To Się Przyda

Warzywa


1. Dania z dyni


Zapiekane i surowe nie tylko pięknie się prezentują na stole, ale też są znakomite. Na ciepło można je podawać na obiad lub kolację, na zimno- jako przekąskę.

Obierać czy nie?




Zawsze stawiamy sobie to pytanie, gdy przygotowujemy dania z bakłażana lub cukinii. Niektóre przepisy zalecają obieranie, inne pozostawienie skórę, a trafiają się takie które to pomijają. Obierać czy nie?
Przyjęłam zasadę: Młode i świeże bakłażany i cukinie przyrządzam ze skórą, Starsze i podwiędnięte - obieram. Długość młodych na ogół nie przekracza 15 cm. Dodatkowym wyróżnikiem jest też kwiat lub jego resztka na czubku. W wypadku młodych bakłażanów, waga ich nie może przekroczyć 50 dag.










Poszarpany miąższ, tryskający sok...Niektóre warzywa i owoce trudno obrać.

Jak usunąć skórkę


Do wielu dań powinno się używać owoców i warzyw obranych. Skórka psuje wygląd potrawy,   może przyśpieszyć fermentowanie, zakłóca też przyjemność jedzenia. Jak usunąć to co zbędne.

Brzoskwinie

-Obieranie: myjemy owoce. Ostrym nożykiem nacinamy skórkę 2 razy dookoła, tak jak obiera się pomarańcze. Wkładamy owoc do garnczka. Zalewamy wrzącą wodą, powinna zakryć owoce. Zostawiamy brzoskwinie na 3-5 minut. Zalewamy zimną wodą i odcedzamy na sitku. Dobrze zaparzona skórka sama zejdzie.
-Do jakich potraw: do przygotowania dżemów, musów, sosów owocowych, lodów, galaretek oraz dekoracji lekkich ciast, a także pieczeni i potraw z drobiu.

Pomidory

- Obieranie: myjemy pomidory, nacinamy je na krzyż. Wkładamy do miseczki i zalewamy wrzątkiem, pomidory powinny być zanurzone w wodzie. Po 2-3 minutach studzimy pod bieżącą zimną wodą i za pomocą nożyka ściągamy skórkę.
-Do jakich potraw: warto obierać pomidory, jeśli chcemy zrobić z nich sos, przecier lub wykorzystać do sałatek, zapiekanek i pizzy.
Jeśli jemy pomidory na surowo, obierajmy je, zwłaszcza gdy są miękkie lub mają sztywną grubą skórę.

Papryka

-Obieranie: Myjemy strąki i wycinamy gniazda nasienne. Rozgrzewamy piekarnik. Blachę smarujemy olejem, układamy na niej strąki lub ćwiartki papryki. Pieczemy w temperaturze 180 *C do chwili, aż na skórce pojawią się czerwone plamy. Wyjmujemy paprykę, wkładamy do torebki foliowej lub przykrywamy folią. Trzymamy tak długo, aż folia zaparuje od gorącej papryki. Dzięki temu cała skórka łatwo odejdzie, wystarcz lekko pociągnąć.
-Do jakich potraw: Pieczoną w całości paprykę można faszerować, z krojonej- przyrządzić sos, paprykarz, sałatkę, galaretkę warzywną.





1. Dania z dyni


Dynia w sosie czosnkowym


Składniki:

-1 kg dyni oczyszczonej
-2-3 łyżki oliwy z oliwek
-1 łyżeczka octu balsamicznego
-3 ząbki czosnku
-1/2 łyżeczki posiekanego tymianku
-1/2 łyżeczki mielonej papryki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Dynię myjemy, kroimy na duże kawałki i układamy na blasze do pieczenia.
Czosnek obieramy i rozcieramy. Oliwę mieszamy z octem balsamicznym, czosnkiem, tymiankiem, papryką, solą i pieprzem.
Tak przygotowanym sosem polewamy dynię, i wstawiamy ją do nagrzanego piekarnika do 190*. Pieczemy 15-20 minut, aż będzie miękka i lekko zrumieniona. Gotową ozdabiamy tymiankiem.

Ocet balsamiczny można zastąpić czerwonym octem winnym. Jeżeli oliwa z oliwek mętnieje, nie oznacza, że traci swoje właściwości. Mętnienie oliwy jest oznaką jej jakości.
Do potrawy polecam czerwone wytrawne wino.






Dania z pomidorów



Pomidory faszerowane

Na przyjęcie.

Składniki:

-6 dużych jednakowej wielości pomidorów
-2 jajka
-pół szklanki śmietany kremówki
-5 dag startego żółtego sera
-4 duże pieczarki
-sól i pieprz
-szczypta gałki muszkatołowej
-tłuszcz do posmarowania blachy

Przygotowanie:

Pomidory myjemy, skrawamy wierzch. Wyjmujemy pestki, solimy i odwracamy do góry dnem, aby ściekł sok.
Pieczarki trzemy na tarce o dużych oczkach.
Jajka miksujemy z kremówką. Dodajemy starte pieczarki i połowę sera. Mieszamy i przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką.
Farszem napełniamy pomidory. Układamy je na natłuszczonej blasze. Posypujemy resztą sera. Wstawiamy na 15-20 minut do piekarnika nagrzanego do 190*C




Pomidory i cukinie faszerowane mięsem


Składniki:

-4 duże pomidory
-4 małe cukinie
-50 dag mielonej wieprzowiny lub z indyczego udżca
-2 cebule
-jajko
-czerstwa bułka
-szklanka śmietany 18%
-łyżeczka przyprawy warzywnej
-po pół łyżeczki cząbru i tymianku
-olej do smażenia
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso wyrabiamy z drobno pokrojoną cebulą, jajkiem, namoczoną i odciśniętą bułką. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami. Z pomidorów odcinamy wierzchy, wydrążamy miąższ i pestki. Środek solimy i posypujemy pieprzem.
Cukinie blanszujemy 5 minut, odcedzamy, a gdy lekko przestygną, kroimy je na pół i usuwamy pestki. 
Warzywa nadziewamy farszem mięsnym i oprószamy ziołami.
Do brytfanny wlewamy śmietanę doprawioną przyprawą warzywną. Układamy na niej pomidory i cukinie. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Zapiekamy 30-35 minut w temp. 180*C.
Podajemy z ryżem na sypko i surówkami.






Pomidory faszerowane


Składniki:

-4 pomidory
-2 jajka
-pęczek szczypiorku
- majonez

Przygotowanie:

Jajka gotujemy na twardo.


Pomidory myjemy i osuszamy. Ścinamy u nasady, tyle żeby można było wyjąć miąższ. Delikatnie usuwamy miąższ. Jajka obieramy i kroimy na pół. Środek pomidorów lekko solimy i wkładamy do nich po połówce jajka. Na jajko wkładamy majonez i posypujemy pokrojonym drobno szczypiorkiem. 








DANIA Z ZIEMNIAKÓW


Wszystko o ziemniaku






Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, z terenu dzisiejszego Meksyku, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Chile. Istnieją świadectwa, które mówią, że warzywa te były uprawiane przez Inków już 3500 lat temu.
Do Europy ziemniaki przywieziono w drugiej połowie XVI w., lecz na początku traktowano je jako ciekawostkę przyrodniczą i roślinę ozdobną. Jeszcze pod koniec XVIII w. królowa Francji Maria Antonina wpinała sobie kwiaty ziemniaków we włosy.
Dawni medycy natomiast szybko docenili lecznicze właściwości ziemniaków i uprawiali je w swoich ogródkach. Walory odżywcze tych warzyw po raz pierwszy docenili dopiero zakonnicy. Na szeroką skalę zaczęto uprawiać je w połowie XVIII w. Początkowo, w latach nieurodzaju zbóż, zastępowały one chleb, z czasem stały się ,,pełnoprawnym" gościem na stołach szlachty i chłopów. Do Polski przywiózł je najprawdopodobniej Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej. Masow ,,inwazja" ziemniaków nastąpiła jednak z Niemiec, a w użyciu znalazła się nawet ich niemiecka nazwa, czyli kartofle. Co ciekawe, ziemniaki nie do razu zyskały uznanie u wszystkich gospodyń. Wzdragano się przed włożeniem do garnka tych dziwnych bulw, które na dodatek pochodzą z wrogiego kraju.
Największym producentem ziemniaków na świecie są obecnie Chiny. Natomiast największy bank genów ziemniaka stworzono w Peru. Złożono w nim 10 tysięcy odmian tej rośliny.
W Polsce ziemniaki należą do najpopularniejszych warzyw. Jak ważną rolę pełnią nie tylko w naszej kuchni, ale i gospodarce, świadczą organizowane corocznie w różnych częściach kraju święta ziemniaka.

Źródło witamin

 Wbrew pozorom ziemniaki stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych.Świeżo wykopany ziemniak zawiera prawie tyle samo witaminy C, co cytryna. Ponadto ziemniaki obfitują w witaminę B1, B2, PP, potas, żelazo, sód, magnez i cynk. Ziemniaki mają działanie zasadowe, dlatego zalecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka. Najwięcej odżywczych składników znajduje się pod skórką. Dlatego warzywa należ obierać możliwie cienko. 
Natomiast ziemniaki, które długo leżą w piwnicy, lub kupujemy je w sklepie zimą i wiosną, należy obierać grubo. Na skutek ciepła ziemniaki wytwarzają trującą solaninę, która grmadzi się właśnie pod skórą.

Chipsy

Ziemniaki to warzywo uniwersalne, które można wykorzystać do przygotowania niezliczonej ilości potraw. Robi się z nich kopytka, placki, kotlety, zapiekanki czy frytki....Od końca XIX w. z ziemniaków zaczęto wytwarzać chipsy. Początkowo w USA, a później także w Europie. Chipsy to nic innego jak cienkie , osuszone plastry ziemniaków, obsmażone w głębokim tłuszczu i doprawione różnymi przyprawami. Chipsy to znakomita przekąska, choć trzeba pamiętać, że nałogowe spożywanie tych smakołyków niekorzystnie odbija się na zdrowiu.

Nas, polaków, wcale nie trzeba przekonywać do ziemniaków. Od lat są podstawą naszej kuchni.
Wystarczy odrobina wyobraźni, by z pospolitych kartofli zrobić niebanalne, wytworne i smaczne dodatki do potraw.Umiejętność przyrządzenia krokietów czy innych specjałów pozwoli zabłysnąć przed zaproszonymi na obiad gośćmi.






Placki ziemniaczane z kapustą kwaszoną


Składniki na 4 porcje:

-20 dag kapusty kwaszonej
-7 dag żółtego sera
-2 plastry ananasa z puszki
-8 plastrów salami
-1 kg ziemniaków
-2 cebule
-2 jajka
-3 łyżki mąki
-sól i pieprz
-olej
Do dekoracji:
-kilka plasterków ogórka zielonego
-kilka listków natki pietruszki

Przygotowanie:

Kapustę płuczemy, odciskami i kroimy. ser kroimy w kostkę, ananasa na kawałki, salami w paski. Składniki łączymy.
Ziemniaki obieramy, myjemy i trzemy na tarce. Cebulę obieramy i siekamy. Ziemniaki mieszany z cebulą, jajkami i mąką. Doprawiamy solą i pieprzem.
Z masy ziemniaczanej na oleju smażymy placki o średnicy ok. 10 cm . Placki układamy na blasze. Wykładamy na nie kapustę z dodatkami i zapiekamy 8 minut w piekarniku nagrzanym do 175*C.
Placki podajemy przybrane plasterkami zielonego ogórka i natką.







Tak przygotowane ziemniaki są pyszne. Prawie nie wymagają prace. Można je upiec w piekarniku, ognisku lub grillu. Można podać z dowolnym sosem.

Ziemniaki z serem


Składniki:

-1 kg ziemniaków
-1 opakowanie serka homogenizowanego
-po 1 ogórku kiszonym i zielonym
-2 ząbki czosnku
-sól i pieprz
-koperek i jogurt

Przygotowanie:

Wybieramy ładne, zdrowe ziemniaki, jeżeli to możliwe, tej samej wielkości. Starannie je czyścimy. Nożykiem usuwamy oczka. Nie obieramy.
Folię aluminiową tniemy na tyle kwadratów, ile jest ziemniaków. Każdy ziemniak kładziemy na oddzielnym kawałku folii. Ściśle zawijamy i pieczemy. Pieczemy, aż ziemniaki będą miękkie (w gorącym popiele ogniska ok. 1 godziny).
Serek mieszamy z drobno posiekanymi ogórkami i koperkiem. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i czosnkiem. Jeśli sos jest za gęsty, dodajemy trochę jogurtu. Upieczone ziemniaki rozwijamy z folii. Ścinamy wierzch i kładziemy sos.






Ziemniaki w ziołach


Składniki:

-1 kg ziemniaków
-30 dag wędzonego boczku lub tłustej kiełbasy
-2 cebule
-4 ząbki czosnku
-sól, pieprz i zioła
-olej
-liście kapusty

Przygotowanie:

Wybieramy małe ziemniaki, obieramy. Duże można pokroić na cząstki lub plastry. Myjemy i osączamy Każdy ziemniak smarujemy olejem.
Boczek kroimy w kostkę, kiełbasę w dość grube plastry. Mieszamy z przyprawionymi ziemniakami, cząstkami cebuli i czosnkiem. Posypujemy solą, pieprzem i świeżymi ziołami.
Garnek lub brytfannę natłuszczamy i wykładamy umytymi liśćmi kapusty. Wykładamy ziemniaki. Pieczemy ok.godziny.
Kapusta zapobiega przypaleniu.





Krążki w orzechowej panierce


Składniki:

-1 kg mączystych ziemniaków ugotowanych w mundurkach
-3 łyżki gorącego mleka
-5 dag masła
-4 żółtka
-sól i pieprz
-10 dag sklarowanego masła
-2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
-mąka do posypania stolnicy i obtoczenia
-1/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich
-3/4 szklanki bułki tartej
-sklarowane masło do smażenia

Przygotowanie:

Jeszcze ciepłe ziemniaki obieramy, przepuszczamy przez maszynkę. Dodajemy gorące mleko, stopione masło, 2 żółtka, sól, pieprz i wyrabiamy gładkie ciasto. Jeśli wyjdzie zbyt miękkie, odczekujemy, aż wystygnie i wgniatamy w nie trochę mąki ziemniaczanej.
Na posypanej mąką stolnicy formujemy z ciasta wałek o średnicy 2-2,5 cm. Kroimy go na niezbyt grube plastry. Każdy lekko obtaczamy w mące, zanurzamy w pozostałych żółtkach, a potem panierujemy w orzechach wymieszanych z bułką tartą. Smażymy z obu stron na gorącym sklarowanym maśle. Żółtka do panierowania można ubić z niewielką ilością wody.
Kto nie lubi smażenia, może przygotowane ciasto włożyć do woreczka z dziurką w rogu i wyciskać małe krążki wprost na blachę. Następnie posmarować roztrzepanymi żółtkami, wstawić do gorącego piekarnika i upiec na złoty kolor.
Takie ziemniaki można podać do pieczonych mięs, drobiu i smażonych ryb. Można i zjeść jako placuszki.





Kruchy placek ziemniaczany


Składniki:

Ciasto:
-1 i 1/4 szklanki mąki
-1/2 łyżeczki soli
-żółtko
-1/2 kostki margaryny
-3-4 łyżki zimnej wody
Farsz:
60 dag ugotowanych ziemniaków całych
-pęczek dymki
-ząbek czosnku
-pęczek natki pietruszki
3 łyżki mleka
-szklanka śmietany
-2 jajka
-5 dag startego żółtego sera
-sól, pieprz i słodka papryka
-tłuszcz do posmarowania formy

Przygotowanie:

Z mąki, 1/2 łyżeczki soli, żółtka, margaryny i zimnej wody szybko zagniatamy ciasto. Owijamy je folią i wkładamy na 30 minut do lodówki.
Ugotowane ziemniaki trzemy na tarce. Dymkę czyścimy i kroimy w krążki. Czosnek siekamy. Natkę płuczemy i siekamy. Ziemniaki mieszamy z czosnkiem, natką i dymką.
Mleko miksujemy ze śmietaną, jajkami i startym serem. Zalewamy tym ziemniaki, przyprawiamy solą, pieprzem i papryką., mieszamy.
Płaską formę o średnicy 26 cm lekko smarujemy tłuszczem. Ciasto rozwałkowujemy na placek i wykładamy nim formę. Podpiekamy 15 minut w temp. 200*C. Nakładamy na niego masę ziemniaczaną. Pieczemy 25-35 minut w temp. 200*C.

Przygotowanie: 30 minut
Pieczenie:40-50 minut
Na 4 porcje po 650 kcal




Ziemniaki zapiekane


Składniki:

-1 kg ziemniaków
-szklanka mleka
-2 jajka
-3 łyżki śmietany
-3 łyżki masła
-koperek i sól

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odparowujemy i przepuszczamy przez praskę. Mieszamy z łyżką masła i wlewamy porcjami gorące mleko. Masę układamy równą warstwą w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym łyżką masła i zalewamy śmietaną roztrzepaną z jajkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C. Zapiekamy, aż wierzch lekko się zrumieni. Wyjmujemy z piekarnika, polewamy resztą roztopionego masła i posypujemy koperkiem.
Podajemy do pieczonego mięsa i drobiu.





Ziemniaki po piekarsku


Składniki:

-1 kg ziemniaków
szklanka bulionu
-4-5 cebul
-8 dag masła lub margaryny
-tymianek
-2 łyżki natki pietruszki
-pokruszony liść laurowy
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Cebulę czyścimy i kroimy na plasterki.Szklimy na łyżce tłuszczu. Ziemniaki kroimy w plasterki i przelewamy na sicie wrzątkiem. Żaroodporne naczynie smarujemy masłem. Układamy na przemian warstwami ziemniaki i cebulę, przesypując solą, pieprzem, tymiankiem, liściem i natką. Ostatnią warstwę powinny tworzyć ziemniaki. Zalewamy bulionem, obkładamy płatkami masła. Wstawiamy do piekarnika gorącego i pieczemy, aż się zrumieni ok. 50 minut.
Podajemy jako dodatek do mięs i ryb lub z surówką jako samodzielne danie.
                                                                                                                                
                                                                                                                       źródło: gazeta






Pikantna zapiekanka


Składniki:

-75 dag ziemniaków
-50 dag kiszonej kapusty
-olej
-1 cebula
-sól i pieprz
-40 dag mięsa z udek kurzych lub indyka
-tarta bułka
-1 łyżka tartego sera żółtego

Przygotowanie:

- Ziemniaki obieramy, kroimy w plasterki, wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy 10 min. i odcedzamy.
-Kapustę zalewamy małą ilością wody i wlewamy łyżkę oleju i gotujemy.
-Cebulę kroimy w plasterki. Podsmażamy na oleju. Dodajemy do kapusty i wszystko przyprawiamy do smaku.
-Mięso kroimy na kawałki, podsmażamy i przyprawiamy. 
-Żaroodporne naczynie natłuszczamy. Wkładamy do niego ziemniaki, mięso i kapustę. Skrapiamy olejem, posypujemy bułką tartą i serem.
-Zapiekamy 15-20 minut w temp. 180*C



,,Męskie" placki




Składniki:

-1 kg ziemniaków
-2 cebule
-4 łyżki mąki
-25 dag mielonego mięsa z indyka
-2 jajka
-olej
-10 dag startego żółtego sera
-czosnek
-sól, pieprz i ostra papryka

Przyrządzenie:

Ziemniaki obieramy i myjemy. Trzemy na tarce o drobnych oczkach. Cebulę obieramy i także trzemy na tarce. Do masy ziemniaczanej dodajemy jajko, przesianą mąkę, mielone mięso i wyciśnięty przez praskę czosnek. Wszystko mieszamy.
Dodajemy starty żółty ser, sól, pieprz i paprykę. Wszystko dokładnie mieszamy.
Na patelni rozgrzewamy olej. Z masy formujemy małe placki i smażymy je na oleju z obu stron na złoty kolor.

Rolada karkonoska




Przygotowanie: 60 minut

Składniki:

-1 kg ziemniaków
-2 szklanki gorącego mleka
-30 dag surowego boczku
-8 łyżek bułki tartej
-4 ząbki czosnku
-płaska łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
-łyżka majeranku
-sól
-smalec do wysmarowania formy

Przygotowanie:

-Ziemniaki obieramy, myjemy, trzemy na tarce i lekko dociskamy przez lnianą ściereczkę.
-Boczek kroimy w kostkę i smażymy na chrupko. Odkładamy tłuszcz i dwie łyżki skwarek. Resztę skwarek dodajemy do ziemniaków. Wlewamy gorące mleko. Dodajemy zmiażdżony czosnek, sól, pieprz i majeranek. Wsypujemy 6 łyżek bułki tartej i dokładnie mieszamy.
-Prostokątną formę smarujemy smalcem i obsypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto ziemniaczane i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. Pieczemy przez ok 45-50 minut, aż się dobrze przyrumieni.
-Gorący placek rolujemy jak roladę i polewamy tłuszczem ze skwarkami.
Podajemy z kiszoną kapustą

Zamiast posypywać skwarkami możemy polać roladę dwiema lub trzema łyżkami gęstej śmietany i posypać szczypiorkiem.


Nadziewane kule

Przygotowanie 60 minut. Składniki na 4 porcje.




Składniki:

-4 duże ziemniaki
-wędzone udko z kurczaka
-8 małych pieczarek
-łyżka tartego ostrego chrzanu
-sól i pieprz do smaku
-łyżka bułki tartej
-pęczek szczypiorku i kilka gałązek estragonu do dekoracji

Przygotowanie:

-Ziemniaki myjemy szczoteczką i gotujemy na półmiękko (ok.10 minut).Obieramy i kroimy wzdłuż. Połówki ziemniaków wydrążamy, pozostawiając ścianki grubości ok cm. Wydrążony miąższ tłuczemy na gładko.
-Z wędzonego udka wyjmujemy kości, mięso kroimy w paseczki. Pieczarki czyścimy i kroimy w plastry.
-Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy kurczaka, pieczarki i podsmażamy. Przekładamy do miski, dodajemy utłuczone ziemniaki, chrzan i bułkę tartą.Wszystko mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.
-Połowę wydrążonych ziemniaków napełniamy nadzieniem i przykrywamy pozostałymi połówkami. Wkładamy do brytfanki i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st.. Pieczemy ok 12 minut. Przed podaniem posypujemy szczypiorkiem i dekorujemy estragonem.

Potrawa będzie łagodniejsza jeśli zamiast chrzanu do farszu dodamy łyżeczkę koncentratu pomidorowego.




Dania z cykorii





Przy korzeniu cykorii znajduje się mały głąb, który należy wyciąć, ponieważ zawiera dużo goryczki. Doskonałym dodatkiem do tego dania są tosty z masłem i różowe wino.

Cykoria nadziewana


Składniki:

-2 główki cykorii (ok. 20 dag)
-3 łyżki soku z cytryny
-2 duże pomidory
-1 duża mandarynka bez pestek
-5 nadziewanych zielonych oliwek
-sól i pieprz
-1 łyżeczka syropu klonowego
-3 łyżki oliwy

Przygotowanie:

Cykorie myjemy, osuszamy i oczyszczamy z zewnętrznych liści. Część od korzenia skracamy. Główki cykorii przekrawamy wzdłuż na pół i skrapiamy niewielką ilością soku z cytryny. Pomidory obieramy ze skórki.  Dzielimy na ćwiartki, wycinamy nasadę ogonka i gniazdo nasienne. Cwiartki pomidora kroimy w kostkę.
Mandarynkę myjemy, obieramy i dzielimy na cząstki. Oliwki kroimy w plasterki. Pozostały sok z cytryny mieszamy z syropem klonowym, oliwą, szczyptą soli, pieprzu. Dodajemy pokrojone pomidory, cząstki mandarynki i pokrojone oliwki. Wszystko mieszamy.
Sałatkę pomidorowo-mandarynkową odstawiamy pod przykryciem na 10 minut, po czym napełniamy nią połówki cykorii i układamy na półmisku.




Cykorie z szynką w sosie mornay 


Składniki:

-8 małych, zwartych białych kolb cykorii
-8 plastrów gotowanej szynki
-łyżka masła
Sos mornay:
-łyżka masła
-łyżka mąki
-szklanka mleka
-2 żółtka
-10 dag startego żółtego sera
-sok z cytryny
-sól i biały pieprz

Przygotowanie:

Cykorię czyścimy, wycinamy gorzką piętkę i myjemy. Wkładamy do garnka ze stopionym masłem, solimy, skrapiamy sokiem z cytryny. Podlewamy niewielką ilością wody i dusimy pod przykryciem ok. 5 minut.
Na patelni topimy masło, wsypujemy mąkę i zasmażamy na biało. Rozprowadzamy letnim mlekiem i wywarem z cykorii. Gdy sos zgęstnieje przyprawiamy go solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Studzimy. Do chłodnego wbijamy żółtka i mieszamy.
Każdą kolbę cykorii owijamy szynką, zawijamy nitką lub spinamy wykałaczką i układamy w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy sosem, posypujemy serem i zapiekamy 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180*C.
Podajemy z ziemniakami lub frytkami.




Dania z melonem


Melon z szynką parmeńską


Składniki:

-melon ok. 80 dag
-12 cienkich plastrów szynki parmeńskiej
-pieprz

Przygotowanie

Myjemy i osuszamy melon. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Następnie wyjmujemy, kroimy na pół i usuwamy pestki. Połówki kroimy na 6 części. Z każdej ostrym nożem ścinamy skórę. Na półmisku lub talerz układamy na przemian plastry szynki i cząstki melona. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem





Dania z koprem włoskim


Koper włoski w pomidorach


Składniki:

-3 bulwy kopru włoskiego (fenkuł)
-4-5 dojrzałych pomidorów
-2 ząbki czosnku
-łyżka posiekanych listków oregano
-20 dag wędzonego chudego boczku
-łyżeczka przyprawy warzywnej
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Płuczemy bulwy, odcinamy piętki i zielone części. Kroimy na pół. Połówki fenkułu kroimy na centymetrowe plastry. Obrane pomidory na cząstki, obrany czosnek na cieniutkie plasterki, a boczek na wąskie paski. W rondlu wytapiamy boczek, dodajemy czosnek, a po chwili pomidory i 2-3 łyżki gorącej wody. Wszystko zagotowujemy. Wrzucamy koper włoski i przyprawę warzywną, mieszamy z pomidorami, przykrywamy i dusimy na małym ogniu 10-12 minut. Pod koniec gotowania dodajemy do warzyw oregano, doprawiamy solą i pieprzem i ewentualnie cukrem.
Podajemy z drobnym makaronem, kuskusem lub pieczywem.




Różne warzywa


Ta znakomita potrawa warzywna pochodzi z ludowej kuchni prowansalskiej. Po francusku ratatouille znaczy ,,niewyszukane danie". U nas już się trochę zadomowiła. Robi się ją z różnych warzyw: kabaczków, cukinii, pomidorów, papryki i cebuli, a tę oryginalną, prowansalską, również z bakłażanów. Proporcje składników są dość dowolne. Dajemy więcej tego, co najbardziej lubimy.

Ratatuję podaję jako jarzynkę do makaronu, ryżu, kotletów, pieczeni, smażonej ryby lub jako samodzielne danie np. na kolację.

Ratatuja




Składniki:

-1,5 kg młodych cukinii lub kabaczków, można jednych i drugich
-70 dag pomidorów
-3 strąki papryki zielone lub w różnych kolorach
-1-3 łyżki przecieru pomidorowego
-3 cebule
-1/3 szklanki oliwy z oliwek
-ząbek czosnku
-liść laurowy
-tymianek
-bazylia lub zioła prowansalskie
-pieprz czarny
-sól i natka z pietruszki

Przygotowanie:

-Kabaczki i cukinie myjemy i cieniutko obieramy. Bardzo młoda cukinia nie wymaga obierania. Kroimy na dość grube plasterki.
-Zalewamy pomidory wrzątkiem, a po minucie odcedzamy i przelewamy na sicie zimną wodą. Teraz bez trudu ściągamy skórkę. Kroimy pomidory na ćwiartki.
-Z wypłukanych strąków papryki wykrawamy nasady łodyg, usuwamy nasiona, następnie kroimy strąk na pół. Wycinamy białe zgrubienia i każdą połówkę kroimy na szerokie paski. Cebulę siekamy na końce, żeby nie płakać, gdy będziemy obierać inne warzywa. Każde warzywo zgarniamy do innej miseczki.
-Wlewamy oliwę do rondla. Gdy się dobrze rozgrzeje, wsypujemy do niej cebulę i podsmażamy na jasnozłoty kolor na małym ogniu, często mieszając.
-Do cebuli dodajemy pomidory i pokrojony ząbek czosnku, a po 2-3 minutach paprykę, liść laurowy, tymianek i bazylię, albo 3-4 łyżeczki ziół prowansalskich oraz trochę soli i pieprzu do smaku.. Mieszamy wszystko delikatnie i dusimy kilka minut pod przykryciem. Piękny aromat unosi się z rondla.
-Wkładamy do rondla cukinie albo cukinie i kabaczki. Mieszamy i dusimy, aż staną się lekko szkliste, a więc około 10 minut. Pod koniec duszenia dodajemy przecier pomidorowy do smaku.



Curry warzywne 


Składniki:

-15 dag porów
-15 dag marchwi
-25 dag zielonej fasolki szparagowej -
-25 dag strąków papryki
-2 dag świeżego imbiru
-1 strąk zielonej papryczki chili
-3 ząbki czosnku
-4 łyżki oleju
-2 łyżki kolendry
-1 łyżeczka kurkumy
-sól
-szczypta cukru
-4 dag wiórków kokosowych
-150 ml jogurtu
-1 łyżeczka curry

Przygotowanie:

Warzywa czyścimy i myjemy. Pory i marchewkę kroimy w krążki, fasolkę na małe kawałki, a paprykę w paski. Imbir i czosnek obieramy. Imbir i papryczkę chili siekamy, a czosnek miażdżymy.
Pory, czosnek i imbiry dusimy na oleju. Dodajemy kolendrę i kurkumę. Dusimy jeszcze 2-3 minuty. Następnie dodajemy pozostałe warzywa i dusimy jeszcze ok. 5 minut.
Do warzyw wlewamy 500 ml wody, dodajemy cukier, wiórki kokosowe, sól i mieszamy. Gotujemy 10 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy , aż odparuje połowa płynu. Jogurt mieszamy z curry, dodajemy do pozostałych składników, mieszamy i podgrzewamy 2 minuty.

Warto wiedzieć:

Aby por dokładnie umyć, należy rozkroić go na pół, ale nie do końca, żeby liście całkiem się nie rozpadły.


Fasolkę szparagową można zastąpić groszkiem konserwowym.





Węgierski bogracz




Składniki:

-po 30 dag selera, marchwi, pietruszki i pieczarek
-mała puszka groszku
-3 cebule
-3 ogórki kiszone
-pół szklanki ostrego keczupu
-po strąku papryki żółtej, czerwonej i zielonej
-3 łyżki koncentratu pomidorowego
-50 dag wołowiny bez kości
-4 łyżki oliwy
-pieprz cayenne i sól

Przygotowanie:

Wołowinę kroimy w dość cienkie paski. Seler, marchew i pietruszkę w słupki, a cebulę w kostkę. Mięso i warzywa krótko podsmażamy na rozgrzanej połowie oliwy i dusimy. Na pozostałej oliwie smażymy pieczarki pokrojone w plastry i przekładamy do mięsa i warzyw. Dodajemy pokrojone w kostkę ogórki i paprykę oraz keczup, groszek i koncentrat. Przyprawiamy solą i szczyptą pieprzu. Wszystko dobrze mieszamy i dusimy.
Podajemy z pieczywem, kaszą lub kluskami.



Kolorowe ragout




Składniki:

-4 marchewki
-2 nieduże cukinie
-3 ziemniaki
-4 pomidory
-3-4 cebule
-3 strąki papryki (żółta, zielona, czerwona)
-30 dag fasoli szparagowej
-5 łyżek oliwy
-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
-2 łyżki sosu sojowego
-kilka listków bazylii
-tymianek, sól i pieprz

Przygotowanie:

Warzywa myjemy. Ziemniaki i cebulę obieramy, marchewki skrobiemy, paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych, obcinamy końce fasoli, pomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy ziemniaki i pomidory kroimy w kostkę, marchewki, cukinię i cebulę w plasterki, paprykę w paski, a fasolę na kawałki. Cebulę szklimy na oliwie i dodajemy pozostałe warzywa oprócz pomidorów, lekko solimy. Dusimy na małym ogniu pod przykryciem, często mieszając. Gdy jarzyny zmiękną, dodajemy pomidory, zioła, sos sojowy i dusimy na małym ogniu do miękkości. Na koniec posypujemy natką pietruszki i mieszamy.
Podajemy z ryżem, kładzionymi kluskami lub jako dodatek do mięs lub ryb.



Por


Pory smażone w cieście





Składniki:

-1 kg porów
-cukier i sól
Ciasto:
-5 łyżek mąki
-łyżka mąki pszennej razowej
-1-2 jajka
-szklanka śmietany
-łyżka ziaren sezamu
-duża szczypta proszku do pieczenia
-natka pietruszki
-sól i olej do smażenia

Przygotowanie:

Pory czyścimy, odcinamy korzenie i zieloną górną część, a jasną wkładamy do osolonej i lekko posłodzonej wody. Gotujemy pod przykryciem 10-15 minut. Osączamy pory na sicie i osuszamy.
Z podanych składników przygotowujemy ciasto. Powinno być nieco gęściejsze niż naleśnikowe. Pory kroimy na talarki centymetrowej grubości. 
Na patelni mocno rozgrzewamy olej. Kawałki porów obtaczamy w cieście i smażymy z obu stron na złoty kolor. Wkładamy na półmisek, dekorujemy listkami pietruszki. Podajemy na gorąco.Do tej przekąski pasuje ostry gorący sos, np. pomidorowy lub zimny np. tatarski.




Dania z cebulą


Cebula faszerowana




Składniki:

-8 cebul
-pół szklanki bulionu
-łyżeczka mąki
-łyżka oliwy
-pół łyżeczki cukru
-łyżeczka soku z cytryny
-sól i pieprz
Nadzienie:
-20 dag mielonej wieprzowiny
-30 dag kabaczka
-1/3 szklanki ryżu
-jajko
-2 łyżki masła
-łyżka sosu sojowego
-łyżka natki pietruszki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ryż gotujemy na sypko. Cebulę obieramy, ścinamy czubki i wydrążamy środek,. Uważamy, by nie uszkodzić zewnętrznej powłoki. Miąższ cebuli siekamy, szklimy z obranym i pokrojonym w kostkę kabaczkiem. Dusimy na maśle. Mieszamy z mięsem i ryżem. Dodajemy jajko, zieleninę, mieszamy i przyprawiamy. Napełniamy cebulę farszem. W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę, wsypujemy cukier i mieszając smażymy, aż się skarmelizuje. Wlewamy bulion i mieszamy. W sosie układamy cebulę, przykrywamy i dusimy, aż będą miękkie ( ok.35 nim). Przekładamy na ogrzany półmisek. Sos zagęszczamy mąką wymieszaną z odrobiną wody, zagotowujemy. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, sosem sojowym, solą i pieprzem. Polewamy cebulę. Podajemy z pieczywem lub ziemniakami.




-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dania z kapusty



Młoda kapusta to aromatyczne, zdrowe warzywo. Jest smakowitą pokusą nie tylko dla jaroszy. Z kapusty można przygotować pyszny obiad, ciepłą kolację, lekką sałatkę albo oryginalną przekąskę.
Chrupiące , aromatyczne i bardzo zdrowe liście dają wiele możliwości kulinarnych.



Czym przyprawiać kapustę?


1. Zioła nadają aromat i ułatwiają trawienie.

Kapusta, choć pyszna i zdrowa, jest ciężko strawna i powoduje wzdęcia. Aby zapobiec przykrym dolegliwościom, do każdego dania dodaj świeże zioła. Najlepiej kminek, koperek lub majeranek. Pamiętaj, by robić to zawsze pod koniec przyrządzania potrawy, tylko wówczas nie stracą swoich właściwości.

2. Sok cytrynowy i ocet znakomicie zakwaszają.

Zarówno gotowana, jak i surowa kapusta, nawet gdy dodajemy do niej przyprawy i zioła, może wydawać się nieco mdła. Jej smak błyskawicznie poprawi kilka kropel soku z cytryny, szczypta kwasku cytrynowego lub łyżeczka octu, np. jabłkowego.

3 Czosnek, pieprz i papryka dodają pikanterii.

Amatorzy ostrych smaków przygotowując potrawy z kapusty, mogą także sięgnąć po odrobinę imbiru oraz ziarenka jałowca.

4. Koncentrat pomidorowy gwarantuje wyrazisty smak i poprawia kolor potrawy.

Jest znakomitym dodatkiem do każdego ciepłego dania z kapusty. Zarówno do potrawki, jak i zupy, zapiekanki czy gołąbków. Słodko- kwaśny smak koncentratu współgra ze świeżymi ziołami i czosnkiem.







Kolorowe gołąbki


Składniki:

-po 1 małej główce kapusty cukrowej, czerwonej i włoskiej
-1/2 kg mięsa mielonego
-1 jajko
-1/2 pęczka natki
-2 łyżki oliwy
-2 szklanki bulionu, może być z kostki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

W dużym garnku zagotowujemy wodę. Z główek kapusty wycinamy głąb i delikatnie oddzielamy liście. Wrzucamy je partiami na wrzącą wodę, obgotowujemy i wyjmujemy na sito. Płasko ścinamy zgrubiałe nerwy liści. Mięso łączymy z jajkiem, solą i pieprzem. Na środek każdego liścia nakładamy nadzienie. Zaginamy jego boki i zwijamy ciasno.  Każdy zawijamy nicią lub szczypiorkiem.
Na dnie rondla układamy liście obgotowanej kapusty i na nich kładziemy gołąbki, jeden obok drugiego. Układamy najwyżej 3 warstwy. Zalewamy bulionem z 2 łyżkami oliwy. Gotujemy, aż będą miękkie.





Roladki z grochem i kaszą


Składniki:

-1 główka kapusty
-15 dag pęczaku
-30 dag łuskanego grochu
-2 duże cebule
-2 łyżki oliwy
-majeranek
-sól i pieprz
-1,5 szkl. bulionu
-1 łyżka masła
-1 łyżeczka mąki
-2 łyżki koncentratu

Przygotowanie:

Pęczak i groch gotujemy osobno. Cebulę obieramy, grubo siekamy rumienimy na gorącym oleju. Z kapusty wycinamy głąb. Główkę obgotowujemy, kolejno zdejmując liście.
Groch i kaszę łączymy z cebulą i majerankiem. Doprawiamy. Farsz rozkładamy na kapuście. Liście zwijamy, formując roladki. Ciasno układamy je w garnku. Zalewamy połową bulionu i dusimy na małym ogniu.
Masło topimy, oprószamy mąką i zasmażamy. Mieszamy z pozostałym bulionem i koncentratem pomidorowym. Podgrzewamy, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy. Wlewamy do roladek pod koniec duszenia.







Potrawka z kulkami z metki

Składniki na 4 porcje:

-40 dag metki wieprzowej
-2 dymki
-2 łyżki oleju
-1 główka kapusty
-sól i pieprz
-przyprawa do zupy lub kostki rosołowe
-2 łyżki kwaśnej śmietany
-grubo mielony pieprz

Przygotowanie:

Z metki usuwamy osłonkę. Z masy formujemy 20 kulek wielkości włoskiego orzecha. Dymki czyścimy i kroimy na grubsze plasterki.Na patelni mocno rozgrzewamy łyżkę oleju. Wkładamy klopsiki i delikatnie mieszając smażymy je.
Gotowe klopsiki przekładamy na talerz i szczelnie przykrywamy folią aluminiową, aby nie wystygły.
Kapustę dokładnie czyścimy, płuczemy i kroimy grubo. Na patelnię wlewamy drugą łyżkę oleju. Wrzucamy kapustę. Podlewamy odrobiną wody i dusimy pod przykryciem ok 5 minut.
Kapustę przyprawiamy na pikantnie solą, pieprzem i przyprawą. Dokładamy pokrojone dymki i gotujemy jeszcze 5-10 minut.
Gotową potrawkę podajemy udekorowaną kleksem śmietany i grubo mielonym czerwonym pieprzem.






Ruloniki z wędliną i ryżem


Składniki:

-1 mała główka kapusty
-2/3 szklanki ryżu
-sól i pieprz
-1 pęczek natki
-20 dag twarogu
-8 grubych plastrów chudej wędliny
-2 łyżki oleju
-1 szklanka bulionu
-mały przecier pomidorowy
-szczypta cukru

Przygotowanie:

Ryż wsypujemy na posolony wrzątek, mieszamy. Czekamy, aż woda ponownie zawrze, po czy zmniejszamy płomień i gotujemy 20 minut.
W tym czasie czyścimy kapustę. Wycinamy głąb. Główkę obgotowujemy w posolonym wrzątku, kolejno zdejmując liście.
Natkę płuczemy, obrywamy liście, trochę odkładamy do dekoracji, a resztę siekamy.
Twarożek mieszamy z posiekaną natką. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dokładamy ryż, mieszamy.
Farsz rozsmarowujemy na liściach kapusty. Przykrywamy wędliną. Zwijamy. Obsmażamy na oleju. Podlewamy bulionem i dusimy 10 minut.
Ruloniki wyjmujemy, a wywar mieszamy z przecierem. Zagotowujemy. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Roladki podajemy z sosem. Dekorujemy natką.




Rolada warzywna


Składniki:

-1,5 szkl. mąki
-2 łyżki oleju
-2 żółtka
-po 30 dag kapusty, marchewki i brokułów
-1 pęczek dymki
-10 dag boczku
-2/3 szkl. śmietany
-2 jajka
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mąkę mieszamy z olejem, żółtkami i połową szklanki letniej wody. Zagniatamy gładkie, elastyczne ciasto i cienko je rozwałkowujemy. Boczek kroimy w kostkę. Kapustę oraz dymkę czyścimy, marchewkę obieramy.
Brokuły czyścimy i dzielimy na różyczki. Pozostałe warzywa drobno kroimy. W garnku gotujemy posoloną wodę, wrzucamy wszystkie pokrojone warzywa i gotujemy ok. 5 minut. Odcedzamy i osączamy na sitku.
Boczek wysmażamy na chrupko. Mieszamy z warzywami, śmietaną i jajkami. Masę doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Następnie rozkładamy na przygotowanym cieście. Zwijamy i pieczemy 55 minut w temp. 150 stopni.



Kapusta na zimno


Urządzacie niebawem przyjęcie? Zaskoczcie gości smakołykiem jakiego jeszcze nie jedli! Na przekąskę przygotujcie lekką terrinę. 
Keksową formę wykładamy zblanszowanymi liśćmi pora i napełniamy ją masą kapuściano-śnietanową. 
Jak ją przyrządzić? To bardzo proste.
Szklimy na maśle posiekaną cebulę, dodajemy poszatkowaną kapustę i pocięty w talarki por. Chwilę smażymy, a następnie podlewamy słodką śmietaną. Przyprawiamy solą, pieprzem i muszkatem. Podgrzewamy, aż kapusta stanie się miękka i utworzy się gęsta masa. Studzimy i mieszamy z rozpuszczoną żelatyną. Przelewamy do formy i chłodzimy 4 godziny.








By je przygotować nie trzeba być super kucharką. Wystarcz, że pozna się kilka podstawowych zasad, a gołąbki będą rozpływać się w ustach.

Gołąbki


Pomidory

Dodajemy je do sosu, w którym będziemy dusić gołąbki. Można też przygotować sos pomidorowy oddzielnie i polać nim gołąbki po zapieczeniu.

Kapusta

Najlepsza jest młoda, bo ma delikatniejsze liście. Główka musi być duża i nie za bardzo zbita. Najlepiej o wadze 1,5 kg.

Cebula

Nadaje ostrzejszy smak mięsnemu farszowi. Zanim jednak dodamy ją do mięsa, rumienimy ją ma maśle lub oleju.

Żółty ser

To doskonały do zapiekanych gołąbków. Pod koniec pieczenia posypujemy gołąbki startym serem, a zyskają niepowtarzalny smak.

Ryż

Najlepszy jest krótko ziarnisty, bo dobrze się klei. Do farszu dodajemy ryż al dente, czyli półtwardy.

Włoszczyzna

Możemy dodać ją do nadzienia albo sosu.
Pietruszka, marchew, seler, por to doskonała podstawa farszu wegetariańskiego. Warzywa te świetnie komponują się z grzybami.

Farsz zawinięty w liście kapusty, a to wszystko uduszone w aromatycznym sosie, zapieczone z serem lub przysmażone ma maśle.

Przygotowanie kapusty

Główkę kapusty myjemy i zdejmujemy z niej 3-4 liście. Nie wyrzucamy ich, przydadzą się do wyłożenia dna rondla. Ostrym nożem wykrawamy głąb. 
W garnku zagotowujemy osoloną wodę. Wkładamy kapustę na kilka minut. Następnie wyjmujemy ją z wrzątku i zdejmujemy kilka zewnętrznych liści. Główkę wkładamy ponownie do wody, żeby kolejne liście zmiękły.
Czynność powtarzamy, dopóki nie zdejmiemy wszystkich liści.
Liście mają tylko zmięknąć, a nie się ugotować.
Na koniec ostrym nożem ścinamy zgrubiałe żyły z każdego liścia.

Przyrządzanie farszu

Cebulę obieramy, siekamy i zrumieniamy na rozgrzanym oleju lub maśle. W misce mieszamy mielone mięso, ok 50 dag z 20 dag ugotowanego ryżu, podsmażoną cebulą i jajkiem. Przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i wyrabiamy na gładką masę.
Można zrobić i inny farsz
Teraz robimy gołąbki. Każdy liść po kolei napełniamy farszem blisko nasady, następnie składamy je bardzo ścisło, tak jak kopertę.
Dno rondla wykładamy liśćmi wcześniej odłożonymi. Na nich ciasno układamy gołąbki: jeden obok drugiego, aby się nie porozwijały.

Duszenie lub pieczenie

Gołąbki zalewamy bulionem, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie. Dusimy na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Sos zagęszczamy mąką, dodajemy czosnek, pieprz, sól, koncentrat pomidorowy i dusimy jeszcze pół godziny.
Gołąbki można też zapiec. Wcześniej posypujemy je wiórkami masła i zalewamy szklanką bulionu. Przykrywamy i pieczemy w temp. 180 st. o. 2 godzin.
W trakcie pieczenia polewamy bulionem. Kiedy będą miękkie, odkrywamy je i zapiekamy jeszcze ok. 15 minut.







Faszerowana


tradycyjne polskie danie o tej porze roku nie ma sobie równych Właśnie teraz, gdy liście kapusty są tak delikatne, miękkie i aromatyczne. Gołąbki smakują najbardziej.
Sposobów na je przygotowanie jest nieskończenie wiele. Smak gołąbków zmienia rodzaj nadzienia oraz sos, z którym podajemy danie. Potrawę możemy gotować, zapiekać albo smażyć.






Kapusta duszona


Trudno wyobrazić sobie smaczniejszy sezonowy dodatek do młodych ziemniaków.
Wyśmienicie smakuje kapusta zabielona. Poszatkowaną i lekko obgotowaną w wodzie główkę należy odcedzić i połączyć z posiekaną zeszkloną cebulką. Podlać wodą, przyprawić i krótko dusić. Na koniec dodajemy do niej zawiesinę sporządzoną z 1/2 szklanki mleka, 1 łyżki kwaśnej śmietany oraz 1 łyżki mąki. Wyjątkowy smak kapuście nadaje posiekany koperek i szczypta kwasku cytrynowego oraz cukru.





Azjatycka potrawka


Składniki:

-20 dag ryżu
-3 ząbki czosnku
-1 chili
-pół cukinii
-2 marchewki
-1/4 główki kapusty
-sól i pieprz
40 dag chudej wędliny
-1 mały pęczek natki
-2 łyżki oliwy
-10 dag kiełków z fasoli
-1 szklanka bulionu
-sos sojowy
-1-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:

Ryż gotujemy w posolonym wrzątku
-Czosnek oraz chili siekamy. Cukinię czyścimy, marchew obieramy. Warzywa kroimy w plasterki. Kapustę szatkujemy. Mięso kroimy w kostkę. Odkładamy trochę natki do dekoracji, a resztę siekamy.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy wędlinę. Mieszając smażymy ok 3 minut. Dokładamy marchewkę, cukinię oraz kapustę i smażymy jeszcze ok. 5 minut na dużym ogniu. Dodajemy czosnek, chili i kiełki. Podlewamy bulionem i smażymy jeszcze 5 minut. Doprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym.
Potrawkę zagęszczamy mąką ziemniaczaną wymieszaną z odrobiną wody. Podajemy z ryżem.






Gołąbki


Składniki:

-25 dag mielonego mięsa
-25 dag salcesonu
-torebka ryżu lub kaszy
-główka kapusty białej lub włoskiej
-2-3 pomidory
-kilka suszonych grzybów
-2 ząbki czosnku
-majeranek, pieprz, sos sojowy i sól

Przygotowanie:

Ryż lub kaszę gotujemy w torebce według przepisu zamieszczonego na opakowaniu. Grzyby namaczamy, obgotowujemy, osączamy i wraz z salcesonem oraz czosnkiem przepuszczamy przez maszynkę. Ryż, grzyby, mięso i salceson mieszamy, przyprawiamy solą i pieprzem. 
Kapustę czyścimy, wycinamy głąb, zalewamy wrzącą wodą i obgotowujemy. Zdejmujemy liście. Ścinamy z nich nerw. Nakładamy na każdy liść  porcję nadzienia i zwijamy. Układamy je ciasno w szerokim naczyniu. Obkładamy sparzonymi i obranymi pomidorami, pokrojonymi w plastry. Wlewamy tyle osolonej wody, by gołąbki były zanurzone. Dusimy pod przykryciem półtorej godziny.
Pod koniec duszenia dodajemy majeranek i przyprawiamy do smaku sosem sojowym. Podajemy z ziemniakami z wody i surówką.





Kapusta z mielonym mięsem




Składniki:

-główka kapusty
-70 dag mielonego mięsa
-jajko i cebula
-łyżka tartej bułki
-pęczek koperku
-pół pęczka natki
-2 łyżki koncentratu pomidorowego
-majeranek, sól i pieprz

Przygotowanie:

- Kapustę, ok 1,5 kg czyścimy. W dużym garnku zagotowujemy wodę, solimy ją, wkładamy kapustę i gotujemy 20 minut. Zioła siekamy. Cebulę obieramy, trzemy na tarce, dodajemy do mięsa wraz z jajkiem, koncentratem, bułką, koperkiem i natką. Wszystko mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem
-Podgotowaną kapustę wyjmujemy do dużej miski. Układamy ją tak aby głąb był na dole. Liście delikatnie odchylamy, a najmniejsze ze środka wycinamy. Farszem przekładamy liście. Kapustę układamy na lnianej ściereczce, rogi podnosimy do góry i zawijamy. Wkładamy do wywaru z gotowania kapusty. Przykrywamy i gotujemy godzinę. Kapustę wyjmujemy ze ścierki, kładziemy na półmisek, kroimy na porcje i polewamy sosem



Przygotowanie: 40 minut, gotowanie: 80 minut, porcja: 340 kcal





Kiełbaski w kapuście z pomidorami


Składniki:

-8-10 cienkich kiełbasek (mogą być parówki)
-nieduża główka białek kapusty
-5-6 pomidorów
łyżka smalcu
-3/4 szklanki bulionu z kostki
-cukier, pieprz i sól

Przygotowanie:

Oczyszczamy kapustę, wycinamy głąb. Wkładamy całą do garnka, zalewamy wrzątkiem i obgotowujemy, stopniowo zdejmując liście miękkie. Ścinamy z nich grubsze nerwy, składamy po dwa, a następnie zawijamy w nie kiełbaski jak gołąbki. Na dnie rondla układamy pozostałe liście, a na nich zawinięte kiełbaski. Wlewamy gorący bulion, dodajemy smalec i dusimy pod przykryciem 20 minut.
W tym czasie rozgotowujemy pomidory ( w zimie mogą być z puszki). Przecieramy je i przelewamy do garnka. Gotujemy jeszcze 10 minut. Doprawiamy sos cukrem, solą i pieprzem.
Podajemy z ziemniakami lub pieczywem.






Kapustę tą podajemy z ziemniakami lub pieczywem. Ta potrawa może służyć również jako farsz do zapiekanki ziemniaczanej lub makaronowej. Można ją przyrządzić z kapusty włoskiej.

Biała kapusta z mielonym mięsem




Składniki:

-główka białej kapusty średniej wielkości
-4-5 mięsistych pomidorów
-2 cebule
-50 dag mielonego mięsa
-3 ziarna ziela angielskiego
-łyżka smalcu
-2 łyżki jasnego sosu sojowego
-szczypta cukru
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Kapustę szatkujemy, zalewamy niewielką ilością wrzącej, lekko posolonej wody i dusimy na małym ogniu ok. 5 minut. W dużym rondlu rozgrzewamy smalec, lekko rumienimy cebulę, wkładamy mięso i mieszając, chwilę smażymy. Następnie dodajemy podduszoną kapustę, sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w dużą kostkę pomidory, ziele angielskie i cząber. Dusimy ok. 30 minut na małym ogniu.
Pod koniec duszenia przyprawiamy do smaku cukrem, sosem sojowym, solą i pieprzem.
Podajemy z ziemniakami lub z pieczywem



-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Marchew



Marchewka smażona z ananasem




Składniki:

-80 dag marchewki
-mały kawałek imbiru
-6 plasterków ananasa z puszki
-2 łyżki masła lub margaryny
-2 łyżki sosu sojowego
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-pieprz i sól

Przygotowanie:

Oskrobaną marchewkę kroimy w dość cienkie plasterki, wrzucamy do wrzącej wody, gotujemy 2 minuty i odcedzamy. Plastry ananasa kroimy na niewielkie kawałki. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy na nim imbir, po czym dodajemy marchew. Smażymy 5-7 min, cały czas mieszając. Wlewamy 2 łyżki gorącej wody, sos sojowy, wrzucamy ananasa i smażymy jeszcze 5-6 minut. Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy natką.


Podaję jako dodatek do pieczonego i smażonego drobiu oraz wieprzowiny.







-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalafior


Jak długo gotować kalafior?





Kalafiory średniej wielkości gotuje się zazwyczaj ok. 15 minut, na sałatkę i do zapiekania - 2-3 minuty krócej. Na wszelki wypadek zaczynamy sprawdzać warzywo po 12 minutach. 
W jaki sposób?
Próbujemy w nie wbić widelec lub patyk. Powinien wchodzić z lekkim oporem, ale nie na siłę. Jeśli przegapiliśmy właściwy moment i kalafior się rozgotował, robimy z niego zupę krem lub piure.






Średniej wielkości kalafiory gotuje się zazwyczaj około 25 minut, na sałatkę i do zapiekania - 2-3 minuty krócej. Na wszelki wypadek zacznijmy sprawdzać warzywo po 12 minutach. Sprawdzając wbijamy widelec lub patyczek. Powinien wchodzić z lekkim oporem, ale nie na siłę. Jeśli przegapimy moment i kalafior się rozgotował, możemy z niego zrobić zupę lub piure.

Kalafior zapiekany z serem




Składniki:

-duży kalafior
-15 dag startego żółtego sera
-2 łyżki masła
-2 łyżki bułki tartej
-gałka muszkatołowa
-łyżeczka soku z cytryny
-pęczek koperku
-cukier i sól

Przygotowanie:

Kalafior gotujemy na półtwardo na parze albo w osolonym wrzątku z dodatkiem cukry i soku z cytryny. odcedzamy, dzielimy na różyczki i układamy w naczyniu żaroodpornym. Gotowany na parze solimy. Polewamy stopionym masłem, posypujemy serem i tartą bułką wymieszaną ze szczyptą gałki. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy. Wyjmujemy, gdy ser się stopi, a bułka zrumieni. Obficie posypujemy koperkiem. Podajemy z ziemniakami i sałatą 
Tak samo można przyrządzić brokuł, ale przed zapiekanie nie należy go gotować dłużej niż 3 minuty. Brokuł, żeby nam nie zakwitł w garnku wrzucamy go do gotującej się wody.

------------------------------------------------------------------------------------------------------


Gdy nadchodzi sezon na kalarepkę, warto zrobić coś pysznego z tego niedocenionego, a smacznego i zdrowego warzywa.
Faszerowana kalarepka to klasyczne danie przystawkowe, smaczne zarówna na ciepło, jak i zimno. Pieczona kalarepka jest na tyle miękka, że można do niej podać nóż i widelec. Najlepiej smakuje w towarzystwie chłodnego białego wina.

KALAREPKA FASZEROWANA




Przygotowanie: 20 minut
Zapiekanie: 30 minut

Składniki na 4 porcje:

-4 kalarepki
-duża czerwona cebula
-10 dag mielonego mięsa
-łyżka śmietany
-kopiasta łyżka ugotowanego ryżu
-łyżka posiekanego szczypioru z dymki
-łyżka masła orzechowego
-kopiasta łyżka posiekanego koperku
łyżka masła do smażenia farszu
-jajko
-sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

-Umyć kalarepkę, odciąć łodyżki i wierzchy. Wydrążyć, zostawiając ok. centymetrową warstwę przy skórze. Posiekać cebulę i miąższ kalarepki.
-Przesmażyć na maśle miąższ razem z cebulą, dodać mięso. Smażyć dalsze 5 minut, ciągle mieszając i

rozgniatając grudki mięsa. Odstawić do ostudzenia.
-Wymieszać ostudzone mięso z warzywami, ryżem, jajkiem, masłem, dymką i koperkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku.
-Włożyć farsz do kalarepek. Przykryć wierzchem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do ok. 200 st. na pół godziny. Podawać lekko ostudzone.

Rada:

Nie wyrzucamy zdrowych listków. Świetnie nadają się na surówkę. Jeśli obieramy kalarepkę to dość grubo. 
Nie kupujemy kalarepki zdrewniałej, ze zwiędniętymi liśćmi. Przechowujemy ją w lodówce. 
Są dwa rodzaje kalarepki: jasnozielone i fioletowe. Fioletowe są bardziej soczyste.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------




BURAKI





Ćwikła z owocową nutą


Składniki:

-3/4 kg buraków ćwikłowych
-2 korzenie chrzanu
-winne jabłko
-cytryna
-10 dag żurawin
-75 ml octu jabłkowego
-łyżka cukru
-sól

Przygotowanie:

Buraki szorujemy i gotujemy w łupinach. Studzimy, obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Chrzan czyścimy, płuczemy. Trzemy na tarce o drobnych oczkach. Powinno być 3-4 łyżki tartego chrzanu. Mieszamy go z burakami.
Żurawinę płuczemy. Jabłko obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy razem z żurawiną do rondelka.Posypujemy cukrem, skrapiamy sokiem z cytryny. Podlewamy 100 ml wody i gotujemy 5 minut. Dodajemy ocet jabłkowy. Owocową zalewę mieszamy z burakami. Doprawiamy do smaku solą
Ćwikłę przekładamy do przygotowanych słoików. Szczelnie zamykamy i pasteryzujemy 20 minut.







Barszczyk z kwaszonych buraków


Składniki:

-1 kg buraków ćwikłowych
-2 szkl. źródlanej wody
-kromka razowego żytniego chleba
-3-4 ząbki czosnku
-gałązka kopru z nasionami
-listek laurowy
-po 5-6 ziaren ziela angielskiego, kolendry, gorczycy i czarnego pieprzu
-2-3 łyżki oliwy

Przygotowanie:

Buraki szorujemy, obieramy, płuczemy, kroimy w dość duże plasterki i wkładamy do szklanego słoja lub garnka glinianego. Dodajemy obrane ząbki czosnku, gałązkę kopru, liść laurowy, ziele angielskie, kolendrę, gorczycę i czarny pieprz. Na wierzchu układamy kromkę razowego chleba.
Buraki z przyprawami zalewamy dobrą wodą (źródlaną lub oligoceńską). Obciążamy buraki spodeczkiem. Naczynie przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni.
Po rozpoczęciu fermentacji (zazwyczaj po 2-3 dniach) kromkę chleba usuwamy. Po 5-6 dniach kwas buraczany przelewamy do wyparzonych butelek. Na wierzch nalewamy łyżeczkę oliwy. Butelki szczelni korkujemy. Można przechowywać w ciemnym i chłodnym miejsce nawet kilka miesięcy.







Zasmażane buraczki to klasyczny w kuchni polskiej dodatek do mięsa. Buraczki zasmażane doskonale komponują się z kotletem mielonym, pieczenią, czy gulaszem. Warto umieć przyrządzić je na kilka sposobów.

Buraczki zasmażane z kminkiem




Składniki:

-1 kg buraków
-sok z cytryny
-3 łyżki masła
-3 łyżki mąki
-łyżka kminku
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Szorujemy buraki, zalewamy wrzątkiem, gotujemy ok. 1 godziny i studzimy.
-Obieramy buraki i trzemy je na tarce o dużych oczkach.
-Podsmażamy w rondlu mąkę z masłem na jednolitą masę. Wrzucamy buraki, dodajemy sok z cytryny, kminek, cukier i sól do smaku.Smażymy 5 minut. W razie potrzeby dolewamy trochę wody.

Rada:

-Buraki możesz też ugotować w parowarze. Mają wtedy bardziej wyrazisty smak.
-Ogólna zasada gotowania warzyw jest następująca: Jeśli zależy ci na wywarze, wrzuć warzywa do zimnej wody i powoli gotuj.Jeśli zależy ci na warzywach, zalej je wrzątkiem i gotuj. Warzywa do zasmażania czy sałatek zawsze gotuj bez obierania.





Buraczki z miodem




Składniki:

-1 kg niedużych buraczków
-2 łyżki masła
-2 łyżki miodu
-łyżka soku z cytryny
-łyżeczka startego chrzany
-szczypta cynamonu
-sól

Przygotowanie:

Umyte buraki zalewamy dużą ilością wrzącej wody i gotujemy, aż będą miękkie. Odlewamy, przelewamy zimną wodą, obieramy i kroimy w słupki. Na patelni roztapiamy masło z miodem, wkładamy buraki, skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy cynamonem i solą. Przesmażamy, potrząsając patelnią. Dekorujemy chrzanem. Podajemy do mięsa najlepiej wołowego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Papryka faszerowana




Składniki:

-5 średnich papryk
-50 dag mięsa mielonego
-15 dag ugotowanego na sypko ryżu
-1 mała cebula
-1 jajko
-1 łyżka oleju
-koncentrat pomidorowy
-1 opakowanie śmietany
-trochę mąki pszennej
-sól, pieprz i wegeta

Przygotowanie:

Paprykę myjemy i wydrążamy środki. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i lekko zrumieniamy na oleju. Mięso mieszamy z ryżem i usmażoną cebulą. Dodajemy jajko, przyprawiamy masę solą i pieprzem. Farszem napełniamy papryki. Przekładamy do rondelka, zalewamy wodą i dusimy na małym ogniu. Przyprawiamy wegetą. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy i podprawiamy mąką i śmietaną. Zagotowujemy i posypujemy zieleniną. 
Podajemy z ryżem lub ziemniakami.




Polędwica w obręczach





Składniki:

-50 dag polędwicy
-2 duże papryki (czerwona i zielona lub żółta)
-2 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Polędwicę kroimy na grube plastry, paprykę na okręgi tej samej grubości. Plastry mięsa wygnieść dłonią i umieścić w okręgach z papryki. Usmażyć befsztyki na rozgrzanym oleju, posypać solą i pieprzem.





----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Pyszne na śniadanie.



Sałatka z papryki na ciepło

Składniki:

-2 duże cebule
-2 duże strąki papryki (żółtej i czerwonej)
-2 marchewki
-olej do smażenia
-vegeta i pieprz

Przygotowanie:

Paprykę i cebulę czyścimy i kroimy w paseczki. Wrzucamy na patelnię na rozgrzany olej i Smażymy 5-6 minut. Przyprawiamy vegetą i pieprzem. Gorącą sałatkę rozkładamy na kromkach razowego chleba.
Kanapki wybornie smakują z maślanką wymieszaną z drobno pokrojonym szczypiorem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------Jeśli spróbujecie , tak przygotowane kabaczki będziecie je jedli na ciepło i na zimno, na obiad i na kolację, aż sezon się skończy.

Kabaczki faszerowane warzywami




Składniki:

-2 średnie kabaczki (ok. 2 kg)
-3 marchewki
-25 dag zielonej fasolki szparagowej
-2 cebule
-2 pomidory
-pół szklanki ryżu
-2 szklanki jogurtu
-6 łyżek oliwy
-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
-sól, pieprz i łyżka sosu sojowego
-2 szklanki bulionu (może być z kostki)

Przygotowanie:

-Myjemy kabaczki i kroimy je wzdłuż na pół. Wydrążamy miąższ i kroimy go w kostkę. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy w małą kostkę.
-Opłukujemy ryż, osączamy go na sicie, smażymy 3 minuty na oleju, dodajemy warzywa i miąższ z kabaczków. Smażymy ok. 5 minut. Doprawiamy i mieszamy z natką.
-Nadziewamy kabaczki farszem. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Wkładamy kabaczki i zalewamy bulionem.
-Wstawiamy przykryte naczynie do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy je 40 minut.Przed podaniem polewamy jogurtem.

Dla każdego biesiadnika przeznaczamy jedną połówkę kabaczka. Dobrym dodatkiem jest surówka z białej kapusty lub ogórek małosolny.

Rada:

-Kabaczek powinien być jasno zielony, o delikatnej, dającej się łatwo zadrapać paznokciem skórce, długości nie więcej niż 20-30 cm.
-Kabaczki w trakcie pieczenia muszą być przykryte. Jeśli pieczemy je w naczyniu z pokrywą, sprawa jest załatwiona, natomiast jeśli używamy blachy do pieczenia, owijamy ją folią aluminiową przed wstawieniem do piekarnika. I nie zaglądamy w trakcie pieczenia


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dania z cukinii


Łódeczki z cukinii


Składniki:

-2 cukinie
-20 dag szynki
-3 łyżki oleju
-sól
-pieprz
-1 mała cebula
-2 pomidory
-3 ząbki czosnku
-20 dag startego żółtego sera

Przygotowanie:

Cukinie myjemy, osuszamy. Nie obieramy.Wyjmujemy miąższ i siekamy go. Cukinie solimy. Z pomidorów zdejmujemy skórkę i usuwamy pestki, a resztę siekamy.Kroimy cebulę, szynkę i czosnek.
Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy warzywa rozdrobnione i dusimy pod przykryciem 5 minut. Dodajemy szynkę. Wszystko smażymy jeszcze 5 minut. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Cukinie napełniamy farszem, obficie posypujemy serem i układamy na natłuszczonej blasze. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190*C i zapiekamy 20-25 minut. Posypujemy posiekanymi ziołami.



Faszerowana cukinia


Składniki:

-3 duże cukinie, w sumie 1 kg
-3 duże ząbki czosnku
-2 łyżki oleju
-40 dag mielonego mięsa wieprzowego
-sól i pieprz
-szczypta suszonego tymianku
-10 dag startego żółtego sera, np. goudy

Przygotowanie:

Cukinie myjemy, osuszamy i kroimy na kawałki o długości ok. 5 cm. Każdy kawałek delikatnie wydrążamy, nie naruszając skórki. Wyjęty miąższ drobno siekamy.
Ząbki czosnku obieramy i przeciskamy przez praskę. Dokładnie mieszamy z miąższem cukinii.
Olej rozgrzewamy na patelni. Wkładamy mielone mięso i smażymy 4-5 minut, często mieszając. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Podlewamy niewielką ilością wody, przykrywamy i dusimy na małym ogniu ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając. Do mięsa dodajemy cukinię z czosnkiem i smażymy, aż cały płyn wyparuje. Mięso przyprawiamy do smaku i studzimy.
Do mięsa wsypujemy starty ser i mieszamy. Farszem napełniamy wydrążone kawałki cukinii. Ustawiamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 15-20 minut w temp. 190*C.
Gotową cukinię podajemy z pieczywem. Doskonałym dodatkiem jest sos beszamelowy albo pomidorowy.





Cukinia w sosie pomidorowym




Składniki:

- 80 dag cukinii lub kabaczków
-2 łyżki masła
Na sos:
-10 dag koncentratu pomidorowego (mała puszka)
-2 łyżki mąki
-3 łyżki masła
-1/2 szklanki śmietany
-1 łyżka ,,jarzynki'
-sól i słodka papryka
-1 pęczek koperku

Przygotowanie:

Cukinię czyścimy, myjemy, większe obieramy ze skórki, mniejszych nie.Każdą przecinamy na połowę i za pomocą łyżeczki usuwamy środek z pestkami. Kroimy na małe kawałki i lekko solimy. Wrzucamy do garnka na rozgrzane masło i dusimy do miękkości.
Przygotowanie sosu:
Z masła i mąki robimy zasmażkę. Dodajemy koncentrat rozprowadzony wodą z jarzynką i zagotowujemy. Zaciągamy sos śmietaną, doprawiamy solą, cukrem i papryką. Cukinię przekładamy do salaterki, polewamy sosem i posypujemy koperkiem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do grillowania nadają się wszystkie warzywa, oprócz liściastych. warto je, tak jak mięso włożyć do marynaty chociaż na pół godziny. Cebulę i główki czosnku przed pieczeniem przekrawamy na pół, cukinię i bakłażan dzielimy na plastry. Grillować można też ziemniaki twarde pomidory. Małe pomidory grillujemy w całości, a duże dzielimy na pół. Możemy grillować także całe kolby kukurydzy. Kukurydzę trzeba często odwracać, by się ni przypaliła.

Grillowane warzywa

Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:30 minut
Grillowanie:5-15 minut




Składniki na 4 porcje:

-cukinia
-2 średnie pory
-2 średnie cebule
-główka czosnku
Marynata:
-pół szklanki oliwy z oliwek
-pół szklanki wody
-kieliszek białego wina
-łyżka suszonego tymianku
-łyżka suszonej bazylii
-2 cytryny

Przygotowanie:

-Opłukać cukinię i pokroić w talarki o grubości 2 cm. Pory opłukać i przekroić wzdłuż. Cebulę obrać i pokroić w ćwiartki, główkę czosnku podzielić na ząbki, ale nie obierać ich ze skórki.
-Wlać do naczynia oliwę, białe wino, dodać tymianek i bazylię. Cytryny pokroić na plastry i dodać do marynaty. Zamieszać, włożyć warzywa i pozostawić w ciepłym miejscu na pół godziny. 
-Warzywa wyjąć z marynaty i grillować, obracając je co jakiś czas. Piec dopóki nie zmiękną.

Moje rady:

-W tej marynacie można macerować praktycznie wszystkie warzywa, z wyjątkiem ziemniaków i bakłażanów.
-Podczas grillowania systematycznie trzeba sprawdzać, czy któreś z warzyw się nie przypala, gdyż nie wszystkie potrzebują tyle samo czasu do upieczenia. Najszybciej grilluje się czosnek, który musi tylko zmięknąć w środku, najdłużej piecze się cebula.


-Trzeba pamiętać, aby nie obierać czosnku, ponieważ obrany w trakcie grillowania staje się gorzki.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------


KUKURYDZA Z ZIELONYM MASŁE






Przygotowanie: 25 minut
Pieczenie: 5 minut

Składniki na 4 porcje:

-4 kolby kukurydzy
-1/2 kostki masła
-ząbek czosnku
-pęczek koperku
-2 łyżki soku z cytryny
-cukier, sól i pieprz

Przygotowanie:

-Czosnek obieramy  i przeciskamy przez praskę. Koperek płuczemy, drobno siekamy, ucieramy z masłem, sokiem z cytryny i czosnkiem. Masło przyprawiamy solą i pieprzem. Nakładamy do folii aluminiowej i wkładamy do lodówki.
-Z kolby kukurydzy usuwamy liście i włókna. Wkładamy do wody z szczyptą soli, cukru i odrobiny masła. Gotujemy 10-15 minut i osączamy.
-Obgotowane kolby obracając pieczemy na ruszcie ok. 5 minut. podajemy z krążkami masła.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wyśmienite smarowidło do chleba. Może być też dodatkiem do przekąsek: chrupek albo gotowanych czy surowych warzyw. Najlepszy jest krem ze świeżego bobu, a zimą, z mrożonki, przypomni nam o smaku lata.

KREM z bobu






Przygotowanie:10 minut
Gotowanie:20 minut

Składniki na 6 porcji:

-1 kg bobu
-4 ząbki czosnku
-ok. pół szklanki oliwy z oliwek
-sok z 1,5 cytryny
-sól i cukier do smaku

Przygotowanie:

-Płuczemy bób i gotujemy w osolonej i ocukrzonej wodzie do miękkości. Wylewamy na sito i przelewamy zimną wodą. Starszy, o twardej skórce obłuskujemy. Czosnek obieramy i siekamy.
-Wrzucamy do wysokiego naczynia bób i czosnek oraz wlewamy sok z cytryny. Blenderem miksujemy, dolewając cienkim strumieniem oliwę, aż do uzyskania konsystencji kremu.
-Solimy i cukrzymy do smaku. Chłodzimy w lodówce.

Moje rady:

-Bób powinien być jasnozielony bez brunatnych przebarwień wskazujących na to, że jest nieświeży.
-Zamiast bobu możemy użyć świeżej fasolki szparagowej.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Szybkie i łatwe do przygotowania

BROKUŁY W SOSIE FRANCUSKIM




Składniki:

-1,5 kg brokułów
-sól
Składniki na sos:
-1 pęczek natki pietruszki
-2 łyżki stołowe kaparów
-pół puszki szparagów
-2 łyżki octu estragonowego
-5 łyżek oleju
-1 łyżka musztardy
-czosnek w proszku
-3 jajka
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy w kostkę.     Natkę siekamy, a szparagi kroimy na małe kawałki.
-Z octu, oleju, musztardy i przypraw przyrządzamy pikantny sos. Dodajemy kapary, szparagi oraz jajka i jeszcze raz przyprawiamy całość do smaku.
-Brokuły dzielimy na różyczki i myjemy. Wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy na małym ogniu 8-10 minut. Odcedzamy .


-Brokuły układamy na talerzu i polewamy sosem lub podajemy w osobnej miseczce.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Kruche ciasto z cukinią można przygotowywać z różnymi nadzieniami.Dziś z delikatną cukinią z dodatkiem ostrego sera.

PLACEK z cukinią





Przygotowanie:45 minut
Zapiekanie gotowego ciasta:15-20 minut

Składniki:

-25 dag mąki krupczatki
-12,5 dag masła
-4 jajka
-25 ml śmietany (25%)
-4 małe cukinie
-10 dag ostrego sera, najlepiej koziego
-2 łyżki masła
-5 łyżek oliwy
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól i cukier do smaku
-pęczek koperku
-masło do wysmarowania formy

Przygotowanie:

-Wsypujemy mąkę na stolnicę, dodajemy szczyptę soli, jedno jajko i dwie łyżki zimnej widy. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wstawiamy na godzinę do lodówki.
-Myjemy i kroimy cukinię w cienkie plasterki. Rozgrzewamy na patelni oliwę. Wrzucamy cukinię i smażymy, cały czas mieszając, aż stanie się szklista. Koperek myjemy, suszymy i siekamy.
-Smarujemy masłem tortownicę o średnicy 26 cm lub specjalną formę do tarty. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim formę. Nakłuwamy . Ciasto przykrywamy folią aluminiową i obciążamy fasolą( wysypujemy na nią fasolę). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stop.C i pieczemy 15-20 minut.
-Roztrzepujemy jajka ze śmietaną.Mieszamy je z cukinią i koprem. Doprawiamy solą i gałką muszkatołową. Ciasto studzimy i usuwamy fasolę. Wylać na ciasto jajka z cukinią i ułożyć kawałki sera. Zapiekać 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stop. C.

Moje rady:

-Do kruchego ciasta na słono można dodać, zależnie od upodobań smakowych, rozmaite przyprawy: łyżkę kminku(ja go nie lubię), łyżeczkę oregano(tylko tyle, bo oregano jest gorzkie), garść ziół prowansalskich cz choćby dwa ząbki posiekanego  czosnku. Ciasta będzie miało wówczas dodatkowy aromat.
-Najlepsze jest ciast na ciepło, choć znam wielbicieli placka z cukinią na zimno, jedzonego następnego dnia jako kanapkę. Placek można odgrzewać, należy go tylko przykryć folią, aby nie obsychał w trakcie podgrzewania

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Bukiet warzyw z jajkiem sadzonym.




Przygotowanie:20 minut
Gotowanie:20 minut

Składniki na 4 porcje:

-kalafior
-1 kg ziemniaków
-50 dag fasolki szparagowej
-brokuł (niekoniecznie)
-4 jajka
-bułka tarta
-ćwierć kostki masła
-2 łyżki masła do smażenia jajek
-łyżka masła do ziemniaków
-4 pojemniki kefiru lub zsiadłego mleka
-sól i cukier do smaku
-ocet(niekoniecznie)

Przygotowanie:

-Cienko obieramy ziemniaki i myjemy je. Z kalafiora odcinamy liście i głąb,płuczemy. Brokuł czyścimy z liści i płuczemy. Fasolkę płuczemy, odcinamy końce z tej strony, gdzie była łodyga, jeśli konieczne, pozbawiamy ją twardego łyka.
-Ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Kalafior, brokuł i fasolkę wrzucamy-każde do osobnego garnka- do osolonego i posłodzonego wrzątku (na łyżkę soli łyżeczka cukru) i gotujemy.
-Rozpuszczamy na patelni masło, dodajemy 2-3 łyżki bułki tartej i podsmażamy na złoto. Na drugiej patelni rozgrzewamy masło i wbijamy jajka. Przykrywamy pokrywką i smażymy , aż białko się zetnie. Solimy i pieprzymy je.
-Odcedzamy ziemniaki. Wrzucamy do nich łyżkę masła i posiekany koperek. Potrząsamy kilka razy, aby ziemniaki obtoczyły się w maśle i koperku.    Odsączamy kalafior, brokuł i fasolkę. Polewamy je zrumienioną, tartą bułką z masłem.

Rady:

-Jeśli chcesz, by brokuł po ugotowaniu był jędrny i chrupki, dodaj do wody, w której go będziesz gotować, łyżeczkę octu.


-Kupując fasolkę szparagową, weź jeden strąk i przełam na pół. Powinien złamać się z łatwością, bez ciągnięcia twardego łyka.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fasolka



Fasolka szparagowa z boczkiem



Składniki:

-1 kg fasolki szparagowej
-25 dag tłustego wędzonego boczku
-łyżka masła
-półtorej szklanki bulionu
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Fasolkę myjemy i po usunięciu włókien i ogonków zalewamy wrzącym bulionem. Dusimy z dodatkiem masła i odcedzamy. 
Boczek kroimy w wąskie paski, wytapiamy i rumienimy. Mieszamy z fasolą, doprawiamy do smaku i posypujemy zieleniną.
Można podać z sałatką z pomidorów.




Fasolka szparagowa pod parmezanem




składniki:

-60 dag chudego miękkiego mięsa
-sok z cytryny
-sól i pieprz
-2 łyżki mąki
-olej
-po pół paczki fasolki szparagowej żółtej i zielonej
-łyżka masła
-5 dag parmezanu
-koperek

Przygotowanie:

Mięso umyj, osusz, skrop sokiem z cytryny i oprósz solą i pieprzem. Odstaw na 15 minut. Podziel na mniejsze kawałki. Oprósz mąką, usmaż z obu stron na rumiano na gorącym oleju. Fasolki przelej wrzątkiem, dokładnie osącz. Mięso ułóż w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym, przykryj fasolą i posyp parmezanem. Zapiekaj 20 minut w temp. 190 st. Posyp koperkiem.





Fasolka szparagowa z czosnkiem i parmezanem




Składniki:

-1 kg fasolki szparagowej
-gałązka świeżego cząbru lub łyżeczka suszonego
-2 ząbki czosnku
-5 dag startego parmezanu lub 10 dag ementalera
-2 łyżki masła lub margaryny
-cukier i sól

Przygotowanie:

Fasolkę po obcięciu końcówek wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy, aż będzie prawie miękka. Osączamy na durszlaku. W rondlu stapiamy masło, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, wkładamy cząber, fasolkę i delikatnie mieszając podgrzewamy (ale nie smażymy) 3 minuty. Zdejmujemy z ognia i mieszamy z serem. 
Podajemy jako danie jarskie z ziemniakami. Tak przyrządzona fasolka jest też dobrym dodatkiem do ryb.







Fasola tak ugotowana jest pełnowartościowym samodzielnym daniem, więc nie na sensu przygotowywanie mięsa. Jest to danie bardzo łatwe do zrobienia i tanie.
Podajemy ją w miseczkach, z dodatkiem białego pieczywa lub z ryżem.

Piękny Jaś




Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 25-30 minut

Składniki na 4 porcje:

-50 dag świeżej fasoli Jaś
-2 marchewki
-duża cebula
-4 łyżki oliwy
-2 szklanki mleka
-sól i cukier do smaku

Przygotowanie:

-Gotujemy fasolę w wodzie, aż będzie prawie miękka i większość wody wyparuje. Dolewamy mleko i gotujemy dalej. Obraną marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę.
-Rozgrzewamy oliwę na patelni.Przesmażamy oddzielni marchewkę i cebulę. Dodajemy do gotującej się fasoli. Solimy i słodzimy do smaku.
Gotujemy ok. 10 minut , aż smaki się połączą i sos zgęstnieje.

Rada:

-Gdy woda z fasolą się zagotuje, wylewamy wodę, a nalewamy świeżej (gorącej) i gotujemy dalej. Dzięki temu zmniejszą się wzdymające właściwości fasoli. W tym samym celu dodajemy całą, obraną cebulę, z wbitymi w nią goździkami. Wyjmujemy ją przed wlaniem mleka.
-To danie można przyrządzić także z suchej fasoli, ale lepiej smakuje ze świeżej.
-Zamiast marchewki można sos przyrządzić z duszonymi pomidorami z puszki.










Co zrobić, żeby domowe frytki były nietłuste, chrupiące z wierzchu, a w środku miękkie?
Trzeba je smażyć w dwóch etapach.
-Najpierw trzeba pokroić ziemniaki na możliwie równe części(przydatna jest maszynka do robienia frytek), zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie, starannie je osuszyć (najlepiej zawijając w ściereczkę)
-Następna czynność to blanszowanie w gorącym tłuszczu. Wkładamy je więc do tłuszczu nagrzanego do ok. 160 st. i smażymy 5-8 minut,żeby się nie zrumieniły, po czym wyjmujemy i osączamy na potrójnie złożonym papierowym ręczniku.
-Na koniec podgrzewamy tłuszcz do 180 st., drugi raz wkładamy frytki i smażymy 3-4 minuty, jeśli lubimy złociste, a 4-5 minut jeśli wolimy zrumienione. Znowu osączamy na papierowym ręczniku i szybko podajemy.



----------------------------------------------------------------------------------------------------





Co zrobić, żeby domowe frytki były nietłuste, chrupiące z wierzchu, a w środku miękkie?
Trzeba je smażyć w dwóch etapach.
-Najpierw trzeba pokroić ziemniaki na możliwie równe części(przydatna jest maszynka do robienia frytek), zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie, starannie je osuszyć (najlepiej zawijając w ściereczkę)
-Następna czynność to blanszowanie w gorącym tłuszczu. Wkładamy je więc do tłuszczu nagrzanego do ok. 160 st. i smażymy 5-8 minut,żeby się nie zrumieniły, po czym wyjmujemy i osączamy na potrójnie złożonym papierowym ręczniku.
-Na koniec podgrzewamy tłuszcz do 180 st., drugi raz wkładamy frytki i smażymy 3-4 minuty, jeśli lubimy złociste, a 4-5 minut jeśli wolimy zrumienione. Znowu osączamy na papierowym ręczniku i szybko podajemy.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przetwory


Przetwory to dobry sposób na zatrzymanie smaków lata.

Cukinia na słodko-kwaśno


Efektowna. Doskonała do sałatek

Składniki na 5 słoików po 500 ml

-1 kg małej, zielonej cukinii
-1 kg małej, żółtej cukinii
-1 mała marchewka
-1 cebula
-5 listków laurowych
-1 pęczek kopru włoskiego
Na zalewę:
-3 szklanki wody
-5 łyżek cukru
-200 ml octu
-1 łyżeczka kolorowego pieprzu
-2 łyżeczki ziela angielskiego
-1 łyżeczka gorczycy
-2 goździki

Przygotowanie:

Słoiki myjemy z dodatkiem octu i wyparzamy. Nakrętki wygotowujemy.
Do rondla wlewamy wodę i ocet. Wsypujemy cukier, ziele angielskie, ziarenka pieprzu i gorczycę. Dodajemy goździk. Zagotowujemy.
Cukinie myjemy i wraz ze skórką kroimy w grube plastry. Jedną można pokroić wzdłuż na cząstki. Marchewkę i cebulę obieramy i tniemy w cienkie plasterki. Plastry żółtej i zielonej układamy na przemian w słoikach. W wolne miejsce można wcisnąć przygotowane wcześniej paski cukinii. Do każdego słoika wkładamy koper i po listku laurowym. Na wierzch układamy plasterki cebuli i marchwi. Wlewamy zalewę. Zakręcamy i pasteryzujemy przez 20 minut. Wyjmujemy i stawiamy do góry dnem. Studzimy.



Sałatka z buraczków




Składniki:

-8 dużych buraczków
-4 duże papryki
-4 duże cebule
-2 łyżki soli
Na zalewę:
-1 szklanka cukru
-1 szklanka octu
-1 szklanka wody
-1/2 szklanki oleju

Przygotowanie:

Buraki gotujemy i kroimy w plasterki. Paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Warzywa mieszamy, solimy i odstawiamy na 2 godziny, żeby puściły sok. Z wymienionych składników przygotowujemy zalewę, zagotowujemy ją i studzimy. Zimną marynatą zalewamy buraczki i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie wkładamy do słoików i pasteryzujemy ok. 10 minut.
Sałatka ta jest dodatkiem do różnego rodzaju mięs.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sałatka z cukinii

Sałatka z cukinii jest doskonałym dodatkiem do wszystkich dań mięsnych.



Składniki:

-4 kg cukinii
-1/2 kg marchwi
-1/2 kg cebuli
-3 ząbki czosnku
-4 łyżki soli
Na zalewę:
1 1/2 szklanki octu
-1 szklanka oleju
-1/2 szklanki cukru
-pieprz w ziarnach, ziele angielski i liść laurowy

Przygotowanie:

Cukinię i marchew kroimy w cienkie plasterki, a cebulę w drobną kostkę. Wszystkie warzywa mieszamy, przykrywamy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia osączamy. Z wymienionych składników przygotowujemy zalewę. Polewamy nią warzywa. Porcje sałatki przekładamy do słoików, szczelnie zamykamy je i gotujemy 15 minut.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogórki



Małe, duże, proste i te pokrzywione...W słonej zalewie, miodowej marynacie czy pikantnym oleju wszystkie ogórki są równe. A już na pewno równie smaczne.
Dzisiaj proponuję przepis na ogórki  na pikantni. Jeśli ktoś lubi potrawy pikantne będzie zadowolony. Są smaczne!

Ogniste ogórki z tabasco





Składniki:

-5 kg świeżych ogórków
-8 łyżek soli
-4 duże główki czosnku
-1 kg cukru
-3 szklanki octu
-12 łyżek oleju
-6 łyżek sosu tabasco

Przygotowanie:

-Ogórki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, osączamy i kroimy w plasterki. Mieszamy z solą i obranymi ząbkami czosnku. Odstawiamy na 3 godziny, aby puściły sok.
-Razem gotujemy cukier, ocet, olej i 6 łyżek sosu tabasco.


Przygotowaną gorącą  zalewą zalewamy ogórki i odstawiamy na 12 godzin. Następnie przekładamy do słoików i dobrze dokręcamy. Jeśli będą przechowywane w chłodnym miejscu, nie  trzeba ich pasteryzować.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Marchewka duszona tym sposobem nic nie traci ze swojego słodkiego smaku.Zaprawiona żółtkami może być samodzielnym daniem albo pysznym dodatkiem do mięs. Można ją podawać z innymi warzywami lub ziemniakami i jajkiem sadzonym.

Marchewka po staropolsku




Przygotowanie:15 minut
Gotowanie:30 minut

Składniki na 4 porcje:

-2-3 pęczki młodej marchewki
-4 cebule
-pęczek natki pietruszki
-2-3 łyżki masła
-łyżka mąki
-2 żółtka
-pół szklanki mąki
-szklanka wody
-kostka rosołowa drobiowa
-łyżka cukru

Przygotowanie:

-Skrobiemy marchewkę i płuczemy. Kostkę rosołową rozpuszczamy w szklance wrzątku. Cebulę obieramy.
Wkładamy marchew, masło, cebulę i natkę (w całości) do garnka o grubym dnie i dusimy na małym ogniu pod przykryciem, co jakiś czas dodajemy łyżkę bulionu. Musimy uważać aby marchew się nie przypaliła.
-Wyjmujemy cebulę i natkę. Miękką marchew oprószamy mąką, dodajemy cukier i solimy. Mieszamy i zagotowujemy. Żółtka roztrzepujemy z mlekiem i zalewamy mieszaniną marchew. Podgrzewamy chwilę, ale nie gotujemy.

Moje rady:

-Marchewki wybierz nieduże i równej wielkości,bo nie uduszą się równomiernie.
-Bardzo młode marchewki nie musisz skrobać, wystarczy dobrze wyszorować.
-Zimą i jesienią można tak przygotowywać mrożoną marchewkę.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szpinak



Placek ze szpinakiem jest znakomitym daniem na kolację lub rozwiązaniem na niezobowiązujące przyjęcie. Podany z sałatą skropioną sosem winegret oraz kieliszkiem czerwonego wina usatysfakcjonuje wybredne gusta.

Placek ze szpinakiem




Przygotowanie:20 minut
Chłodzenie:1 godzina
Pieczenie:40 minut

Składniki:

-25 dag mąki
-12,5 dag masła
-4 jajka
-250 ml śmietany (22 proc.)
-50 dag szpinaku
-2 ząbki zmiażdżonego czosnku
-5 dag startego, ostrego żółtego sera
-10 dag sera pleśniowego typu rokpol
-2 łyżki masła
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól i cukier do smaku
-tłuszcz do formy

Przygotowanie:

-Wysypujemy mąkę na stolnicę, siekamy ją masłem, dodajemy szczyptę soli, jajko i dwie łyżki zimnej wody. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na godzinę.
-Płuczemy szpinak, odcinamy ogonki. Strząsamy nadmiar wody. W rondlu rozgrzewamy 2 łyżki masła, dodajemy czosnek i smażymy mieszając ok. minuty. Wrzucamy szpinak, przykrywamy i dusimy ok. 3 minut, aż szpinak opadnie. Studzimy i siekamy.
-Smarujemy masłem tortownicę lub formę do tarty. Odcinamy 1/8 ciasta, resztę rozwałkowujemy. Wyklejamy ciastem formę. Nakłuwamy je widelcem, następnie obciążamy je, aby nie wybrzuszyło się podczas pieczenia, wykorzystując do tego celu fasolę (można ją wykorzystywać wielokrotnie). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. C i pieczemy 10 minut.
-Roztrzepujemy jajka ze śmietaną. Mieszamy ze szpinakiem i pokruszonym serem pleśniowym. Doprawiamy solą i gałką. Na podpieczony placek nakładamy masę. Rozwałkowujemy pozostały kawałek ciasta i wycinamy z niego paski. Ozdabiamy nimi placek. Posypujemy żółtym serem. Zapiekamy 25-30 minut w temperaturze 180 st.C.

Rada:

Słone, kruche ciasto można upiec w tortownicy, ale wygodniej jest kupić specjalną formę do tarty. Ma ona mniej pionowy brzeg. Bywa metalowa, silikonowa lub ceramiczna. Lepsza jest ceramiczna, gdyż ciasto na stół podajemy w formie, w której się piekło, a ceramiczna korzystniej się prezentuje.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bakłażany


Bakłażan to słowo pochodzenia perskiego. Z tego języka przejęli je Turcy, a Arabowie spopularyzowali uprawę warzywa w Europie. Najpierw bakłażany trafiły na królewski i magnackie stoły. W końcu XVIII wieku były znane w Polsce, najpierw jako rośliny ozdobne, a później jako jadalne.
Mus z bakłażana najlepiej przygotować dzień przed podaniem, aby dobrze się schłodził w lodówce, a smaki dokładnie przemieszały. Mus powinien być koniecznie dobrze schłodzony. Dobre dodatki to świeża bagietka, cząstki pomidorów i czarnych oliwek. Mus można posypać szczypiorkiem.
Ten delikatny w smaku i puszysty w konsystencji mus w niczym nie przypomina ciężkich, smażonych bakłażanów. W niczym, poza tym, że jest równie pyszny.



Bakłażany zapiekane z ryżem


Smaczne i proste danie

Składniki:

-2 małe bakłażany
-po 1 pomidorze i papryce
-10 dag pieczonego mięsa lub chudej kiełbasy
-1 cebula
-10 dag ryżu
-10 dag startego sera
-sól i pieprz
-zioła i olej

Przygotowanie:

Ryż gotujemy i odcedzamy.
Mięso lub wędlinę kroimy w kostkę. Smażymy na oleju. Dodajemy posiekaną cebulę i smażymy aż się zeszkli. 
Paprykę i pomidora kroimy w małą kostkę. Dodajemy do mięsa i dusimy 5-10 minut. Studzimy, mieszamy z ryżem i serem. Przyprawiamy.
Bakłażany myjemy. Przekrawamy wzdłuż i wyjmujemy miąższ. Trochę można dodać do farszu. Solimy i osączamy z soku. Następnie napełniamy farszem.
Zapiekamy w temp. 180*C ok. 30 minut.




Mus z bakłażana




Składniki:

-50 dag bakłażanów
-sok z cytryny
-4 duże ząbki czosnku
-łyżeczka soli
-pół łyżeczki pieprzu
-1/3 szklanki oliwy
-2 żółtka
-2 łyżki śmietanki 36 proc. (nie koniecznie)

Przygotowanie:

-Myjemy bakłażany, osuszamy i nakłuwamy widelcem w wielu miejscach. Wkładamy na 45 minut do piekarnika nagrzanego do 180 st. Na 6-7 minut przed końcem pieczenia dokładamy czosnek.
-Po upieczeni i ostudzeniu obieramy bakłażany i czosnek. Miksujemy z żółtkami, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.Na końcu dodajemy oliwę, miksując na wolnych obrotach.


-Ubijamy na sztywno śmietanę i łączymy ją delikatnie z musem. Schładzamy w lodówce.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Niektóre dania kuchni wegetariańskiej do złudzenia przypominają w smaku mięso. Takie właśnie są klopsiki warzywne. Jeśli nie powiemy, że to kalafior, to na pewno nie zgadną.

Klopsiki warzywne




Przygotowanie:30 minut
Smażenie 20 minut

Składniki na 4 porcje:

-kalafior
-pół główki białej kapusty
-4 duże ziemniaki
-2 cebule
-2 jajka
-2 łyżki oliwy
-sól, pieprz i vegete do smaku
-ok.6 łyżek mąki grochowej lub ziemniaczanej i pszennej, tak pół na pół
-olej
Sos:
-2 kg pomidorów
-łyżka tymianku
-łyżka oregano
-2 ząbki czosnku
-4 łyżki oliwy
-łyżka cukru
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Myjemy pomidory, dowolnie je kroimy i wrzucamy do garnka o grubym dnie. Dolewamy odrobinę wody, solimy, dodajemy łyżkę cukru i gotujemy na średnim ogniu, aż się rozgotują.
-Myjemy kalafior i dzielimy na cząstki. Kapustę myjemy i kroimy na kawałki. Kalafior, kapustę i ziemniaki miksujemy w malakserze, blenderem lub ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Cebulę siekamy i szklimy na oliwie.
-Dodajemy do masy warzywnej jajka, mąkę, cebulę, vegetę, sól i pieprz. wyrabiamy. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy mąkę. Wilgotnymi rękami formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i zrumieniamy w głębokim tłuszczu. Osączamy na papierowym ręczniku.
-Przecieramy pomidory przez sito, dodajemy zmiażdżony czosnek, oregano, tymianek, oliwę oraz sól i cukier do smaku. jeśli sos jest zbyt rzadki, odparowujemy go na silnym ogniu cały czas mieszając. Klopsiki wkładamy do sosu i podajemy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz