To Się Przyda

wtorek, 24 stycznia 2017

BAZYLIOWE KOPYTKA


Bazyliowe Kopytka


Składniki na 6 porcji:

-1 kg ugotowanych ziemniaków
-2 jajka
-ok. 2 szklanki mąki pszennej
-pół pęczka bazylii
-kilka gałązek natki pietruszki
-2 łyżki masła
-sól

Przygotowanie:

Bazylię i natkę płuczemy i starannie osuszymy. Kilka listków odkładamy do dekoracji, a resztę drobno siekamy.
Zupełnie zimne ziemniaki przeciskamy przez praskę lub mielimy w maszynce. Piure ziemniaczane mieszamy z mąką, natką i bazylią. Wbijamy jajka i wyrabiamy ciasto.
Z ciasta ziemniaczanego formujemy grubsze wałeczki i tniemy je na równe ukośne kawałki.
Kopytka wrzucamy na posolony wrzątęk. Gotujemy 3-5 minut. Polewamy stopionym masłem. Dekorujemy listkami bazylii.
Kopytka można dodatkowo posypać drobno startym serem.

niedziela, 22 stycznia 2017

NAJSMACZNIEJSZE SOSY


Tradycyjne kluski za każdym razem mogą smakować inaczej. Z czym je podawać.

Najsmaczniejsze sosy na 9 sposobów


Stanowią wyśmienity dodatek zarówno do kopytek, pyz i pampuchów, jak i knedli twarogowo -szpinakowych (na zdjęciu). Te knedle przygotujemy równie szybko, jak tradycyjne kluski. Gotujemy 30 dag ziemniaków i je mielimy. Mieszamy je z  10 dag pokrojonego szpinaku i 2 roztartymi ząbkami czosnku. Dodajemy po 10 dag twarogu i mąki. Doprawiamy solą i pieprzem. Wyrabiamy Formujemy knedle. Gotujemy w posolonej wodzie. Odcedzamy i polewamy sosem....

1. Rzodkiewkowy z chili

Rozcinamy pół strąka papryczki chili, czyścimy z pestek i siekamy. Mieszamy z roztartym ząbkiem czosnku i pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę. Dodajemy 1 pęczek oczyszczonej i pociętej rzodkiewki. Dodajemy 4 łyżki soku z limonki, 2 łyżki jasnego octu winnego oraz 6 łyżek oliwy. Mieszamy. Przyprawiamy do smaku solą i cukrem.

2. Śmietanowy z pieczarkami

Czyścimy 20 dag pieczarek ( w sezonie pieczarki możemy zastąpić grzybami leśnymi). Grzyby kroimy w cieniutkie plasterki. Płuczemy i osuszamy 2 gałązki tymianku i odrywamy listki. Obieramy 1 cebulę i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę masła. Wrzucamy cebulę i smażymy na szklisto. Dokładamy pokrojone pieczarki i mieszając smażymy 2-3 minuty. Posypujemy solą oraz pieprzem. Oprószamy 1 łyżką mąki i krótko zasmażamy, nie rumieniąc. Wlewamy 1 szklankę śmietanki i stale mieszając, mocno podgrzewamy, aż sos zacznie gęstnieć. Wtedy zdejmujemy z ognia. Dodajemy tymianek i ew. sos ponownie przyprawiamy do smaku.

3. Orzechowy z serem

Mieszamy 1 żółtko z 2 łyżkami śmietanki kremówki. Kruszymy ok. 10 dag sera z przerostem niebieskiej pleśni o orzechowym smaku (np. gorgonzola). Drobno siekamy lub mielimy 5 dag orzechów włoskich. W rondelku mocno podgrzewamy 1 szklankę śmietany kremówki. Dodajemy pokruszony ser i stale mieszając, gotujemy, aż całkowicie się stopi. Następnie dodajemy żółtko wymieszane ze śmietanką. Mieszając gotujemy jeszcze chwilę, aż sos zacznie gęstnieć. Zdejmujemy wtedy z ognia. Wrzucamy posiekane orzechy. Przyprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym białym pieprzem. Sos najlepiej smakuje na ciepło.

4. Holenderski na winie

Stapiamy 1 kostkę masła (20 dag). Odstawiamy do wystudzenia. Do metalowej miseczki wlewamy 3 łyżki białego wina i 1-2 łyżki soku z cytryny, po czym dodajemy 2 żółtka. Miseczkę stawiamy nad garnkiem z parującą wodą. Żółtka ubijamy trzepaczką na jasno kremową, puszystą masę. Następnie małymi porcjami dodajemy masło, stale ubijając, aż sos zgęstnieje. Zdejmujemy z kąpieli wodnej. Przyprawiamy solą i pieprzem. Można dodać posiekaną szynkę lub ugotowane jajko na twardo.

5. Koperkowy z łososiem

W rondelku stapiamy 1 czubatą łyżkę masła. Oprószamy 1 czubatą łyżką mąki. Mieszając, zasmażamy, nie rumieniąc. Zasmażkę łączymy ze 150 ml białego wytrawnego wina. Dolewamy 1 szklankę śmietanki kremówki. Mocno podgrzewamy, stale mieszając. Kroimy w cienkie paseczki 1 plaster wędzonego łososia. Wrzucić do gorącego sosu. Dodajemy także 2-3 łyżki drobniutko posiekanego koperku oraz kilka potłuczonych ziarenek czerwonego pieprzu. Sos przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny oraz solą i mielonym białym pieprzem.

Sosy do klusek na słodko

1. Sos jogurtowy

Szklankę gęstego jogurtu naturalnego mieszamy z cukrem waniliowym oraz 2 łyżkami soku cytrynowego

2. Sos owocowy

Miksujemy z cukrem kubek truskawek lub innych owoców sezonowych. Polewamy kluski musem owocowym i śmietaną.

3. Sos czekoladowy

Rozpuszczamy 1/2 tabliczki czekolady z łyżką gęstej śmietany. Dodajemy kilka kropli zapachu rumowego lub łyżkę rumu.

4. Sos bakaliowy

Do roztopionej czekolady dodajemy garść posiekanych bakalii lub wiórki kokosowe.

poniedziałek, 16 stycznia 2017

CIASTO SNIKERS


Pyszny przekładaniec z masy budyniowej, kajmaku, warstwy bezowe i biszkopta.

Ciasto snikers


Składniki:

Biszkopt:
-7 jajek
-1 szkl. cukru
-5 łyżek mąki
-2 łyżki kakao
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-szczypta soli
Warstwa bezowa:
-5 białek
-1 szklanka cukru
-po łyżce mąki ziemniaczanej i pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-25 dag orzechów włoskich drobno posiekanych
-szczypta soli
Masa budyniowa:
-5 żółtek
-1/2 l mleka
-1/2 szkl. cukru
-1 c. waniliowy
-po 2 łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej
-1 kostka masła (20 dag)
dodatkowo:
-puszka 500g masy kajmakowej
-orzechy włoskie posiekane do dekoracji
-polewa czekoladowe

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy biszkopt. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy z solą na sztywną pianę. Wsypujemy cukier i dalej ubijamy. Następnie dodajemy żółtka i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Wszystko dokładnie mieszamy i przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. ciasto wstawiamy do nagrzanego  do 180*C piekarnika i pieczemy 40 minut.
Po wystudzeniu placek przecinamy na 2 blaty.
Z białek i soli ubijamy sztywną pianę. Dodajemy cukier i dalej ubijamy. Następnie wsypujemy mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia oraz posiekane orzechy. Wszystko mieszamy. Powstałą masę wylewamy na blaszkę o takich samych wymiarach jak do biszkopta . Blaszka wyłożona papierem. Pieczemy ok 45 minut w 160*C (powinno się lekko zarumienić).
Biszkopt i bezę najlepiej upiec dzień wcześniej.
W 3/4 szkl. mleka roztrzepujemy żółtka i mąkę. Resztę mleka gotujemy z cukrem. Na gotujące mleko wlewamy zawiesinę i gotujemy budyń. Mieszamy, aż masa zgęstnieje i powstanie budyń. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Następnie ucieramy masło,dodając do niego po łyżce budyniu. Cały czas ucieramy.
Na jeden blat biszkoptowy wykładamy 2/3 masy budyniowej. Przykrywamy warstwą bezową. Następnie bezę smarujemy kajmakiem i układamy na nim drugi blat biszkoptowy. Biszkopt pokrywamy pozostałą masą budyniową.
Tak powstały placek  można polać polewą czekoladową i posypać pociętymi orzechami.
Ciasto pieczone w blaszce 25x36 cm.


środa, 11 stycznia 2017

MEDALIONY INDYCZE W PŁASZCZYKACH


Medaliony indycze w płaszczykach


Składniki:

-80 dag fileta z indyka
-ok. 4-cm kawałek imbiru
-po pół szklanki soku z cytryny i białego wina
-1 por
-1 puszka ananasa
-3 papryki
-10 dag orzechów
-olej, sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso kroimy na 4 kawałki. Imbir obieramy i trzemy. Sok cytrynowy mieszamy z winem, imbirem i polewamy mięso. Chłodzimy 30 minut.
W tym czasie por czyścimy, nacinamy wzdłuż i płuczemy. Oddzielamy 4 duże liście, a resztę pora kroimy w plasterki. Papryki rozcinamy i usuwamy gniazda nasienne, Strąki płuczemy i kroimy na kawałki.
Ananas osączamy z zalewy i kroimy na kawałki. Orzechy rumienimy na patelni.
Mięso wyjmujemy z zalewy. Każdy kawałek owijamy liściem pora. Spinamy wykałaczką. Medaliony oprószamy solą i pieprzem. Smażymy na oleju po 5 minut z każdej strony. Przekładamy na półmisek.
Na tym samym tłuszczu smażymy paprykę, por i ananas (5 min.). Przyprawiamy. Przekładamy na półmisek z mięsem. Posypujemy orzechami.

wtorek, 10 stycznia 2017

KOLOROWE NALEŚNIKI



Kolorowe naleśniki


Składniki:

-10 dag nutelli
-100 ml świeżej płynnej śmietany
-125 gram mąki
-250 ml mleka
-2 jajka
-5 dag cukru
-3 dag stopionego masła
-szczypta soli
-owoce i śmietana do dekoracji

Przygotowanie:

Mąkę miksujemy z mlekiem, jajkami, cukrem i szczyptą soli. Odstawiamy na 30 minut. Dużą patelnię smarujemy niewielką ilością masła. Wlewamy porcję ciasta i smażymy z obu stron. W ten sposób smażymy resztę naleśników. 
Nutellę i śmietanę wlewamy do miseczki. Wstawiamy ją w rondlu wypełnionym wrzącą wodą i ubijamy. Powstałą masą smarujemy naleśniki. Składamy w trójkąt i dekorujemy owocami i kleksem śmietany.

sobota, 7 stycznia 2017

SZYNKA W WINIE CZERWONYM



Jedno efektowne danie potrafi zdziałać cuda. To ono właśnie pozostaje w pamięci gości i świadczy o twoim kulinarnym kunszcie.

Szynka w czerwonym winie


Składniki:

-2 kg surowej wieprzowej szynki
-kilkanaście goździków
-pieprz w ziarnach i mielony
-ziele angielskie i liście laurowe
-butelka czerwonego wytrawnego wina
-2 cebule
-sól

Przygotowanie:

Mięso płuczemy, osuszamy i lekko nacinamy wierzch. Cebule kroimy, dodajemy ziarna pieprzu i ziela angielskiego, liście laurowe i sól. Wlewamy wino.
Mięso nacieramy solą i pieprzem. Zalewamy przygotowaną marynatą. Odstawiamy w chłodne miejsce na 1-2 doby. Osączamy i pieczemy 2 godziny w 180*C, polewając marynatą i wytwarzającym się sosem. 
Ciepłą pieczeń szpikujemy goździkami. Pół godziny przed końcem pieczenia można mięso obłożyć małymi jabłuszkami i małymi cebulkami.
Podajemy z żurawiną lub borówkami.