Doskonałe do sałatek - pikantnych i owocowych. Niezastąpione do sosów mięsnych. Podkreślają smak i sprawiają, że są one lżej strawne!
Octy zdrowe i pełne aromatu
Ocet był znany już w starożytności. Rozcieńczano go wodą i pito jako napój orzeźwiający. Przez wieki był używany jako przyprawa. W XX w. zaczęto go produkować na skalę przemysłową. Ale już nie był to ten sam ocet, tylko tańszy w produkcji, spirytusowy - niestety, niezbyt zdrowy. Ale nie musimy go używać, ponieważ są inne smaczniejsze i przyjazne dla organizmu: ryżowy, balsamiczny i winny.
Najpopularniejsze na półkach
Ocet winny
Produkuje się go z wina czerwonego, białego lub różowego. Długo fermentuje. Pobudza przemianę materii, ułatwia przyswajanie substancji odżywczych. Idealny do marynat i sosów.
Ocet jabłkowy
Powstaje z wina lub moszczu jabłkowego. Ma świeży kwaskowaty smak. Ułatwia spalanie tłuszczu, oczyszcza organizm, poprawia odporność i zapobiega miażdżycy. Świetny do sałatek.
Ocet balsamiczny
Oryginalny produkowany jest w Modenie. Robi się go z moszczu winnego. Długo dojrzewa, jest więc drogi. Ma ciemny kolor, a smak słodko - kwaśny. Znakomity do sałatek i deserów.
Ocet ryżowy
Robi się go z ryżu lub sake. Jest kwaśny, może być biały lub ciemny. Popularny w kuchni chińskiej i japońskiej. Wzbogaca smak sosów, makaronów, ryb oraz jarzyn. Niezbędny do sushi.
Przepis na ocet jabłkowy
To żadna sztuka. Do słoja 2 litrowego wrzucamy skórki z jabłek- do wysokości 2/3. Zalewamy przegotowaną ciepłą, osłodzoną wodą. ! łyżka cukru na 250 ml wody. Naczynie przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Mieszamy codziennie 1 - 2 razy. Po 10 dniach przecedzamy, ponownie wlewamy do słoja. Możemy dodać łyżeczkę miodu lub cukru. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtora miesiąca. Po tym czasie przecedzamy. Gotowy ocet rozlewamy do mniejszych butelek. Dobrze korkujemy. Trzymamy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Dodaj ziół i owoców
Aby mieć ocet w różnych smakach, wystarczy do butelek włożyć gałązkę rozmarynu lub estragonu albo bazylii. Po kilku dniach płyn nabierze aromatu. Można dodać plasterek cytryny, czosnku lub orzech włoskie.