To Się Przyda

NABIAŁ I PRZETWORY MĄCZNE






2018 r.

Fusilli zapiekane z klopsikami


Składniki:

-40 dag makaronu w kształcie sprężynek
-1,5 kg świeżych podłużnych pomidorów
-2 ząbki czosnku
-garść świeżych liści bazylii
-sól i pieprz
Klopsiki:
-50 dag chudej mielonej wołowiny
-12 dag startego  parmezanu
-ząbek czosnku
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sok z cytryny
-jajko
-3 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:



Mięso starannie mieszamy z jajkiem, 1/4 parmezanu, natką pietruszki oraz zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą pieprzem i dokładnie mieszamy. Zwilżonymi dłońmi formujemy z masy mięsnej kulki o średnicy 2 cm. Partiami smażymy klopsiki na rumiano ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju na patelni. Gotowe przekładamy na talerz. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, czyścimy z pestek, kroimy w kostkę i razem z ząbkami czosnku i bazylią dusimy w rondelku na średnim ogniu, aż część płynu odparuje. Następnie zawartość rondla miksujemy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Naczynie do zapiekania o pojemności ok. 2 l smarujemy oliwą Makaron gotujemy al dente w posolonej wodzie i odcedzamy. Następnie przekładamy do garnka w którym się gotował, polewamy sosem pomidorowym i starannie mieszamy. Jedną trzecią makaronu równą warstwą rozkładamy w naczyniu żaroodpornym i wyrównujemy powierzchnię.  Na wierzchu rozkładamy połowę klopsików i posypujemy łyżką parmezanu. Przykrywamy połową pozostałego makaronu z sosem. Na tej warstwie kładziemy pozostałe klopsiki, posypujemy łyżką sera i przykrywamy resztą makaronu. Wierzch potrawy posypujemy resztą sera. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 190*C, aż powierzchnia się zrumieni, tak ok. 30 -40 minut. Wyłączamy piekarnik, pozostawiając w nim zapiekankę na 10 minut, po czym wyjmujemy i podajemy.





Leniwe kluski



Składniki:

-1/2 kg mielonego, białego sera
-2 jajka
-ok. 2 szkl. mąki

Przygotowanie:

Do sera dodajemy jajka i mąkę. Wyrabiamy. Jeśli klei się do rąk można dodać mąki. Robimy rulon i kroimy kluseczki.
 Wodę solimy i zagotowujemy. Wrzucamy  kluski. Wrzuciłam na dwa razy.
 Podajemy ze śmietaną.




2017 r.




Pierogi




Cztery sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe


1. Ciasto kluskowe

Do miski wsypujemy 2 szklanki przesianej mąki oraz odrobinę soli. Robimy wgłębienie. Dodajemy żółtko. Wyrabiamy ciasto, powoli dolewając przegotowaną, letnią wodę, około pół szklanki. Kiedy składniki się połączą, dodajemy 3 łyżki stopionego i wystudzonego masła. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Pierogi z ciasta kluskowego gotujemy w dużej ilości posolonego wrzątku.

2. Ciasto kruche

Na stolnicę przesiewamy 1 i 2/3 szklanki mąki. Wsypujemy szczyptę soli. Dodajemy pół kostki pokrojonego na małe kawałki mocno schłodzonego masła. Wbijamy jajko. Dodajemy 1-2 łyżki gęstej, kwaśnej  śmietany. Składniki siekamy nożem, aż powstaną grudki. Następnie szybko zagniatamy ciasto. Jeśli jest zbyt gęste, dodajemy 1-2 łyżki zimnej wody. Formujemy kulę i wkładamy do lodówki na ok. 30 minut.

3. Ciasto drożdżowe

Do miseczki wkruszamy 1 dag drożdży. Dosypujemy szklankę mąki i szczyptę soli. Dodajemy 1-2 żółtka i ok. 1/4 szkl. letniego mleka. Rękoma wyrabiamy elastyczne ciasto, dolewając powoli 2 łyżki stopionego, schłodzonego masła. Gdyby ciasto było zbyt rzadkie, dodajemy trochę mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

4. Ciasto francuskie

Do miseczki przesiewamy 1 i 1/5 szkl. mąki. Dodajemy 1 łyżkę masła i pół szklanki wody. Zagniatamy ciasto jak na kluski. Cienko rozwałkowujemy, lekko podsypując mąką. Na środku placka kładziemy 1 kostkę, ok. 20 dag, pokrojonego na kawałki masła. Placek składamy w kopertę. Lekko rozwałkowujemy. Wkładamy do lodówki na ok. 20 minut. Ponownie rozwałkowujemy, składamy w kopertę i schładzamy. Czynność powtarzamy 7 razy.



Pierogi orzechowe z sosem


Siekamy drobno 4 łyżki różnych orzechów. Mieszamy je z 20 dag mielonego twarogu, pęczkiem posiekanej bazylii, 1 żółtkiem, posiekanymi 2 ząbkami czosnku. Farsz przyprawiamy.
Cienko rozwałkowujemy porcję ciasta kluskowego ( przepis w poście: cztery sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe). Wycinamy krążki. Na każdy kładziemy porcję farszu. Składamy i mocno zlepiamy brzegi. Gotujemy ok. 3 minut od momentu wypłynięcia w posolonej wodzie. Podajemy z sosem śmietanowym.




Drożdżowe pierogi z serem


Ciasto drożdżowe na pierogi podane jest w poście: Cztery sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe.
Przygotowanie 4 porcji.
Mieszamy 40 dag tłustego twarogu z 2 żółtkami oraz 2 łyżkami śmietany. Dosypujemy 1 cukier waniliowy, 2 łyżki cukru pudru i 2 łyżki mielonych migdałów. Wszystko ucieramy na gładko.
Porcję drożdżowego ciasta rozwałkowujemy na cienki placek. Wycinamy krążki o średnicy 12 i 8 cm. Na mniejszy nakładamy farsz, a przykrywamy większym. Zlepiamy brzegi i robimy falbankę.
Pierogi układamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Smarujemy roztrzepanym jajkiem. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180*C. Pieczemy ok. 30 minut.





Pierogi drożdżowe z kapustą


Siekamy, a następnie gotujemy do miękkości pół kg kwaszonej kapusty. Dokładamy 20 dag posiekanych pieczarek i pokrojone w kostkę oraz podsmażone na oleju 2 cebule. Przyprawiamy solą i pieprzem. Chwilę razem gotujemy. Odstawiamy do wystudzenia.
Przepis na ciasto drożdżowe na pierogi w poście ,,Cztery sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe". Rozwałkowujemy na cienkie placki 2 porcje ciasta drożdżowego. Wycinamy krążki. Nakładamy farsz. Składamy i zlepiamy brzegi. Pierogi smarujemy roztrzepanym jajkiem.
Z okrawków ciasta wycinamy dekoracje, np. kwiatki. Przylepiamy je do pierogów. Układamy na posmarowanej masłem blaszce. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 st. Pieczemy ok. 30 minut.






KLUSKI I KOPYTKA


Tradycyjne kluski za każdym razem mogą smakować inaczej. Z czym je podawać.

Najsmaczniejsze sosy na 9 sposobów


Stanowią wyśmienity dodatek zarówno do kopytek, pyz i pampuchów, jak i knedli twarogowo -szpinakowych (na zdjęciu). Te knedle przygotujemy równie szybko, jak tradycyjne kluski. Gotujemy 30 dag ziemniaków i je mielimy. Mieszamy je z  10 dag pokrojonego szpinaku i 2 roztartymi ząbkami czosnku. Dodajemy po 10 dag twarogu i mąki. Doprawiamy solą i pieprzem. Wyrabiamy Formujemy knedle. Gotujemy w posolonej wodzie. Odcedzamy i polewamy sosem....

1. Rzodkiewkowy z chili

Rozcinamy pół strąka papryczki chili, czyścimy z pestek i siekamy. Mieszamy z roztartym ząbkiem czosnku i pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę. Dodajemy 1 pęczek oczyszczonej i pociętej rzodkiewki. Dodajemy 4 łyżki soku z limonki, 2 łyżki jasnego octu winnego oraz 6 łyżek oliwy. Mieszamy. Przyprawiamy do smaku solą i cukrem.

2. Śmietanowy z pieczarkami

Czyścimy 20 dag pieczarek ( w sezonie pieczarki możemy zastąpić grzybami leśnymi). Grzyby kroimy w cieniutkie plasterki. Płuczemy i osuszamy 2 gałązki tymianku i odrywamy listki. Obieramy 1 cebulę i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę masła. Wrzucamy cebulę i smażymy na szklisto. Dokładamy pokrojone pieczarki i mieszając smażymy 2-3 minuty. Posypujemy solą oraz pieprzem. Oprószamy 1 łyżką mąki i krótko zasmażamy, nie rumieniąc. Wlewamy 1 szklankę śmietanki i stale mieszając, mocno podgrzewamy, aż sos zacznie gęstnieć. Wtedy zdejmujemy z ognia. Dodajemy tymianek i ew. sos ponownie przyprawiamy do smaku.

3. Orzechowy z serem

Mieszamy 1 żółtko z 2 łyżkami śmietanki kremówki. Kruszymy ok. 10 dag sera z przerostem niebieskiej pleśni o orzechowym smaku (np. gorgonzola). Drobno siekamy lub mielimy 5 dag orzechów włoskich. W rondelku mocno podgrzewamy 1 szklankę śmietany kremówki. Dodajemy pokruszony ser i stale mieszając, gotujemy, aż całkowicie się stopi. Następnie dodajemy żółtko wymieszane ze śmietanką. Mieszając gotujemy jeszcze chwilę, aż sos zacznie gęstnieć. Zdejmujemy wtedy z ognia. Wrzucamy posiekane orzechy. Przyprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym białym pieprzem. Sos najlepiej smakuje na ciepło.

4. Holenderski na winie

Stapiamy 1 kostkę masła (20 dag). Odstawiamy do wystudzenia. Do metalowej miseczki wlewamy 3 łyżki białego wina i 1-2 łyżki soku z cytryny, po czym dodajemy 2 żółtka. Miseczkę stawiamy nad garnkiem z parującą wodą. Żółtka ubijamy trzepaczką na jasno kremową, puszystą masę. Następnie małymi porcjami dodajemy masło, stale ubijając, aż sos zgęstnieje. Zdejmujemy z kąpieli wodnej. Przyprawiamy solą i pieprzem. Można dodać posiekaną szynkę lub ugotowane jajko na twardo.

5. Koperkowy z łososiem

W rondelku stapiamy 1 czubatą łyżkę masła. Oprószamy 1 czubatą łyżką mąki. Mieszając, zasmażamy, nie rumieniąc. Zasmażkę łączymy ze 150 ml białego wytrawnego wina. Dolewamy 1 szklankę śmietanki kremówki. Mocno podgrzewamy, stale mieszając. Kroimy w cienkie paseczki 1 plaster wędzonego łososia. Wrzucić do gorącego sosu. Dodajemy także 2-3 łyżki drobniutko posiekanego koperku oraz kilka potłuczonych ziarenek czerwonego pieprzu. Sos przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny oraz solą i mielonym białym pieprzem.

Sosy do klusek na słodko

1. Sos jogurtowy

Szklankę gęstego jogurtu naturalnego mieszamy z cukrem waniliowym oraz 2 łyżkami soku cytrynowego

2. Sos owocowy

Miksujemy z cukrem kubek truskawek lub innych owoców sezonowych. Polewamy kluski musem owocowym i śmietaną.

3. Sos czekoladowy

Rozpuszczamy 1/2 tabliczki czekolady z łyżką gęstej śmietany. Dodajemy kilka kropli zapachu rumowego lub łyżkę rumu.

4. Sos bakaliowy

Do roztopionej czekolady dodajemy garść posiekanych bakalii lub wiórki kokosowe.



Kluski gryczane



Składniki:

-20 dag kaszy gryczanej
-5 łyżek mąki pszennej
-1 jajko
-5 dag startego żółtego sera o ostrym smaku
-25 dag twarogu
-1 cebula
-2-3 połówki suszonych pomidorów w oleju
-1-2 ząbki czosnku
-tymianek, sól i pieprz
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Kaszę płuczemy na sicie. Zalewamy 3 szklankami wody. Gotujemy, aż woda zawrze, po czym zmniejszamy ogień i podgrzewamy pod przykryciem, aż kasza wchłonie cały płyn i zacznie się kleić. Ugotowaną kaszę odstawiamy do ostudzenia.
Połówki suszonych pomidorów osączamy z marynaty i kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę lub drobno siekamy.Do zupełnie zimnej kaszy dodajemy jajko. Wsypujemy mąkę oraz starty ser żółty i suszone pomidory. Przyprawiamy czosnkiem, tymiankiem, solą i pieprzem. Masę dokładnie wyrabiamy.
Na patelni rozgrzewamy olej. Łyżkę zanurzamy w gorącym oleju i nabieramy małe porcje masy gryczanej, formując owalne kluski.. Kładziemy je na gorący tłuszcz. Smażymy na rumiano 3-4 minuty. 
Gotowe kluski osączamy na papierowym ręczniku. Cebulę obieramy i siekamy. Szklimy na oleju. Mieszamy z pokruszonym twarogiem i posypujemy kluski.
Wersja dietetyczna: klusek nie smażymy, tylko kładziemy łyżką na posolony wrzątek i gotujemy od wypłynięcia.


Bazyliowe Kopytka


Składniki na 6 porcji:

-1 kg ugotowanych ziemniaków
-2 jajka
-ok. 2 szklanki mąki pszennej
-pół pęczka bazylii
-kilka gałązek natki pietruszki
-2 łyżki masła
-sól

Przygotowanie:

Bazylię i natkę płuczemy i starannie osuszymy. Kilka listków odkładamy do dekoracji, a resztę drobno siekamy.
Zupełnie zimne ziemniaki przeciskamy przez praskę lub mielimy w maszynce. Piure ziemniaczane mieszamy z mąką, natką i bazylią. Wbijamy jajka i wyrabiamy ciasto.
Z ciasta ziemniaczanego formujemy grubsze wałeczki i tniemy je na równe ukośne kawałki.
Kopytka wrzucamy na posolony wrzątek. Gotujemy 3-5 minut. Polewamy stopionym masłem. Dekorujemy listkami bazylii.
Kopytka można dodatkowo posypać drobno startym serem.









2016

 NALEŚNIKI




Kolorowe naleśniki


Składniki:

-10 dag nutelli
-100 ml świeżej płynnej śmietany
-125 gram mąki
-250 ml mleka
-2 jajka
-5 dag cukru
-3 dag stopionego masła
-szczypta soli
-owoce i śmietana do dekoracji

Przygotowanie:

Mąkę miksujemy z mlekiem, jajkami, cukrem i szczyptą soli. Odstawiamy na 30 minut. Dużą patelnię smarujemy niewielką ilością masła. Wlewamy porcję ciasta i smażymy z obu stron. W ten sposób smażymy resztę naleśników. 
Nutellę i śmietanę wlewamy do miseczki. Wstawiamy ją w rondlu wypełnionym wrzącą wodą i ubijamy. Powstałą masą smarujemy naleśniki. Składamy w trójkąt i dekorujemy owocami i kleksem śmietany.




Pieczarkowy farsz do naleśników


Składniki:

-50 dag pieczarek
-pół szklanki śmietany
-2-3 żółtka
-1-2 cebule
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-2-3 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Pieczarki drobno kroimy. Przekładamy na suchą, rozgrzaną  patelnię i mieszając smażymy, aż puszczą sok. Następnie wlewamy olej, dodajemy posiekaną cebulę i dusimy, aż cebula się zeszkli. Dodajemy śmietanę i przyprawy. Dusimy, aż sos zgęstnieje. Mieszamy masę z surowymi żółtkami i natką pietruszki.
 Tak przygotowany farsz świetnie nadaje się do naleśników, krokietów i pieczonych pasztecików.




Tort naleśnikowy


Składniki:

-8 naleśników
-50 dag mięsa z rosołu
-opakowanie  mrożonej chińskiej mieszanki warzywnej
-35 dag pieczarek
-spora cebula
-2 łyżki oleju
-5 dag masła
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Chińską mieszankę smażymy według instrukcji na opakowaniu. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Pieczarki pokrojone przesmażamy z posiekaną cebulą Mielimy mięso, łączymy je z pieczarkami i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mieszamy z posiekaną zieleniną. Jeśli farsz będzie za gęsty dodajemy trochę rosołu, a jeśli za rzadki tartej bułki. 
Dno tortownicy o średnicy 24 cm smarujemy masłem i przykrywamy dwoma naleśnikami ułożonymi jeden na drugim. Na nich równą warstwą rozsmarowujemy połowę farszu  mięsnego i przykrywamy dwoma naleśnikami. Następnie w ten sam sposób rozkładamy usmażone warzywa i przykrywamy naleśnikami. Ostatnia warstwa to reszta farszu mięsnego. Przykrywamy dwoma naleśnikami, posypujemy wiórkami masła i zapiekamy ok. 45 minut w temp. 180*C.
Jeśli wierzch za wcześnie zacznie się rumienić, przykrywamy folią aluminiową.
Podajemy z sosem serowym lub pomidorowym




Biszkoptowe naleśniki z malinami


Składniki:

-półtorej szklanki mąki
-pół szklanki śmietanki
-3/4 szklanki mleka
-3 jajka
-łyżka cukru pudru
-po szczypcie chili i soli
-olej
Nadzienie:
-30 dag malin
-25 dag sera śmietankowego
-jajko
-2-3 łyżki cukru
-łyżeczka cukru waniliowego

Przygotowanie:

Żółtka miksujemy z mąką i śmietanką. Nadal miksując, wsypujemy cukier puder i powoli wlewamy mleko. Gładki ciasto przyprawiamy solą i chili. Dodajemy pianę ubitą z białek i mieszamy. 
Patelnię o średnicy 24-26 cm smarujemy olejem. Z przygotowanego ciasta smażymy jasnozłote naleśniki., biorąc po 203 łyżki ciasta z jeden placek. 
Ser miksujemy z jajkiem, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Smarujemy placki masą serową, przykrywamy je warstwą owoców i składamy w trójkąty. Przekładamy je do nasmarowanego masłem naczynia żaroodpornego. Wierzch lekko smarujemy masłem i 10 minut zapiekamy w gorącym piekarniku lub zrumieniamy z obu stron na patelni.
Przed podaniem dekorujemy malinami.




Naleśniki z pieczarkami




Składniki na 12 porcji:

Ciasto:
-1 i 1/2 szklanki mąki
-3 jajka
-3/4 litra mleka
-2 łyżki oleju i sól
Farsz:
-1/2 kg pieczarek
-25 dag sera żółtego
-30 dag szynki
-1/2 szklanki mąki
-4 łyżki masła
-litr tłustego mleka

Przyrządzenie:

Przygotowujemy ciasto naleśnikowe i smażymy naleśniki.
Masło topimy na patelni i dodajemy mąkę. Mieszając podsmażamy ok. 2 minut. Wlewamy mleko. Gotujemy, mieszając, aż wszystko mocno zgęstnieje. Doprawiamy solą i pieprzem.
Szynkę kroimy w paski i dodajemy do sosu. Po oczyszczeniu pieczarki tniemy w cienkie plasterki, podsmażamy na patelni i dodajemy do sosu. Ser trzemy na tarce z grubymi oczkami. Trochę dodajemy do sosu. Podduszamy, by sos zgęstniał.
Na połowie każdego naleśnika układamy warstwę gęstego sosu i posypujemy serem. Placki składamy na 4 części. Wierzch każdego posypujemy resztą sera. Naleśniki wkładamy do rozgrzanego piekarnika, aby się zapiekły.




Kapuśniaczki




Składniki na 12 porcji:

Ciasto:
-1 i 1/4 szklanki mąki
-2 dag drożdży
-1/2 szklanki mleka
-łyżeczka cukru
-2 całe jajka i 1 żółtko
-2 płaskie łyżeczki tłuszczu
-sól
Nadzienie:
-75 dag kapusty
-średnia cebula
-łyżka tłuszczu
-sól i pieprz

Przyrządzenie:

Kapustę i cebulę siekamy. Przekładamy do garnka i zalewamy wodą i dodajemy tłuszcz. Dusimy, aż woda wyparuje. Doprawiamy solą i pieprzem.
 Drożdże ucieramy z cukrem, łyżką mąki i 3 łyżkami ciepłego mleka. Odstawiamy do wyrośnięcia. Dodajemy resztę mąki, jajko, żółtko i pozostałe mleko. Solimy i zagniatamy. Wlewamy roztopiony tłuszcz. Wyrabiamy, aż ciasto zacznie odchodzić od ręki. Zmów odstawiamy do wyrośnięcia.
 Ciasto rozwałkowujemy do grubości 1 cm. Wykrawamy kwadraty o boku ok. 10 cm. Pośrodku każdego układamy farsz i zwijamy w ruloniki. Układamy na natłuszczonej blasze. Odstawiamy do wyrośnięcia. Smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy ok. 25 minut w temp. 200 st.

Czas przygotowania: 60 minut. 1 szt. to 130 kcal



Placuszki





Bliny można maczać w kwaśnej śmietanie lub roztopionym maśle. Bliny, nawet w eleganckim towarzystwie, je się palcami.
Do potrawy polecam włoskie białe wino wytrawne.

Bliny z mąki gryczanej


Składniki:

-2 dag drożdży
-2 filiżanki letniego mleka
-20 dag mąki gryczanej
-2 jajka
-1 łyżeczka cukru
-sól
-1 łyżka stopionego masła
-10 dag mąki
-2 łyżki oleju
Do dekoracji:
-1 szklanka kwaśnej śmietany
-12 plasterków wędzonego łososia
-2 jajka ugotowane na twardo

Przygotowanie:

Drożdże rozprowadzamy w 2 filiżankach letniej wody i 1 filiżance mleka. Mieszamy z 10 dag mąki gryczanej i odstawiamy na 2-3 godziny do wyrośnięcia
Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka mieszamy z cukrem, solą, resztą mleka i masłem. Łączymy z wyrośniętym rozczynem drożdżowym. Dodajemy resztę mąki gryczanej i mąkę pszenną. Wyrabiamy gładkie ciasto. Z białek ubijamy pianę i łączymy z ciastem. Ciasto odstawiamy ponownie na 45 minut.
Następnie na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim cienkie, niezbyt duże placuszki. Bliny przekładamy na talerze. Każdą porcję ozdabiamy zwiniętymi plasterkami łososia, kleksem śmietany i posiekanym jajkiem.







Szybkie, tanie, łatwe, a zawsze puszyste i pyszne. Dania idealne!

Racuszki- 4 ciasta


Nazywają się tak samo, a smakować mogą inaczej. Wszystko za sprawą ciasta z którego są zrobione. Można je zrobić na słodko albo doprawić solą i ...przyrządzić pikantne placuszki.

Drożdżowe

Rozcieramy 2 dag drożdży z 1 łyżeczką cukru oraz odrobiną wody i mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut. Wyrośnięty zaczyn łączymy z 2 szklankami mąki, 1/3 szkl. cukru i ok. 1 i 1/3 szkl. ciepłej wody. Do tego wbijamy 3 jajka. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy podwoi swoją objętość, dodajemy 1 i 1/2 łyżki rodzynek. Można dodać starte jabłka. Porcje ciasta wykładamy łyżką na rozgrzany olej, formując racuszki. Smażymy na złoty kolor z obu stron. Gotowe racuchy oprószamy cukrem pudrem lub polewamy sosem zabajone.

Twarogowe

Rozbijamy 2 jajka, oddzielamy żółtka od białek. Żółtka miksujemy z 20 dag twarogu, 3 łyżkami cukru, 1 cukrem waniliowym i połową szklanki mleka. Wszystko łączymy z 2/3 szkl. mąki. Mieszamy z pianą ubitą z białek. Porcje ciasta wkładamy na rozgrzany olej. Smażymy 2-3 minuty z obu stron.
Polewamy płynnym miodem lub sosem czekoladowym.

Ryżowe

W 4 szkl. posolonej wody gotujemy 1 szkl. ryżu i 3/4 szklanki kaszki kukurydzianej. Miksujemy. Do masy dodajemy 3 łyżki cukru, 4 łyżki oleju kukurydzianego i pół szkl. wiórków kokosowych. Miksujemy 1 jajko z 1,5 szkl. mleka, 3 łyżkami cukru i 1 cukrem waniliowym. Mieszamy z ciepłą masą ryżową. Połowę szklanki ciepłego mleka łączymy z odrobiną cukru oraz mąki. Rozcieramy 4 dag drożdży. Odstawiamy do wyrośnięcia, a następnie mieszamy z wystudzoną masą. Ciasto odstawiamy na 40 minut. Smażymy placuszki na małej ilości tłuszczu, aż się zrumienią.
Podajemy z owocami lub sosem porzeczkowym.

Ziemniaczane

Przeciskamy przez praskę 1 kg ugotowanych ziemniaków. Wsypujemy pół szkl. mąki. Dodajemy 25 dag pokruszonego twarogu i łyżeczkę otartej skórki z cytryny. Mieszamy. Dodajemy kilka pokrojonych w kostkę suszonych moreli lub bananów. Smażymy na oleju niewielkie placuszki.






Jabłka w cieście


składniki:

-6 dużych jabłek
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-1 torebka cukru waniliowego
-1 łyżeczka cynamonu
-2 jajka
-pół szklanki soku jabłkowego
-1 i 1/3 szklanki mąki
-olej do smażenia
-cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Jabłka myjemy, suszymy i cienko obieramy. Wycinamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy w plasterki. Skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy cukrem waniliowym wymieszanym cynamonem.
Sok jabłkowy miksujemy z jajkami oraz mąką na gładką masę. Zanurzamy w cieście jabłka


Jabłka w cieście wkładamy na rozgrzany tłuszcz. Smażymy na złoty kolor z obu stron. Osączamy na papierowym ręczniku. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.




Pyszne placuszki




Składniki:

-1 i 1/2 szklanki mąki
-łyżka cukru pudru
-3 szklanki mleka
-3 jajka
-3 łyżki kaszy manny
-łyżeczka skórki otartej z cytryny
-szklanka bułki tartej
-olej do smażenia
-cukier puder do posypania i sól

Składniki:

Mąkę mieszamy w rondlu, dodając łyżkę cukru pudru, kaszę mannę, szczyptę soli i otartą skórkę z cytryny. Stale mieszając, powoli dolewamy mleko. Podgrzewamy na małym ogniu tak długo, aż całość zgęstnieje. Przez cały czas mieszamy, aby masa nie przywarła do dna naczynia.
Ciasto wylewamy na czystą tacę i wstawiamy do lodówki. Gdy masa zastygnie kroimy ją w romby. Obtaczamy je w roztrzepanym jajku, a potem w bułce tartej. W szerokim rondlu rozgrzewamy olej. Na gorący tłuszcz kładziemy placuszki. Smażymy, aż się zrumienią.
Wyjmujemy je, osączamy z nadmiaru tłuszczu i posypujemy cukrem pudrem.





Placuszki z jabłkami




Składniki:

-3 duże jabłka
-2 małe opakowania jogurtu naturalnego
-ok. 3/4 szklanki mąki
-2 jajka
-łyżeczka proszku do pieczenia
-olej do smażenia

Przygotowanie:

-Mieszamy jogurt z jajkami, mąką i proszkiem dopieczenia. Odstawiamy na 10 minut.
-Obrane jabłka trzemy na grubej tarce i mieszamy z ciastem.
Smażymy placki na oleju, aż będą rumiane z obu stron.




Placki z kapustą





przygotowanie- 1 godzinę i 45 minut
dość trudne w przygotowaniu

Składniki:

-75 dag obranych ziemniaków
-czubata łyżka mąki
-jeden ząbek czosnku
-szklanka drobno poszatkowanej kapusty
-4 dymki
-olej
-sól i pieprz
Sos:
-3-4 czerwone cebule
-2 łyżki brązowego cukru
-2 łyżki białego octu winnego
-łyżka maggi

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy razem z ząbkiem czosnku. Odcedzamy je, wyjmujemy czosnek, a ziemniaki ubijamy tłuczkiem na piure. Kapustę zalewamy wrzątkiem, chwilę gotujemy i odcedzamy, powinna być chrupiąca. Dodajemy ją do ziemniaków razem z posiekaną dymką i mąką. Starannie mieszamy. Masę dzielimy na 8 części i formujemy okrągłe placki. Smażymy je po 5 minut z każdej strony na rozgrzanym oleju. 
Pokrojone w plasterki cebule i inne składniki sosu wkładamy do rondelka i dusimy na małym ogniu 15-20 minut, mieszając kilkakrotnie. Gorącym sosem polewamy placki.




PLACUSZKI SEROWE Z OWOCAMI






Przygotowanie: 15 minut
Smażenie: 10 minut

Składniki na 2 porcje:

-10 dag mąki
-3 łyżki twarogu
-5 dag miękkiego masła
-2 jajka
-łyżeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-olej do smażenia
-150 ml kwaśnej, gęstej śmietany
-20 dag świeżych owoców jagodowych
-cukier puder do posypania

Przygotowanie:

-Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę.
-Mieszamy mikserem mąkę z twarogiem, żółtkami, miękkim masłem, solą i proszkiem do pieczenia. Jeżeli ciasto jest za suche, dodajemy łyżkę śmietany.
-Ciast łączymy delikatnie z pianą. Łyżką nakładamy ciasto na patelnię z rozgrzanym olejem. Placuszki smażymy z obu stron na złoty kolor.
-Osączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku. Na każdym placku kładziemy łyżkę śmietany i owoce. Posypujemy cukrem pudrem

Moje rady:

-Twaróg do placków kupujemy tzw. trzykrotnie mielony. Możemy użyć też twarożku homogenizowanego, odsączonego z serwatki.
-Placuszki są również świetne bez śmietany, tylko z cukrem pudrem. Śmietanę i owoce podajemy wtedy na oddzielnych talerzykach.
-Placuszki podajemy zaraz po przyrządzeniu. Odgrzewane, choć też są smaczne, nie mają chrupiącej skórki.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Omlety


U nas te doskonałe jajeczne placki są niedoceniane i jakby niemodne, podczas gdy Francuzi - bo to ich wynalazek- jedzą je często i plasują wśród przekąsek i deserów wykwintnej kuchni. Ja polecam omlety także na drugie danie i obiadokolację, zwłaszcza dla małej rodziny. Bo trzeba wiedzieć, że najlepiej się udają omlety z 3-5 jajek to jest dla 1-2 osób, smażone na teflonowej patelni o średnicy 23-25 cm. Przy 4 osobach sprawa się trochę komplikuje, bo z 8-10 jaj nie smaży się jednego wielkiego omletu, ale dwa małe. Żeby podać je jednocześnie, musimy jeden przechować na czas smażenia w piekarniku nagrzanym do 100 st. lub smażyć na dwie ręce. Dla większego grona radzę zmienić menu.





Przepyszne potrawy można przyrządzać z dostępnych niemal przez cały rok pieczarek i boczniaków.

Omlet z boczniakami


Składniki:

-4 jajka
-35 dag boczniaków
-mała cebula lub kawałek białej części pora
-2 łyżki mleka
-półtorej łyżki masła
-2 łyżki oleju
-natka pietruszki
-kawałek marynowanej papryki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Boczniaki myjemy, osuszamy i kroimy w cienkie paski. Obraną cebulę siekamy lub kroimy w kostkę i wraz z grzybami smażymy na rozgrzanym oleju na patelni. Dodajemy pokrojoną w paski paprykę i część posiekanej zieleniny. Mieszamy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przekładamy na talerz, a  patelnię wycieramy papierowym ręcznikiem. 
Jajka miksujemy, solimy i wylewamy za rozgrzane masło na patelni, równomiernie rozprowadzając po całym dnie. Na wierzchu  rozkładamy równą warstwę boczniaków z talerza. Delikatnie mieszamy widelcem i smażymy na małym ogniu, aż jajecznica się zetnie. Wtedy składamy omlet na pół, zsuwamy na talerz, posypujemy pozostałą zieleniną i od razu podajemy.




Omlet z owocami




Składniki:

Ciasto:
-2 niepełne łyżki mąki
-5 jajek
-3 płaskie łyżki cukru
-szczypta soli
-7 dag masła, najlepiej sklarowanego
Wierzch:
-4 łyżki kremówki
-2 łyżeczki cukru waniliowego
-po 10 dag dwóch rodzajów dojrzałych miękkich owoców- truskawki i jagody

Przygotowanie:

Śmietanę ubijamy z cukrem waniliowym i wstawiamy do lodówki. Owoce myjemy i dokładnie osączamy, usuwamy szypułki. Większe truskawki kroimy na plasterki mniejsze w połówki.
Żółtka ubijamy z dodatkiem szczypty soli. Z białek ubijamy sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy 2 łyżki cukru. Delikatnie mieszamy żółtka z pianą i z powoli wsypywaną mąką. Na patelni rozgrzewamy 1/4 masła, wlewamy połowę ciasta i , poruszając patelnią, równomiernie rozprowadzamy je po dnie. Gdy brzegi omletu się zetną, szerokim nożem lub łopatką podważamy go i przewracamy na drugą stronę. Podlewamy taką samą ilością masła i krótko smażymy. Z pozostałego ciasta smażymy drugi omlet.
Gotowy zsuwamy z patelni na talerz, przykrywamy owocami, posypujemy resztą cukru i dekorujemy bitą śmietaną.



Omlet




Składniki:

-5 świeżych jaj
-2-3 łyżki śmietany, mleka lub wody
-5 dag dobrego masła bez żadnych konserwantów (najlepiej klarowanego)
-sól
Na farsz:
-2-3 cebule
-4 plasterki wędzonej wędliny
-po dużej szczypcie tymianku i cząbru
-2 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Wyjmujemy jajka z lodówki, żeby się trochę ogrzały, bo mocno schłodzone źle się ubijają.
Kroimy wędzonkę w paski i przekładamy na talerzyk. Obieramy cebulę i kroimy w cienkie plasterki. Na patelni do farszu rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i smażymy na złoty kolor, często mieszając. pod koniec dodajemy wędlinę, zioła, doprawiamy pieprzem i mieszamy. Trzymamy na bardzo małym ogniu, żeby w czasie gdy robimy omlet farsz nie wystygł.
Pamiętajmy, że ten farsz to tylko jedna z wielu możliwości. Podrzucę z czasem jeszcze kilka pomysłów na proste, błyskawiczne, jedno-, dwuskładnikowe nadzienia.
-Ubijanie jaj na omlet nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności, ale parę wskazówek na pewno się przyda. Jedną już podałam, wyjęcie wcześniej jaj. Myjemy je starannie, żeby nie dać szans salmonelli. Kolejno wbijamy je do miski. wlewamy śmietanę lub wodę- nie więcej niż 3 łyżki. Odrobina z tych płynów doda masie jajecznej pulchności i delikatności.. Solimy jajka z wyczuciem. Więcej na omlet pikantny, trochę na słodki. Widelcem rozbijamy jajka do chwili, aż białka połączą się z żółtkiem, a na wierzchu pojawi się trochę piany. Nie powinno to trwać dłużej nią pół minuty, bo masa na omlet ma być jednolita, ale ciągnąca, a nie puszysta.
-Powodzenie całego przedsięwzięcia w dużym stopniu zależy od patelni. Powinna ona mieć dno równe i dość grube, a powierzchnię zabezpieczoną przed przywieraniem warstwą teflonu. Pamiętajmy też o tym, że średnica musi być dostosowana do ilości jaj, bo dobry omlet nie może być za cienki, ani za gruby. Stawiamy patelnię na kuchence, wkładamy masło i podgrzewamy na średnim ogniu do chwili, gdy zniknie piana. Teraz wlewamy jaja i gdy brzegi się zetną, podnosimy je lekko łopatką, by masa z wierzchu spływała na dno. Podważamy tężejący krążek z różnych stron, przechylając patelnię. Te czynności są konieczne, bo klasyczny omlet smaży się tylko z jednej strony. Gdy zauważymy, że spód zbyt szybko brązowieje, trochę zmniejszamy płomień. Przerywamy smażenie, gdy masa z wierzchu przestanie spływać, a dół się lekko zrumieni, czyli po 3-5 minutach. Pamiętajmy, że dobrze usmażony omlet powinien być lekki, puszysty, z wierzchu mniej lub bardziej ścięty, ale obowiązkowo - miękki i wilgotny, a po złożeniu - apetyczny i rumiany.
-Jeszcze na patelni nakładamy na połowę placka nadzienie i przykrywamy drugą. Pomagając sobie łopatką i przechylając patelnie, zsuwamy omlet na talerz, przecinamy na dwie porcje i od razu podajemy.
Proste i jakie dobre!




Omlet z bananami




Składniki:

-4 jajka
-2 banany
-1 pomarańcza
-2 łyżki cukru
-3 łyżki cukru pudru
-2 łyżki mąki pszennej
-2 łyżki masła

Przygotowanie:

Obrane banany kroimy w plasterki, a pomarańczę w półplasterki i podsmażamy na maśle. Wsypujemy cukier kryształ i trzymamy na ogniu, aż się roztopi.
Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem pudrem. Białka ubijamy i mieszając, dodajemy do żółtek na przemian z przesianą mąką. Masę wlewamy na patelnię o średnicy 24 cm z rozgrzanym masłem i smażymy pod przykryciem. Można też przelać masę do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem, oprószonego bułką tartą i zapiekać na złoty kolor. 
Ciepłe owoce układamy na omlecie.






Omlet ze świeżymi ziołami




Składniki:

-5 jajek
-2 łyżki śmietany
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-łyżka posiekanego szczypiorku
-łyżeczka posiekanego świeżego cząbru, melisy lub tymianku albo innych ziół
-5 dag tartego parmezanu
-łyżka margaryny lub oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na niezbyt sztywną pianę. Żółtka rozmącamy ze śmietaną, solą i pieprzem na jednolitą masę. Na patelni o średnicy 22 cm wlewamy żółtka i po chwili wkładamy na nie białka. Smażymy na dużym ogniu 2-3 minuty, mieszając lekko wierzch omletu, Tak by nie dotykać dna patelni. Usmażony omlet posypujemy najpierw serem, a gdy ser się stopi, posypujemy ziołami. Składamy na pół i przekładamy na talerz. Podajemy z surówką z papryki i pomidorów.





Chrupiący omlet




Składniki:

-4-5 jajek
-20 dag czerstwej bułki
-2 plasterki nietłustego wędzonego boczku
-2-3 łyżki posiekanego szczypiorku lub dymki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ubijamy jajka widelcem, dodając łyżkę wody. Pokrojony boczek wytapiamy na patelni i zrumieniamy na nim bułkę pokrojoną w kostkę. Masę jajeczną wlewamy na patelnię. Dwa razy zamieszamy i smażymy na małym ogniu, aż jajka się zetną. Omlet zdejmujemy z ognia. Posypujemy szczypiorkiem, składamy na pół i przekładamy na talerz.
Podaję z sałatką z pomidorów.




Omlet z rodzynkami i karmelem




Przygotowanie: 3 minuty
smażenie:10 minut

Składniki na 1 porcję:

-2 jajka
-łyżka mąki
-cukier waniliowy
-2 łyżki masła
-2 łyżki rodzynków
-2 łyżki cukru (najlepiej brązowego)

Przygotowanie:

-Rozbijamy jajka, dodajemy mąkę i cukier waniliowy. Mieszamy na gładką, jednolitą masę.
-Rozgrzewamy na patelni płaską łyżkę masła i wlewamy masę omletową. Smażymy z jednej strony, odwracamy i lekko rumienimy.
-Rozrywamy omlet po 2-3 minutach na kawałki, dwoma widelcami. Dodajemy pozostałe masło, cukier i rodzynki. Smażymy, aż cukier rozpuści się na karmel.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Tortilla po wiejsku




Składniki:

-6 ziemniaków średniej wielkości
-2 cebule
-5 jaj
-2 łyżki margaryny lub oliwy
-pół łyżeczki posiekanego rozmarynu lub tymianku
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Cebulę siekamy. Na dużej patelni rozgrzewamy 2 łyżki tłuszczu i szklimy na nim cebulę. Wkładamy ziemniaki i często mieszając smażymy, aż będą miękkie i lekko złote. Następnie dodajemy resztę tłuszczu, a gdy się rozgrzeje, wlewamy roztrzepane jajka i dodajemy zioła. Mieszamy i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Smażymy na niedużym ogniu, aż jajka lekko się zetną. Gorącą tortillę podajemy z pikantną surówką.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Frittata należy do rodziny omletów, jednak bardziej przypomina tortillę hiszpańską niż omlet francuski. Frittata jest specjalnością kuchni włoskiej, bardzo popularną w całych Włoszech. Przyrządza się ją w różnych wariantach.
Dodatkami, którymi często urozmaica się potrawę są: Grzyby, drobne grzanki, cebula, fasola, papryka, szpinak, mozzarella.

Frittata z cukinią i bekonem




Składniki:

6-7 dużych jaj
-3 cukinie po ok. 20 dag
-15 dag chudego bekonu lub wędzonego boczku
-8-10 listków bazylli lub kilka gałązek pietruszki
-cebula
-2 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:



Kroimy wędzonkę w paski i wytapiamy na patelni. Umyte cukinie i cebulę kroimy w plasterki i smażymy na oliwie na dużej patelni. Gdy nieco zmiękną dodajemy bekon wraz z wytopionym tłuszczem oraz jajka roztrzepane widelcem na jednolitą masę. Doprawiamy solą i pieprzem, smażymy na niedużym ogniu 12 minut, podważając  od czasu do czasu brzegi, żeby płynna masa jajeczna spływała na dno. Kiedy spód się zrumieni, a masa zestali, wstawiamy patelnię na 5 minut do piekarnika mocno nagrzanego, aby wierzch się zrumienił.
Kroimy frittatę na kliny i posypujemy natką. Podajemy natychmiast z sałatką Ja podaję z sałatką z pomidorów i cebuli.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pampuchy z jabłkami




Składniki:

-40 dag mąki
-2 jajka
-3/4 szklanki mleka
-4 dag drożdży
-1 łyżka cukru
-szczypta soli
-tarta bułka
-cynamon
-4 jabłka
-5 dag rodzynek

Przygotowanie:

-Drożdże połączyć z letnim mlekiem, łyżką cukru i 2 łyżkami mąki, odstawić w ciepłe miejsce. Następnie dodajemy resztę mąki, jajka, sól, tłuszcz. Wrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia.
-Kiedy ciasto podwoi objętość, ponownie wyrabiamy. Następnie Rozwałkowujemy i szklanką wykrawamy krążki, w każdy wciskamy kawałek obranego jabłka i kilka rodzynek. Odkładamy do wyrośnięcia.
-Garnek z wodą doprowadzamy do wrzenia. Do garnka wkładamy wkładkę do gotowania na parze na której układamy pampuchy. Podgrzewamy ok. 20 minut. Wyjmujemy na półmisek, posypujemy cynamonem i bułką tartą przesmażoną na maśle.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Z czerstwych bułek można przyrządzić wiele oryginalnych smakołyków. Oto dwa łatwe pomysły.

Grzanki

Kromki czerstwej bułki smarujemy z obu stron masłem wymieszanym z roztartym czosnkiem lub oliwą połączoną z posiekanymi ziołami. Następnie kromki kroimy w kostkę i zrumieniamy na suchej patelni lub mocno nagrzanym piekarniku. Takie grzanki to znakomity pomysł na dodatek do kremowych zup. Można nimi posypać także sałatkę ze świeżych warzyw.

Hawajskie kieszonki




1 czerstwą wrocławską bułkę kroimy w grube plastry. Każdy nacinamy tak, aby powstała głęboka kieszeń. W nacięcia wkładamy po kawałku żółtego sera, ananasa i pół plasterka szynki. Do miseczki wbijamy 3 jajka. Roztrzepujemy je widelcem i mieszamy z 1/4 l mleka. W miseczce zanurzamy gotowe kanapki i odstawiamy na ok. 20 minut. Posypujemy kolendrą i zrumieniamy z obu stron na rozgrzanym maśle.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


O czym świadczy kolor skorupki i żółtka jajka

Kolor skorupki zależy od rasy kur, tak więc jaja od niosek ciemno upierzonych są ciemniejsze, od jasnych bledsze, a od białych białe.
Natomiast zarówno barwa, jak i smak oraz wartość odżywcza żółtka są związane wyłącznie ze sposobem odżywiania drobiu. Najlepsze pod każdym względem są jajka z żółtkami o nasyconym kolorze kwiatów mlecza, znoszone przez kury zwane szczęśliwymi, czyli hodowane w małych przydomowych kurnikach i na podwórkach gospodarstw, a karmione ziarnem, zieleniną, resztkami ze stoły, a nie przemysłową karmą.
Pamiętajmy, jak sama nazwa wskazuje, ma być żółte, a nie pomarańczowe!. Taki kolor uzyskuje się w niektórych fermach przez dodawanie do karmy naturalnych lub chemicznych barwników spożywczych

Jajeczka przepiórcze w galarecie




Składniki:

-15-20 jaj przepiórczych
-2-3 plastry szynki
-3 szklanki odtłuszczonego bulionu
-po 2 ziarnka ziela angielskiego i pieprzu
-goździk i liść laurowy
-szczypta tymianku
-kawałek marynowanej czerwonej papryki
-cebula
-mała gotowana marchewka pokrojona w krążki
-2 łyżki drobnego groszku z puszki
-3 kolby miniaturowej kukurydzy
-4 łyżeczki żelatyny
-zielenina (koperek, pietruszka)

Przygotowanie:

Jajka gotujemy w lekko osolonej wodzie . Obieramy. W szklance chudego bulionu moczymy żelatynę i odstawiamy, by napęczniała. Do pozostałego bulionu wkładamy pokrojoną na ćwiartki cebulę, korzenie, tymianek i gotujemy 5 minut, po czym odcedzamy. Łączymy wywar z napęczniałą żelatyną, zagotowujemy i studzimy. Na dnie niedużej  formy do galarety lub  małych miseczek układamy marchewkę pokrojoną w talarki, groszek i kilka listków zieleniny. Zalewamy bulionem i wstawiamy do lodówki, by galareta stężała. Na już ściętej układamy jajeczka, w każde wtykamy gałązkę lub listek zieleniny. Zalewamy połową pozostałej galaretki i wstawiamy do lodówki.
Szynkę oraz paprykę kroimy w cienkie paski i razem z kukurydzą układamy następną warstwę. Zalewamy resztą galaretki i wstawiamy do lodówki by stężało. Stężałą galaretkę wyjmujemy z forem, przybieramy zieleniną i cząstkami cytryny. Podajemy z pieczywem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Omlet z dżemem to nuda. Spróbujcie czegoś innego! Szpinak odmieni omlet nie do poznania. Pyszny jest z kefirem jako solidne śniadanie lub lekki obiad. Można podać z winem jako wyszukane danie na kolację.

OMLET ZE SZPINAKIEM





Przygotowanie: 15 minut

Składniki na 1 porcję:

-2 jajka
-15-20 dag szpinaku
-łyżka masła
-zmiażdżony ząbek czosnku
-2 łyżki oliwy
-łyżka rodzynek (niekoniecznie)
-łyżka mąki
-łyżka zimnej wody
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Płuczemy szpinak i odcinamy łodyżki. W garnku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy czosnek, a po minucie szpinak i mieszamy.Przykrywamy garnek i czekamy, aż szpinak opadnie.
-Miksujemy jajko na pulchną masę z łyżką zimnej wody i szczyptą soli. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy mąkę. Gdy tylko mąka wymiesza się w ciasto wyłączamy mikser.
-Ustawiamy dużą patelnię na jak najmniejszym ogniu. Rozpuszczamy masło. Kiedy zacznie się pienić, wlewamy masę omletową. Smażymy na bardzo małym ogniu ok. 5 minut, następnie odwracamy i dosmażamy.
-Wykładamy omlet na talerz. Na połowie rozsmarowujemy szpinak i przykrywamy drugą połową.


Moja rada:

Omlet można tez przygotować bez użyci miksera, roztrzepując jajka trzepaczką. Nie jest też konieczne dodawanie do masy omletowej mąki. Można smażyć omlet tylko z jednej strony, ale wtedy musi to być omlet z mąką, dobrze ubity i przykryty szczelnie pokrywką natychmiast po wylaniu na patelnię.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pierożki z pieczarkami




Składniki:

-30 dag mąki
-1 jajko
Farsz:
-50 dag pieczarek
-1 cebula
-1 łyżka oleju
-1 jajko
-2 pomidory
-1 czerwona papryka
-natka pietruszki
-1 łyżeczka tymianku
-sól
-4 łyżki majonezu
-1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

Przygotowanie:

-Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy.Pieczarki siekamy, przesmażamy z cebulą i dodajemy tymianek. Do farszu dodajemy jajko, sól i mieszamy.
-Robimy ciasto dodając ciepłą wodę.Rozwałkowujemy, wykrawamy krążki, nadziewamy farszem i lepimy pierogi. Gotujemy je.
-Po ugotowaniu mieszamy je z pozostałym farszem, pokrojonymi pomidorami, papryką, natką. Polewamy sosem zrobionym z majonezu i przecieru.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chrupiące rożki nadziewane warzywami




Składniki:

Na ciasto:
-50 dag mąki
-jajko
-mleko i sól
Na nadzienie:
-3 czerwone i jedna żółta papryka
-20 dag kiełbasy
-1 cebula
-1 ogórek świeży
czosnek
-10 dag pieczarek
-keczup
-1 l oleju do smażenia

Przygotowanie:



Warzywa i kiełbasę kroimy w kostkę, a czosnek przeciskamy przez praskę. Z podanych składników przygotowujemy ciasto. Rozwałkowujemy je na grubość ok. 3 mm i wycinamy nożem kwadraty 6x6 cm. Na środek każdego kwadratu nakładamy przygotowane nadzienie i polewamy keczupem. Ciasto z farszem sklejamy jak pierogi. W rondlu mocno rozgrzewamy olej. Smażymy na nim porcjami pierogi na złoty kolor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kruche ciasto na słono można przyrządzać z różnymi nadzieniami. Tym razem proponuję pomidory z fetą i rozmarynem, Jest efektowne i pyszne.
Ciasto podawaj w naczyniu, w którym je zapiekaliście Jako dodatek zawsze odpowiednia będzie sałata zaprawiona oliwą.

Ciasto z pomidorami i rozmarynem




Przygotowanie: 30 minut
chłodzenie: 1 godzina
pieczenie: 10 minut

Składniki:

-25 dag mąki krupczatki
-12,5 dag masła
-jajko
-5 twardych pomidorów średniej wielkości
-2 łyżki oliwy
-2 łyżki cukru pudru
-4 gałązki rozmarynu
-opakowanie sera feta

Przygotowanie:

-Siekamy mąkę z masłem, dodajemy szczyptę soli, jajko i 2 łyżki zimnej wody. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 1 godzinę. Pomidory myjemy i osuszamy. Kroimy na pół, łyżeczką wyjmujemy sok z pestkami, zostawiając miąższ.
-Rozgrzewamy na patelni oliwę z cukrem pudrem.Gdy cukier zacznie się karmelizować, dodajemy igiełki rozmaryny i połówki pomidora skórką do góry. Smażymy 5 minut, aż pomidory nasiąkną oliwą, ale nie rozgotują się. Zdjąć z patelni.
-Smarujemy masłem formę do tarty. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy formę, robiąc wysoki brzeg. Nakłuwamy i obciążamy fasolą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i pieczemy 10 minut.
-Miksujemy fetę z sokiem z pomidorów, resztą tłuszczu z patelni i rozmarynem. Wyjmujemy ciasto z piekarnika, rozsmarowujemy fetę, na wierzchu układamy połówki pomidorów. Zapiekamy 10 minut.

Rada:

To, co proponuję powyżej, to wersja dla ambitnych. Jest też wersja prostsza: na patelni rozgrzewamy oliwę z cukrem, aż się skarmelizuje. Dodajemy rozmaryn i smażymy przez chwilę. Pomidory obieramy ze skóry. Zostawiamy kilka ładnych plasterków do dekoracji, a resztę miksujemy z zawartością patelni i fetą. Farsz rozsmarowujemy na podpieczonym spodzie ciasta, na wierzchu układamy plasterki pomidorów. Zapiekamy 10 minut. Danie nie wygląda tak ładnie, ale w smaku jest podobne.



Jeśli przyrządzamy ciasto w wersji dla ambitnych, pomidory muszą być zgrabne, niezbyt wielkie i twarde.



Kopytka i pyzy






Z moich obserwacji wynika, że to ulubione kluski. Trzeba nauczyć się robić kopytka.



Kopytka z sosem pieczarkowym


Składniki:

-50 dag ziemniaków
-1 jajko
-11/4 szklanki mąki pszennej
-1 łyżka mąki ziemniaczanej
-łyżeczka soli
Sos:
-25 dag pieczarek
-1 cebula
-1 łyżka oleju
-1 łyżka mąki pszennej
-150 g śmietany
przyprawy
-1 łyżeczka wegety
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy i mielimy. Dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto
Formujemy wałki i ścinamy pod skosem. Gotujemy w osolonej wodzie.
Sos:
Pieczarki i obraną cebulę kroimy w kostkę i dusimy na oleju. Dodajemy przyprawy.
Mąkę rozrabiamy z zimną wodą. Dodajemy śmietanę. Wlewamy do pieczarek i zagotowujemy.




Kopytka


Składniki:

-1,25 kg ziemniaków
-2 szklanki mąki
-2 jajka
-sól

Przygotowanie:

1. Gotujemy ziemniaki
Nalewamy wodę do garnka, stawiamy na kuchence i gotujemy pod przykryciem. Zanim się zagotuje, obieramy ziemniaki. Wrzącą wodę solimy, wrzucamy do niej przekrojone na pół lub ćwiartki ziemniaki. Miękkie odlewamy, odparowujemy, trzymając odkryte na małym ogniu 1-2 minuty i odstawiamy na kilka chwil. Gdy przestygną , przepuszczamy je przez maszynkę lub praskę. Pozostawiamy je w chłodnym miejscu do ostygnięcia. Najlepsze są z poprzedniego dnia.
2. Zagniatamy ciasto.
Na początek podstawowa wskazówka: ziemniaki muszą być całkowicie zimne, zanim zaczniemy je zagniatać. W przeciwnym razie ciasto na pewno się nie uda. Stanie się kleiste i rzadkie, a wtedy nawet zwiększenie ilości mąki nic nie pomoże. Najbezpieczniej jest przygotować ziemniaki poprzedniego wieczoru lub rano i przechować w lodówce na górnej półce.
Przekładamy dobrze schłodzone ziemniaki na posypaną mąką stolnicę. Robimy w nich niewielkie wgłębienie, wbijamy jajka i przesiewamy przez sito 2/3 mąki. Kilka razy mieszamy, a potem jak najszybciej zagniatamy dłonią. Nawet jeśli ciasto wyda ci się niezbyt ścisłe, nie ulegaj pokusie dodania mąki. Przerywamy zagniatanie, jak tylko wszystkie składniki się połączą, bo ciasto nie powinno zagrzać się od dłoni. Dzielimy je nożem na mniej więcej 6 równych części i przekładamy do miski.
3. Formujemy wałeczki
Żeby ciasto zachowało właściwą konsystencję i nie zaczęło się rozłazić, wszystko od tego momentu musi przebiegać sprawnie i szybko. Nie robimy sobie przerw.
Najpierw stawiamy na małym ogniu duży garnek do połowy napełniony wodą, bo za jakieś 15 minut potrzebny będzie wrzątek. Posypujemy mąką stolnicę. Odkrawamy po kawałku ciasta i toczymy wałeczki o średnicy ok. 1,5 cm, turlając je oburącz i często posypując mąką. Uformowane wałeczki układamy z boku stolnicy. Chodzi o to, żeby pozostało na niej jak najwięcej miejsca.
4 Kroimy kluski i gotujemy.
Teraz nadszedł ważny moment, dla nowicjuszy pewnie trochę peszący, Bo trzeba robić kilka rzeczy naraz: kroić kluski, przekładać je do garnka, a następnie wyławiać. Ale nie denerwujmy się, tylko koncentrujmy i zabierajmy do roboty.
Wałeczek spłaszczamy otwartą dłonią i przytrzymując go, kroimy skośnie kopytka. Odsuwamy przy tyn kluski nożem na bok, jednocześnie je rozdzielając, żeby się nie sklejały.
Kiedy pokroimy drugi, trzeci wałek, ostrożnie zgarniamy kopytka nożem na deskę, żeby zrobić miejsce na stolnicy. Jeżeli woda zdążyła się zagotować, zsuwamy je do garnka, jeśli nie, muszą poczekać.
Zanim pokroimy wszystkie kluski, woda na pewno się zagotuje. Solimy ją, zwiększamy płomień i mieszamy kopytka drewnianą łyżką, prowadząc ją przy ścianie garnka. Jak tylko woda zawrze, przerywamy mieszania i zmniejszamy płomień.
Gotujemy kopytka 2 min od chwili, gdy wypłyną.Następnie ostrożnie wyjmujemy je łyżką cedzakową na durszlak. Niech przez 2-3 minuty obciekną, a potem przekładamy je do rondla i stawiamy na podgrzane płytce, żeby nie stygły. Uzupełniamy wodę i sól w garnku i gotujemy resztę kopytek. Tym razem możemy je odcedzić nad zlewem, ponieważ woda już nie będzie potrzebna.
Gdybyście chcieli zrobić kopytka na zapas, musicie zadbać o to, żeby się nie posklejały w czasie przechowywania Garmażerie i niektóre gospodynie zabezpieczają je przed sklejeniem, obtaczając w oleju.
Ja wlewam trzy łyżki oleju do wody podczas gotowania, a po odsączeniu rozkładam je luźno na tacy i pozostawiam do ostygnięcia. Zimne i suche wkładam do lodówki lub zamrażam je na tacy i dopiero gdy stwardnieją, wsypuję do woreczków i wkładam do zamrażarki.
5 Podajemy na obiad lub kolację.
Możemy podać je jako samodzielne danie. Polewamy gorące kluski świeżo stopioną słoniną lub boczkiem z chrupiącymi skwarkami lub podsmażamy je na rumiano.
Niezbędnym dodatkiem do takiego obiadu jest surówka. Kopytka z wody są dobrym dodatkiem do gulaszu, pieczeni i grzybów, a smażone do sadzonego jajka.




Pyzy po warszawsku




Składniki:

Ciasto:
-75 dag ziemniaków
-2 szklanki mąki
-15 dag tłustego bekony do okraszania
Farsz:
-łyżka oleju
-mała drobno pokrojona cebula
-1/2 łyżeczki majeranku
-20 dag mielonego mięsa

Przyrządzenie:

W rondelku rozgrzewamy olej i podsmażamy cebulę z majerankiem, aż cebula się zeszkli. Studzimy. Mięso przyprawiamy pieprzem i solą, dodajemy do cebuli.
Ziemniaki obieramy. Połowę gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy, rozgniatamy dokładni i pozostawiamy do wystudzenia.
Pozostałą część ziemniaków trzemy na drobnej tarce. Wykładamy na ściereczkę i odciskamy. Surowe ziemniaki łączymy z ugotowanymi, dodajemy mąkę i 1/2 łyżeczki soli. Zagniatamy ciasto.
Ciasto dzielimy na 12 równych porcji. Z każdej porcji robimy placuszek. Na jego środku umieszczamy porcję mięsa i zwijamy, formując kulkę.
W dużym garnku gotujemy osoloną wodę. Zmniejszamy płomień tak aby woda ledwo wrzała. Łyżką wkładamy pyzy i gotujemy je ok. 20 minut, aż do ich wypłynięcia. 
Na patelni podsmażamy bekon na skwarki. Pyzy odcedzamy i polewamy tłuszczem ze skwarek.


Kluski śląskie z sosem


Składniki:

-1 kg ziemniaków
-25 dag mąki ziemniaczanej
-1 jajko
Sos:
-30 dag wołowiny
-1 cebula
-1 łyżka mąki
Przyprawy:
-sól i pieprz
-przyprawa do gulaszu

Przygotowanie:

Kluski:
z ugotowanych, zmielonych ziemniaków, mąki, jajka zagniatamy ciasto. Formujemy kuleczki. Palcem robimy wgłębienie.
Gotujemy w osolonej wodzie.
Podajemy z sosem.
Sos:
Wołowinę i obraną cebulę kroimy w kostkę. Dodajemy przyprawy.Dusimy w piekarniku. Na koniec oprószamy mąką.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz