To Się Przyda

ZUPY




W czym podawać?


Tradycyjnie podaje się zupy kremy w bulionówkach, czyli dużych filiżankach z dwoma uszami. Najczęściej porcelanowych lub fajansowych. Warto je mieć, bo podaje się w nich również zupy czyste, na przykład bulion, od którego wzięły nazwę, barszcz czy pomidorową. Jeśli nie macie ich w swoim świątecznym serwisie, pora uzupełnić brak





Jak zamienić zupę w krem?


Możemy, tak jak nasze babcie, przetrzeć zupę przez gęste sito, ręcznie lub wspomagając się mikserem z końcówką do przecierania, ale najlepiej zmiksować zawartość garnka. 
W dzisiejszych czasach większość gospodarstw   wyposażona jest w któryś ze sprzętów zmechanizowanych mających funkcję miksowania.
Mają ją roboty kuchenne, blendery i tradycyjne miksery z wymiennymi końcówkami. Jednak zdecydowanie największy komfort miksowania zapewniają pokazane na zdjęciach wysokie miksery z obudową odporną na wysokie temperatury. Można włożyć je do garnka z gorącą zupą i szybko ją zmiksować, nie parząc przy tym rąk. Żadnego studzenia, przelewania i brudzenia dodatkowych naczyń.







Czym zagęścić zupę?





Pierwsze skojarzenie to wciąż popularna, ale tucząca i ciężko strawna zasmażka z mąki i tłuszczu. Warto ograniczyć stosowanie tej zasmażki, zwłaszcza że istnieje przynajmniej 6 innych sposobów zagęszczania zupy. Możemy:
-sporządzić tzw. zimną zasmażkę.
Masło lub margarynę ucieramy na gładką masę z mąką pszenną w proporcji 1:1, a następnie wlewamy do niej trochę gorącego wywaru i mieszamy, aż powstanie jednolita zawiesina, po czym wlewamy ją do zupy i zagotowujemy.
-śmietanę dokładnie mieszamy z mąką. Rozprowadzamy ją niewielką ilością wywaru i zagotowujemy. Może to być chuda śmietana mąka zabezpieczy ją przed zwarzeniem.
-mąkę pszenną lub ziemniaczaną mieszamy z zimną wodą i taką zawiesinę wlewamy powoli do wrzącej zupy, cały czas mieszając.
-dodajemy ugotowane i przetarte ziemniaki.
-dodajemy włoszczyznę wyjętą z wywaru i zmiksowaną.
-zaprawiamy zupę śmietaną roztrzepaną z żółtkami. Na pół szklanki śmietany bierzemy 1-2 żółtka. Mieszaninę tą hartuje się odrobiną już ugotowanej, gorącej zupy i mieszając, wlewamy do garnka. Tak zagęszczonej zupy nie należy zagotowywać, ponieważ żółtka się zwarzą.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------







Kapuśniak z grochem


Składniki:

-25 dag żółtego łuskanego grochu
-70 dag ziemniaków
-20 dag marchwi
-10 dag pietruszki
-50 dag kiszonej kapusty
-15 dag wędzonego schabu
-6 łyżek oleju
-4-5 ziaren ziela angielskiego
-6 liści laurowych
-1 łyżeczka kolendry
-pieprzu
-2 łyżki majeranku
-1 łyżeczka soli
-pieprz i maggi

Przygotowanie:

Groch zalewamy 3 l wrzącej wody. Dodajemy oczyszczone i pokrojone w plasterki marchewki i pietruszkę. Gotujemy 5 minut. 
Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy 15 minut.
Wkładamy pokrojoną kapustę. Przyprawy podsmażamy na 3 łyżkach oleju i dodajemy do zupy. Gotujemy, aż kapusta będzie miękka.
Schab kroimy w kostkę, przesmażamy na oleju i dodajemy do zupy. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i maggi. Gotujemy ok. 5 minut.





Flaczki z kurczaka


Składniki:

-3-4 udka kurczaka bez skóry
-3 marchewki
-1 pietruszka
-kawałek selera
-1 por
-1-2 cebule
-5 dag masła
-2 łyżki mąki
-1 liść laurowy
-5 ziarenek ziela angielskiego
-sól i pieprz
-1 łyżecka sproszkowanego imbiru
-1,5 łyżki majeranku
-przyprawa do zupy
-po pół pęczka koperku i natki

Przygotowanie:

Udka kurczaka zalewamy 2 l zimnej wody. Solimy, wrzucamy listek i ziele angielskie. Gotujemy na średnim ogniu. Obraną marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę i pora dodajemy do garnka. Gotujemy, zmniejszamy płomień i uchylamy pokrywkę. Warzywa wyjmujemy po 20 minutach, a kurczaka gotujemy jeszcze 15-20 minut. Przecedzamy wywar do innego garnka. Warzywa kroimy w paski, a przyprawy, cebulę i pora wyrzucamy. 
Wyjmujemy kości z kurczaka. Mięso kroimy wzdłuż włókiem na paski. Ucieramy masło z mąką, dodajemy nieco gorącej zupy, rozcieramy i wlewamy do pozostałej zupy.
Zagotowujemy, wkładamy warzywa i mięso, dodajemy imbir i 1-2 łyżki przyprawy do zupy. Mieszamy, przykrywamy i gotujemy 3-5 minut.
Przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Posypujemy posiekaną zieleniną.






Zupa pomidorowa z jałowcem


Składniki na 6 porcji:

-2 puszki pomidorów w zalewie, po 850 ml
-1 mały pęczek włoszczyzny
-2 średnie cebule
-1 op. śmietany kremówki (200 g)
-1/2 szklanki białego wytrawnego wina
-2 łyżki jałowcówki
-1 łyżka masła lub margaryny
-1/2 łyżki jagód jałowca
-1/2 łyżki estragonu
-1 liść laurowy
-sól i biały pieprz

Przygotowanie:

Włoszczyznę czyścimy i myjemy, kroimy na kawałki. Obieramy cebulę i kroimy w drobną kostkę. W naczyniu rozpuszczamy tłuszcz i podsmażamy przygotowane składniki. Rozdrabniamy pomidory, jeśli są ze skórką trzeba ją zdjąć. 
Pomidory dodajemy wraz z zalewą do warzyw. Wlewamy wino. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wrzucamy liść laurowy. Przykrywamy i gotujemy zupę ma małym ogniu.
Przecieramy zupę przez gęste sito do drugiego garnka. Wrzucamy jagody jałowca. Ponownie zagotowujemy i doprawiamy do smaku. Posypujemy estragonem.
Ubijamy na sztywno śmietanę, a następnie mieszamy z jałowcówką i posypujemy odrobiną pieprzu. Podajemy w osobnym naczyniu do pikantnej, gorącej zupy.



Chcąc uzyskać mniej kaloryczną wersję dania rezygnujemy    z kremówki i zastępujemy ją mlekiem. Przed gotowaniem należy zgnieść jałowiec wałkiem albo łyżką, żeby pękła skórka.






Zupa z zielonego groszku


Składniki:

-40 dag zielonego groszku (świeżego, mrożonego lub z puszki)
-pęczek natki
-cebula
-ząbek czosnku
-2 łyżki masła
-litr bulionu warzywnego
-sól i biały pieprz
-słodka mielona papryka
-1/2 szkl. śmietany
-duży ziemniak
-gałązki natki do dekoracji

Przygotowanie:

Świeży groszek przebieramy i sparzamy na sitku. Groszek z puszki osączamy, a mrożony rozmrażamy i osączamy. Natkę myjemy i siekamy. Cebulę i czosnek obieramy i siekamy.
Masło rozgrzewamy w rondlu i szklimy cebulę i czosnek. Dodajemy groszek i natkę, podsmażamy. Wlewamy gorący bulion i gotujemy na średnim ogniu ok. 20 minut. Zupę lekko studzimy. Wlewamy do zupy 2/3 śmietany. Wszystko miksujemy lub przecieramy przez sito. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w małą kostkę. Dodajemy do zupy i gotujemy ok. 10 minut. Gotową zupę rozlewamy do talerzy. Każdą porcję ozdabiamy odrobiną śmietany, oprószamy papryką i dekorujemy natką.


Zamiast ziemniaków zupę można podać z groszkiem ptysiowym lub grzankami.








Zupa czosnkowa


Składniki:

-duża główka czosnku
-2 łyżki oliwy
-jajko
-łyżka startego żółtego sera
-sucha kajzerka
-litr bulionu drobiowego (może być z kostki)
-kawałek strąka papryczki chili
-płaska łyżka posiekanej świeżej szałwii lub łyżeczka suszonej
-łyżka wytrawnego białego wina
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Bułkę kroimy w kostkę i wraz z ząbkiem czosnku zrumieniamy na patelni na rozgrzanej oliwie. Pozostałe ząbki czosnku obieramy, wrzucamy do garnka z bulionem, dodajemy papryczkę, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut (aż czosnek będzie miękki). Roztrzepane jajko mieszamy z serem i powoli, mieszając, wlewamy do garnka z zupą. Nie przerywając mieszania, podgrzewamy, ale nie gotujemy, aż zupa zgęstnieje. Następnie wlewamy wino. Przyprawiamy zupę solą i pieprzem. 


Podajemy z przygotowanymi grzankami.






Zupa cebulowa


Składniki:

-35 dag cebuli
-2 łyżki oleju
-600 ml bulionu warzywnego
-1/8 l wytrawnego białego wina
sól i pieprz
-1 duży pomidor
-trochę posiekanej natki pietruszki do dekoracji

Przygotowanie:

-Cebulę obieramy, dzielimy na ćwiartki, a następnie kroimy w cienkie plasterki. Mocno rozgrzewamy olej na patelni i lekko zrumieniamy na nim cebulę. Przekładamy do garnka, dodajemy bulion, białe wino i 200 ml wody. Mieszamy i zagotowujemy. Zupę przykrywamy i gotujemy 10 minut na małym ogniu.
Pomidor czyścimy, myjemy, dzielimy na ćwiartki. Usuwamy środek z pestkami. Miąższ kroimy na cząstki i przekładamy do zupy. Krótko podgrzewamy. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, posypujemy natką.






Włoski krem pomidorowy


Składniki:

-2 cebule
-1 ząbek czosnku
-2 łyżki masła
-1 łyżka mąki
-1 i 1/4 l bulionu drobiowego
-2 puszki krojonych pomidorów (po 40 dag)
-1 liść laurowy
-sól, pieprz i szczypta cukru
-100 l śmietany kremówki
-pęczek bazylii
-6 koktajlowych pomidorków
-4 kromki chleba tostowego

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. W dużym rondlu topimy masło i szklimy na nim cebulę i czosnek. Oprószamy mąką i zasmażamy cały czas mieszając. Wlewamy bulion i pomidory wraz z zalewą. Wkładamy liść laurowy. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Wyjmujemy listek, a zupę miksujemy na gładki krem.
Kremówkę ubijamy trzepaczką, mieszamy z posiekaną bazylią i doprawiamy do smaku. Zupę rozlewamy do filiżanek. Każdą porcję dekorujemy kleksem śmietany i cząstką pomidora koktajlowego.
Chleb opiekamy w tosterze i kroimy w kostkę. Gotowe grzanki podajemy do zupy.




Koperkowa



Składniki:

-pęczek włoszczyzny
-2 kostki rosołowe
-opakowanie piure ziemniaczane
-4 tosty
-sól i pieprz
-2 pęczki koperku
-1/2 szklanki śmietany
-2 żółtka
-łyżka wegety

Przyrządzenie:

Gotujemy 2 i 1/2 litra wywaru z włoszczyzny z kostkami rosołowymi. Dokładnie go przecedzamy. 
Przygotowujemy piure ziemniaczane i zagęszczamy nim wywar. Wsypujemy wegetę i gotujemy 5 minut.
Mieszamy śmietanę z żółtkami i wlewamy ją do zagęszczonego wywaru. Dodajemy posiekany koperek.
Tosty kroimy w drobną kostkę i przysmażamy ze wszystkich stron na suchej patelni. Wsypujemy po 2-3 łyżki do każdego talerza.





KAPUŚNIAK


Składniki:

-1/2 główki świeżej kapusty
-15 dag kiszonej kapusty
-50 dag kości wołowych
-włoszczyzna
-4 ziemniaki
-sól i pieprz
-listek laurowy, majeranek i natka pietruszki
-po łyżce mąki i masła

Przyrządzenie:

Kości wołowe myjemy, gotujemy 30 minut w ok. 2 litrach wody. Dodajemy pokrojoną włoszczyznę, ziemniaki i świeżą drobno pokrojoną białą kapustę.
Kapustę kwaszoną kroimy, wrzucany do wrzącej wody i gotujemy do miękkości. Dodajemy ją do zupy, kiedy włoszczyzna i ziemniaki będą miękkie.
Dodajemy przyprawy i zasmażkę z mąki i masła. Można też wrzucić kilka plasterków kiełbasy.

1 porcja-280 kcal


Czas przygotowania: 40 minut.





Kartoflanka z fasolą


Składniki:

-5 dag fasoli
-2 gałązki tymianku
-liść laurowy
-1/2 kg ziemniaków
-włoszczyzna
-łyżka masła
-cebula
-1 l bulionu
-ząbek czosnku
-5 listków bazylii
3 łyżki masła
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Fasolę perłową zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 2 godziny. wkładamy 2 gałązki tymianku, liść laurowy i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy.
Ziemniaki i włoszczyznę obieramy, czyścimy i kroimy w kostkę. W rondlu topimy łyżkę masła i szklimy na nim posiekaną cebulę. Dodajemy włoszczyznę i fasolę. Chwilę smażymy, wlewamy bulion i gotujemy 15 minut. Dodajemy ziemniaki i gotujemy kolejne 15 minut.


Ząbek czosnku obieramy i przeciskamy przez praskę. % listków bazylii siekamy. # łyżki masła rozcieramy z czosnkiem i pieprzem Dodajemy bazylię i mieszamy. Do gorącej zupy wkładamy masło z przyprawami, mieszamy, aż się rozpuści. Zupę doprawiamy do smaku solą i posypujemy świeżym tymiankiem.





Bulion wołowy z kluskami


Składniki:

-50 dag wołowiny na rosół
-włoszczyzna
-sól
-2 cebule
-2 liście laurowe
-łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
-20 dag zielonego groszku
Kluski:
8 dag mąki
-sól
-150 ml mleka
-2 jajka
-łyżeczka chili

Przygotowanie:

Mięso myjemy i wkładamy do dużego garnka. Włoszczyznę czyścimy i kroimy na kawałki. Cebulę obieramy i kroimy na ćwiartki.
-Warzywa, liście laurowe, ziarna pieprzu i łyżeczkę soli dodajemy do mięsa, zalewamy 1,5 l wody i gotujemy na małym ogniu ok. 60 minut.
-Mąkę mieszamy z mlekiem, jajkami, chili i szczyptą soli na gładkie ciasto. Smażymy naleśniki. Rolujemy je, kroimy zrolowane na plastry i odstawiamy w ciepłe miejsce.
Bulion przecedzamy, dodajemy groszek i gotujemy ok. 5 minut. Kluseczki zalewamy bulionem i podajemy . Możemy udekorować paseczkami papryczki chili i zieleniną.










W chłodne jesienne dni marzymy o tym, by zacząć obiad talerzem gorącej zupy. Krupnik idealnie sprawdza się w tej roli. Jeśli ugotujemy go na kawałku mięsa i podamy w dużych talerzach, może starczyć na cały obiad.
Zupa z krup- tak kiedyś nazywano kaszę- ma wiele odmian. Klasyczną przygotowuje się ze średnio grubej kaszy jęczmiennej, ale równie smaczna wychodzi z pęczaku. Planując na obiad krupnik, pamiętajmy, że kasza w czasie gotowania pęcznieje, więc nie wsypujemy jej za dużo. Na 2 litry wody bierzemy pół szklanki kaszy i ani trochę więcej! Niech nas nie kusi, by do rzadkiej na początku gotowania zupy dosypać jeszcze jedną i jeszcze jedną łyżkę kaszy, bo zamiast smacznego krupniku ugotujemy breję. Jeśli mamy w domu jaroszy, przyrządzamy krupnik na warzywach z dodatkiem masła lub oliwy i większej ilości grzybów. A teraz zapraszam do wspólnego gotowania tradycyjnego krupniku.

Krupnik


Składniki:

-pół szklanki kaszy jęczmiennej wiejskiej, perłowej lub mazurskiej
-kilka kostek schabowych lub ok. 35 dag surowych wieprzowych i ewentualnie 10-15 dag chudego mięsa wieprzowego
-4-5 ziemniaków
-2 marchewki
-2 pietruszki
-1/3 niedużego selera
-duża cebula
-kilka suszonych grzybów
-liść laurowy
-1-2 ziarenka ziela angielskiego
-maggi, pieprz i sól
-koperek i natka pietruszki

Przygotowanie:

- Przygotowujemy odpowiednio duży garnek. Swobodnie a nawet z pewnym zapasem powinny w nim zmieścić się składniki i woda w której będą się gotowały. Jeśli na obiad planujemy zupę i drugie danie, wrzucamy do niego wypłukane kostki schabowe, a jeśli zamierzamy podać tylko krupnik, wkładamy żeberka i mięso. Następnie wsypujemy kaszę, ale przedtem sprawdzamy czy nie ma w niej zanieczyszczeń. Jeśli lubimy niezbyt rozgotowaną kaszę, wrzućmy ją trochę później, na wrzącą już wodę. Zwróćmy uwagę, by kasza była nie stara, bo w starej lub źle przechowywanej mogli zagnieździć się nieproszeni lokatorzy, a wtedy zamiast w garnku powinna znaleźć się w koszu.
Grzyby dobrze płuczemy i również wrzucamy do garnka. Korzystnie wpłyną na smak i aromat krupniku. Dodajemy jeszcze liść laurowy i ziele angielskie. Zalewamy wodą, mieszamy i stawiamy na małym ogniu. Przykrywamy lekko uchyloną pokrywką. Jeśli garnek niema grubego dna, ustawiamy go na płycie ochronnej, bo kasza, dość łatwo się przypala.
-Płuczemy ziemniaki i warzywa. Obieramy cebulę, nadziewamy na szpikulec i całą opalamy na ogniu, po czym wkładamy do garnka. Czyścimy marchewki, pietruszkę i seler. Obieramy 2-3 ziemniaki i dokładnie wszystko płuczemy. Wkładamy do garnka 3/4 selera, po jednej marchewce i pietruszce oraz pokrojone e kostkę ziemniaki. Resztę warzyw pozostawiamy w misce. Niech kasza gotuje się z tymi dodatkami i nasiąka ich smakiem. Wsypujemy odrobinę soli i wszystko zamieszajmy drewnianą łyżką. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień i zdejmujemy szumowinę. Uważamy by z burą pianą nie ściągnąć przypraw. Jeśli wcześniej nie wsypaliśmy kaszy, robimy to teraz. Wsypujemy ją powoli mieszając.
-Przykrywamy garnek, zostawiając lekko uchyloną przykrywkę. Niech zupa ok. 40 minut delikatnie się gotuje. Od czasu do czasu podnosimy przykrywkę i mieszamy zawartość garnka, by rozgotowująca się kasza nie przywarła do dna lub nie przypaliła się. Jeśli w którymś momencie tak się stanie, nie mieszamy w garnku, by nie zeskrobać przypalonej warstwy z dna, tylko jak najszybciej przelewamy zupę do innego garnka. Chodzi o to, by zupa nie zdążyła przesiąknąć nieprzyjemnym zapachem spalenizny, którego nie sposób się pozbyć.
-Pozostałe ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, marchew, pietruszkę i resztę selera trzemy na tarce do jarzyn o dużych oczkach. Jeśli minął już wyznaczony czas gotowania (40 minut), wsypujemy rozdrobione ziemniaki i jarzyny do garnka z zupą. Mieszamy i razem gotujemy ok. 15 minut. Nie zapominamy o mieszaniu. Gasimy ogień i wyjmujemy z zupy cebulę, mięso i kości. Jeśli mięso nie odpadło od kości, ściągamy je nożem i razem z mięsną wkładką kroimy na desce na mniejsze kawałki i ponownie wkładamy do garnka. Kości i cebulę wyrzucamy. Wypłukaną zieleninę siekamy i połowę wsypujemy do zupy. Zupę mieszamy, przyprawiamy maggi i pieprzem. Przed podaniem obficie posypujemy koperkiem i natką pietruszki.





Zupa z porów


Składniki:

-50 dag białych części porów
-60 dag ziemniaków
-2 marchewki
-4 szklanki bulionu, może być z kostki
-łyżka masła
-3 łyżki śmietany 22-proc
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Starannie myte pory kroimy na talarki i podsmażamy na maśle. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, a oskrobane marchewki kroimy w plasterki. Wszystkie warzywa wrzucamy do garnka, zalewamy bulionem i gotujemy, aż będą miękkie(ok.20 minut). Następnie je miksujemy. Zupę zabielamy śmietaną i doprawiamy solą i pieprzem.




Pomidorowa z serem


Składniki:

-1 kg dojrzałych pomidorów
-2 szklanki bulionu warzywnego lub drobiowego, 
-2 łyżki masła
-łyżka mąki
-20 dag startego żółtego sera
-pół łyżeczki posiekanych listków lubczyku
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Wkładamy do rondla pokrojone na ćwiartki pomidory i dusimy pod przykryciem na małym ogniu- bez wody. Gdy będą miękkie, miksujemy, a potem przecieramy przez sito. Z masła i mąki robimy złocistą zasmażkę. Rozprowadzamy ją zimnym bulionem i wlewamy do przetartych pomidorów. Dodajemy lubczyk i gotujemy na małym ogniu 8-10 minut. Przed zdjęciem z ognia wsypujemy ser i doprawiamy.
Podajemy z groszkiem ptysiowym lub grzankami.








Jeśli chcemy uhonorować swoich gości najlepiej jak można, i mieć pewność, że zupa wzbudzi ich zachwyt, przygotuj krem ze szparagów. Najlepiej białych, bo choć roboty z nimi więcej (zielonych nie trzeba obierać), wynagrodzą smakiem. Teraz jest sezon, a jesienią i w zimie są słoiki. Jasne, że to nie to samo, ale całkiem nie źle. I dużo mniej zachodu.
Zupa ze szparagów jest jedną z droższych zup, ale są chwile w życiu, które wymagają niecodziennego menu. Należą do nich zaręczyny, przyjęcie weselne, urodziny, chrzciny czy romantyczna kolacja. No i szparagi zajmują poczesne miejsce na liście afrodyzjaków. Więc do dzieła.

Krem ze szparagów


Składniki:

-3 pędy białych szparagów
-mała porcja włoszczyzny lub 25 dag włoszczyzny mrożonej
-udko kurczaka odtłuszczone
-2 łyżki masła
-2-3 żółtka
-3/4 szklanki śmietanki 18-24-proc.
-cebula i sól

Przygotowanie:


1. Czynności wstępne
Szparagi wybieramy świeże, to znaczy jędrne, zwarte, gładki, bez plam, w miejscu przecięcia jasne i niewyschnięte. Można przechowywać warzywo dwa dni w dolnej szufladzie lodówki, owinięte w wilgotny papier lub ściereczkę.
Płuczemy je w jak najzimniejszej wodzie i obłamujemy zdrewniałe (a bywa, że gorzkie) końce. Robimy to tak: Jedną ręką trzymamy pęd w połowie długości, a drugą za grubszy koniec i wyginamy w łuk. Pęknie dokładnie tam, gdzie trzeba. Nie żałujemy, że odpadło aż tyle cennego warzywa. Bo odłamane części są bardzo włókniste i nie dałyby się zmiksować i ugotujemy na nich smak do zupy.
Obieramy szparagi. W niektórych sklepach można kupić specjalne nożyki do szparagów, ale świetnie się sprawdzają nożyki szczelinowe.
Kładziemy każdy szparag na otwartej dłoni i przytrzymując palcami główkę, delikatnie wbijamy ostrze poniżej czubka i prowadzimy w dół, skrawając skórę coraz głębiej. Po obraniu szparagi powinny mieć taką samą grubość na całej długości. I niech nie przyjdzie nikomu do głowy obierać je oszczędnie, bo będą włókniste. Każdą sztukę wkładamy do zimnej wody lekko zakwaszonej sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Obierzyn nie wyrzucamy, bo one przydadzą się potem do wywaru.

2. Gotujemy smak na zupę
Myjemy i obieramy włoszczyznę. Płuczemy mięso zimną wodą. Obierzyny i końce szparagów wrzucamy do garnka razem z włoszczyzną i mięsem. Wlewamy 4 szklanki zimnej wody, solimy i stawiamy na ogniu Gdy woda się zagotuje, zmniejszamy płomień do minimum. Po 5 minutach starannie zbieramy szumowinę i przykrywamy garnek, pozostawiając małą szczelinę.

3 Przygotowujemy pozostałe składniki.
Wywar będzie się gotował jeszcze 35 minut, więc w tym czasie siekamy cebulkę, kroimy szparagi na kawałki. Główki odkładamy na talerzyk. W rondlu roztapiamy masło, szklimy na nim cebulę, dodajemy szparagi i, mieszając smażymy kilka minut. Dodajemy kilka łyżek wywaru i dusimy pod przykryciem. Śmietankę wlewamy do kubka lub miseczki, dodajemy żółtka i starannie roztrzepujemy. W drugim garnku zagotowujemy szklankę wody, solimy, wsypujemy łyżeczkę cukru i wrzucamy główki szparagów. Gotujemy je 3 minuty, po czym odcedzamy i wkładamy do miseczki.

4. Czas na wielki finał.
Jeśli warzywa i mięso są już miękkie, zdejmujemy bulion z kuchenki. Przecedzamy przez durszlak do drugiego garnka i zagotowujemy. Przekładamy do wywaru uduszone szparagi, trzymamy na ogniu jeszcze 5 minut, a następnie miksujemy i jeszcze raz zagotowujemy. Gasimy gaz i gdy zupa przestanie wrzeć, wlewamy do niej cienką stróżką śmietankę z żółtkami energicznie mieszając. Krem powinien wyraźnie zgęstnieć. Pozostało już tylko rozlać go do bulionówek, przybrać główkami i podać. Nie wspomnę o przyjemności jedzenia i zbierania hołdów.




Chrzanowa


Składniki:

-3 łyżki startego chrzanu
-6 szklanek wywaru drobiowego- może być z kostki
-cebula, ziemniak
-kawałek selera
-kawałek białej części pora
-2 łyżki masła
-pół szklanki białego wytrawnego wina
-szklanka śmietany
-łyżeczka mąki ziemniaczanej
-2 żółtka
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Warzywa obieramy, myjemy i osączamy. Masło roztapiamy, dodajemy pokrojone: por, cebulę, ziemniak i seler. Podsmażamy, nie rumieniąc. Następnie zalewamy winem i gotujemy di czasu, aż połowa płynu odparuje. Wlewamy wywar drobiowy i gotujemy 10 minut. Zagęszczamy mąką rozprowadzoną kilkoma łyżkami wody. Dodajemy śmietanę i chrzan. Mieszamy i zdejmujemy z ognia. Miksujemy z żółtkami roztrzepanymi z kilkoma łyżkami zupy. Doprawiamy solą i pieprzem.


Zupę podajemy posypaną prażoną cebulą lub drobno pokrojonym i podsmażonym na chrupiąco boczkiem




Zupa cebulowa

Czas przygotowania: 40 minut. 1 porcja to 180 kcal.




Składniki na 4 porcje:

-80 dag cebuli
-ząbek czosnku
-1/2 pęczka tymianku
-łyżka oleju
-szczypta pieprzu kajeńskiego
-4 łyżeczki bulionu instant
-1/2 szklanki wytrawnego białego wina
-sól, pieprz i cukier
-4 kromki chleba
-4 łyżki startego żółtego sera

Przygotowanie:

-Cebulę obieramy, kroimy na ćwiartki, a te na plasterki. Tymianek płuczemy i obrywamy listki.
-W garnku rozgrzewamy olej. Na nim podsmażamy cebulę, czosnek i listki tymianku.
-Składniki w garnku zalewamy litrem wody i zagotowujemy. Wrzucamy kostki rosołowe. Przykrywamy i gotujemy ok. 20 minut. Następnie do zupy dolewamy wino. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.
-Zupę rozlewamy do 4 żaroodpornych bulionówek. Do każdej wkładamy kromkę chleba i posypujemy serem. Zapiekamy 10 minut w temp. 200 st. Podajemy natychmiast po wyjęciu z piekarnika.





Krem z rzeżuchy




Przygotowanie: 30 min. Porcja to ok. 230 kcal

Składniki:

-szklanka rzeżuchy
-4 duże ziemniaki
-szklanka bulionu warzywnego lub drobiowego może być z kostki
-3 dymki ze szczypiorem
-3 jajka ugotowane na twardo
-3 łyżki śmietany do zupy
-łyżka oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Dymkę czyścimy, myjemy, siekamy drobno razem ze szczypiorkiem, i szklimy na oleju.
-Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Wkładamy do garnka z podduszoną cebulą. Zalewamy gorącym bulionem. Gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie. Pod koniec gotowania dodajemy opłukaną rzeżuchę.
-Zupę zestawiamy z ognia, czekamy, aż trochę przestygnie i dokładnie miksujemy. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Mieszamy ze śmietaną i mocno podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia.
-Ugotowane jajka obieramy ze skorupek i kroimy w kostkę. Zupę nalewamy do talerzy. Wokół brzegów usypujemy wianuszek z pokrojonych jajek. Środek dekorujemy rzeżuchą.

Połowę rzeżuchy możemy zastąpić ugotowanymi różyczkami brokuła. Zupa będzie miała łagodniejszy smak.




Zupa aksamitna




Składniki:

3 średniej wielkości ziemniaki
-2 duże jabłka
-2 małe pory
-duża marchewka
-8 małych plasterków wędzonego boczku
-szklanka soku jabłkowego
-pół szklanki śmietany
-łyżka masła
-sól i pieprz
-szczypta gałki muszkatołowej
-łyżka posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:

-Myjemy i obieramy ziemniaki, marchewki i jabłka. Pory czyścimy, odcinamy twarde zielone części. Pozostałą część kroimy w półplasterki.
-W garnku rozgrzewamy masło. Wrzucamy pory i ciągle mieszając smażymy na szklisto. Wlewamy 1,2 l wody. Gotujemy pod przykryciem 30 minut.
-Plasterki boczku wysmażamy na chrupko na mocno rozgrzanej patelni. Zdejmujemy z ognia i trzymamy pod przykryciem.
-Warzywa i jabłka razem z wywarem miksujemy na krem. Dodajemy sok jabłkowy. Zagotowujemy i zdejmujemy z ognia.
Śmietanę mieszamy z kilkoma łyżkami zupy i dopiero wtedy wlewamy do garnka


-Zupę przyprawiamy do smaku i rozlewamy do miseczek. Do każdej porcji wkładamy po 2  plasterki boczku i posypujemy szczypiorkiem.






Kartoflanka to zupa z tradycjami, a zarazem pełna możliwości. Wystarczy dodać do niej wędzonego łososia, aby ukazała nowe modne oblicze.
Zamiast kupować drogiego łososia w jednym kawałku, można kupić łososia sałatkowego, pokrojonego w małe cząstki, który jest dużo tańszy, a równie dobrze nadaje się do kartoflanki.

Kartoflanka z łososiem




Przygotowanie: 15 minut, gotowanie: 25 minut.
Kaloryczność: 170 kcal porcja

Składniki na 6 porcji:

-1,5 kg ziemniaków
-2 cebule
-20 dag wędzonego łososia
-1 duży ząbek czosnku
-2 łyżki oleju słonecznikowego
-2 kostki rosołowe
-1,5 litra wody
-2 listki laurowe
-pieprz mielony i sól do smaku
-łyżka masła
-200 ml śmietany do zupy
-łyżka natki pietruszki

Przygotowanie:

-Obieramy i myjemy ziemniaki, kroimy w kostkę. Obieramy i siekamy czosnek i cebulę. Kroimy łososia na małe kawałki. Wstawiamy do lodówki. Kroimy natkę pietruszki.
-W rondlu smażymy na łyżce oleju cebulę i czosnek na jasnozłoty kolor. Łyżkę usmażonej cebuli odkładamy. Do reszty dodajemy drugą łyżkę oleju, wrzucamy ziemniaki pokrojone w kostkę i krótko przesmażamy.
-Zalewamy ziemniaki wodą, dodajemy listki laurowe i kostki rosołowe. Gotujemy pod przykryciem ok. 15 minut. Wyjmujemy liście laurowe, lekko studzimy i miksujemy zupę na krem.
-Podgrzewamy, dodajemy świeże masło, większość łososia, śmietanę i mieszamy. Pieprzymy i ewentualnie solimy. W miseczkach, na talerzach dekorujemy kawałkami łososia, odłożoną cebulą i natką pietruszki.


Rada:

Zupy, w których przed gotowaniem przesmażamy warzywa, najlepiej jest gotować w ciężkich garnkach o grubym dnie lub teflonowych.






Zupa grzybowa z kurczakiem





Składniki:

-2 udka z kurczaka
-5 suszonych grzybów
-średnia cebula
-bulion grzybowy w kostce
-pół szklanki śmietany
-marchew i łyżka masła

Przygotowanie:

-Suszone grzyby moczymy w zimnej wodzie.
-Udka myjemy. Pokrojoną cebulę podsmażamy na maśle, dodajemy grzyby namoczone razem z wodą. Wkładamy udka, marchew i bulion grzybowy. Zalewamy wodą i gotujemy, aż mięso będzie miękkie.
-Udka wyjmujemy i studzimy. Zupę przecedzamy przez sito i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
-Grzyby siekamy. Mięso oddzielamy od kości i kroimy na kawałki. Grzyby i mięso wkładamy do zupy i wlewamy śmietanę. Na talerzach zupę posypujemy zieleniną.





Zupa z soczewicy





Składniki:

-20 dag czerwonej soczewicy
-cebula
-40 dag ziemniaków
-pół paczki krojonej włoszczyzny mrożonej
-wędzone udko kurczaka
-2-3 ząbki czosnku
-łyżka majeranku
-łyżka oleju
-posiekana natka pietruszki
-2 łyżki magi
-sól i pieprz

Przygotowanie:



Włoszczyznę wkładamy do garnka i zalewamy 6 szklankami zimnej wody. Dodajemy starannie wypłukaną soczewicę i gotujemy 15 minut. Następnie dodajemy pokrojone w drobną kostkę mięso z udka i ziemniaki. Gotujemy, aż ziemniaki i soczewica będą całkiem miękkie. Następnie dodajemy drobno pokrojoną i zeszkloną na oleju cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę i majeranek. Doprawiamy zupę do smaku maggi, solą i pieprzem. Przed podaniem posypujemy natką.





Węgierska zupa wiejska




Składniki:

-1 kg kwaszonej kapusty
-20 dag wędzonego boczku
-2-3 cebule
-20 dag wędzonej kiełbasy
-szklanka śmietany
-łyżka mąki
-ząbek czosnku
-łyżeczka mielonej papryki
-sól

Przygotowanie:

Kapustę płuczemy i zalewamy 3 litrami wody i zagotowujemy. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek, posiekaną cebulę i czosnek. Gotujemy na małym ogniu, aż kapusta będzie miękka. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę. Przyprawiamy do smaku papryką i solą. Na koniec zaprawiamy zupę śmietaną wymieszaną z mąką i zagotowujemy.





Krem warzywny





Składniki:

-po jednej cebuli i marchwi
-5 różyczek brokułów
-po 2 pomidory i ziemniaki
-pół opakowania śmietany
-kostka rosołowa
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki, marchew i pomidory obrane ze skórki kroimy w kostkę. Na rozgrzanym w głębokim rondlu maśle podsmażamy obraną i posiekaną cebulę. Zalewamy wodą. Dodajemy pokrojoną marchew, ziemniaki oraz kostkę rosołową.
-Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i przykrywamy pokrywą. Gotujemy tak długo, aż ziemniaki będą miękkie.
-Dodajemy pokrojone pomidory i gotujemy jeszcze 5 mintuy. Zupę miksujemy lub przecieramy przez gęste sito.
-Wlewamy śmietanę, doprawiamy solą oraz pieprzem. Zupę podajemy z grzankami lub groszkiem ptysiowym.





Minestrone, zwana też minestrą, jest najbardziej znaną na świecie zupą jarzynową. Pochodzi z włoskiej kuchni i ma liczne wersje regionalne. Gotuje się ją z wielu warzyw w rozmaitych kompozycjach. Zawsze jednak z dodatkiem roślin strączkowych i dyniowatych oraz makaronu lub ryżu, a czasami mięsa lub boczku wędzonego.

Minestrone




Składniki:

-2 litry wywaru warzywnego lub mięsnego
-2 marchewki
-3 łodygi selera naciowego
-duży por
-2 cebule
-duża puszka białej fasoli
-30 dag włoskiej kapusty
-3 ziemniaki
-nieduża cukinia
-2 pomidory
-liść laurowy
-12 posiekanych świeżych listków bazylii lub łyżeczka suszonych
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-2 łyżki startego parmezanu
-2/3 szklanki ryżu
-4 łyżki oliwy
-ostra papryka i sól

Przygotowanie:

Warzywa myjemy, marchewki skrobiemy, cebulę i ziemniaki obieramy. Z łodygo selera ściągamy włókna. Z kapusty wycinamy głąb, a cukinii obcinamy czubek. Marchew i cebulę kroimy w kostkę. Seler i por w plasterki, a kapustę szatkujemy.
Cebulę podsmażamy na rozgrzanej oliwie i razem z warzywami wrzucamy do wrzącego bulionu. Dodajemy liść laurowy i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Po godzinie do garnka wkładamy pokrojone w kostkę ziemniaki i cukinię. Wsypujemy ryż, natkę i bazylię, gotujemy jeszcze ok. pół godziny. Na kilka minut przed zdjęciem zupy z ognia dodajemy nieodcedzoną fasolę i obrane ze skórki, pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiamy do smaku solą, papryką i ewentualnie przyprawą do zup. 
Na talerzu posypujemy serem.





Krem jarzynowy




Składniki:

-2 pietruszki
-marchewka i kawałek selera
-cebula i biała część pora
-szklanka osączonego groszku z puszki
-25 dag wędzonego kurczaka bez kości
-3 kostki rosołowe
-szczypta gałki muszkatołowej
-2-3 łyżki margaryny
-2-3 liście lubczyku
-2 łyżki koperku lub natki pietruszki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso kroimy w drobną kostkę. Kostki rosołowe rozpuszczamy w 6 szklankach wrzątku. Warzywa obieramy, myjemy, drobno kroimy.Należy je zeszklić na margarynie. Następnie przekładamy je do garnka i zalewamy gorącym rosołem. Gotujemy je do miękkości, a następnie miksujemy. Wkładamy mięso, groszek i lubczyk. Przyprawiamy zupę do smaku solą i pieprzem oraz gałką. Ponownie zagotowujemy. Przed podaniem posypujemy posiekaną zieleniną. Możemy do każdej porcji dodać po łyżce dobrej śmietany.







Zamiast makarony muszelek, do zupy można dodać makaronu ryżowego lub sojowego

Chińska zupa




Składniki:

-2 udka kurczaka
-cebula i marchew
-2 łodygi selera naciowego
-jabłko
-po pół puszki kukurydzy i białej fasoli
-10 dag makaronu muszelek
-natka pietruszki
-curry
-kostka rosołowa
sól i pieprz

Przygotowanie:

-Udka kurczaka podsmażamy na maśle na złoty kolor
-Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, marchew i seler. Doprawiamy curry i smażymy 5 minut. Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę jabłko, natkę pietruszki, sól i pieprz.
-Zalewamy wodą, dodajemy kostkę rosołową i doprowadzamy do wrzenia.Gotujemy na małym ogniu przez godzinę
-Wyjmujemy udka. Mięso oddzielamy od kości i kroimy. Do zupy dodajemy odsączoną kukurydzę i fasolę. Gotujemy jeszcze 15 minut.


-Ugotowany makaron i mięso wkładamy do zupy. Ponownie doprawiamy do smaku.






Jęczmienny krupnik na podrobach




Składniki:

-pół szklanki kaszy perłowej
-2 marchewki
-mała pietruszka
-kawałek selera
-2 cebule
-4 ziemniaki
-po 20 dag serc i żołądków kurzych
-pół szklanki śmietany
-łyżka masła roślinnego
-maggi
-8 orzechów włoskich
-natka pietruszki
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Kurze serca starannie oczyszczamy z tłuszczu, a żołądki kroimy na kawałki. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle roślinnym (można użyć zwykłego). Do garnka wlewamy pół litra zimnej wody, solimy ją, wrzucamy podroby i zagotowujemy. Dodajemy opłukaną kaszę, cebulę i gotujemy na małym ogniu ok. 50 min. Obrane warzywa kroimy w drobną kostkę lub ścieramy na tarce o dużych oczkach, a ziemniaki kroimy w większą kostkę. Orzechy zalewamy wrzątkiem i obieramy ze skórki. Następnie siekamy. Gdy kasza i podroby będą prawie miękkie, wrzucamy do zupy warzywa,  ziemniaki i orzechy. Gotujemy jeszcze 10 minut. Na koniec zabielamy śmietaną, doprawiamy do smaku pieprzem, solą i maggi. W wazie lub na talerzach posypujemy natką





Zupa cebulowa




Składniki:

-5 dużych cebul
-1-2 łyżki masła
-2 szklanki pełno tłustego mleka
-2 szklanki bulionu z kostki
-grzanki z połowy długiej bułki pokrojonej w kostkę
-4 łyżki drobno startego żółtego sera
-biały pieprz i sól

Przygotowanie:

Cebulę obieramy, kroimy na plasterki, zeszklimy na maśle ( nie rumienimy). Następnie przekładamy do garnka z gorącym bulionem i gotujemy 10 min. Wlewamy mleko, zagotowujemy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.


Do każdej porcji gorącej zupy wkładamy trochę grzanek i posypujemy żółtym serem.







Po francusku pejzanka, a po naszemu zupa jarzynowa przyrządzona z wielu jarzyn.

Pejzanka z łazankami




Składniki:

-3/4 szklanki młodej białej fasoli
-duża porcja włoszczyzny bez kapusty
-cebula
-40 dag ziemniaków
- 50 dag cielęciny z kością (może być i inne )
-15 dag łazanek
-ziele angielski i liść laurowy
-2 ząbki czosnku
-pół pęczka koperku (teraz ja używam 2 łyżek mrożonego) i natki
-łyżka maggi
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Fasolę zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na 2 godziny, po czym odcedzamy i zalewamy 2 litrami świeżej wody. Dodajemy umyte mięso, liść laurowy, ziele angielskie i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Gdy mięso i fasola będą prawie miękkie, dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, pokrojoną włoszczyznę, cebulę pokrojoną w grube plastry i przypieczoną na suchej patelni oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Po 15 minutach wsypujemy łazanki i gotujemy. Przyprawiamy zupę do smaku maggi, solą i pieprzem. Mięso wyjmujemy, oddzielamy od kości, kroimy na małe kawałki i wkładamy do zupy. Na talerzach posypujemy zieleniną. Podajemy z pieczywem jako danie jednogarnkowe.
Jeżeli zupę robimy na dwa dni, łazanki gotujemy osobno.




Wszystkie odmiany fasoli znakomicie łączą się z wędzonkami oraz mięsami o wyrazistym smaku, np. wołowiną

Zupa fasolowa z szynką




Składniki:

-po 10 dag białej i czerwonej fasoli oraz cieciorki z puszki
-2 łyżki oliwy
-cebula, ząbek czosnki i natka pietruszki
-3 pomidory
-15 dag szynki wędzonej
-3 łyżki soku z cytryny
-kostka rosołowe lub wywar z mięsa
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Fasolę i cieciorkę dokładnie odsączamy z zalewy. 
-Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie razem ze zmiażdżonym czosnkiem. Pomidory oparzamy i obieramy ze skórki. Miąższ kroimy w kostkę i łączymy z cebulą. Dodajemy fasolę i cieciorkę. Zalewamy wodą, dodajemy kostkę rosołową i zagotowujemy.
-Szynkę kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i 3 łyżkami soku z cytryny.
-Gotujemy ok. 15 minut. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Vichyssoise, to oryginalny i bardzo smaczny chłodnik o francusko brzmiącej nazwie (wym. wiszisuaz) pochodzi z kuchni amerykańskiej i należy do najbardziej znanych zup świata.

Vichyssoise




Składniki:

-białe części 3 dużych porów
-5 łodyg selera naciowego
-3-4 ziemniaki
-litr bulionu warzywnego lub z kurczaka (może być z kostki)
-2 łyżki masła
-pół szklanki gęstej śmietany
-ćwierć szklanki kremówki
-2 łyżki posiekanego szczypiorku
-łyżka magi
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Pory i łodygi selera drobno kroimy, starannie płuczemy i dusimy ok. 15 minut z dodatkiem masła i kilku łyżek bulionu. Następnie wkładamy pokrojone w kostkę ziemniaki, wlewamy wrzący bulion i maggi. Solimy i gotujemy na małym ogniu jeszcze 15 minut. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy.
Gdy zupa lekko przestygnie, miksujemy ją, zaciągamy śmietaną, przyprawiamy i studzimy. Na talerzach dekorujemy kleksem śmietany i posypujemy szczypiorkiem.


Zupa jest tak pyszna, że w lecie podaję ją zimną, a teraz nie mogę sobie odmówić i podaję lekko ciepłą.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Serbska zupa fasolowa




Składniki:

-szklanka suchej białej fasoli
-25 dag ogonówki lub chudego boczku
-półtorej szklanki przecieru pomidorowego
-6 szklanek bulionu (może być z kostki)
-2 cebule średniej wielkości
-2-3 ząbki czosnku
-4-5 łyżek gęstej śmietany
-łyżka oliwy
-kilka listków bazylii lub pietruszki
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Namoczoną i odcedzoną fasolę przekładamy do garnka, Zalewamy bulionem i gotujemy na niedużym ogniu, aż będzie miękka. Ogonówkę lub boczek kroimy w kostkę. Podsmażamy na oliwie i dodajemy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Smażymy razem mieszając, po czym przekładamy wszystko do garnka z ugotowaną fasolą. Dodajemy przecier i gotujemy jeszcze ok. 19 min. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wlewamy do garnka śmietanę i mieszamy. Zestawiamy z ognia. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki lub bazylii.




----------------------------------------------------------------------------------------------------------



WITAJ BOTWINO-BOTWINA NA CIEPŁO I NA ZIMNO

To pyszne, delikatne warzywo znakomite i na zupę, i na sałatkę, jest naszą, polską specjalnością. No, może dzieloną jeszcze z Ukraińcami. Oni też ją lubią. Zachód tego specjału nie zna. Niech żałują! My jedzmy botwinę! Jest pyszna, zdrowa i w sezonie bardzo tania.

BOTWINA Z BOBEM

Tradycyjną botwinkę z jajkiem na twardo można urozmaicić, podając ją z młodym bobem.Dla łakomczuchów polecam wersję: i bób, i jajko.
Zupa bogata jest w błonnik.




Przygotowanie:20 minut
Gotowanie:20 minut

Składniki na 6 porcji:

-2 pęczki botwiny
-2 kostki rosołowe drobiowe
-półtora litra wody
-2 łyżki masła
-5-6 łyżek koncentratu barszczu czerwonego
-pęczek koperku
-2 ząbki czosnku
-łyżka jogurtu naturalnego lub śmietany
-1 kg bobu
-sól i cukier

Przygotowanie:

-Umyć botwinę, trzeba ją bardzo starannie, dokładnie opłukać.Oczyścić korzenie i pokroić na centymetrowe kawałki. Z liści powstaną wąskie paski.Jeśli botwina jest stara, a łodygi twarde, odrzuci je i kroić tylko liście. Młodą botwinę kroimy w całości.
-Ugotować bób z solą i cukrem, odcedzić na sicie, przelać bardzo zimną wodą. Obłuskać.
-Rozgrzać masło w rondlu, wrzucić botwinę i mieszać, aż puści sok. Zalać wrzątkiem, wrzucić kostki rosołowe, gotować ok. 15 minut.
-Doprawić do smaku rozgniecionym czosnkiem i koncentratem barszczu.Zdjąć z ognia, dodać drobno pokrojony, koperek. Zabiel jogurtem i zamieszaj.
-Bób podajemy oddzielnie. Do botwiny można podać jajka i młode ziemniaki, ugotowane w osolonej wodzie, posypane koprem



----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ta smakowita zupa, podobnie jak bigos, ma wiele odmian. Niektóre gospodynie gotują ją na kościach, a inne na wołowinie, cielęcinie, a nawet na wędzonce. Ja proponuję tradycyjny, jarski barszcz ukraiński.

Barszcz ukraiński




Składniki:

-3 buraki czerwone
-porcja włoszczyzny z włoską kapustą
-3-4 ziemniaki
-kilka świeżych lub mrożonych pomidorów
-3/4 szklanki fasoli, najlepiej piękny Jaś
-2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
-kilka łyżek koncentratu z buraków
-3/4 szklanki dobrej śmietany
-2 łyżki przyprawy do zup
-łyżeczka masła
-płaska łyżeczka mąki
-duży ząbek czosnku
-koperek
-sól, pieprz i cukier

Przygotowanie:

-Jeśli zamierzamy jutro przygotować zupę, uporamy się z tym szybko, jeśli już dziś wieczorem namoczymy fasolę. Najpierw musimy ją przebrać. Odrzucić podejrzane wyglądające ziarna, a pozostałe płuczemy, wkładamy do garnka i zalewamy litrem wrzącej wody. Niech przez noc miękną.
Rano wodę zlewamy, jest w niej teraz dużo substancji, które powodują wzdęcia. Płuczemy ziarna na sitku, wkładamy do garnka, zalewamy 2-3 szklankami świeżej wody i stawiamy na małym ogniu, niech fasola sobie pyrka pod pokrywką. Przez jakieś 30 minut nie musimy się nią zajmować.
Obieramy i płuczemy ziemniaki, buraki i włoszczyznę. Kapustę i ziemniaki odkładamy do miseczki, a buraki, marchew, pietruszkę i kawałek selera trzemy na tarce o dużych oczkach. Zielone części włoszczyzny - por, nać pietruszki i selera- związujemy i wkładamy do dużego garnka. Dodajemy utarte jarzyny, zalewamy 6 szklankami wody, lekko solimy, przykrywamy i stawiamy na niewielkim ogniu, niech się gotują.
Płuczemy i kroimy pomidory, wkładamy do rondla, podlewamy odrobiną wody, dodajemy łyżeczkę masła i dusimy - jeśli się śpieszymy, możemy zamiast pomidorów użyć trochę przecieru. Gdy zmiękną, przecieramy je przez sito do garnka z jarzynami. Zaglądamy do fasoli, by sprawdzić, czy przypadkiem nie za dużo wody wyparowało. Jeśli tak, to dolewamy trochę wrzątku i solimy fasolę.
Kroimy ziemniaki w kostkę, a kapustę siekamy, wrzucamy do podgotowanych warzyw i gotujemy razem do miękkości. Pamiętajmy,że najlepsze są jarzyny nierozgotowane. Łyżką cedzakową wyjmujemy z garnka pęczek zielenimy i do jarzyn dodajemy fasolę wraz z wywarem.
-Zawartość garnka jest teraz aromatyczna, ale ma nieokreślony smak i kolor. Dodajemy więc do smaku cukier, przyprawę do zup, pieprz oraz koncentraty- pomidorowy i z buraków. Po zamieszaniu zupa nabiera koloru i smaku ni to pomidorów, ni to buraków. I o to chodzi.
Odlewamy trochę wywaru do garnuszka, a gdy przestygnie, dodajemy śmietanę i mąkę. Rozbijamy wszystko mikserem lub rózgą i wlewamy do wrzącej zupy. Mieszamy i po chwili zestawiamy z ognia.
Dodajemy roztarty czosnek i starannie wszystko mieszamy. Kto chce, może do zupy dodać trochę gotowanego lub pieczonego mięsa drobiowego pokrojonego w kostkę.
Po chwili można zupę rozlać do talerzy. Posypać ją jeszcze koperkiem i podawać.
Przygotowanie barszczu zajmuje sporo czasu, ale jest to tak pożywne danie, że już nic więcej nie trzeba szykować. No, może deser.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Świeży Piękny Jaś jest słodki, pożywny i bardzo smaczny, a dzięki pomidorom tradycyjna zupa fasolowa zyskuje delikatny kwaskowaty smak.
Podając tą zupę powinna być ona ciepła, ale nie bardzo gorąca. Przed podaniem posypuję ja natką pietruszki. Majeranek dodaje zupie ,,ciężkości", z samą natką fasolowa jest ,, lżejsza", w większym stopniu letnia niż zimowa. Jeśli chcę by zupa była gęsta i pożywna dodaję zasmażkę.
Ja tą zupę przygotowuję z kluseczkami. Im bardziej kopiastą łyżeczkę dodamy do jajka, tym ciasto na kluski będzie gęstsze, a kluski wyjdą grubsze. Im rzadsze ciasto, tym delikatniejsze kluski - co kto lubi.

Fasolowa z pomidorami




Składniki:

-włoszczyzna i korpus z kurczaka lub 2 kostki bulionowe i 2 marchewki
-2 listki laurowe
-4 ziarna ziela angielskiego
-50 dag świeżej fasoli Piękny Jaś
-1 jajko
-3 łyżeczki mąki
-4 mięsiste pomidory
-łyżka cukru
-pół pęczka natki pietruszki
-majeranek (niekoniecznie)
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Gotujemy na małym ogniu wywar z warzyw, korpusu, soli i przypraw. Odcedzamy go. Można też rozpuścić w wodzie kostki bulionowe, dodać przyprawy i marchewki w plasterkach.
-Dodajemy do zupy fasolę i gotujemy do miękkości przez ok. 30 minut.
Mieszamy w kubeczku jajko z mąką, dodając szczyptę soli. Starannie roztrzepujemy ewentualne grudki i odstawiamy na 10 minut. Pomidory sparzamy, obieramy i kroimy w dużą kostkę.
- Wlewamy ciasto cienkim strumieniem do wrzącej zupy. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Dodajemy pomidory, natkę i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------



Jarzynowa z frykadelkami to typowy przykład obiadu jednogarnkowego. Mamy zupę i drugie w jednym. czyli oszczędność czasu bez uszczerbku dla smaku.
Zupę podaję gorącą, posypaną natką pietruszki, ewentualnie z pieczywem.
Ciekawą odmianą tej zupy jest zupa-krem z frykadelkami. Aby ją otrzymać, postępuję tak samo jak przy zwykłej zupie jarzynowej, tylko po ugotowaniu wyjmuję frykadelki, ziele angielskie i listek, a resztę miksuję, po czym z powrotem wkładam frykadelki.
Trzeba pamiętać aby frykadelki wkładać do gotującej się zupy. W przeciwnym razie mogą się rozpaść. Groszek czy fasolę można zastąpić kalarepką lub kalafiorem.

Jarzynowa z frykadelkami




Składniki:

-50 dag mielonego mięsa drobiowego
-2 jajka
-czerstwa bułka
-włoszczyzna
-4-5 ziemniaków
-cebula
-25 dag fasolki szparagowej lub zielonego groszku
-posiekany koperek
-liść laurowy
-4 ziarna ziela angielskiego
-sól, cukier i pieprz do smaku

Przygotowanie:

-Czyścimy włoszczyznę, płuczemy i kroimy w talarki. Zielone części warzyw wrzucamy do garnka w całości. Fasolę płuczemy i kroimy na 3-4 kawałki. Jeśli mamy groszek w strąkach to go łuskamy. Cebulę bez obierania, przypiekamy na suchej patelni.
-Zalewamy warzywa wodą, lekko solimy, dodajemy listek i ziele. Gotujemy 20 minut. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. wyjmujemy zielone liście i cebulę.
-Namaczamy bułkę w wodzie lub mleku. Odciskamy. Wyrabiamy mięso z bułką, żółtkami, solą, pieprzem i koperkiem. Dodajemy ubitą pianę z białek i mieszamy.
-Z masy mięsnej wilgotnymi rękami robimy małe kulki i wrzucamy do wrzącej zupy. Przykrywamy i gotujemy ok. 20 minut na małym ogniu. doprawiamy do smaku.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zupa cebulowa




Składniki:

-90 dag cebuli
-3 łyżki mąki
-1 i 1/2 szklanki rosołu
-1/2 kieliszka porto lub innego wina
-1 ząbek czosnku
-3 łyżki oliwy
-1 listek laurowy
-chleb tostowy 
-25 dag żółtego sera
-sól, pieprz i musztarda

Przygotowanie:

Cebulę kroimy w półplasterki. Wrzucamy z roztartym czosnkiem na rozgrzaną oliwę i smażymy na złoty kolor. Następnie polewamy porto. Mąkę wsypujemy do miseczki i rozprowadzamy rosołem. Zagotowujemy, dodajemy podsmażoną cebulę i listek laurowy. Przyprawiamy solą, pieprzem i musztardą, gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 20 minut. Do bulionówek wkładamy kromkę chleba tostowego. Zalewamy zupą, posypujemy startym serem oraz natką pietruszki i zapiekamy  do rozpuszczenia sera w gorącym piekarniku.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Taka zupa zyska uznanie zarówno zwolenników tradycyjnego barszczu, jak i amatorów kremowych zup. Podana z grzankami zrobionymi z bagietki także smakuje wybornie.

Barszcz czerwony




Składniki na 4 porcje:

-40 dag buraczków ćwikłowych
-1 cebula
-3 szklanki bulionu warzywnego z kostki
-1 niepełna szklanka gęstego jogurtu lub śmietany
-2 łyżki masła
-2 ząbki czosnku
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-szczypiorek
-gałka muszkatołowa
-cukier, sól i pieprz
-groszek ptysiowy

Sposób przygotowania:

-Buraki szorujemy, obieramy i kroimy w małe kawałki. Cebulę obieramy i siekamy. W garnku rozgrzewamy masło. Wrzucamy posiekaną cebulę i smażymy aż się zeszkli. Dodajemy buraczki. Wlewamy szklankę bulionu. Kiedy zupa zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień, przykrywamy i gotujemy, aż buraki zmiękną
-Do miękkich buraków wlewamy pozostały bulion. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Zagotowujemy. Zupę przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny, cukrem, solą i pieprzem. Garnek zdejmujemy z ognia. Wlewamy połowę jogurtu lub śmietany. Miksujemy na gładko.
-Garnek z zupą ponownie stawiamy na ogniu. Mocno podgrzewamy. Przyprawiamy do smaku gałką muszkatołową. Gotowy barszczyk rozlewamy do talerzy. Posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Każdą porcję dekorujemy kleksem jogurtu lub śmietany. Podajemy z groszkiem ptysiowym lub jak wcześniej wspomniałam grzankami zrobionymi z bagietki.

Rada:

-Smak barszczu poprawi bulion warzywny ugotowany w domu.
-Sok z cytryny można zastąpić octem owocowym lub winnym
-Uważaj! Nadmiar gałki sprawi, że zupa stanie się gorzka.


------------------------------------------------------------------------------------------------------



Sezon grzybowy się zaczyna! Na borowiki i maślaki trzeba poczekać do jesieni, ale wczesnym latem pojawiają się kurki - żółciutkie i aromatyczne.

Zupa z kurek

Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie:30 minut

Składniki na 6 porcji:


-50 dag świeżych kurek
-2 łyżki masła
-kostka rosołowa
-półtora litra wody
-pęczek koperku
-jajko
-3 czubate łyżeczki mąki
-na zasmażkę; po 1 łyżce mąki i masła
-sól i pieprz

Przygotowanie:


-Oczyścić starannie kurki i opłukać. Pokroić. Rozpuścić masło i dusić na nim grzyby, aż puszczą sok. Zalać wrzątkiem, dodać kostkę rosołową i gotować ok. 20 minut.
-Przygotować lane kluski: w kubku roztrzepać jajko z mąką i szczyptą soli. Odstawić na 10 minut. Cienkim strumieniem wlać ciasto do gotującej się zupy. Przykryć i gotować.
-Podgrzać na patelni, na małym ogniu, masło z mąką. Gdy zrobi się złote, dolać trochę zimnej wody. Energicznie mieszając, wlać do zupy.
-Gotować ok. 5 minut. Zdjąć z ognia. Dodać pokrojony koperek, pieprz i sól do smaku



RADA
-Zamiast zasmażki można dodać śmietany wymieszanej z 1 łyżeczką mąki. Zagotować
-Jeśli ciasto na lane kluski jest za gęste i nie leje się z kubka, dolej wody i rozmieszaj. W zależności od tego, czy ciasto wlewamy cienkim, czy grubym strumieniem, kluski będą bardzo drobne lub nieco większe.
-Zupa z mrożonych kurek jest równie smaczna jak ze świeżych.
-Gdy zostawimy kurki na kilka minut w misce z zimną wodą, piasek opadnie na dno. nie mącąc wody, delikatnie wyjmujemy grzyby.
-Małe kurki kroimy wzdłuż na połówki, większe na ćwiartki.
-Zupa z kurek jest najlepsza ciepła, ale nie gorąca.
-Jeśli zaraz po ugotowaniu zupa ma wyraźny gorzki posmak, nie przejmować się i poczekać kilkanaście minut. Goryczka sama zniknie.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ten chłodnik to idealna potrawa, na upalne dni i aby olśnić gości i nie przepracować się. Jeśli nie mamy krewetek, podajemy go z kawałkami wędzonego kurczaka.

Chłodnik z krewetkami





Przygotowanie:20 minut
Chłodzenie:15-39 minut

Składniki na 4 porcje:

-8-10 łyżek koncentratu barszczu czerwonego
-pół litra kefiru
-pół litra jogurtu naturalnego
-Pęczek rzodkiewek
-pęczek koperku
-3 świeże ogórki
-1 nieduży ząbek czosnku
-opakowanie mrożonych krewetek (25 dag)
-sól i cukier do smaku

Przygotowanie:

-Myjemy i kroimy rzodkiewki. Ogórki obieramy i kroimy w plasterki, a koperek siekamy. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę.
-Wykładamy krewetki na sito, przelewamy wrzątkiem i odsączamy.
-Mieszamy wszystkie składniki chłodnika, doprawiamy do smaku solą i cukrem. Krewetki dodajemy bezpośrednio na talerz.

Moje rady:

-Jeśli zrobisz chłodnik z jogurtu i kefiry, który trzymałaś w lodówce, możesz go podać natychmiast po przyrządzeniu. Jeśli nie, trzeba go schłodzić.
-Nie przechowuj posolonego chłodnika do następnego dnia, bo warzywa stracą jędrność. Jeśli koniecznie trzeba przygotować dzień przed podaniem, posól go dopiero przed postawieniem na stół.
-Chłodnik powinien być przede wszystkim chłodny.
-Możesz go podać również z połówkami jajka lub kawałkami wędzonego kurczaka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz