To Się Przyda

niedziela, 17 czerwca 2018

KOTLECIKI NA PIKANTNIE


Kotleciki na pikantnie


Składniki na 8 porcji:

-8 kotletów schabowych z kostką
-6 ząbków czosnku
-6 łyżek oliwy
-1 kieliszek (100 ml) czerwonego wytrawnego wina
-2 łyżki przyprawy pikantnej do grilla

Przygotowanie:

  Kotlety płuczemy. Mięso lekko rozbijamy. Przygotowujemy marynatę: ząbki czosnku przeciskamy przez praskę. Mieszamy z oliwą. Dodajemy wino oraz przyprawę do grilla. Przygotowaną marynatą smarujemy kotlety z obu stron. Mięso marynujemy ok. 3 godzin. W czasie marynowania kotlety kilkakrotnie obracamy.
  Zamarynowane kotlety przekładamy na tacki do grillowania. Umieszczamy na mocno rozgrzanym grillu. Pieczemy ok. 15-20 minut.
  W połowie pieczenia kotlety obracamy. Gotowe mięso podajemy z warzywami duszonymi.

piątek, 8 czerwca 2018

KARP ZE ŚLIWKAMI


Karp ze śliwkami

Składniki:

-1 kg karpia
-25 dag mrożonych lub świeżych śliwek węgierek
-pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
-3-4 łyżki oliwy
-łyżka mąki
-po dużej szczypcie zmielonych przypraw: cynamonu, goździków i imbiru
-sok z cytryny
-cukier i sól

Przygotowanie:

  Oczyszczoną i sprawioną rybę kroimy na dzwonka. Solimy i odstawiamy na 30 minut w chłodne miejsce.
  Śliwki płuczemy i po usunięciu pestek miksujemy z winem i zmielonymi przyprawami. Doprawiamy ten sos do smaku sokiem z cytryny, cukrem i solą.
  Kawałki karpia   obtaczamy w mące, po czym rumienimy z obu stron na mocno rozgrzanym oleju. Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym, polewamy sosem i zapiekamy 
  Podajemy z ziemniakami i surówką.

wtorek, 22 maja 2018

FUSILLI ZAPIEKANE Z KLOPSIKAMI



Fusilli zapiekane z klopsikami


Składniki:

-40 dag makaronu w kształcie sprężynek
-1,5 kg świeżych podłużnych pomidorów
-2 ząbki czosnku
-garść świeżych liści bazylii
-sól i pieprz
Klopsiki:
-50 dag chudej mielonej wołowiny
-12 dag startego  parmezanu
-ząbek czosnku
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sok z cytryny
-jajko
-3 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso starannie mieszamy z jajkiem, 1/4 parmezanu, natką pietruszki oraz zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą pieprzem i dokładnie mieszamy. Zwilżonymi dłońmi formujemy z masy mięsnej kulki o średnicy 2 cm. Partiami smażymy klopsiki na rumiano ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju na patelni. Gotowe przekładamy na talerz. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, czyścimy z pestek, kroimy w kostkę i razem z ząbkami czosnku i bazylią dusimy w rondelku na średnim ogniu, aż część płynu odparuje. Następnie zawartość rondla miksujemy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Naczynie do zapiekania o pojemności ok. 2 l smarujemy oliwą Makaron gotujemy al dente w posolonej wodzie i odcedzamy. Następnie przekładamy do garnka w którym się gotował, polewamy sosem pomidorowym i starannie mieszamy. Jedną trzecią makaronu równą warstwą rozkładamy w naczyniu żaroodpornym i wyrównujemy powierzchnię.  Na wierzchu rozkładamy połowę klopsików i posypujemy łyżką parmezanu. Przykrywamy połową pozostałego makaronu z sosem. Na tej warstwie kładziemy pozostałe klopsiki, posypujemy łyżką sera i przykrywamy resztą makaronu. Wierzch potrawy posypujemy resztą sera. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 190*C, aż powierzchnia się zrumieni, tak ok. 30 -40 minut. Wyłączamy piekarnik, pozostawiając w nim zapiekankę na 10 minut, po czym wyjmujemy i podajemy.

wtorek, 1 maja 2018

DANIA, KTÓRE LUBIĄ CUKIER



Dania, które lubią cukier




  Jeśli potrawie ugotowanej według przepisu, ze świeżych, pełnowartościowych produktów, wystarczająco słonej i pikantnej wciąż czegoś brakuje, zapewne brakuje jej cukru. Kucharze i doświadczone gospodynie doskonale wiedzą, jak ważną przyprawą jest cukier. Do dań, którym służy szczególnie, należą sałatki warzywne, surówki, duszone jarzyny, wiele dressingów, orientalne sosy i potrawy słodko-kwaśne oraz większość zup i dań jednogarnkowych, których głównymi składnikami są pomidory i koncentraty pomidorowe, a także wszelkie odmiany kapusty. Bez cukru nie obejdą się np. niektóre winegrety, barszcz czerwony, kapuśniak oraz zupy i sosy pomidorowe. Ile cukru dodawać? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Czasami szczyptę, czasami dwie łyżeczki, a najlepiej do smaku.

środa, 25 kwietnia 2018

CONCHIGLIONI NADZIEWANE PIECZARKAMI



Conchiglioni nadziewane pieczarkami


Składniki:

-50 dag makaronu w kształcie dużych muszli
-około 1 kg świeżych pieczarek
-2 pęczki drobno posiekanej natki pietruszki
-2-3 ząbki czosnku
-2-3 łyżki startego żółtego sera
-4-5 łyżek oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Starannie umyte i osuszone pieczarki kroimy w cienkie plasterki. Czosnek obieramy, drobno siekamy i rumienimy na rozgrzanym oleju na dużej patelni. Wrzucamy pieczarki i mieszając smażymy, aż będą miękkie, po czym przyprawiamy je solą i pieprzem do smaku i mieszamy z pietruszką. 
 Makaron gotujemy al dente w dużej ilości osolonej, wrzącej wody. Następnie odcedzamy, przepłukujemy i odcedzamy.
 Napełniamy muszelki przygotowanym farszem i układamy w żaroodpornym naczyniu posmarowanym olejem. Posypujemy serem i skrapiamy oliwą. Następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C i zapiekamy.

piątek, 20 kwietnia 2018

LENIWE NA BOGATO



Leniwe kluski



Składniki:

-1/2 kg mielonego, białego sera
-2 jajka
-ok. 2 szkl. mąki

Przygotowanie:

Do sera dodajemy jajka i mąkę. Wyrabiamy. Jeśli klei się do rąk można dodać mąki. Robimy rulon i kroimy kluseczki.
 Wodę solimy i zagotowujemy. Wrzucamy  kluski. Wrzuciłam na dwa razy.
 Podajemy ze śmietaną.

poniedziałek, 19 marca 2018

CEBULACZKI


Zaprosiliście przyjaciół na wspólne oglądanie meczu, filmu lub na piwo? Przygotujcie coś lekkiego do pogryzienia.

Cebulaczki


Składniki:

Ciasto:
-2 szkl. mąki
-pół szkl. mleka
-3 dag drożdży
-żółtko
-2 łyżki masła
-sól i pieprz
Nadzienie:
-2 cebule (biała i czerwona)
-półtorej łyżki masła
-sól i pieprz
Do posmarowania i posypania:
-łyżka letniej wody
-pół łyżeczki soli
-5 dag startego ostrego sera żółtego
-łyżka mielonej ostrej papryki

Przygotowanie:

Do przesianej mąki wlewamy drożdże rozprowadzone letnim mlekiem.Dodajemy rozpuszczone letnie masło, żółtko, sól i szczyptę pieprzu. Wymieszać starannie wszystkie składniki, po czym zagniatamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, by wyrosło.
  Tymczasem obieramy cebulę, szklimy na maśle, przyprawiamy solą i pieprzem.
 Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na dość cienki placek. Wykrawamy z niego szklanką krążki. Na środek każdego kładziemy trochę cebuli, po czym zwijamy tak, aby powstał rożek. Bardzo dokładnie zlepiamy zachodzące na siebie brzegi.
 Cebulaczki układamy na wysmarowanej tłuszczem blasze. Smarujemy je solą rozpuszczoną w łyżce wody. Posypujemy startym serem wymieszanym z papryką.
 Wstawiamy rogaliki do piekarnika nagrzanego do 180*C i pieczemy ok. 25 minut.
 Podajemy do bulionów i czystych zup albo na przekąskę.

wtorek, 13 marca 2018

CANNELLONI Z WARZYWNYM FARSZEM




Cannelloni z warzywnym farszem



Składniki:

-5 dag makaronu w kształcie grubych rurek długości ok. 10 cm
-50 dag marchewki
-35 dag pieczarek
-50 dag różyczek brokułów (mogą być mrożone)
-spora cebula
-ząbek czosnku
-2 łyżki sklarowanego masła
-2 łyżki mąki
-sól i pieprz
-szklanka śmietany 22-pro.
-szczypta gałki muszkatołowej
-10 dag startego parmezanu

Przygotowanie:

Pieczarki starannie płuczemy, osączamy i siekamy. Oskrobane, wypłukane i pokrojone w plasterki marchewki wrzucani do garnka z dwiema szklankami wody posolonej i gotujemy. Po 5 minutach dodajemy brokuły i jeszcze gotujemy 2-3 minuty, po czym osączamy. Wywar zachowujemy. Cebulę i czosnek drobno siekamy i wraz z pieczarkami podsmażamy na maśle. Oprószamy mąką i mieszamy.Dodajemy wywar z warzyw, śmietanę i mieszając, gotujemy na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy go solą, pieprzem i gałką. Połowę sosu mieszamy z warzywami. Nadziewamy tym farszem cannelloni. Układamy w wysmarowanej formie do zapiekania i obkładamy resztą warzyw. Zalewamy pozostałym sosem wymieszanym z parmezanem i zapiekamy 35-40 minut w 180*C.

sobota, 10 marca 2018

BIGOS NIEZAWODNY



Bigos według tego piepisu jest nietłusty, ale bardzo treściwy. Można podawać go na trzy sposoby: z pieczywem ciemnym, jasnym lub ziemniakami. Jego zaletą jest też to, że można przygotować go wcześniej, a potem jedynie odgrzać przed podaniem. Wygodne i praktyczne.

Bigos niezawodny


Składniki:

-3 kg kapusty kiszonej
-10-15 kapeluszy grzybów suszonych
-70 dag wołowego mięsa
-70 dag mięsa wieprzowego
-6-7 łyżek oliwy
-4 cebule
-kilka listków laurowych
-3 pętka chudej kiełbasy
-20 dag suszonych śliwek
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Kapustę kroimy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu.Namoczone wcześniej grzyby kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do kapusty. Wlewamy również wodę. Dalej gotujemy na wolnym ogniu. Pilnujemy, by woda zawsze przykrywała kapustę, ewentualnie co jakiś czas dolewamy jej i mieszamy.
 Mięsa opłukać, osuszyć, natrzeć solą i pieprzem. Podsmażyć na 3-4 łyżkach oliwy. Podlać wodą. Cebulę obrać, umyć i drobno pokroić. Razem z listkami laurowymi wrzucić do mięsa. Przykrryć i dusić, aż mięso będzie miękkie. Następnie pokroić je w niezbyt drobne kawałki i włożyć do kapusty. Dolać także sos z mięsa. Dusić dalej
-Na patelni rozgrzewami resztę oliwy. Kiełbasę kroimy w kostkę i podsmażamy na rumiano. Włożyć do garnka z kapustą i mięsem. Tłuszczu wytopionego z kiełbasy ja nie dodaję.Kiedy kapusta jest na wpół miękka, dokładam suszone śliwki. Ja je kroję na kilka części. Bigos mieszamy i dusimy jeszcze ok. 20 minut. Doprawiamy solą i pieprzem.
-Misa płuczemy, osuszamy, naciramy solą i pieprzem i podsmażamy z każdej strony na 3-4 łyżkach oliwy