopionym masłem, oprószamy przyprawami i pieczemy w rękawie foliowym.
-posługując się strzykawką jednorazową z igłą, Szprycujemy piersi w kilku miejscach niewielką ilością lekko osolonej wody lub bulionu warzywnego
-na 30-40 minut przed pieczeniem mięsa smarujemy je roztrzepanym białkiem jajka i odstawiamy, by mięso nieco obeschło. Filety upieczone w białkowej otoczce są wyjątkowo soczyste.





Kurczak w kukurydzy





Składniki na 4 porcje:

-pierś z kurczaka
-puszka kukurydzy
-cebula
-pojemnik śmietany
-1/3 szklanki wody
-4-5 łyżek oliwy
-6 łyżek mąki
-zioła prowansalski
-sól i pieprz

Przyrządzenie:

Pierś z kurczaka myjemy, czyścimy z błon i kroimy w kostkę. Mięso posypujemy solą, pieprzem i ziołami . Na patelni rozgrzewamy oliwę, wkładamy do niej po kilka kawałków kurczaka. Obsmażamy z obu stron na złoty kolor.
 Po usmażeniu mięso odkładamy na talerz. Obieramy cebulę i kroimy ją w drobną kostkę. Po czym obsmażamy na tym samym tłuszczu, na którym smażył się kurczak.


 W rondlu zagotowujemy 1/3 szklanki wody. Wkładamy do niego kawałki kurczaka, usmażoną cebulę, osączoną kukurydzę i śmietanę. Zagotowujemy, aż sos zgęstnieje.




Skrzydełka pieczone:





Składniki:

-12 skrzydełek
Marynata:
-mały pojemnik jogurtu naturalnego
-2 łyżki oleju
-4 ząbki czosnku
-łyżka curry
-łyżka octu winnego
-szczypta chili
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Myjemy, osuszamy skrzydełka i wkładamy je do miski.
Jogurt mieszamy z olejem, octem, czosnkiem przeciśniętym przez praskę i przyprawami. Tą marynatą zalewamy skrzydełka i odstawiamy w chłodne miejsce. 
Po kilku godzinach wyjmujemy skrzydełka z marynaty i układamy je na ruszcie wysmarowanym olejem. Przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. Po 10 min zdejmujemy folię i pieczemy aż będą miękkie.Czas przygotowania:30 minut, Jedna porcja to 407 kcal
Czas przygotowania:30 minut, Jedna porcja to 407 kcal. Czas przygotowania:30 minut, Jedna porcja to 407 kcal





Kurczak w śmietanie

Składniki na 8 porcji:

-kurczak
-4 łyżki oleju
-2 łyżki masła
-cebula średniej wielkości
-przyprawa do kurczaka
-wegeta
-1,5 szklanki śmietany
-3 łyżki mąki
-sól, pieprz i curry
-imbir i papryka w proszku

Przygotowanie:

Kurczaka myjemy, dzielimy na porcje. Do rondla wlewamy olej i dodajemy masło. Porcje kurczaka obsmażamy ze wszystkich stron na średnim ogniu. Mięso oprószamy solą, pieprzem, wegetą i curry. Jeszcze chwilę smażymy, aż kurczak będzie rumiany. Można mięso posypać imbirem i słodką papryką. Do rondla dolewamy 1/3 szklanki wody i dusimy mięso na wolnym ogniu.
Cebulę myjemy i drobno kroimy. Dodajemy do duszonego kurczaka. Dusimy jeszcze ok 15 minut, aż mięso i cebula będą miękkie. 
W kubeczku mieszamy mąkę z 3 łyżkami śmietany. Dodajemy resztę śmietany. Mieszamy tak, aż nie będzie grudek. Garnek z potrawą zdejmujemy z ognia.
Śmietanę z mąką dodajemy powoli do sosu cały czas mieszając. Zagotowujemy.







Pasztet z warzywami





Składniki:

-duże udko kurczaka
-mały udziec indyczy
-30 dag kurzych wątróbek
-3 marchewki
-pietruszka i pół selera
-2 duże cebule
-30 dag pieczarek
-3 jajka
-15 dag masła
-2 liście laurowe
-5 ziaren ziela angielskiego
-łyżeczka mielonego pieprzu
-sól

Przygotowanie:

Udka, obrane warzywa wkładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy przyprawy, trochę soli i gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu. Na suchej patelni odparowujemy pokrojone pieczarki. Dodajemy łyżkę masła i podsmażamy na rumiano. Przekładamy pieczarki do miseczki, a a na patelni na łyżce masła smażymy wątróbki i pokrojoną cebulę. Miej więcej po 90 minutach mięso powinno być miękkie więc zdejmujemy je z ognia. Odcedzamy je, studzimy wraz z warzywami. Sos odparowujemy do pół szklanki. Dwukrotnie przepuszczamy przez maszynkę ugotowane i usmażone składniki. Dodajemy rozpuszczone pozostałe masło, sos, jajka i łyżeczkę pieprzu, ewentualnie trochę solimy. Starannie wyrabiamy. Nakładamy pasztet do wysmarowanych masłem blaszek i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Zapiekamy 30-40 min w temp. 170 st. 


Podajemy na zimno z pieczywem, piklami i sosem tatarskim.






Kurczak z serem




Składniki:

2 piersi z kurczaka
-4 łyżki masła
-10 dag parmezanu
-10 dag bułki
-5 dag płatków migdałowych
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Mieszamy bułkę tartą z serem
-Piersi kurczaka lekko rozbijamy i oprószamy solą i pieprzem.
-Filety zanurzamy w roztopionym maśle, a następnie w bułce wymieszanej z serem. Każdy filet rolujemy i spinamy wykałaczką.
-Zwinięte filety układamy w naczyniu żaroodpornym. Dodajemy pozostałe masło. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 st.
-Na 5 minut przed końcem pieczenia filety posypujemy płatkami migdałowymi.


Kurczaka z serem podajemy z frytkami i gotowanymi jarzynami.





Kurczak po męsku




Składniki:

-duży kurczak
-2 duże ząbki czosnku
-liść laurowy i kilka jagód jałowca
-po szczypcie tymianku i majeranku
-natka pietruszki
-pół szklanki oliwy
pieprz i sól
Grzanki:
-10-12 kromek białego pieczywa
-4 łyżki oliwy

Przygotowanie:

Kurczaka moczymy w lodowatej wodzie z solą ok.20 minut. Osuszamy, nacieramy oliwą, solą i przyprawami. Do wnętrza kurczaka wkładamy jałowiec i liść laurowy. Kurczak musi być dobrze posolony, ale nie przesolony. Przekładamy do naczynia żaroodpornego. Dodajemy nieobrane ząbki czosnku i kilka gałązek natki oraz resztę oliwy.
Pieczemy ok. 1 godziny w piekarniku nagrzanym do 220 st., co jakiś czas skrapiając mięso wytworzonym sosem.
Kromki chleba zrumieniamy z obu stron na oliwie. Ząbki czosnku obieramy z łupin i starannie rozsmarowujemy na gorących grzankach. Upieczonego kurczaka dzielimy na porcje i razem z grzankami układamy na półmisku. Podajemy z surówką np. z kapusty pekińskiej.




Skrzydełka imbirowe




Składniki:

-12 skrzydełek
-1,5 łyżeczki sproszkowanego imbiru
-pół szklanki białego wytrawnego wina
-5 łyżek sosu sojowego
-2 łyżeczki cukru
-6 łyżek oleju

Przygotowanie:

Końcówki skrzydełek odcinamy w stawach, a pozostałe części nacieramy olejem, solą i imbirem. Odstawiamy na 30 minut do lodówki. Olej rozgrzewamy na patelni i rumienimy skrzydełka z obu stron na dużym ogniu. Przekładamy na talerz.
Zlewamy z patelni tłuszcz, pozostawiając ok. 2 łyżek. Wlewamy pół szklanki wody, wino, sos sojowy, wsypujemy cukier i zagotowujemy. Wkładamy skrzydełka i gotujemy 3-4 min na dużym ogniu, po czym zmniejszamy i dusimy pod przykryciem około 20 minut (proces duszenia możemy zrobić w brytfannie).
Podajemy z ryżem ugotowanym na sypko i surówką. Ja podaję z surówką z selera z rodzynkami.





Ragout drobiowe




Składniki:

-50 dag piersi kurczaka lub indyka
-40 dag pieczarek
-10 dag nietłustej cienkiej kiełbasy
-biała część sporego pora
-pół szklanki gęstej śmietany
-1-2 łyżeczki łagodnej musztardy
-łyżka mąki
-pół szklanki bulionu z kostki
-przyprawa do drobiu
-3 łyżki oleju
-łyżka masła
-pieprz biały mielony

Przygotowanie:

Kiełbasę i pieczarki kroimy w plasterki. Pieczarki odparowujemy na suchej patelni, następnie podsmażamy na maśle i przekładamy do rondla. Mięso kroimy w nieduże kawałki, oprószamy przyprawą do drobiu i obsmażamy na oleju. Kiedy mięso się zrumieni, dodajemy kiełbasę, następnie pokrojony w cienkie plasterki por i smażymy mieszając, kilka minut. Przekładamy do rondla, wlewamy gorący bulion oraz mąkę rozprowadzoną odrobiną zimnej wody i znowu zagotowujemy. Na koniec podprawiamy śmietaną i musztardą. Doprawiamy do smaku solą o pieprzem. Podajemy z pieczywem.


--------------------------------------------------------------------------------------


Ozdobne, rumiane ,, podkóweczki" z kurczakiem są idealnym daniem zarówno na domowy obiad, jak i na przyjęcie czy piknik. Znakomicie smakują zarówno na ciepło, jak i zimno. Można je jeść rękami lub kroić na małe porcje na talerzu. Dobrym dodatkiem do tego dania są zimne sosy czosnkowe.

Piersi z kurczaka w cieście francuskim



Przygotowanie:15 minut
Pieczenie 40-45 minut

Składniki na 4 porcje:

-opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
-4 pojedyncze piersi kurczaka
-4 łyżki sera feta lub masła
-2 łyżki świeżych ziół

Przygotowanie:

-Wyjąć ciasto z zamrażalnika i lekko rozmrozić, stopniowo rozwijając.
-Rozbić delikatnie mięso, posmarować masłem i posolić lub posmarować fetą.Jeśli używamy fety nie solić. Posypać posiekanymi ziołami. Złożyć na pół farszem do środka.
-Pokroić ciasto na 4 porcje. Na każdej położyć jeden kawałek kurczaka. Ciasto złożyć, uformować, odciąć niepotrzebną część i zlepić brzeg.
-Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. ok. 30 minut, zwiększyć temperaturę do 200 st. i piec jeszcze 10-15 minut.



Układamy mięso na kawałku ciasta.


 Zlepiamy brzeg mocno dociskając




                                       Odkrawamy nadmiar ciasta


        Robimy ozdobny rant palcem wskazującym i kciukiem, podtrzymując od dołu palcem środkowym.

Rada:

Jeśli chcemy skrócić czas pieczenia, rozbite mięso najpierw przesmażamy z obu stron na patelni z tłuszczem, a potem osączamy na papierowym ręczniku i zapakowujemy w ciasto. Wówczas pieczemy w temperaturze 200 st. przez ok. 20 minut. pieczemy do zrumienienia ciasta.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Drobiowe wątróbki z pieczarkami




Składniki:

-40 dag kurzych wątróbek
-40 dag pieczarek
-cebula
-3 strąki papryki
-4 łyżki oleju
-2 łyżki sosu sojowego
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Wątróbki myjemy, osuszamy i kroimy na pół. Oczyszczoną z gniazd nasiennych paprykę kroimy w paski, cebulę w kostkę, a umyte pieczarki w plasterki. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wkładamy pieczarki, paprykę cebulę i smażymy, mieszając na dość dużym ogniu. Po kilku minutach dodajemy wątróbkę i smażymy mieszając, jeszcze 5-6 minut. Następnie przyprawiamy do smaku sosem sojowym, solą i pieprzem. Podajemy z bagietką lub chlebem i zieloną sałatą


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kotlety de volaille smażymy powoli, na średnim ogniu, aby mięso w środku nie było surowe.Jedząc pierwszy kęs musimy odkroić ostrożnie, aby nie opryskać się masłem.

Kotlety de volaille




Składniki:

-4 pojedyncze piersi kurczaka
-4 łyżeczki masła
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-jajko
-mąka
-bułka tarta
-sol i pieprz do smaku
-oliwa lub klarowane masło do smażenia

Przygotowanie:

-Myjemy, osuszamy i rozbijamy piersi z kurczaka (najlepiej przez folię). Solimy i posypujemy pieprzem.
-Z masłem mieszamy drobno posiekaną pietruszkę. Grudkę masła kładziemy na środku rozbitej piersi z kurczaka i ciasno zwijamy.
-Panierujemy w mące, jajku, a na końcu w bułce tartej. Smażymy powoli na oliwie lub maśle.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Gęś



Od czasu do czasu można pokusić się o przygotowanie odświętnego obiadu. Bliscy i goście będą zachwyceni.

Gęsie udka z czerwoną kapustą





Składniki na 4 porcje:

-4 udka gęsie
-sól, pieprz i cukier
-1 czerwona kapusta
-3 cebule
-4 łyżki sklarowanego masła
-6 goździków
-2 listki laurowe
-1/4 litro białego wytrawnego wina
-3-4 łyżki octu z czerwonego wina
-3 łyżki galaretki z czerwonej porzeczki
-400 ml bulionu drobiowego
-5 dag pierników

Przygotowanie:

-Udka myjemy, osuszamy, nacieramy solą i pieprzem. Układamy na blasze, podlewamy połową szklanki wody. Pieczemy ok. godziny w temp. 200 st. Od czasu do czasu polewamy mięso sosem.
-Kapustę czyścimy, kroimy na ćwiartki i wycinamy głąb. Ćwiartki kapusty szatkujemy, płuczemy i osączamy. Cebulę obieramy, kroimy w pół talarki i szklimy na maśle. Dodajemy kapustę, goździki i listki laurowe i podduszamy. Wlewamy 200 ml wina, przykrywamy i dusimy ok. 45 minut. Przyprawiamy do smaku solą, cukrem, octem i galaretką z czerwonej porzeczki.
-Udka wyjmujemy z piekarnika. Sos z pieczenia odcedzamy i odtłuszczamy. Dopełniamy bulionem do 1/2 litra i zagotowujemy. Do sosu dodajemy pokruszone pierniki. Przyprawiamy solą, pieprzem i resztą wina.
Udka podajemy z czerwoną kapustą i sosem. Dobrym dodatkiem są pyzy lub kluski śląskie.



------------------------------------------------------------------------------------------------------

Indyk


Medaliony indycze w płaszczykach


Składniki:

-80 dag fileta z indyka
-ok. 4-cm kawałek imbiru
-po pół szklanki soku z cytryny i białego wina
-1 por
-1 puszka ananasa
-3 papryki
-10 dag orzechów
-olej, sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso kroimy na 4 kawałki. Imbir obieramy i trzemy. Sok cytrynowy mieszamy z winem, imbirem i polewamy mięso. Chłodzimy 30 minut.
W tym czasie por czyścimy, nacinamy wzdłuż i płuczemy. Oddzielamy 4 duże liście, a resztę pora kroimy w plasterki. Papryki rozcinamy i usuwamy gniazda nasienne, Strąki płuczemy i kroimy na kawałki.
Ananas osączamy z zalewy i kroimy na kawałki. Orzechy rumienimy na patelni.
Mięso wyjmujemy z zalewy. Każdy kawałek owijamy liściem pora. Spinamy wykałaczką. Medaliony oprószamy solą i pieprzem. Smażymy na oleju po 5 minut z każdej strony. Przekładamy na półmisek.
Na tym samym tłuszczu smażymy paprykę, por i ananas (5 min.). Przyprawiamy. Przekładamy na półmisek z mięsem. Posypujemy orzechami.





Zrazy z marchewką


Składniki:

-1 kg marchwi
-1 duża cebula
-1/4 pęczka natki
-4 sznycle indycze
-sól i pieprz
-2 łyżki oleju
-1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
-2 szklanki bulionu warzywnego
-szczypta cukru
-1-2 łyżki jasnego sosu pieczeniowego

Przygotowanie:

Marchewki obieramy. Tniemy w paski i gotujemy 2 minuty. Resztę kroimy w plasterki i gotujemy 15 minut w wodzie z solą i cukrem. Odcedzamy. Cebulę siekamy. Mięso płuczemy, rozbijamy i przyprawiamy.
Na sznyclach rozkładamy paski marchewki i listki pietruszki. Zwijamy i rumienimy na oleju. Dodajemy cebulę, koncentrat i bulion. Dusimy 20 minut.
Roladki wyjmujemy. Wywar mieszamy z sosem pieczeniowym i ugotowaną marchewką. Sos zagotowujemy. Zrazy układamy na półmisku i polewamy sosem.





Szaszłyki z sosem owocowym


Składniki na 4 porcje:

-1 cebula
-3-4 łyżki oleju
-1 łyżka curry
-4 kiwi, ok. 40 dag
-1 łyżka konfitury morelowej
-1 słoik (370 ml) marynowanej czerwonej papryki
-75 dag fileta z piersi indyka
-10 dag chudego boczku w plastrach
-25 dag ryżu
-sól i pieprz
-kiwi i mięta do dekoracji

Przygotowanie:

Cebulę obieramy i kroimy w małą kostkę. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę. Mieszając ją smażymy na szklisto. Oprószamy curry. Krótko smażymy. Następnie odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Kiwi obieramy. Trzy sztuki kroimy na duże kawałki. Mieszamy z konfiturą morelową i miksujemy na gładką masę. Dodajemy do wystudzonej cebuli.
Odłożony owoc kiwi kroimy w dużą kostkę. Odkładamy 2 łyżki do dekoracji, a pozostałe mieszamy ze zmiksowaną masą.
Paprykę osączamy z zalewy. Strąki kroimy na kawałki. Mięso płuczemy i osuszamy na papierowym ręczniku. Kroimy w kostkę o boku 2 cm. Plasterki boczku kroimy na kawałki.
Pokrojone filety z indyka, kawałki boczku i paprykę nabijamy na przemian na namoczone długie drewniane patyki.
-Ryż płuczemy na sitku. Zalewamy 2 szklankami wody osolonej. Jak woda zawrze zmniejszamy płomień i gotujemy pod przykryciem jeszcze 15 minut.
Na patelni rozgrzewamy pozostały olej. Układamy przygotowane szaszłyki. Smażymy ok. 8-10 minut, często obracając. Pod koniec smażenia oprószamy solą i pieprzem. Gotowe szaszłyki przekładamy na półmisek. Dekorujemy plasterkami kiwi, pokrojonymi w kostkę owocami i miętą Podajemy z sosem owocowym i ryżem.







Roladki z warzywami


Składniki na 4 porcje:

-4 sznycle z indyka
-10 dag kaszy kuskus
-sól i biały pieprz
-3 łyżki oliwy
-1 szczypta kurkumy
-8 strączków zielonej fasolki
-1 mały por
-4 paluszki krabowe
-4 plasterki boczku wędzonego
-świeże zioła do dekoracji

Przygotowanie:

Sznycle płuczemy i delikatnie osuszamy. Układamy między dwiema warstwami folii spożywczej i lekko rozbijamy. Płaty mięsa oprószamy z obu stron solą i pieprzem. Kaszę płuczemy, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy, aby spęczniała. 
 Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy. Wrzucamy kaszę i kurkumę. Mieszając smażymy 1-2 minuty, aż kasza się zrumieni. Zdejmujemy z ognia i solimy do smaku.
 Por i strąki fasoli czyścimy, płuczemy i tniemy na kawałki. Paluszki krabowe kroimy wzdłuż na pół.
 Na przygotowany sznycel rozkładamy kaszę, kawałki fasoli, paluszków krabowych oraz pora. Mięso zwijamy.
 Każdą roladkę ciasno owijamy plasterkiem boczku i spinamy wykałaczką. Układamy na posmarowanej pozostałą oliwą blaszce. Podlewamy kilkoma łyżkami wody. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190*C. Pieczemy ok. 35-45 minut. Dekorujemy ziołami. Podajemy np. z sałatą.





Faworki z indyka


Składniki:

-60 dag piersi indyka
-sok z cytryny
-łyżeczka suszonego tymianku
-olej do smażenia
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Mięso myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Kroimy w poprzek cienkie plastry. Oprószamy solą i pieprzem oraz tymiankiem. Skrapiamy cytryną.
Każdy plaster kroimy w paski. Na środku robimy nacięcie. Przewlekamy jeden konie tak jak w klasycznych faworkach.
W głębokim rondlu rozgrzewamy olej. Partiami wkładamy mięso na gorący tłuszcz. Smażymy na rumiano. Wyjmujemy na bibułę i osączamy z tłuszczu.
Podajemy z frytkami i surówką.
Do tego dania doskonale pasuje pikantny sos pomidorowy.





Sznycle z papryką i szpinakiem


Składniki:

pół opakowania 920 dag) mrożonego ciasta francuskiego
-4 sznycle z indyka, po ok. 10 dag każdy
-sól i pieprz
-4 łyżki musztardy
-10 dag szpinaku
-po 1 żółtej i czerwonej papryce
-1 łyżka oleju
-1 żółtko do posmarowania ciasta

Przygotowanie:

Ciasto rozmrażamy ok 25 minut w pokojowej temperaturze. Sznycle oprószamy solą i pieprzem. Przykrywamy folią i rozbijamy tłuczkiem. Każdy płat smarujemy musztardą. Szpinak przebieramy, myjemy i suszymy.
Z papryk usuwamy nasiona. Strąki płuczemy i tniemy na kawałki. Smarujemy olejem i opiekamy w piekarniku.
Ciasto rozwałkowujemy na 3 mm placek i tniemy na 4 prostokąty. Papryki obieramy i układamy razem ze szpinakiem na mięsie. Zwijamy.
Roladki owijamy ciastem. Wierzch smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Pieczemy w piekarniku ok. 40 minut w temp. 180*C




Indyk w sosie pomarańczowym


Składniki:

-80 dag piersi z indyka
-1 szklanka soku pomarańczowego
-2 łyżka sosu sojowego
-3 ząbki czosnku
-1 łyżka ziół prowansalskich
-kawałek świeżego imbiru
-1 łyżka mąki
-1 świeża pomarańcza
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso myjemy i osuszamy.
Sok pomarańczowy mieszamy z sosem sojowym, rozgniecionym czosnkiem i ziołami. Na koniec dodajemy starty imbir. Całość dokładnie mieszamy.
Pierś indyczą wkładamy do miski i zalewamy marynatą. Wstawiamy na noc do lodówki.
Mięso wyjmujemy z lodówki, przekładamy do brytfanny i pieczemy ok. 30 minut w temp. 200*C. Polewamy marynatą i ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy do miękkości. Mięso wyjmujemy, kroimy na plastry i układamy na półmisku.
Sos zagęszczamy mąką. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Pomarańczę myjemy, obieramy, dzielimy na cząstki, układamy dekoracyjnie wokół mięsa. Mięso polewamy sosem.





Filety z indyka z pesto


Składniki:

-80 dag piersi z indyka
-8 łyżek oliwy z oliwek
-2 ząbki czosnku
-sól i pieprz cayenne
-35 dag pomidorków koktajlowych
Na sos pesto:
-150 mi oliwy
-2 łyżki orzeszków pinii
-6 dag świeżej bazylii
-2 ząbki czosnku
-10 dag parmezanu
-sól

Przygotowanie:

Mięso płuczemy i osuszamy. Czosnek miażdżymy. Połowę oliwy z oliwek mieszamy z solą i pieprzem, dodajemy czosnek. Mięso smarujemy marynatą i odstawiamy do lodówki na ok. 1 godzinę.
Piekarnik nagrzewamy do temp. 200*C. Mięso przekładamy do brytfanny, podlewamy resztą oliwy i pieczemy ok. 25-30 minut. Pomidorki koktajlowe myjemy i nacinamy. Dodajemy do mięsa na 10 minut przed końcem pieczenia.
Przygotowujemy sos.
Orzeszki rozcieramy na masę lub miksujemy z umytymi i pokrojonymi liśćmi bazylii, szczyptą soli oraz obranym czosnkiem. Dodajemy utarty na drobnej tarce ser i wlewamy po kropli oliwę. Mieszamy.
Mięso po upieczeniu kroimy na plastry i podajemy z pomidorkami polane sosem.





Pieczeń z indyka


Składniki:

-3 marchewki
-1/2 kg ziemniaków
-sól i pieprz
-średni kawałek dyni
-2 cebule
-80 dag piersi z indyka
-2 łyżki oleju
-2 szklanki rosołu
-1/2 pęczka natki pietruszki
-czerwona papryczka chili
-łyżka płynnego miodu

Przyrządzenie:

Warzywa obieramy, myjemy i kroimy. Mięso myjemy, nacieramy solą i pieprzem.
Olej rozgrzewamy w brytfannie i smażymy na nim mięso ze wszystkich stron. Następnie dodajemy warzywa i dusimy przez kilka minut. Podlewamy rosołem, a mięso smarujemy miodem wymieszanym z pokrojoną papryczką.
Wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy w temp. 175*C ok. 40 minut.






Gotowe chlebki pita można kupić w sklepie spożywczym

Kieszonki z sałatką


Składniki:

-1/2 ogórka
-2 czerwone cebule
-2 pomidory
-300 g jogurtu
-2 ząbki czosnku
-łyżka soku z cytryny
-2 łyżki oliwy
-1/4 łyżeczki kolendry
-po łyżeczce tymianku i rozmarynu
-50 dag piersi indyka
-sól i pieprz
-kilka liści sałaty i rukoli
-6 chlebków pita

Przygotowanie:

-Ogórek, cebulę i pomidory kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Jogurt mieszamy z 1/2 czosnki i sokiem z cytryny. Dodajemy ogórki, pomidory i cebulę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
-Marynata: mieszamy oliwę, resztę czosnku, przyprawy i zioła. Mięso kroimy na kawałki, mieszamy z marynatą i zostawiamy na godzinę.
-mięso smażymy na patelni. Mieszamy z jogurtem. Chlebki opiekamy w piekarniku (200*C). Napełniamy je mięsem. Danie podajemy z sałatą i rukolą














Ciepłą pieczeń można podać na obiad, a zimną, krojoną na dość cienkie plasterki, na przystawkę.

Indyk zawijany z papryką

Składniki:

-ok. 1 kg piersi indyka
-łyżka octu balsamicznego lub soku z cytryny
-sól, pieprz i oregano
-po pół czerwonej, żółtej i pomarańczowej papryki
-3 łyżki oleju
-łyżka kolorowego pieprzu do posypania

Przygotowanie:

1. Mięso opłukać, rozkroić na płat grubości ok. 1,5 cm. Posmarować octem balsamiczny lub sokiem z cytryny, oprószyć solą, pieprzem i oregano. Odstawić na 2 godziny.
2. Paprykę umyć, oddzielić nasiona. Pokroić na wąskie paski. Ułożyć wzdłuż na płacie mięsa, zwinąć dość ścisłą roladę.
3. Obwiązać bawełnianą nicią. Posmarować olejem, posypać oregano i pieprzem. Zawinąć w folię aluminiową i piec ok. 1 godzinę w 190 st.






Dolna część indyczego udźca jest najsmaczniejsza i najtańsza część indyka. Pieczony drób jest nie tylko pysznym, ale i zdrowym mięsem.

Nogi indycze w rozmarynie




Przygotowanie: 10 minut, macerowanie: 20 minut, pieczenie: ok. 1.5 godziny
kaloryczność: 194 kcal jedna porcja

Składniki na 4 porcje:

-4 nogi indycze
-1 cebula pokrojona w talarki
-4 gałązki świeżego rozmarynu lub jedna suszona
-płaska łyżeczka soli
-pół łyżeczki grubo zmielonego pieprzu
-łyżka oliwy z oliwek
-łyżka soku z cytryny
-3-4 łyżki wody

Przygotowanie:

Nogi indycze myjemy i nacinamy ścięgna wokół główki stawu. Nogi indycze mają bardzo grube ścięgna. Aby mięso dobrze się upiekło i odchodziło od kości, należy przeciąć ścięgna bardzo ostrym nożem przy samej główce kości. Jeśli to konieczne, można pomóc sobie tłuczkiem lub tasakiem.
Mieszamy listki rozmarynu z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Smarujemy tym nogi i odstawiamy w naczyniu żaroodpornym na 20 minut.
Nagrzewamy piekarnik do 200 st. Na dno naczynia wlewamy 2 łyżki wody, uważając by nie spłukać przypraw z mięsa. Wkładamy cebulę i przykrywamy.
Wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy ok. godziny pod przykryciem, od czasu do czasu, polewamy sosem. Ewentualnie dolewamy 2-3 łyż







Możemy podawać je na gorąco z borówkami, żurawiną lub jarzębiną do mięs. Możemy podać jako danie główne na zimno, pokrojone na cienkie plastry. Ja podałam na zimno z gruszką i żurawiną.

Najlepsze są udźce średniej wielkości, z nieuszkodzoną skórą, kupowane na wagę a nie pakowane. Nie powinny być wcześniej mrożone.
Zasada ogólna pieczenia indyka jest taka: na każdy kilogram indyka trzeba przeznaczyć 45-50 minut.
Mięso indycze jest nie tylko smaczne i lekkostrawne, ale ma więcej składników mineralnych i witamin niż kurczak.

Udziec z indyka z nadzieniem po polsku





Przygotowanie mięsa:15 minut, przygotowanie farszu:15 minut, Pieczenie: ok. 80 minut

Składniki na 6-8 porcji:

-2 udźce z indyka
-2 łyżki smalcu
-sól i pieprz
Farsz:
-20 dag wątróbki z indyka lub kurzych
-10 dag rodzynek
-5 dag migdałów
-3 łyżki masła
-2 jajka
-czerstwa bułka
-2-3 łyżki bułki tartej
-pół szklanki mleka
-kieliszek brandy lub winiaku
-pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-łyżka miodu

Przygotowanie:

-Moczymy rodzynki w brandy, a bułkę w mleku. Zalewamy migdały wrzątkiem. Po do minutach obieramy ze skórki i siekamy. Płuczemy mięso. Usuwamy kości. Rozbijamy tłuczkiem od wewnętrznej strony, nie uszkadzając skóry. Solimy i pieprzymy. Spinamy płaty mięsa szpikulcami lub wykałaczkami, zostawiając otwór na farsz.
-Siekamy wątróbkę. Ucieramy masło z żółtkami, oddajemy odciśniętą bułkę. Ucieramy ją z wątróbką, przyprawami i miodem.Dodajemy rodzynki razem z brandy, posiekane migdały i bułkę tartą. Ubijamy białka na pianę i dokładamy do masy i mieszamy.
Wkładamy farsz do kieszeni z mięsa. Spinamy otwór szpikulcem. Roztapiamy w brytfance smalec. Wkładamy mięso. Pieczemy pod przykryciem w temp. 200 st . Co 20 minut polewamy sosem z pieczenia. Po godz. odkrywamy i pieczemy jeszcze 20 minut, polewając 2 razy sosem.






Indyk ananasowy




Składniki:

-50 dag piersi indyka lub mięsa z udźca
-mała puszka ananasa
-pół strąka zielonej papryki
-cebula
-łyżka mąki ziemniaczanej
-2 łyżki oleju
-po 4 łyżki jasnego sosu sojowego i białego wytrawnego wina
-2 ząbki czosnku
-biały pieprz i sól

Przygotowanie:

Mięso kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i wkładamy mięso. Smażymy mieszając, 5 minut na dużym ogniu. Następnie zmniejszamy ogień, dodajemy osączone, pokrojone w kostkę ananasy, posiekaną cebulę, i pokrojoną w paski paprykę. Dusimy pod przykryciem jeszcze 10 minut. 
W

małym naczyniu starannie mieszamy mąkę ziemniaczaną z zalewą ananasową, sosem sojowym, winem i kilkoma łyżkami wody. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zagotowujemy cały czas mieszając. Wlewamy sos do mięsa i chwilę dusimy.


Podajemy z ryżem lub kuskusem.





Filet z indyka faszerowany owocami




Składniki:

-75 dag piersi z indyka
-po kilka suszonych moreli i śliwek bez pestek
-pół szklanki czerwonego półwytrawnego wina
-łyżka masła
-ziołowa przyprawa do drobiu
-pieprz

Przygotowanie:

Mięso myjemy. Ostrym nożem nacinamy w połowie w poprzek tak, bu utworzyła się kieszeń. Nacieramy mięso przyprawą ziołową i pieprzem. Wypłukane i osuszone owoce 3 godziny moczymy w winie, co jakiś czas mieszając. Następnie osączamy je. Mieszamy je i wkładamy do przygotowanej kieszeni. Otwór zaszywamy biała nicią lub spinamy specjalnymi igłami do rolad (można wykałaczkami). Wkładamy mięso w brytfannie, smarujemy je masłem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. Pieczemy ok. godziny. Od czasu do czasu polewamy najpierw zalewą w której moczyły się owoce, a potem sosem z dna naczynia.
Z miękkiej pieczeni usuwamy nitki i wykałaczki. Podajemy na gorąco lub zimno





Indyk z sosem orzechowym

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:30 minut

Składniki na 4 porcje:

-3 dag kłącza imbiru
-strączek czerwonej papryczki chili
-2 łyżki sosu chili
-ząbek czosnku
-łyżeczka miodu
-5 łyżek sherry
-1/2 kg filetu z piersi indyka
-10 dag orzeszków ziemnych bez soli
-2 łyżki sosu sojowego
-1/2 szklanki soku ananasowego
-1/2 szklanki mleczka kokosowego z puszki
-2 pęczki szczypioru od dymki
-łyżka oleju

Przygotowanie:

-Imbir obrać i drobno posiekać. Chili umyć, wyjąć pestki, miąższ posiekać. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Wymieszać łyżkę sosu chili, posiekaną papryczkę, imbir, czosnek, miód i sherry.
-Mięso opłukać, osuszyć i pokroić w jak najdłuższe kawałki o szerokości 5 mm. Posmarować marynatą, odłożyć na 30 minut.
-Wymieszać orzeszki ziemne, sos sojowy, sok ananasowy, mleczko kokosowe i resztę sosu chili.


-Kawałki szczypioru przyciąć na długość pasków mięsa i razem z nimi ponabijać na patyki- jak harmonijkę. Posmarować olejem, piec po 10 minut z każdej strony. Podawać ułożone na ryżu i polane sosem
orzechowym.



----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Świeżo zgrillowane mięso, ułożone na kluskach śląskich, przykryte klasycznym sosem pomidorowym, to propozycja na wyśmienity i treściwy, a przy tym nietłusty obiad. Jeśli nie mam czasu na zrobienie klusek indyka podaję z ryżem lub kaszą gryczaną, jaglaną lub krakowską. Do tego ulubioną surówkę i białe lekko schłodzone wino.

Indyk w pomidorach




Składniki:

-60 dag piersi indyka
-po płaskiej łyżeczce vegety, świeżo zmielonego pieprzu i słodkiej papryki
-łyżeczka oliwy
-kopiasta łyżka posiekanej natki lub świeżej bazylii
-60 dag klusek śląskich
-łyżeczka soli do gotowania klusek

Sos:
-duża puszka pomidorów bez skórki
-2 duże ząbki czosnku
-po łyżeczce słodkiej papryki, suszonego oregano i tymianku
-2 łyżki oliwy
-łyżka masła
-łyżeczka cukru
-łyżeczka soku z cytryny
-sól i świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

-Kroimy umyte piersi na niewielkie filety.Każdy lekko rozbijamy tłuczkiem. Przyprawiamy z obu stron mieszanką vegety, papryki i pieprzu.
-Rozgrzewamy grill lub patelnię grillową. Smarujemy oliwą. Krótko grillujemy mięso z obu stron. Nie powinno być zbyt suche.
-Gotujemy kluski we wrzącej osolonej wodzie i odcedzamy. Na półmiski lub na talerzach  kładziemy na kluskach filety, polewamy je gorącym sosem i posypujemy natką pietruszki lub bazylią.

Przygotowanie sosu pomidorowego:

-Podgrzewamy w rondlu z grubym dnem 2 łyżki oliwy, podsmażamy czosnek na jasny kolor.
-Dodajemy pomidory z zalewą, papryką i oregano. Delikatnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu przez 30- 40 minut.


-Dodajemy sok z cytryny, cukier sól i pieprz. Wsypujemy tymianek i gotujemy jeszcze 5 minut. Nie rozgniatamy pomidorów. Na końce dodajemy masło i jak trzeba doprawiamy.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Szaszłyki z salsą owocową

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie: 30 minut
Pieczenie: 10 minut




Składniki na 8 porcji:

-8 cienkich plastrów mięsa z piersi kurczaka (ok. 40 dag)
-6 połówek brzoskwiń, mogą być z puszki
-ząbek czosnku
-strąk zielonej papryczki chilli
-3 łyżki octu jabłkowego
-5 łyżek oliwy
-łyżka jarzynki
-sól i pieprz
-pęczek dymki

Przygotowanie:

-Brzoskwinie drobno pokroić. Dymki oczyścić,  pokroić w cienkie plasterki. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Papryczkę chilli umyć, rozkroić, usunąć pestki i drobno posiekać.
-Brzoskwinie, dymki, czosnek i papryczkę wymieszać z octem, 3 łyżkami oliwy, solą i pieprzem. Salę wstawić do lodówki.
-Mięso nabić harmonijkowo na 8 patyczków. Szaszłyki posmarować resztą oliwy wymieszaną z jarzynką. Odłożyć na 1/2 godziny do lodówki.
-Szaszłyki ułożyć na rozgrzanym ruszcie i piec po 5 minut z każdej strony. Oprószyć solą i pieprzem. Podawać z salsą brzoskwiniową


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaczka



Kaczka z jabłkami i brzoskwiniami


Przygotowanie:25 minut, pieczenie: 2 godziny, porcja:690 kcal

Składniki na 6 porcji:

-kaczka ok. 2 kg
-1/2 kg jabłek
-puszka brzoskwiń
-1/2 szklanki białego wytrawnego wina
-5 dag rodzynek
-sok z cytryny
-3 łyżki żurawiny do mięsa
-3 łyżki oleju
-łyżka majeranku
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Tuszkę czyścimy, myjemy i osuszamy. Nacieramy solą, pieprzem i majerankiem. Jabłka obieramy, dzielimy na ćwiartki i dokładnie usuwamy gniazda nasienne. Brzoskwinie osączamy, syrop zachowujemy. 2-3 połówki brzoskwiń kroimy w kostkę.
Kaczkę wypełniamy jabłkami i kawałkami brzoskwiń. Tuszkę zaszywamy nicią. Układamy w brytfannie i skrapiamy olejem. Pieczemy 2 godziny w temp. 200*C. Po 30 minutach skrapiamy kaczkę winem.
Sos spod pieczenia zlewamy do rondelka. Gdy wystygnie, zdejmujemy warstwę tłuszczu. Wlewamy 1/2 szklanki syropu, wkładamy rodzynki, przyprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Podgrzewamy.
Kaczkę przekładamy na półmisek i obkładamy połówkami brzoskwiń wypełnionych żurawiną. Sos podajemy osobno.




Kaczka w sosie winogronowym


Składniki:

-1 kaczka
-2 łyżki miodu
-olej
-1 mała główka czerwonej kapusty
-5 plastrów ananasa
-50 dag winogron
-1 łyżka zmielonych orzechów
Przyprawy:
-sól, pieprz i łyżka majeranku

Przygotowanie:

Kaczkę myjemy, dzielimy na porcje, nacieramy przyprawami i miodem. Odstawiamy na 2 godziny, a następnie obsmażamy.
Kapustę szatkujemy. Winogrona i ananas miksujemy.
Na 2 łyżkach oleju przesmażamy kapustę. Dodajemy zmiksowany sos i orzechy. Mieszamy.
Żaroodporne naczynie wykładamy kapustą. Na niej układamy mięso. Pieczemy 90 minut w temp. 180*C.
Dowolnie dekorujemy.





Sałatka z gruszką




Składniki na 4 porcje:

-15 dag rukoli
-sól i pieprz
-2 gruszki
-40 dag pieczonej piersi z kaczki
-20 dag malin mrożonych
Sos:
-łyżka octu balsamicznego
-łyżka octu owocowego
-szczypta pieprzu
-łyżka oleju
-łyżeczka cukru

Przyrządzenie:

-Przygotowujemy sos:
łączymy oba octy. dodajemy cukier, sól i pieprz. Ucieramy, aż sól i cukier się rozpuszczą. Łączymy z olejem. Następnie wstawiamy do lodówki, aby sos mocno się schłodził.
-Maliny rozmrażamy w temperaturze pokojowej. 
Płuczemy rukolę i osuszamy. Myjemy gruszki. Kroimy je na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy w plasterki. W plasterki kroimy również filety z kaczki
-Na 4 talerzach układamy po porcji rukoli i gruszek. Na tym układamy plastry mięsa. Posypujemy malinami. Sałatkę polewamy sosem. 
Podajemy od razu z dodatkiem pieczywa i wytrawnego, czerwonego wina.

Czas przygotowania: 20 minut. Jedna porcja to 352 kcal.






Skrzydełka na ostro




Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:1 godzina

Składniki na 4 porcje:

-12 skrzydełek kurczaka
-1/2 szklanki keczupu
-łyżka płynnego miodu
-łyżka sosu worcester
-2 łyżki soku z cytryny
-1/2 łyżeczki musztardy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Skrzydełka myjemy i osuszamy. Keczup mieszamy z miodem, musztardą, sokiem z cytryny i sosem worcester.


-Skrzydełka zalewamy przygotowaną marynatą i odkładamy na godzinę do lodówki. Oprószamy solą i pieprzem. Układamy na rozgrzanym ruszcie i pieczemy ok. 20 minut. W połowie pieczenia odwracamy na drugą stronę.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z wierzchu rumiana panierka, a w środku delikatne białe mięso. Takie kotlety podane na zielonych warzywach, z dodatkiem ryżu lub frytek zadowolą każdego.

Kotlety de volaille



Składniki na 4 porcje:

-2 podwójne piersi kurczaka
-pół kostki masła śmietankowego (10 dag)
2 jajka
-2 łyżki mąki 
-10 łyżek bułki tartej
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-sok wyciśnięty z połowy cytryny
-sól i pieprz
-ziołowa przyprawa do drobiu
-masło do smażenia

Sposób przygotowania:

-Filety z kurczaka dzielimy na połówki. Każdą połówkę nacinamy wzdłuż ( nie docinamy do końca) Mięso rozkładamy na desce tak, aby powstały kotlety o jak największej powierzchni. Lekko rozbijamy tłuczkiem. Oprószamy solą, pieprzem i przyprawą ziołową z obu stron.
-Rozbite mięso skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy natką. Mocno schłodzone masło kroimy na 4 słupki. Na każdym płacie układamy słupek masła. Zwijamy niezbyt ciasno. Brzegi mięsa odciskamy dokładnie, możemy je spiąć wykałaczką. 
-Do miseczki wbijamy jajka i roztrzepujemy widelcem. Na dwa talerze wsypujemy mąkę i bułkę tartą. Kotlety obtaczamy w mące, zanurzamy w jajkach i panierujemy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy masło, wkładamy kotlety i smażymy na dużym ogniu po ok. 3 minuty z każdej strony. Następnie zmniejszamy płomień i smażymy jeszcze 5-6 minut.

Klasyczne de volaille przygotowuje się z masłem. Kotlet można nafaszerować także podsmażonymi pieczarkami, plastrami żółtego sera lub duszonym szpinakiem. Bułkę tartą można zastąpić mąką kukurydzianą, która nada kotletowi złocisty kolor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurczak w sosie paprykowym




Składniki:

-1 kurczak
-2 cebule
-papryki (czerwone lub czerwona i żółta)
-1 pojemnik śmietany
-4 łyżki koncentratu pomidorowego
-sól, pieprz i 1 łyżka cukru
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Kurczaka pokroić na porcje, obsmażyć na oleju.Cebulę i paprykę kroimy w kostkę, dusimy na niewielkiej ilości oleju, dodajemy cukier. Gdy warzywa puszczą sok, przekładamy je do kurczaka. Koncentrat mieszamy ze śmietaną i również przekładamy do kurczaka. Solimy i posypujemy pieprzem. Całość gotujemy na małym ogniu, do czasu do czasu mieszamy, aż kurczak będzie miękki.
Danie podajemy z piure ziemniaczanym lub ryżem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Sos serowy jest jednym z ulubionych, gdyż wiele prostych potraw zmienia w dania wykwintne i świąteczne. Gotowane warzywa czy kopytka, polane sosem serowym, są pyszne. Poznajcie więc niezwykły sos.

Pulpety drobiowe




Składniki na pulpety i sos:

-50 dag mielonego mięsa drobiowego
-3 łyżki natki lub koperku
-łyżka tymianku
-ząbek czosnku ( jeśli chcemy)
-2 jajka
-czerstwa bułka
-5 łyżek mąki
-4 łyżki oleju
-3 łyżki masła
-3 łyżki mąki
-pół szklanki mleka
-4 łyżki śmietany
-kostka bulionowa
-pół szklanki ostrego, startego sera
-sól do smaku

Przygotowanie pulpetów i sosu:

-Namaczamy kajzerkę w ciepłej wodzie i wyciskamy. Wyrabiamy razem kajzerkę, mięso, jajka, przyprawy i zioła. Solimy do smaku. Rękami zwilżonymi w wodzie formujemy z masy mięsnej kuleczki i obtaczamy je w mące.
-Rozgrzewamy olej i smażymy pulpety na średnim ogniu ze wszystkich stron.Dolewamy półtorej szklanki wody, kostkę bulionową, przykrywamy i dusimy na małym ogniu ok. 15 minut.
-Zasmażamy, mieszając, masło z mąką, na bardzo małym ogniu. Odstawiamy, wlewamy zimne mleko i śmietanę, energicznie mieszając. Dodajemy sos do pulpetów i gotujemy mieszając, aż sos zgęstnieje.
-Wsypujemy do sosu ser i mieszamy, aż się rozpuści. Nie gotujemy.



Znakomitym dodatkiem jest ryż lub kasza gryczana, jaglana lub krakowska. Do tego ulubiona sałatka.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Te kurze roladki zachwycą wszystkich. Są one oryginalne i mają wspaniały, niepowtarzalny smak.
Znakomicie smakują z jabłkiem pieczonym i pyzami lub kopytkami polanymi sosem z pieczeni.
Jak najprościej upiec jabłko do tego dania?- zawijamy je w folię aluminiową i wkładamy do piekarnika na pół godziny.

Nogi kurze faszerowane




Składniki:

-6 nóg kurzych (pałka i biodro razem)
-niepełna łyżeczka soli
-pieprz do smaku
-szklanka czerwonego półwytrawnego wina
-30 dag mielonej łopatki wieprzowej
-15 dag bułki tartej
-jajko
-płaska łyżeczka wegety
-pół łyżeczki cynamonu
-pół łyżeczki pieprzu
-1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
-garść rodzynek
-garść orzechów włoskich

Przygotowanie:

-Myjemy nogi kurze i wycinamy z nich kości. (Nacinamy nogę po wewnętrznej stronie wzdłuż obu kości. Ostrym nożem odcinamy mięso od kości, wyłamując w stawach). Rozbijamy je tłuczkiem po stronie mięsa. Solimy i pieprzymy z obu stron.
-Przygotowanie farszu:
W misce zalewamy bułkę tartą połową wina i czekamy, aż je wchłonie. Dodajemy mięso, jajko, przyprawy, połowę rodzynków i orzechów. Wszystko mieszamy. Nakładamy farsz od strony mięsa i ciasno zwijamy w rulony.
-Wsypujemy na dno żaroodpornego naczynia pozostałe rodzynki i orzechy. Wkładamy ruloniki i podlewamy resztą wina. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st.. Pieczemy pod przykryciem (w rękawie) 45 minut, dopiekamy bez przykrycia 15 minut. W razie potrzeby podlewamy wodą (3-4 łyżki)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najważniejsze w tej potrawie są przyprawy: kurkuma, kmin rzymski, czarna orczyca, kolendra, imbir, ostra papryka, cynamon, gożdziki. To zresztą nie koniec listy składników, z których każda gospodyni w Indiach, czy na Cejlonie przyrządza w domu własne curry. Może się ono składać z kilku lub kilku nastu przypraw. Zazwyczaj jest bardzo ostre, zdecydowanie za ostre jak na nasze przyzwyczajenia. Ale nie zniechęcajmy się, nie musimy kupować worka przypraw. Będziemy przyrządzać zeuropeizowaną wersję curry z kurczaka i posłużymy się gotową mieszanką przypraw. Można ją kupić prawie w każdym sklepie. Ale najlepsze curry, i to w dużym wyborze, znajdziemy w sklepach z produktami orientalnymi. Szukajmy łagodnego, bo każde inne jest dla nas dość pikantne. Gdyby okazało się mało pikantne dosypać trzeba chili. Jeszcze jedna wskazówka zrób curry dzień przed podaniem, bo smaczniejsze jest, gdy mięso dobrze przejdzie aromatem przypraw.

Curry z kurczaka




Składniki:

-kurczak o wadze 1,2 - 1,5 kg
-5-6 cebul
-kostka bulionu drobiowego
-3/4 szklanki przecieru pomidorowego
-pół szklanki śmietany
-łyżka soku z cytryny
-Mały kawałek imbiru ok. 3 cm
-2 łyżeczki curry
-2 ząbki czosnku
-1-2 liście laurowe
-5 dag masła lub oleju do smażenia
-ewentualnie pół łyżeczki chili

Przygotowanie:

- Myjemy kurczaka. Zdejmujemy z niego skórę, dokładnie oczyszczamy z tłuszczu. Układamy na desce piersią do góry i kroimy na pół. Odcinamy skrzydełka i przecinamy każdą połówkę na dwie części. Teraz z ćwiartek wyjmujemy kości. Żadna instrukcja nie zastąpi doświadczenia, podpowiem tylko, że trzeba prowadzić nóż jak najbliżej kości. Może za pierwszym razem pokaleczysz kości, to nie przejmuj się, potrawie to nie zaszkodzi.
Najtrudniejsze zadanie mamy za sobą. Kroimy mięso na spore kawałki. Jeśli usuwanie kości wydaje się za trudne, możesz podzielić kurczaka wraz z kośćmi, tak jak robią to w krajach azjatyckich. Hindusom kości przeszkadzają, bo jedzą curry palcami. Ostatecznie curry możemy zrobić z piersi kurzych, ale zrobione z całej tuszki jest zdecydowanie smaczniejsze.
Następnie obieramy cebulę i kroimy w półplasterki. Strugamy korzeń imbiru  i jak najdrobniej posiekaj. Czosnek obieramy z łupin.
-Oryginalne curry smaży się na maśle klarowanym, czyli pozbawionym łatwo przypalających się, szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Możemy smażyć i na oleju.
Stawiamy patelnię na ogniu, wlewamy tłuszcz, rozgrzewamy go, wkładamy cebulę, imbir i przeciśnięty czosnek. Smażymy na średnim ogniu, często mieszając. Gdy cebula zrobi się złota dodajemy curry, mieszamy i jeszcze smażymy 2 min. Następnie wrzucamy kawałki kurczaka i trzymamy na średnim ogniu, aż nabiorą brązowego koloru. Kilka razu mieszamy, aby obsmażyły się ze wszystkich stron.
-Nalewamy do kubka  półtorej szklanki wrzątku i rozpuszczamy w nim kostkę rosołową. Obsmażone składniki przekładamy do rondla, wlewamy bulion, przecier, wrzucamy listek laurowy, przykrywamy garnek i dusimy na małym ogniu. Po 50 minutach dodajemy śmietanę, mieszamy, zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Na koniec próbujemy sosu. Jeśli wyda się mało pikantny, doprawiamy solą i chili. Ostudzoną potrawę wstawiamy do lodówki, a następnego dnia podgrzewamy. Podajemy na obiad lub kolację z ryżem ugorowanym na sypko i białym winem. Śmiało możemy tym daniem przyjąć gości, ale lepiej upewnij się czy lubią przyprawę curry. Jeśli tak nie będą zawiedzeni.



KACZKA

Kaczka w pomarańczach




Przygotowanie: 20 minut, duszenie:40 minut. Kaloryczność: 602 kcal jedna porcja.

Składniki na 2 porcje:

-2 piersi kaczki
-4 pomarańcze
-łyżka mąki ziemniaczane
-szklanka białego wina
-sól, pieprz i pół łyżeczki imbiru
-3 łyżeczki cukru
-2 łyżki oleju

Przygotowanie:

-Kroimy piersi w poprzek włókien na cienkie plasterki. Oprószamy solą i pieprzem. Wyciskamy do szklanki sok z 3 pomarańczy.
Kawałki kaczki podsmażamy na oleju, dodajemy imbir, a po minucie wino, cukier i sok z pomarańczy. Zostawiamy 1/3 szklanki soku. Mięso przykrywamy i dusimy na średnim ogniu, aż mięso będzie miękkie. Trwa to ok. 40 minut.
-Obieramy pozostałą pomarańczę i kroimy w cząstki. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy z pozostałym sokiem.
-Wlewamy zawiesinę z soku i mąki na patelnię z kaczką. Energicznie mieszamy, zagotowujemy, obkładamy cząstkami pomarańczy, przykrywamy i odstawiamy na chwilę. Podajemy na gorąco.

Rada:

-Jeśli kacze piersi włożymy na pół godziny, do zamrażalnika, dadzą się bez trudu cienko pokroić.Nóż do krojenia lekko zamrożonej kaczki musi być bardzo ostry.



SAŁATKI Z DROBIEM



Sałatka z gruszką




Składniki na 4 porcje:

-15 dag rukoli
-sól i pieprz
-2 gruszki
-40 dag pieczonej piersi z kaczki
-20 dag malin mrożonych
Sos:
-łyżka octu balsamicznego
-łyżka octu owocowego
-szczypta pieprzu
-łyżka oleju
-łyżeczka cukru

Przyrządzenie:

-Przygotowujemy sos:
łączymy oba octy. dodajemy cukier, sól i pieprz. Ucieramy, aż sól i cukier się rozpuszczą. Łączymy z olejem. Następnie wstawiamy do lodówki, aby sos mocno się schłodził.
-Maliny rozmrażamy w temperaturze pokojowej. 
Płuczemy rukolę i osuszamy. Myjemy gruszki. Kroimy je na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy w plasterki. W plasterki kroimy również filety z kaczki
-Na 4 talerzach układamy po porcji rukoli i gruszek. Na tym układamy plastry mięsa. Posypujemy malinami. Sałatkę polewamy sosem. 
Podajemy od razu z dodatkiem pieczywa i wytrawnego, czerwonego wina.

Czas przygotowania: 20 minut. Jedna porcja to 352 kcal

Sałatka z kurczakiem




Składniki na 4 porcje:

-60 dag filetów z kurczaka
-sól i pieprz biały
-2 łyżki oleju
-główka sałaty
-15 dag pomidorów koktajlowych
-opakowanie mini mozzarelli 
-Pęczek szczypiorku
-melon
-1/2 szklanki octu balsamicznego
-2 łyżki oliwy
-cukier

Przyrządzenie:

-Mięso płuczemy i osuszamy. Na patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy mięso ze wszystkich stron. Zmniejszamy płomień i dosmażamy 15 minut.
-Sałatę myjemy i osuszamy. Rwiemy na mniejsze kawałki. Pomidory kroimy na połówki. Osączamy mozzarellę. Siekamy szczypiorek. Melon kroimy na ćwiartki, obieramy i usuwamy gniazdo nasienne. Miąższ kroimy w plastry.
-Mięso oprószamy solą i pieprzem. Ocet mieszamy z solą, pieprzem i cukrem. Dodajemy oliwę i szczypiorek.
-Sałatę mieszamy z mozzarellą, pomidorami i melonem... Skrapiamy sosem. Na sałatce układamy plastry mięsa.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz