To Się Przyda

KUCHNIE ŚWIATA

1. USA                                          2. WŁOCHY                                         3. TUNEZJA
4.SYRIA                                       4. FRANCJA                                         5. HOLANDIA
6.INDIE                                        7.WĘGRY                                             8. CZECHY
9.HISZPANIA                              10. BRAZYLIA                                     11. LITWA
12.AUSTRIA                                13. SERBIA                                           14 Rosja
15.CHINY









Vichyssoise, to oryginalny i bardzo smaczny chłodnik o francusko brzmiącej nazwie (wym. wiszisuaz) pochodzi z kuchni amerykańskiej i należy do najbardziej znanych zup świata.

Vichyssoise




Składniki:

-białe części 3 dużych porów
-5 łodyg selera naciowego
-3-4 ziemniaki
-litr bulionu warzywnego lub z kurczaka (może być z kostki)
-2 łyżki masła
-pół szklanki gęstej śmietany
-ćwierć szklanki kremówki
-2 łyżki posiekanego szczypiorku
-łyżka magi
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Pory i łodygi selera drobno kroimy, starannie płuczemy i dusimy ok. 15 minut z dodatkiem masła i kilku łyżek bulionu. Następnie wkładamy pokrojone w kostkę ziemniaki, wlewamy wrzący bulion i maggi. Solimy i gotujemy na małym ogniu jeszcze 15 minut. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy.
Gdy zupa lekko przestygnie, miksujemy ją, zaciągamy śmietaną, przyprawiamy i studzimy. Na talerzach dekorujemy kleksem śmietany i posypujemy szczypiorkiem.


Zupa jest tak pyszna, że w lecie podaję ją zimną, a teraz nie mogę sobie odmówić i podaję lekko ciepłą.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szał grillowania jest nie tylko w Polsce. Spróbujcie wołowiny z rusztu. Przepis dostałam od znajomej z USA.

T- bone steak z pieczonymi ziemniakami





Składniki na 4 porcje:
-4 duże plastry wołowiny z kością (na steki)
-Ząbek czosnku
-2 łyżki oleju
-łyżka grubo zmielonego pieprzu
-4 duże ziemniaki
-szklanka śmietany 22 - 30%
-łyżka posiekanego szczypiorku
-sól i pieprz

Przygotowanie:
-Czosnek obrać, drobno pokroić, następnie rozetrzeć z olejem.Z plastrów mięsa usunąć błony i żyłki. Tłuszcz zostawiamy.
-Wołowinę natrzeć czosnkowym olejem, posypać pieprzem, ułożyć na desce i włożyć do lodówki na 2-3 godziny.
-Ziemniaki dokładnie umyć, osuszyć, ponakłuwać, nadkroić z jednej strony na krzyż, owinąć folią aluminiową. Ułożyć na ruszcie i piec godzinę.
-Steki położyć na rozgrzanym ruszcie. Piec po ok. 15 minut z każdej strony.
-Śmietanę ubić ze szczyptą soli i pieprzu. Ziemniaki rozwinąć z folii, Głębiej nadkroić. Wypełnić śmietaną i posypać szczypiorkiem. Steki podawać z ziemniakami.




------------------------------------------------------------------------------------------------------------






Włoski potrawy weszły na stałe do naszych jadłospisów. Właściwie żadne przyjęcie nie może się obyć bez włoskiego akcentu. Wygląda na to, że kuchnia włoska przyjęła się u nas na dobre. Nic dziwnego bo jest smaczna i zdrowa.

Włoskie przyprawy

Ocet


W kuchni włoskiej, podobnie jak w innych kuchniach śródziemnomorskich, cenioną przyprawą jest ocet winny. Najlepszy i najdroższy to ocet balsamiczny. Pochodzi z Modeny, ale jego sława sięga daleko poza granice Włoch. Wytwarzany jest od wieków według tej samej receptury z octu winnego i sfermentowanego moszczu winogron. Niektóre jego komponenty muszą dojrzewać przez wiele lat w beczkach z różnych gatunków drewna., co roku mieszane i przelewane z jednej do drugiej. Efektem tego cyklu produkcyjnego jest łagodny, mało kwaśny ocet o intensywnym smaku, bogatym aromacie, brunatnej barwie o zawiesistej konsystencji. Ocet ten jest niezastąpionym składnikiem winegretów i sosów. Włosi stosują go też do przyprawiania dziczyzny, carpaccia, dań z wątróbki, kaczki, warzyw oraz świeżych truskawek.
Trzeba go, jak większość wyrazistych przypraw, ostrożnie dozować.

Świeże zioła

Aby nadać potrawom prawdziwie włoski charakter, powinniśmy doprawiać je świeżymy ziołami. Żeby mieć je zawsze pod ręką, wysiejmy rośliny w doniczki. Możemy kupić zioła w doniczkach i potraktować je jako rozsady. Na aromatycznej grządce roślin przyprawowych powinny znaleźć się na pewno: bazylia, tymianek, szałwia, rozmaryn, oregano, majeranek i natka pietruszki. Nie zwiększajmy jednak ilości przypraw podanych w przepisie. Włosi używają ziół i korzeni z umiarem. Tak aby nie konkurowały ze smakiem głównych składników.

Szynka parmeńska

Składnikiem bardzo wielu włoskich potraw jest prosciutto (wym. proszuto), czyli szynka z Parmy. Można ją u nas kupić, ale jest bardzo droga. Najlepiej byłoby kupić inną długo dojrzewającą surową szynkę. Istnieje nieporównanie tańsza polska imitacja prosciutto. Nazywa się szynka staropolska, produkowana przez Morliny. Nazwa trochę zaskakująca, ale nasi przodkowie też żyli w Europie.


2018 r.




Fusilli zapiekane z klopsikami


Składniki:

-40 dag makaronu w kształcie sprężynek
-1,5 kg świeżych podłużnych pomidorów
-2 ząbki czosnku
-garść świeżych liści bazylii
-sól i pieprz
Klopsiki:
-50 dag chudej mielonej wołowiny
-12 dag startego  parmezanu
-ząbek czosnku
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sok z cytryny
-jajko
-3 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:



Mięso starannie mieszamy z jajkiem, 1/4 parmezanu, natką pietruszki oraz zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą pieprzem i dokładnie mieszamy. Zwilżonymi dłońmi formujemy z masy mięsnej kulki o średnicy 2 cm. Partiami smażymy klopsiki na rumiano ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju na patelni. Gotowe przekładamy na talerz. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, czyścimy z pestek, kroimy w kostkę i razem z ząbkami czosnku i bazylią dusimy w rondelku na średnim ogniu, aż część płynu odparuje. Następnie zawartość rondla miksujemy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Naczynie do zapiekania o pojemności ok. 2 l smarujemy oliwą Makaron gotujemy al dente w posolonej wodzie i odcedzamy. Następnie przekładamy do garnka w którym się gotował, polewamy sosem pomidorowym i starannie mieszamy. Jedną trzecią makaronu równą warstwą rozkładamy w naczyniu żaroodpornym i wyrównujemy powierzchnię.  Na wierzchu rozkładamy połowę klopsików i posypujemy łyżką parmezanu. Przykrywamy połową pozostałego makaronu z sosem. Na tej warstwie kładziemy pozostałe klopsiki, posypujemy łyżką sera i przykrywamy resztą makaronu. Wierzch potrawy posypujemy resztą sera. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 190*C, aż powierzchnia się zrumieni, tak ok. 30 -40 minut. Wyłączamy piekarnik, pozostawiając w nim zapiekankę na 10 minut, po czym wyjmujemy i podajemy.



2017 r


Cielęcina po włosku


Składniki:

-1 kg surowej szynki cielęcej
-łyżeczka soli
-po ćwierć łyżeczki białego pieprzu, suszonego rozmarynu i szałwii
-pół łyżeczki sproszkowanej słodkiej papryki
-cebula
-porcja włoszczyzny
-po pół szklanki bulionu wołowego i białego wytrawnego wina
-4 łyżki oleju
-filiżanka osączonych marynowanych owoców

Przygotowanie:

Mięso myjemy w zimnej wodzie, osuszamy, nacieramy solą wymieszaną z pieprzem, roztartymi  suszonymi ziołami i papryką. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki. Cebulę obieramy i kroimy na ćwiartki. Włoszczyznę myjemy, oczyszczamy i kroimy na kawałki. Podgrzewamy rosół. Mięso obsmażamy ze wszystkich stron na rozgrzanym na patelni oleju i przekładamy do brytfanny. Na pozostałym na patelni tłuszczu obsmażamy cebulę i włoszczyznę, po czym przekładamy do naczynia z mięsem. Polewamy wszystko gorącym bulionem i winem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220*C i pieczemy 60-70 minut, często polewając sosem z dna brytfanny.
Upieczone studzimy i kroimy w cienkie plastry. Dekoracyjnie układamy na półmisku i przybieramy owocami z marynaty.






Po co robić pizzę, skoro wokół tyle pizzerii. Wystarczy wykręcić numer z podrzuconej pod drzwi ulotki i w ciągu pół godziny mamy gorącą pizze na stole. To prawda. Jeśli mamy tylko pół godziny na przygotowanie posiłku to zamówmy pizzę, ale jeśli się nie śpieszymy, to zróbmy ją sami. Przekonacie się, że pizza kupiona tak się ma jak produkt seryjny do unikatowego.
Wiadomo, pizza to placek chlebowy z najróżniejszymi farszami. Dlatego w tym przepisie jedna część jest niezmienna, czyli ciasto, a wierzch jest tylko przykładowy. Farsz możemy zmodyfikować lub całkowicie zmienić.

Pizza


Składniki:

Na ciasto:
-30 dag mąki (2 niepełne szklanki)
-2 dag świeżych drożdży
-3/4 szklanki niegazowanej wody
-2 łyżki oliwy
-łyżeczka cukru
-pół łyżeczki soli
Farsz:
-mała puszka pomidorów bez skórki lub 2-3 świeże
-20 dag wędliny, np. szynki, ogonówki, kiełbasy lub salami
-3 cebule
-30-40 dag pieczarek
-20 dag twardego sera w kawałku
-łyżeczka oregano
-po ćwierć łyżeczki tymianku i bazylii
-olej sól

Przygotowanie:

1. Robimy ciasto


Ciasto na pizzę jest łatwe do zrobienia i jeśli kupimy świeże drożdże, na pewno się uda. Połowę przygotowanej wody lekko podgrzewamy, dodajemy pokruszone drożdże, wsypujemy cukier i mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą. Na stolnicy lub misce usypujemy kopczyk z mąki. Robimy w nim wgłębienie, wlewamy drożdże i mieszamy łyżką z częścią mąki. Wlewamy resztę wody, oliwę, wsypujemy sól i mieszamy. Gdy mąka wchłonie płyny, energicznie zagniatamy ciasto rękami. Początkowo oblepią się palce, ale mniej więcej po 10 minutach ciasto stanie się gładkie, jednolite i elastyczne. Formujemy z niego kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. Nie trwa to dłużej niż 30-40 minut.
2. Przygotowujemy farsz
Cebulę obieramy, kroimy w talarki i podsmażamy na złoto na 2 łyżkach oliwy i solimy. Myjemy i osuszamy pieczarki i kroimy w plasterki. Wrzucamy na gorącą patelnię, odparowujemy, dodajemy łyżkę oliwy, smażymy je na złoto i solimy. Pomidory wyjmujemy z zalewy, drobno kroimy i wkładamy do osobnego naczynia. Wędlinę kroimy w szerokie plastry lub paski i pozostawiamy na desce. Trzemy ser na wiórki.
Krojeni i smażenie zabrało nam ok. 30 minut. Sprawdzamy, czy ciasto wystarczająco wyrosło. Jeśli nie, czekamy jeszcze kilka minut.
3. Formujemy placek.
Możemy to zrobić na trzy sposoby: rozwałkowujemy, lekko podsypując mąką, rozciągając rękoma lub wylepić nim tortownicę. Ja najczęściej piekę pizzę w tortownicy o średnicy 30 cm. Kładę ciasto na środku wysmarowanej oliwą formy, lekko rozciągam, a potem równomiernie rozprowadzam po całym dnie dłonią zaciśniętą w pięść. Na koniec wylepiam rant. Takie formowanie placka wydaje mi się najłatwiejsze i najszybsze, a poza tym nie wymaga użycia stolnicy i daje gwarancję, że pizza będzie miała średniogruby spód.
Możemy oczywiście rozwałkować ciasto lub rozklepać w rękach- to jest bardziej profesjonalne. Nie musimy nadawać kształtu koła, równie dobrze może być kwadrat lub prostokąt.
Spód cienkiej pizzy powinien mieć 5-6 mm grubości, a trochę grubszy- 7-8 mm. Z czasem nauczymy się oceniać na oko. Brzegi lekko podnosimy palcami, żeby były trochę grubsze niż reszta. Przenosimy go na przykrytą pergaminem blachę. Nie przejmujmy się, jeżeli się trochę zdeformuje. Włączamy piekarnik. Niech już się grzeje, bo pizzę piecze się w wysokiej temperaturze. Ustawiamy temperaturę na 220*C.
4. Układamy farsz i pieczemy.
Omijając brzeg, równomiernie rozkładamy składniki. Najpierw pomidory, potem kolejno cebulę, pieczarki, wędlinę, oliwki, posypujemy ziołami i serem. Jeśli wśród oczekujących na pizzę jest wegetarianin, wydzielamy jego porcję wykałaczkami i nie kładziemy na niej wędliny.
Czekamy, aż piekarnik dobrze się nagrzeje, i wstawiamy pizzę. Powinna się piec, aż brzeg się wyraźnie zarumieni, a ser stopi. Zwykłe to trwa ok. 20 minut.
Wyjmujemy pachnący placek, kroimy na porcje i natychmiast podajemy. Niech każdy przyprawi swoją porcję tak jak lubi.






Sałatka makaronowa z brokułami


Składniki:

-30 dag makaronu kokardki
-50 dag brokułów
-15 dag sera gorgonzola
-4 łyżki posiekanego szczypioru
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-łyżka oliwy
-sól i pieprz
Sos:
-pół szklanki majonezu
-pół szklanki śmietany 18%
łyżka białego octu winnego
-sól

Przygotowanie:

Umyte i podzielone na różyczki brokuły wkładamy do posolonego i lekko osłodzonego wrzątku i gotujemy 3 minuty, po czym odcedzamy.
Makaron gotujemy al dente w wodzie z dodatkiem oliwy. Odcedzamy i studzimy.
Z majonezu, śmietany i octu przyrządzamy sos. Doprawiamy go solą i pieprzem.
Makaron mieszamy z brokułami, pokruszonym serem, zieleniną i sosem.
Możemy podawać jako przekąskę, a nawet na obiad lub kolację.







W poprzednim poście pisała czym zastąpić szynkę parmeńską, bo prosciutto to szynka parmeńska. Grissini to rodzaj włoskiego pieczywa, które ma postać wąskich paluszków. Pieczywo to jest wyprodukowane z drożdżowego ciasta. Grissini są serwowane do drinków, przekąsek i sałatek. Można je zastąpić grubszymi paluszkami nie solonymi.

Paluszki grissini z prosciutto


Składniki:

-12 paluszków grissini
-12 plastrów szynki parmeńskiej lub polskiej- staropolskiej surowej wędzonej
-1/3 szklanki startego parmezanu
-garść rukoli
-2 łyżki masła lub majonezu

Przygotowanie:

Na plasterkach szynki rozkładamy po 2-3 listki rukoli. Paluszki smarujemy masłem lub majonezem na połowie długości. Obtaczany w parmezanie i część pokrytą serem owijamy szynką z rukolą.






Melon z szynką parmeńską


Składniki:

-melon ok. 80 dag
-12 cienkich plastrów szynki parmeńskiej
-pieprz

Przygotowanie

Myjemy i osuszamy melon. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Następnie wyjmujemy, kroimy na pół i usuwamy pestki. Połówki kroimy na 6 części. Z każdej ostrym nożem ścinamy skórę. Na półmisku lub talerz układamy na przemian plastry szynki i cząstki melona. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem







Wspaniałe włoskie danie pachnące latem .

Caponata sycylijska


Składniki:

-duży bakłażan
-5-6 łodyg selera naciowego
-2-3 cebule
-4 pomidory (w zimie mogą być z puszki
-2 ząbki czosnku
-10 dag oliwek bez pestek
-łyżka kaparów
-łyżeczka posiekanych igieł rozmaryny
-ćwierć szklanki oliwy
cukier, ostra papryka i sól

Przygotowanie:

Kapary zalewamy połową szklanki wody. Bakłażana kroimy w plastry grubości 1 cm, a potem w szerokie paski. Obficie je solimy i odstawiamy by puściły sok. Po 30 minutach płuczemy je i osączamy na papierowym ręczniku. Seler obieramy z włókien i kroimy na kawałki a szerokości 0,5 cm. Cebulę kroimy w półplasterki, a pomidory w kostkę.
połowę oliwy rozgrzewamy, smażymy na niej bakłażana, wyjmujemy i osączamy. Wlewamy do rondla resztę oliwy, rozgrzewamy ją i rumienimy na niej seler. Dodajemy cebulę. Mieszając smażymy 3-4 minuty. Następnie wrzucamy bakłażana , pomidory i rozmaryn. Przykrywamy i dusimy ok. 10 minut. Warzywa nie powinny się rozgotować. Zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy zmiażdżony czosnek, oliwki i osączone kapary. Doprawiamy i wszystko mieszamy.
Podajemy na gorąco lub zimno z pieczywem.






Makarony zapiekaneLazanie, cannelloni i inne makarony faszerowane to włoska klasyka.. Są one znakomite, ale nie da się ukryć, bardzo pracochłonne.

To cannelloni zrobiłam z płatów ciasta, a nie z gotowych rurek, dlatego ,że ten sposób jest zdecydowanie łatwiejsza i niezawodna metoda. Gotowe rurki często pod czas gotowania i wyjmowania uszkadzają się, a nadziewanie ich jest trudniejsze niż smarowanie płatów farszem. Możemy też farsz zawinąć w podgotowane suszone płaty ciasta na lazanie.

Cannelloni po bolońsku





Składniki:

Ciasto na makaron:( można użyć gotowych cannelloni lub płatów lazanii)
-2 szklanki mąki pszennej
-2 żółtka
-3 jajka
-3 łyżki oliwy
-szczypta soli
do posypania:
-5 łyżek parmezanu
Nadzienie:
-60 dag mielonego misa wieprzowo-wołowego
-3 cebule
-2 marchewki
-2-3 łodygi selera naciowego
-2 szklanki przecieru pomidorowego
-100 ml białego wina
-100 ml oliwy
-2 łyżki posiekanego rozmaryny
-2 goździki
-sól o pieprz
Beszamel:
3 szklanki mleka
-po 3 łyżki mąki pszennej i masła
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy, dodajemy jajka, żółtka, oliwę, sól i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Dzielimy je na 10 kawałków. Każdy kawałek rozwałkowujemy na kwadrat o boku 8 cm i grubości ok 1 mm. Gotujemy każdy z osobna przez 2 minuty w osolonej wodzie. Wyjmujemy łyżką cedzakową, przelewamy zimną wodą i układamy na lnianej ściereczce.
Warzywa myjemy i obieramy. Marchew trzemy na tarce z dużymi oczkami. Seler szatkujemy. Cebulę drobno siekamy i przesmażamy na oliwie. Wkładamy do niej mięso i smażymy dalej, rozdrabniając grudki. Dodajemy marchew, seler, sos pomidorowy, wino, rozmaryn i goździki. Doprawiamy solą i pieprzem, po czym dusimy pod przykryciem ok. 30 minut. Studzimy i wyjmujemy goździki.
Roztapiamy masło na sos. Dodajemy mąkę i smażymy przez chwilę mieszając. Powoli wlewamy mleko , cały czas ubijając rózgą, aby nie powstały grudki. Gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
Na płaty makaronu nakładamy nadzienie, zwijamy w rurki (gotowy makaron nadziewamy farszem), układamy w naczyniu żaroodpornym, polewamy sosem beszamelowym i zapiekamy 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st.
Podajemy posypane parmezanem.







Carbonara, jak większość popularnych potraw, ma wiele wersji. Jedni robią ją z całymi jajkami, inni tylko z żółtkami. Nie wszyscy dodają cebulę i śmietanę, a są i tacy, którzy wlewają do jaj trochę białego wina. Jedno pozostaje niezmienne- zawsze przyrządza się ją ze spaghetti.

Spaghetti alla carbonara


Składniki:

-40 dag spaghetti
-3 jajka
-2 łyżki śmietany
-10 dag boczku wędzonego
-5 dag startego parmezanu
-cebula
-2 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Cebulę drobno kroimy i szklimy na oleju. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek i smażymy razem 2-3 minuty. Jajka roztrzepujemy widelcem w dużej misce, solimy, mieszamy ze śmietaną i serem.
Gotujemy spaghetti al dente. Odcedzamy i natychmiast przekładamy do miski z masą jajeczną. Dokładnie mieszamy, aż jajka lekko się zetną. Po czym polewamy stopionym boczkiem z cebulą. 
Przekładamy na półmisek lub natychmiast podajemy w naczyniu, w którym danie było przyrządzane.
Carbonarę należy jeść bardzo ciepłą. Nie nadaje się do odgrzania.









Makarony z sosami

To za ich sprawą tak polubiliśmy włoską kuchnię. Łączą one w sobie szlachetną prostotę, kulinarny szyk, łatwość przyrządzenia i wyjątkową smakowitość. Nie znaczy to, że nie wolno nam przyrządzać sosów także według przepisów zaczerpniętych z innych źródeł lub po prostu z własnych pomysłów.

Dla Włochów dobieranie makaronu do sosu to sprawa zasadnicza. Twierdzą, że spaghetti z sosem pomidorowym smakuje inaczej niż z rurkami. Dlatego w nazwach włoskich dań zwykle zawarta jest informacja, z jakiego makaronu trzeba je przyrządzać. I nie należy dopatrywać się w tym przesady, bo i my zapiekamy z kapustą tylko łazanki. Warto pamiętać, że sosy o płynnej konsystencji lepiej wiążą się z makaronami krótkimi o wyrazistej formie, a sosy zawiesiste dobrze łączą się również z długimi i gładkimi.

Penne z sosem ziołowym





Składniki:

-30 dag makaronu penne
cebula
-szklanka śmietanki 30- procentowej
-2 łyżki czystej wódki
-2 łyżki masła
-5 łyżek startego parmezanu 
-po łyżce posiekanych ziół: tymianku, lubczyku i bazylii
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Cebulę obieramy. Kroimy w plasterki, szklimy na maśle. Dodajemy zioła, wódkę i mieszamy. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy aż sos zgęstnieje.
Makaron gotujemy al dente według przepisu na opakowaniu. Odcedzamy i mieszamy z sosem. Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy serem i od razu podajemy.




Lumache (makaron kolanka) w sosie pomidorowym





Składniki:

-40 dag dużych kolanek
-70 dag dojrzałych pomidorów
-2 ząbki czosnku
-2 łyżki posiekanej bazylii
-4 łyżki oliwy
-cukier, sól i pieprz

Przygotowanie:

Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. W rondlu rozgrzewamy oliwę. Podsmażamy obrany czosnek na brązowo, dodajemy łyżkę bazylii, pomidory i gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieje (ok. 20 minut). Pod koniec doprawiamy solą, pieprzem, odrobiną cukru i resztą bazylii. Ugotowany al dente makaron wrzucamy do garnka z sosem i, mieszając chwilę podgrzewamy. Przekładamy do ogrzanej wazy i natychmiast podajemy.











Słowem gnocchi ( wym. niokki ) Włosi nazywają różne rodzaje domowych klusek. Najpopularniejsze z nich są kluski z ciasta ziemniaczanego przypominające nasze kopytka. Są one trochę mniejsze, trochę inaczej uformowane i po ugotowaniu znacznie bardziej miękkie Podaje je się z sosami przed daniem głównym.

Gnocchi w sosie pomidorowo - kurkowym





Składniki:

Kluski:
-50 dag ugotowanych ziemniaków
-2 jajka
-2 łyżki mąki pszennej
-łyżka mąki ziemniaczanej
-łyżka posiekanej natki pietruszki
Sos:
-35 dag pomidorów
-10 dag pomidorów suszonych
-25 dag kurek (mogą być mrożone)
-niepełna szklanka śmietany 30- proc.
-cebula
-2 ząbki czosnku
-łyżka masła
-3 łyżki oliwy
-4 łyżki startego parmezanu
-łyżka pokrojonej świeżej bazylii
-papryczka peperoncino w proszku
-sól

Przygotowanie:

Ciepłe ziemniaki przeciskamy przez praskę i studzimy. Zimne piure i pozostałe składniki łączymy, szybko wyrabiamy na jednolite ciasto i kroimy na 4 części. Formujemy 4 wałki o średnicy 1-1,5 cm, kroimy je ukośnie i gotujemy partiami w dużej ilości osolonej wody. Wyjmujemy gdy wypłyną na wierzch.
Podsmażamy na maśle połączonym z oliwą pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, umyte i zblanszowane w osolonym wrzatku kurki, obrane i pokrojone w kostkę pomidory świeże i suszone. Zalewamy śmietaną i gotujemy na małym ogniu 4-5 minut. Do sosu wkładamy ugotowane gnocchi, doprawiamy solą i peperonicino. Pozostawiamy na małym ogniu 3-4 min i mieszamy.
Posypujemy parmezanem, koperkiem i bazylią.
podajemy gorące.






My nie zaliczamy dania z cielęcej giczy do kotletów, ale we Włoszech, skąd to danie pochodzi, jest klasyfikowane jako kotlet. Najciekawsza jest nazwa, ponieważ osso buco to po prostu- kość z dziurą. Ważna jest w tym przypadku kość, a zwłaszcza wypełniający ją szpik. On decyduje ich zdaniem o atrakcyjności tej potrawy. Smakosze z całego świata uważają tak samo.



Ossobuco





Składniki:

-1 kg giczy cielęcej z kością
-marchewka
-2- 3 łodygi selera naciowego
-2 cebule
-2 ząbki czosnku
-50 dag pomidorów
-3 dag masła
-szklanka bulionu drobiowego lub z cielęciny
-3/4 szklanki białego wytrawnego wina
-2 łyżki oliwy
-2 łyżki mąki
-łyżka świeżego posiekanego oregano
-liść laurowy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Gicz tniemy na 4 grubsze plastry ( w hipermarketach można kupić już pociętą), płuczemy i dokładnie osuszamy. Oprószamy solą i pieprzem oraz obtaczamy w mące. Każdą porcję zrumieniamy na oliwie i maśle. Przekładamy do naczynia żaroodpornego. Na pozostałym na patelni tłuszczu przesmażamy warzywa: cebulę, czosnek, marchewkę i oczyszczony z łykowatych włókien seler. Wlewamy wino i dusimy, aż połowa odparuje. Zawartość patelni przekładamy do naczynia z mięsem. Dodajemy bulion, pomidory bez skórki, liść laurowy i oregano. Wszystko zagotowujemy, dobrze przykrywamy i wstawimy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 160 st, aż będzie miękkie (1.5 -2 godziny).
Możemy podawać z ryżem.






Minestrone, zwana też minestrą, jest najbardziej znaną na świecie zupą jarzynową. Pochodzi z włoskiej kuchni i ma liczne wersje regionalne. Gotuje się ją z wielu warzyw w rozmaitych kompozycjach. Zawsze jednak z dodatkiem roślin strączkowych i dyniowatych oraz makaronu lub ryżu, a czasami mięsa lub boczku wędzonego.

Minestrone

                 



Składniki:

-2 litry wywaru warzywnego lub mięsnego
-2 marchewki
-3 łodygi selera naciowego
-duży por
-2 cebule
-duża puszka białej fasoli
-30 dag włoskiej kapusty
-3 ziemniaki
-nieduża cukinia
-2 pomidory
-liść laurowy
-12 posiekanych świeżych listków bazylii lub łyżeczka suszonych
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-2 łyżki startego parmezanu
-2/3 szklanki ryżu
-4 łyżki oliwy
-ostra papryka i sól

Przygotowanie:

Warzywa myjemy, marchewki skrobiemy, cebulę i ziemniaki obieramy. Z łodygo selera ściągamy włókna. Z kapusty wycinamy głąb, a cukinii obcinamy czubek. Marchew i cebulę kroimy w kostkę. Seler i por w plasterki, a kapustę szatkujemy.
Cebulę podsmażamy na rozgrzanej oliwie i razem z warzywami wrzucamy do wrzącego bulionu. Dodajemy liść laurowy i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Po godzinie do garnka wkładamy pokrojone w kostkę ziemniaki i cukinię. Wsypujemy ryż, natkę i bazylię, gotujemy jeszcze ok. pół godziny. Na kilka minut przed zdjęciem zupy z ognia dodajemy nieodcedzoną fasolę i obrane ze skórki, pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiamy do smaku solą, papryką i ewentualnie przyprawą do zup. 
Na talerzu posypujemy serem.






Tak przyrządzona cielęcina to znane na świecie danie kuchni włoskiej. Jeśli waszą wątpliwość budzi połączenie mięsa z rybą, będziecie zaskoczeni. Takie połączenie jest nierzadkie w wykwintnej kuchni.

Cielęcina w sosie tuńczykowym




Składniki:

-1,5 kg zadniej cielęciny
-pół łyżeczki rozmarynu
-szklanka białego wytrawnego wina
-3 ząbki czosnku
-czarny pieprz i sól
Sos:
-2 puszki po 159 g dobrego tuńczyka w oleju
-szklanka majonezu
-pół szklanki oliwy
-2 łyżki soku z cytryny
-2 łyżki kaparów
-szczypta ostrej papryki
-łyżka musztardy
-ząbek czosnku
Do przybrania pół strąka czerwonej papryki, 6-8 czarnych oliwek.

Przygotowanie:

Cielęcinę myjemy, nacieramy ząbkiem czosnku roztartym z solą i częścią rozkruszonego rozmarynu. Pozostałe ząbki czosnku kroimy na plasterki. Nacinamy mięso w kilku miejscach, w każde nacięcie wkładamy po 2 igiełki rozmarynu i po plasterku czosnku. Mięso układamy w brytfannie, podlewamy winem, przykrywamy folią aluminiową, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 st. i pieczemy 2-2,5 godziny.
W tym czasie tuńczyka osączamy z zalewy i miksujemy z czosnkiem, kaparami, papryką oraz ze stopniowo dolewaną oliwą i sokiem z cytryny. Masę mieszamy ze stopniowo dodawaną musztardą i majonezem. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Upieczoną i wystudzoną cielęcinę kroimy w cienkie plastry, układamy na półmisku, polewamy sosem tuńczykowym, dekorujemy oliwkami, pokrojoną papryką i listkami bazylii.


Szaszłyki z mozzarellą

Przygotowanie:10 minut
Pieczenie:10 minut



Składniki na 4 porcje:

-1/2 bagietki lub 2 małe ciabatty
-30 dag sera mozzarella
-3 średnie pomidory
-1/2 torebki sosu sałatkowego włoskiego
-2 łyżki masła
-łyżeczka suszonego oregano
-2 łyżki oleju

Przygotowanie:

-Pomidory umyć i osuszyć. Bułkę, mozzarellę i pomidory pokroić w plastry grubości 1 cm. Kawałki bułki cienko posmarować masłem.
-Olej wymieszać z 1 i 1/2 łyżki wody. Wsypać pół torebki sosu, wymieszać. 
-Kawałki pomidora zanurzać w sosie i na przemian z mozzarellą i kromkami bułki nabijać na patyki. Całość mocno docisnąć.
-Szaszłyki położyć na aluminiowej tacce, oprószyć oregano. Piec ze wszystkich stron 10 minut. Uważać, żeby pieczywo się nie przypaliło.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.




Krewetki z limonkami






Przygotowanie:15 minut
Marynowanie:3 godziny

Składniki na 4 porcje:

-4 ząbki czosnku
-1/4 szklanki oliwy
-2 limonki
-20 oczyszczonych krewetek królewskich
-kilka posiekanych listków bazylii
-sól i biały pieprz

Przygotowanie:

-Czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Wymieszać z oliwą i odstawić na ok. 3 godziny. Limonki umyć, z jednej wycisnąć sok.
-Krewetki opłukać i osuszyć.Skropić je sokiem z limonki, odłożyć na 1 godzinę do lodówki. Pozostałe limonki podzielić na 12 plasterków, potem na półplasterki.
-Na patyczki nabić po 5 krewetek i 6 plasterków limonki. Szaszłyki posmarować czosnkową oliwą.
-Ułożyć je na tacce z folii aluminiowej. Piec po 5 minut z każdej strony. Oprószyć pieprzem i solą, posypać posiekaną bazylią.

Moja rada:

Mrożone krewetki są zwykle oczyszczone, więc można je od razu piec lub smażyć. warto jednak uważnie przeczytać informację na opakowaniu.



---------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.




OLIWKI W PAPRYCE


Przygotowanie:15 minut
Marynowanie; 2 godziny
Pieczeni:10 minut




Składniki na 4 porcje:

-po 2 strąki czerwonej i żółtej papryki
-4 łyżki octu winnego
-4 łyżki oliwy
-24 czarne oliwki bez pestek
-listki bazylii
-sól i pieprz
Przygotowanie:
-paprykę umyć, przekroić na pół, oczyścić. Piec na ruszcie, aż skórka ściemnieje. Przykryć mokrą ściereczką, ostudzić, zdjąć skórkę, pokroić.
-Skropić oliwą z octem, oprószyć solą i pieprzem. Marynować 2 godziny.
-Oliwki owinąć papryką i nadziać na patyczki razem z bazylią. piec na ruszcie 5 minut.



----------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.






Zupa cebulowa

Czas przygotowania: 40 minut. 1 porcja to 180 kcal.




Składniki na 4 porcje:

-80 dag cebuli
-ząbek czosnku
-1/2 pęczka tymianku
-łyżka oleju
-szczypta pieprzu kajeńskiego
-4 łyżeczki bulionu instant
-1/2 szklanki wytrawnego białego wina
-sól, pieprz i cukier
-4 kromki chleba
-4 łyżki startego żółtego sera

Przygotowanie:

-Cebulę obieramy, kroimy na ćwiartki, a te na plasterki. Tymianek płuczemy i obrywamy listki.
-W garnku rozgrzewamy olej. Na nim podsmażamy cebulę, czosnek i listki tymianku.
-Składniki w garnku zalewamy litrem wody i zagotowujemy. Wrzucamy kostki rosołowe. Przykrywamy i gotujemy ok. 20 minut. Następnie do zupy dolewamy wino. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.
-Zupę rozlewamy do 4 żaroodpornych bulionówek. Do każdej wkładamy kromkę chleba i posypujemy serem. Zapiekamy 10 minut w temp. 200 st. Podajemy natychmiast po wyjęciu z piekarnika.







Cordon bleu w dosłownym tłumaczeniu z francuskiego znaczy ,,błękitna wstążka", ale zwyczajowo we Francji określa się tym zwrotem dobrą kuchnię. Nazwę Le Cordon Bleu nosi znana między narodowa szkoła kulinarna oraz ten popularny na całym świecie sznycel, przyrządzany w wersji podstawowej z cielęciny, ale często także z piersi indyka lub kurczaka. Francuzi przyznają się do niego niechętnie, bo rzedko można na niego trafić w ich restauracjach i książkach kucharskich.

Cordon bleu




Składniki:

-4 niezbyt grube plastry sznyclówki cielęcej
-4 plastry gotowanej szynki
-4 plastry grojera lub ementalera
-jajko
-po 2 łyżki mąki i bułki tartej
-50 ml białego wytrawnego wina
-sól i pieprz
-sklarowane masło lub oliwa do smażenia

Przygotowanie:

Porcje mięsa rozbijamy na płaty. Solimy i oprószamy pieprzem. Na połówce kotleta układamy po plasterku sera i szynki. Przykrywamy drugą połówką i łączymy brzegi. Szynka i ser nie powinny wystawać. Każdy sznycel obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Smażymy na rumiano na rozgrzanym na patelni tłuszczu. Skrapiamy winem i jeszcze chwilę dusimy. 
Zamiast składać na pół możemy sznycel zrolować. W klasycznej wersji sznycel się nacina, tworząc kieszeń na szynkę i ser.
Podajemy z marchewką i groszkiem.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ta znakomita potrawa warzywna pochodzi z ludowej kuchni prowansalskiej. Po francusku ratatouille znaczy ,,niewyszukane danie". U nas już się trochę zadomowiła. Robi się ją z różnych warzyw: kabaczków, cukinii, pomidorów, papryki i cebuli, a tę oryginalną, prowansalską, również z bakłażanów. Proporcje składników są dość dowolne. Dajemy więcej tego, co najbardziej lubimy.

Ratatuję podaję jako jarzynkę do makaronu, ryżu, kotletów, pieczeni, smażonej ryby lub jako samodzielne danie np. na kolację.

Ratatuja




Składniki:

-1,5 kg młodych cukinii lub kabaczków, można jednych i drugich
-70 dag pomidorów
-3 strąki papryki zielone lub w różnych kolorach
-1-3 łyżki przecieru pomidorowego
-3 cebule
-1/3 szklanki oliwy z oliwek
-ząbek czosnku
-liść laurowy
-tymianek
-bazylia lub zioła prowansalskie
-pieprz czarny
-sól i natka z pietruszki

Przygotowanie:

-Kabaczki i cukinie myjemy i cieniutko obieramy. Bardzo młoda cukinia nie wymaga obierania. Kroimy na dość grube plasterki.
-Zalewamy pomidory wrzątkiem, a po minucie odcedzamy i przelewamy na sicie zimną wodą. Teraz bez trudu ściągamy skórkę. Kroimy pomidory na ćwiartki.
-Z wypłukanych strąków papryki wykrawamy nasady łodyg, usuwamy nasiona, następnie kroimy strąk na pół. Wycinamy białe zgrubienia i każdą połówkę kroimy na szerokie paski. Cebulę siekamy na końce, żeby nie płakać, gdy będziemy obierać inne warzywa. Każde warzywo zgarniamy do innej miseczki.
-Wlewamy oliwę do rondla. Gdy się dobrze rozgrzeje, wsypujemy do niej cebulę i podsmażamy na jasnozłoty kolor na małym ogniu, często mieszając.
-Do cebuli dodajemy pomidory i pokrojony ząbek czosnku, a po 2-3 minutach paprykę, liść laurowy, tymianek i bazylię, albo 3-4 łyżeczki ziół prowansalskich oraz trochę soli i pieprzu do smaku.. Mieszamy wszystko delikatnie i dusimy kilka minut pod przykryciem. Piękny aromat unosi się z rondla.
-Wkładamy do rondla cukinie albo cukinie i kabaczki. Mieszamy i dusimy, aż staną się lekko szkliste, a więc około 10 minut. Pod koniec duszenia dodajemy przecier pomidorowy do smaku.





-------------------------------------------------------------------------------------------------------



Placek lotaryński



Składniki:

Ciasto:
-2 szklanki mąki pszennej
-20 dag masła
-sól i pieprz
Nadzienie:
30 dag wędzonego boczku
-szklanka śmietany
-3 jajka
-10 dag tartego żółtego sera
-ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mąkę siekamy z masłem, dodajemy szczyptę soli i pieprzu, wlewamy 4-5 łyżek zimnej wody. Szybko zagniatamy ciasto i wkładamy do lodówki na godzinę. Ciasto rozwałkowujemy, wylepiamy nim wysmarowaną masłem okrągłą formę o średnicy 28 cm. Gęsto nakłuwamy widelcem i pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. 
Boczek kroimy w cienkie plasterki, podsmażamy i układamy na cieście. Jajka roztrzepujemy ze śmietaną, dodajemy ser. Doprawiamy pieprzem, solą i gałką muszkatołową. Mieszamy i wylewamy na ciasto. Pieczemy 35 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st.




Ser pleśniowy i bagietka



Przygotowanie 15 minut
Pieczenie:5 minut




Składniki na 4 porcje:

-bagietka
-3 ząbki czosnku
-1/2 pęczka natki pietruszki
-2 gałązki majeranku
-1-2 gałązki rozmarynu
-2 łyżki masła
-35 dag sera brie
-mielona słodka papryka
-strąk czerwonej papryczki chili
-kolorowy pieprz
-liście sałaty i sól

Przygotowanie:

-Bagietką pokroić w dużą kostkę. Czosnek obrać i bardzo drobno posiekać. Natkę, rozmaryn i majeranek opłukać, strząsnąć wodę. Listki ziół oderwać od gałązek i drobno posiekać.
-Masło rozpuścić na patelni, podsmażyć pieczywo na złoto. Pod koniec dodać czosnek, chwilę razem smażyć. Dodać posiekaną natkę, rozmaryn i majeranek, wymieszać.
-Kostki bagietki oprószyć solą i papryką. Papryczkę chili umyć, rozkroić, usunąć pestki, a miąższ drobniutko pokroić. Ser pokroić w kostkę.
-Kawałki pieczywa i sera  naprzemiennie ponabijać na patyczki, posypać kolorowym pieprzem i chili. Piec na ruszcie ok. 5 minut. Szaszłyki podawać na liściach sałaty


------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Alzacki makaron z ziołami




Składniki na 4 porcje:

-1 cebula
-1 łyżka wieprzowego smalcu
-40 dag kiszonej kapusty
-1/4 l wytrawnego białego wina
-1/4 l bulionu z kostki
-4 jagody jałowca
-2 goździki
-1/4 liścia laurowego
-30 dag tłustego boczku wędzonego
-30 dag szerokiego makaronu
-sól

Sposób przygotowania:

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i smażymy na rozgrzany tłuszczu.
Dodajemy dobrze umytą kiszoną kapustę i smażymy ją (jeśli jest bardzo długa wcześniej ją rozdrabniamy)
-Wlewamy wino i bulion, dodajemy jałowiec, goździki i listek, po czym smażymy pod przykryciem na małym ogniu. Jeśli lubicie potrawy bardziej kwaskowate, wystarcz smażyć 20 minut, ale ten czas można przedłużyć do godziny.
-W tym czasie tłusty boczek kroimy w kostkę i smażymy aż do zrumienienia.
-Przerośnięty boczek kroimy w cienkie plasterki.
Makaron gotujemy w osolonej wodzie tak aby nie był za miękki.
-Mieszamy go z tłustym boczkiem i tłuszczem, po czym porcjami dodajemy kapustę.
-Podsmażamy na małym ogniu na kuchence, albo w piekarniku rozgrzanym do 100 st.
-W tym czasie zarumieniamy przerośnięty boczek.
-Każdą porcję makaronu ozdabiamy paskami smażonego, przerośniętego boczku. Podajemy koniecznie z chłodnym piwem......




Sałatka prowansalska




Składniki:

-4 kurze jajka 
-słoik szparagów konserwowych lub 30 dag zielonej fasoli szparagowej
-5 korniszonów
-3 ugotowane ziemniaki
-2 pomidory
-czerwona cebula
-ząbek czosnku
-3 łyżki majonezu
-łyżka soku z cytryny lub octu winnego
-czubata łyżka posiekanej natki pietruszki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Szparagi kroimy na 2 cm kawałki, a fasolę gotujemy.Ziemniaki kroimy w kostkę, korniszony w słupki, a pomidory w cząstki. Warzywa wkładamy do salaterki. Jajka pokrojone na 4 części. Pokrojoną w drobną kostkę cebulę i przeciśnięty czosnek mieszamy z majonezem, sokiem z cytryny i pieprzem Warzywa w salaterce polewamy sosem i wszystko mieszamy. Dekorujemy jajkami, oprószamy solą i pieprzem. Gotowe.






----------------------------------------------------------------------------------------------------------

5.







ZIEMNIAKI W SZYNCE

Przygotowanie:30 minut
Marynowanie:30 minut



Składniki na 4 porcje:

-12 średnich ziemniaków
-po strąku czerwonej i żółtej papryki
-8 małych cebul
-6 cienkich plastrów wędzonej szynki
-4 łyżki bazyliowego sosu pesto, ze słoika
-łyżka jarzynki ,,Winiary"
-2 łyżki masła
-2 łyżki startego sera żółtego
-sól

Przygotowanie:

-Ziemniaki umyć, włożyć do osolonego wrzątku i gotować 15 minut. Gdy wystygną, obrać z łupin. 
-Cebulki obrać, włożyć do wrzątku i gotować 3 minuty. Papryki umyć, oczyścić i pokroić na kawałki. Plastry szynki przekroić wzdłuż.
-Ziemniaki posmarować sosem pesto. Każdy ziemniak zawinąć w połówkę plastra szynki.
-Cebulę, ziemniaki i paprykę ponabijać na przemian na patyki. Masło rozpuścić i posmarować nim szaszłyki.Posypać jarzynką.
-Szaszłyki ułożyć na ruszcie, piec 10-15 minut-obracać je. Pod koniec pieczenia obtoczyć je w startym żółtym serze. ponownie położyć je na ruszt i piec, aż ser się stopi.


Szaszłyki również można upie w piecyku lub na patelni grillowej.




----------------------------------------------------------------------------------------------------------
6.




Indyk z sosem orzechowym

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:30 minut

Składniki na 4 porcje:

-3 dag kłącza imbiru
-strączek czerwonej papryczki chili
-2 łyżki sosu chili
-ząbek czosnku
-łyżeczka miodu
-5 łyżek sherry
-1/2 kg filetu z piersi indyka
-10 dag orzeszków ziemnych bez soli
-2 łyżki sosu sojowego
-1/2 szklanki soku ananasowego
-1/2 szklanki mleczka kokosowego z puszki
-2 pęczki szczypioru od dymki
-łyżka oleju

Przygotowanie:

-Imbir obrać i drobno posiekać. Chili umyć, wyjąć pestki, miąższ posiekać. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Wymieszać łyżkę sosu chili, posiekaną papryczkę, imbir, czosnek, miód i sherry.
-Mięso opłukać, osuszyć i pokroić w jak najdłuższe kawałki o szerokości 5 mm. Posmarować marynatą, odłożyć na 30 minut.
-Wymieszać orzeszki ziemne, sos sojowy, sok ananasowy, mleczko kokosowe i resztę sosu chili.
-Kawałki szczypioru przyciąć na długość pasków mięsa i razem z nimi ponabijać na patyki- jak harmonijkę. Posmarować olejem, piec po 10 minut z każdej strony. Podawać ułożone na ryżu i polane sosem orzechowym.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Najważniejsze w tej potrawie są przyprawy: kurkuma, kmin rzymski, czarna orczyca, kolendra, imbir, ostra papryka, cynamon, gożdziki. To zresztą nie koniec listy składników, z których każda gospodyni w Indiach, czy na Cejlonie przyrządza w domu własne curry. Może się ono składać z kilku lub kilku nastu przypraw. Zazwyczaj jest bardzo ostre, zdecydowanie za ostre jak na nasze przyzwyczajenia. Ale nie zniechęcajmy się, nie musimy kupować worka przypraw. Będziemy przyrządzać zeuropeizowaną wersję curry z kurczaka i posłużymy się gotową mieszanką przypraw. Można ją kupić prawie w każdym sklepie. Ale najlepsze curry, i to w dużym wyborze, znajdziemy w sklepach z produktami orientalnymi. Szukajmy łagodnego, bo każde inne jest dla nas dość pikantne. Gdyby okazało się mało pikantne dosypać trzeba chili. Jeszcze jedna wskazówka zrób curry dzień przed podaniem, bo smaczniejsze jest, gdy mięso dobrze przejdzie aromatem przypraw.

Curry z kurczaka




Składniki:

-kurczak o wadze 1,2 - 1,5 kg
-5-6 cebul
-kostka bulionu drobiowego
-3/4 szklanki przecieru pomidorowego
-pół szklanki śmietany
-łyżka soku z cytryny
-Mały kawałek imbiru ok. 3 cm
-2 łyżeczki curry
-2 ząbki czosnku
-1-2 liście laurowe
-5 dag masła lub oleju do smażenia
-ewentualnie pół łyżeczki chili

Przygotowanie:

- Myjemy kurczaka. Zdejmujemy z niego skórę, dokładnie oczyszczamy z tłuszczu. Układamy na desce piersią do góry i kroimy na pół. Odcinamy skrzydełka i przecinamy każdą połówkę na dwie części. Teraz z ćwiartek wyjmujemy kości. Żadna instrukcja nie zastąpi doświadczenia, podpowiem tylko, że trzeba prowadzić nóż jak najbliżej kości. Może za pierwszym razem pokaleczysz kości, to nie przejmuj się, potrawie to nie zaszkodzi.
Najtrudniejsze zadanie mamy za sobą. Kroimy mięso na spore kawałki. Jeśli usuwanie kości wydaje się za trudne, możesz podzielić kurczaka wraz z kośćmi, tak jak robią to w krajach azjatyckich. Hindusom kości przeszkadzają, bo jedzą curry palcami. Ostatecznie curry możemy zrobić z piersi kurzych, ale zrobione z całej tuszki jest zdecydowanie smaczniejsze.
Następnie obieramy cebulę i kroimy w półplasterki. Strugamy korzeń imbiru  i jak najdrobniej posiekaj. Czosnek obieramy z łupin.
-Oryginalne curry smaży się na maśle klarowanym, czyli pozbawionym łatwo przypalających się, szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Możemy smażyć i na oleju.
Stawiamy patelnię na ogniu, wlewamy tłuszcz, rozgrzewamy go, wkładamy cebulę, imbir i przeciśnięty czosnek. Smażymy na średnim ogniu, często mieszając. Gdy cebula zrobi się złota dodajemy curry, mieszamy i jeszcze smażymy 2 min. Następnie wrzucamy kawałki kurczaka i trzymamy na średnim ogniu, aż nabiorą brązowego koloru. Kilka razu mieszamy, aby obsmażyły się ze wszystkich stron.
-Nalewamy do kubka  półtorej szklanki wrzątku i rozpuszczamy w nim kostkę rosołową. Obsmażone składniki przekładamy do rondla, wlewamy bulion, przecier, wrzucamy listek laurowy, przykrywamy garnek i dusimy na małym ogniu. Po 50 minutach dodajemy śmietanę, mieszamy, zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Na koniec próbujemy sosu. Jeśli wyda się mało pikantny, doprawiamy solą i chili. Ostudzoną potrawę wstawiamy do lodówki, a następnego dnia podgrzewamy. Podajemy na obiad lub kolację z ryżem ugorowanym na sypko i białym winem. Śmiało możemy tym daniem przyjąć gości, ale lepiej upewnij się czy lubią przyprawę curry. Jeśli tak nie będą zawiedzeni.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.








Gulasze i leczo tak wrosły w polską kuchnię, że czasami zapominamy, że one pochodzą z Węgier.Czym podbiło nasze podniebienie leczo? Myślę, że atrakcyjność jego polega na harmonijnym połączeniu papryki z pomidorami, cebulą i kiełbasą.

Leczo


Składniki:

-75 dag papryki- 50 dag zielonej i 25 czerwonej i żółtej
-60 dag dojrzałych pomidorów
-łyżka koncentratu pomidorowego
-50 dag cebuli
-40 dag cienkiej kiełbasy
-1/3 szklanki oleju
-1-2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
-ostra papryka w proszku
-cukier i sól

Przygotowanie:

1. Pierwsze czynności
Cebulę obieramy, płuczemy, przecinamy na połówki, a potem kroimy w dość grube plastry i przekładamy do miski. Do większego garnka wlewamy olej i rozgrzewamy go. Zanim zadymi wrzucamy cebulę i doprawiamy ją odrobiną soli. Mieszając, smażymy ją ok. 2 minut, po czym zmniejszamy ogień i przykrywamy garnek. Niech cebula pomalutku się dusi. My w tym czasie zajmiemy się papryką. Małym nożem wycinamy gniazda nasienne i od razu je wyrzucamy, żeby nie robić bałaganu. Zaglądamy do garnka, mieszamy cebulę, bo łatwo się przypala. Wlewamy wodę da mniejszego garnka i stawiamy na ogniu, bo za chwilę potrzebny będzie wrzątek. Strąki papryki kroimy na ćwiartki, wycinamy i odrzucamy wystające białe przegrody, a paprykę kładziemy na sicie i płuczemy pod bieżącą wodą. Kiedy obcieknie, kroimy w szerokie paski i wrzucamy do miski. Przez te kilka minut cebula powinna się zeszklić. Wsypujemy do niej pokrojone strąki i słodką paprykę przyprawową. Mieszamy. Zabezpieczamy przed przywieraniem do dna garnka wlewając 3-4 łyżki wody. Przykrywamy garnek.
2. Zajmujemy się pomidorami.
Pomidory sparzamy i obieramy. Małe pomidory kroimy na ćwiartki, duże na ósemki, a następnie wrzucamy do duszących się warzyw. Dodajemy także koncentrat, trochę soli. Wszystko mieszamy i gotujemy jeszcze 12-15 minut.
3.Warzywna baza gotowa.
Po czym rozpoznajemy, że baza gotowa? Po aromacie, który wypełni kuchnię i konsystencji składników. Cebula jest dość miękka, ale nie rozgotowana. Papryka pozostaje jędrna, z nieodstającą skórką, a pomidory powinny częściowo się rozpadać i wytworzyć dość gęsty sos, który zwiąże warzywa.
4. Dodajemy kiełbasę
Najpierw kroimy ją na plasterki i lekko rumienimy na patelni. Nie dodajemy tłuszczu do smażenia, nawet w chudej kiełbasie jest go dość. Kiełbasę dodajemy do warzyw i mieszamy. Na koniec doprawiamy leczo solą, cukrem i ostrą papryką.

Z czym podawać?

W porze obiadowej - z krótkim makaronem, na przykład ze świderkami albo rurkami, z kluskami kładzionymi, kaszą kuskus lub ryżem. Natomiast na kolację i we wszystkich towarzyskich okolicznościach ze świeżym chlebem.  Na pozostałym z poprzedniego dnia leczo Węgrzy często smażą jajecznicę. Jest pyszna.

A teraz dla ambitnych

Małe szaleństwo.- leczo jest warte zamknięcia w słoik. Zimą sięgniemy do spiżarni i po 10 minutach stawiamy na stole atrakcyjny i tani obiad.
Trzeba kupić 3 kg papryki i odpowiednią ilość pozostałych składników. Przygotować 7-8 litrowych słoików typu twist.
Bierzemy największy garnek i gotujemy leczo, robiąc jedna odstępstwo od podanej wcześniej instrukcji.Mianowicie krócej dusimy warzywa, nie dłużej niż 15-20 minut. Powinny być półtwarde, bo będziemy je jeszcze długo podgrzewać przy pasteryzowaniu. Leczo można również pasteryzować na sucho.
Włączamy piekarnik na 110*C. Do wyparzonych     słoików nakładamy leczo do wysokości 3 cm poniżej zakrętki i starannie zamykamy. Wstawiamy je do piekarnika, uważając, żeby się nie dotykały i zamykamy piekarnik. Po 50 minutach, wyjmujemy słoiki, ustawiamy do góry dnem i zostawiamy do ostygnięcia. Gdy z któregoś wycieka sos, dokręcamy go
Przed wyniesieniem przetworów do spiżarni lub piwnicy, sprawdzamy, czy są hermetycznie zamknięte. Gdyby trafił się nieszczelny słoik, musimy powtórzyć pasteryzację lub przeznaczamy do szybkiego spożycia. Musimy pamiętać, że zimny słoik wstawiamy do zimnego piekarnika.








Węgierski bogracz




Składniki:

-po 30 dag selera, marchwi, pietruszki i pieczarek
-mała puszka groszku
-3 cebule
-3 ogórki kiszone
-pół szklanki ostrego keczupu
-po strąku papryki żółtej, czerwonej i zielonej
-3 łyżki koncentratu pomidorowego
-50 dag wołowiny bez kości
-4 łyżki oliwy
-pieprz cayenne i sól

Przygotowanie:

Wołowinę kroimy w dość cienkie paski. Seler, marchew i pietruszkę w słupki, a cebulę w kostkę. Mięso i warzywa krótko podsmażamy na rozgrzanej połowie oliwy i dusimy. Na pozostałej oliwie smażymy pieczarki pokrojone w plastry i przekładamy do mięsa i warzyw. Dodajemy pokrojone w kostkę ogórki i paprykę oraz keczup, groszek i koncentrat. Przyprawiamy solą i szczyptą pieprzu. Wszystko dobrze mieszamy i dusimy.
Podajemy z pieczywem, kaszą lub kluskami.




Węgierska zupa wiejska




Składniki:

-1 kg kwaszonej kapusty
-20 dag wędzonego boczku
-2-3 cebule
-20 dag wędzonej kiełbasy
-szklanka śmietany
-łyżka mąki
-ząbek czosnku
-łyżeczka mielonej papryki
-sól

Przygotowanie:

Kapustę płuczemy i zalewamy 3 litrami wody i zagotowujemy. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek, posiekaną cebulę i czosnek. Gotujemy na małym ogniu, aż kapusta będzie miękka. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę. Przyprawiamy do smaku papryką i solą. Na koniec zaprawiamy zupę śmietaną wymieszaną z mąką i zagotowujemy.





Szaszłyki z salami i papryką

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:1 godzina



Składniki:

-40 dag wołowiny bez kości
-2 żółte papryki
-2 cukinie
-12 plastrów salami
-8 łyżek oleju
-mielona słodka papryka
-3 łyżki soku z cytryny
-łyżeczka przyprawy do mięsa
-pieprz cayenne i sól

Przygotowanie:

-Wołowinę opłukać i pokroić na kawałki. Olej wymieszać z sokiem z cytryny i przyprawą do mięsa.
-Mięso zalać marynatą, wymieszać, na godzinę włożyć do lodówki.
-Papryki umyć, przekroić, oczyścić z pestek i pokroić na kawałki. Cukinie umyć, osuszyć i pokroić w plastry.
-Warzywa, mięso i salami naprzemiennie ponabijać na patyki do szaszłyków. Piec po 10-15 minut z każdej strony. Szaszłyki oprószyć solą, pieprzem i papryką.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.



Schab z ziemniakami

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:30 minut





Składniki: na 6 porcji:

-1/2 kg schabu środkowego
-strąk czerwonej papryki
-łyżeczka mielonej ostrej papryki
-1 kg małych ziemniaków
-20 dag cienkich plastrów boczku wędzonego
-12 listków laurowych
-3 łyżki oleju
-kilka gałązek koperku
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać, opłukać, wrzucić do osolonego wrzątku. Obgotować ok. 10 minut.
-Mięso opłukać, osuszyć i pokroić na niewielkie kawałki. Paprykę umyć, oczyścić z nasion i pokroić na kawałki.
-Mieloną paprykę wymieszać z 1/4 łyżeczki pieprzu i 1/2 łyżeczki soli. Wlać olej i dokładnie rozetrzeć. Tą pastą dokładnie posmarować ziemniaki i schab. Przykryć i odłożyć na 1/2 godziny do lodówki.
-Ziemniaki owinąć boczkiem, Nabić naprzemiennie z kawałkami schabu, papryką i listkami laurowymi. Szaszłyki ułożyć na ruszcie i piec po ok. 5 minut ze wszystkich stron. Podawać na sałacie, przebrane koperkiem.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

9.





Hiszpańska przekąska-tapas


Składniki:

-po 4 łyżki oliwek czarnych i zielonych
-1 mała pierś z kurczaka lub filet z ryby
-1 strąk zielonej papryki
-sól i pieprz
-oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Mięso lub rybę płuczemy, osuszamy i kroimy w kostkę.
Oprószamy solą i pieprzem. Skrapiamy oliwą z oliwek, mieszamy i odstawiamy na 30 minut.
Paprykę myjemy, usuwany gniazda nasienne i kroimy na nieduże kawałki.
Oliwki osączamy z zalewy.
Na wykałaczki nadziewamy po kawałku papryki , mięsa lub ryby oraz oliwkę. 
Koreczki układamy na grillu i pieczemy po 3 minuty z każdej strony, można w piekarniku.
Podajemy do wina lub piwa.





Szaszłyki z salsą owocową

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie: 30 minut
Pieczenie: 10 minut




Składniki na 8 porcji:

-8 cienkich plastrów mięsa z piersi kurczaka (ok. 40 dag)
-6 połówek brzoskwiń, mogą być z puszki
-ząbek czosnku
-strąk zielonej papryczki chilli
-3 łyżki octu jabłkowego
-5 łyżek oliwy
-łyżka jarzynki
-sól i pieprz
-pęczek dymki

Przygotowanie:

-Brzoskwinie drobno pokroić. Dymki oczyścić,  pokroić w cienkie plasterki. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Papryczkę chilli umyć, rozkroić, usunąć pestki i drobno posiekać.
-Brzoskwinie, dymki, czosnek i papryczkę wymieszać z octem, 3 łyżkami oliwy, solą i pieprzem. Salę wstawić do lodówki.
-Mięso nabić harmonijkowo na 8 patyczków. Szaszłyki posmarować resztą oliwy wymieszaną z jarzynką. Odłożyć na 1/2 godziny do lodówki.
-Szaszłyki ułożyć na rozgrzanym ruszcie i piec po 5 minut z każdej strony. Oprószyć solą i pieprzem. Podawać z salsą brzoskwiniową



Tort hiszpański bez pieczenia




Składniki:

Spód:
-30 dag okrągłych biszkoptów
-półtorej szklanki mleka
Warstwa bakaliowa:
-pół szklanki posiekanej smażonej skórki pomarańczowej
-3/4 szklanki rodzynek
-3/4 szklanki posiekanych orzechów
Krem:
20 dag masła
-2 łyżki mąki tortowej
-szklanka mleka
-4 żółtka
-pół szklanki cukru
-cukier waniliowy
Wierzch:
-2 szklanki płynnej kremówki
-cukier waniliowy
-2 łyżki cukru pudru

Przygotowanie:

Z mąki i połowy masła robimy białą zasmażkę. Rozprowadzamy ją zimnym mlekiem, starannie mieszamy, aby nie było grudek. Dodajemy cukier i mieszając zagotowujemy, a potem studzimy. Resztę masła ucieramy na puch i wciąż ucierając dodajemy na przemian biały sos, żółtka i cukier waniliowy. Rodzynki parzymy , osączamy i siekamy. Biszkopty maczamy w mleku i układamy na talerzu jeden przy drugim. Kiedy cały talerz będzie pokryty biszkoptami, równomiernie na nim rozkładamy warstwę kremu waniliowego i posypujemy częścią bakalii. Potem układamy następną warstwę biszkoptów maczanych w mleku, przykrywamy kremem, posypujemy bakaliami, i tak aż do wyczerpania składników. Każda kolejna warstwa biszkoptów powinna mieć coraz mniejszą średnicę, aby utworzył się stożek.
Wierzch obkładamy bitą śmietaną wymieszaną z cukrem pudrem i waniliowym. Schładzamy tort w lodówce.


Przed podaniem dekorujemy listkami melisy.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10. BRAZYLIA



CAIPIRINHA




Składniki:

-limonka lub cytryna
-łyżka cukru, najlepiej trzcinowego
-50 ml cachacy (wódki z trzciny cukrowej), rumu  lub wódki
-lód

Przygotowanie:

Limonkę kroimy w ósemki, wkładamy do szklanki z grubego szkła. Dodajemy cukier i rozgniatamy limonkę, np. rączką drewnianej łyżki. Szklankę napełniamy lodem i wlewamy alkohol. Podajemy ze słomką. 


Słomka jest potrzebna bo ( składników nie mieszamy) cały smak jest na dnie szklanki.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


11.LITWA



CEPELINY LITEWSKIE




Składniki:

Na ciasto:
-3 kg ziemniaków
-20 dag mąki
-3 duże cebule
-sól
Na nadzienie:
-50 dag mięsa mielonego
-3 cebule
-2 ząbki czosnku
-80 ml mleka
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Mielone mięso przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodajemy mleko i drobno pokrojoną cebulą. Wszystko dokładnie mieszamy.
-Obrane ziemniaki trzemy, wyciskamy przez gazę nad naczyniem. Jak wyciśnięta woda się ostoi to ją zlewamy, a pozostałą na dnie skrobię mieszamy z odciśniętymi ziemniakami. Dodajemy mąkę i drobno startą cebulę. Odrobinę solimy.
-Formujemy na dłoni podłużne pierogi, na środek nakładamy po porcji farszu. Mocno zlepiamy krawędzie ciasta.
-Cepeliny wkładamy ostrożnie do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy na małym ogniu 40-50 minut. Wyjmujemy łyżką cedzakową.
-Podajemy na gorąco polane masłem, śmietaną lub podsmażoną na smalcu cebulą.






Placki drożdżowe po litewsku





przygotowanie ok 1 godzina i 45 minut, wykonanie dość trudne

Składniki:

-1 kg ziemniaków
-2 dag drożdży
-półtorej szklanki mleka
-kajzerka
-2 jajka
-sól i pieprz
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Drożdże rozprowadzamy 3 łyżkami mleka i odstawiamy w ciepłe miejsce by wyrosły. Bułkę moczymy w połowie szklanki mleka. Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce. Przekładamy na lnianą ściereczkę, odciskamy. Wkładamy do miski, zalewamy szklanką bardzo gorącego mleka i mieszamy.Dodajemy żółtka, odciśniętą bułkę, wyrośnięty rozczyn. Wszystko mieszamy, przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-45 minut. Po wyrośnięciu mieszamy z pianą ubitą z białek.
Nabieramy łyżką nieduże porcje ciasta, kładziemy je w odstępach, bo placki będą rosły, na rozgrzany olej i smażymy z obu stron na złoty kolor. 


Podajemy z sosem pieczarkowym lub ze śmietaną.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------


12. AUSTRIA

Apetyczny, lekki i delikatny jest makaronowy omlet z austriackiej Karyntii.

Makaronowy omlet




Składniki na 4 porcje:

-25 dag pełnoziarnistego makaronu ,,świderki"
-3 łyżki masła lub margaryny,
-25 dag gotowanej szynki
-1 pęczek cebuli lub 4 cienkie pory
-1 opakowanie mrożonej jarzynki (warzyw)
-sól i świeżo zmielony czarny pieprz
-5 dag startego parmezanu
-1 pęczek szczypiorku
-2 łyżki mąki
-4 jajka
-3 filiżanki mleka
-szczypta startej gałki muszkatołowej
-tłuszcz do pieczenia

Sposób przygotowania:

-Makaron gotujemy w osolonej wodzie tak aby nie był zbyt miękki. Wykładamy na durszlak, spłukujemy pod zimną wodą i odstawiamy do ostygnięcia.
-Masło rozgrzewamy na patelni i przypiekamy pokrojoną w paski szynkę.
-W tym czasie przygotowujemy cebulę lub pory i kroimy w krążki, po czym dodajemy mrożoną jarzynkę i wszystko gotujemy w małej ilości wody przez 20 minut.
Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy ser.
-Szczypiorek płuczemy pod bieżącą wodą, kroimy i dodajemy do jarzyn.
-Mieszamy mąkę jajka i mleko, doprawiamy solą, pieprzem i muszkatem.
-Tłuszcz rozpuszczamy w jednej większej lub kilku mniejszych formach  i wykładamy do nich ciasto, a następnie wykładamy makaron i jarzyny.
-Pieczemy przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st.
Gotowe omlety przed podaniem udekorować zieleniną.

Rada:



-Omlet będzie chrupki i mocniejszy jeśli ugotowany makaron zmieszamy z ciastem i upieczemy oddzielnie na patelni nie za gruby, z dwóch stron zarumieniony naleśnik.


--------------------------------------------------------------------------------------------------



13. SERBIA




Serbska zupa fasolowa




Składniki:

-szklanka suchej białej fasoli
-25 dag ogonówki lub chudego boczku
-półtorej szklanki przecieru pomidorowego
-6 szklanek bulionu (może być z kostki)
-2 cebule średniej wielkości
-2-3 ząbki czosnku
-4-5 łyżek gęstej śmietany
-łyżka oliwy
-kilka listków bazylii lub pietruszki
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Namoczoną i odcedzoną fasolę przekładamy do garnka, Zalewamy bulionem i gotujemy na niedużym ogniu, aż będzie miękka. Ogonówkę lub boczek kroimy w kostkę. Podsmażamy na oliwie i dodajemy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Smażymy razem mieszając, po czym przekładamy wszystko do garnka z ugotowaną fasolą. Dodajemy przecier i gotujemy jeszcze ok. 19 min. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wlewamy do garnka śmietanę i mieszamy. Zestawiamy z ognia. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki lub bazylii.



14. ROSJA




Jest pyszny i wykwintny, prosty i łatwy, a przy tym uniwersalny. Dobry na przekąskę, obiad i kolację, na dzień powszedni i galę. Nie bez powodu to klasyczne danie kuchni rosyjskiej świat zna i ceni od przeszło 200 lat!
Jeśli chcemy zrobić Stroganowa w wersji klasycznej, czyli z polędwicy wołowej, musimy przygotować go tuż przed podaniem. Bowiem ten gatunek mięsa nie lubi podgrzewania-twardnieje. Na szczęście potrawa nie jest pracochłonna, wystarczą dwa-trzy kwadranse. Jeśli zależy ci, by tuż przed przyjściem gości mieć trochę czasu dla siebie, zrób moją wersję- z pierwszej krzyżowej lub rostbefu. Te gatunki wołowiny wymagają duszenia, ale za to nie szkodzi im podgrzewanie.

Boeuf Stroganow


Składniki:

-1 kg młodej wołowiny (polędwicy, rostbefu lub pierwszej krzyżowej)
-30 dag świeżych pieczarek
-cebula
-łyżka mąki pszennej i pół łyżeczki ziemniaczanej
-szklanka bulionu wołowego (może być z kostki)
-2 łyżki koncentratu lub gęstego przecieru pomidorowego
-kilka łyżek oliwy lub 10 dag sklarowanego masła
-łyżeczka sproszkowanej ostrej papryki
-1/3 szklanki śmietany kremówki
-kieliszek białego wytrawnego wina
-łyżka soku z cytryny
-cukier, sól i pieprz

Przygotowanie:

-Zaczynamy od pokrojenia składników:
Wołowinę starannie myjemy, osuszamy i oczyszczamy z błon. Świeże mięso jest miękkie i trudno je równo pokroić.   Łatwiej się z tym uporamy, jeśli na pół godziny przed rozpoczęciem pracy owiniemy je w folię i włożymy do zamrażalnika. Ma się mocno schłodzić, ale nie zamrozić. Kroimy je w poprzek włókien najpierw na plastry grubości 5-7 mm, a potem na paski szerokości 1 cm. Najdłuższe przekrawamy na pół. Przekładamy paski do salaterki, skrapiamy sokiem z cytryny i starannie mieszamy.
Obieramy cebulę, kroimy ją na cienkie ćwierć plasterki i przekładamy do miski. Następnie dokładnie płuczemy pieczarki, osuszamy je i kroimy na plasterki. Świeżych i młodych nie musimy obierać. Możemy zrezygnować z pieczarek- w oryginalnej wersji nie ma ich. Ja dodaję.
-Teraz zajmujemy się smażeniem
W rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju (nie za mocno). Wkładamy cebulę i cały czas mieszając, smażymy kilka chwil. Ma się tylko zeszklić. Stawiamy patelnię na ogniu, a gdy się mocno rozgrzeje, wrzucamy pieczarki i mieszając, smażymy je (pamiętajmy, bez tłuszczu), żeby odparował sok, który puściły.. Potem wlewamy na patelnię 1-2 łyżki oleju lub sklarowanego masła i wciąż mieszając, podsmażamy, aż się zrumienią. Oprószamy je jeszcze solą i pieprzem i przekładamy do rondla z cebulą.
Pewnie zastanawiacie się, po co smażenie pieczarek. A dlatego, że smażone w ten sposób są dużo smaczniejsze niż przy stosowaniu tradycyjnej metody. 
Wycieramy patelnię papierowym ręcznikiem, wlewamy na nią 2 łyżki oleju lub sklarowanego masła, niech dość mocno się rozgrzeje. Obtaczamy mięso w mące pszennej wymieszanej z ziemniaczaną i zaczynamy smażyć. Smażymy je porcjami, a następnie przekładamy do rondla. Pamiętajmy, że jeśli na raz włożymy za dużo mięsa, temperatura tłuszczu bardzo się obniży, wołowina puści sok i raczej będzie się dusić niż smażyć, a w rezultacie straci soczystość. Obsmażenie jednej porcji powinno zająć nie więcej niż 3 minuty.
-Łączymy składniki
Stawiamy rondel na niezbyt dużym ogniu i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. A na patelnię, na której smażyło się mięso, wlewamy gorący bulion i wino. Rozpuści się to, co przywarło do dna podczas smażenia mięsa. Uzyskamy w ten sposób bardzo smaczny, brązowy sos. Dodajemy go do mięsa. Jeśli zrobiony jest Stroganow z polędwicy, tylko zagotowujemy go. Rostbef natomiast musi się dusić 15 minut, a pierwsza krzyżowa dłużej- nawet do 40 minut. 
-Przyprawiamy potrawę i podajemy na stół
Dodajemy jeszcze do rondla przecier pomidorowy i dokładnie wszystko mieszamy.Potem wlewamy śmietanę, zagotowujemy i przyprawiamy do smaku. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i pozostawiamy na kuchni jeszcze 5 minut. Niech smaki się połączą.
Gorącego Stroganowa z polędwicy podajemy od razu, a ,,mojego" po wystudzeniu można wstawić na 1-2 dni do lodówki. Przed podaniem koniecznie trzeba go zagotować.
Do tego dania bardzo pasują ziemniaki, ryż, kluski francuski lub drobny makaron. Do Stroganowa podanego na przekąskę najlepszym dodatkiem będzie bułka.
I na koniec jedna uwaga: jeśli ciągle boisz się wołowiny, możesz wziąć schab, szynkę wieprzową lub cielęcinę i przyrządzić je w taki sam sposób. Na pewno wyjdzie ci smaczna potrawa, tyle, że nie będzie to boeuf Stroganow.




15.CHINY

Udka po chińsku


Składniki:

-6 udek
Marynata:
-po 2/3 szklanki sosu sojowego, oleju i keczupu
-2 płaskie łyżki miodu

Przygotowanie:

Sos sojowy, olej, keczup i miód miksujemy. Smarujemy udka tą marynatą i odstawiamy     na co najmniej 2 godziny. Przez ten czas kilka razy je obracamy, żeby równomiernie się zamarynowały. Następnie wyjmujemy je z marynaty, układamy w brytfannie i smarujemy je marynatą. Przykrywamy i pieczemy 40 minut w piekarniku nagrzanym do 200*C. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę, znów smarujemy marynatą i sosem powstałym w czasie pieczenia i odkryte pieczemy jeszcze 20 minut w temp. 180*C.
Podajemy z ryżem i chińską mieszanką warzyw z patelni.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz