Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, z terenu dzisiejszego Meksyku, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Chile. Istnieją świadectwa, które mówią, że warzywa te były uprawiane przez Inków już 3500 lat temu.
Do Europy ziemniaki przywieziono w drugiej połowie XVI w., lecz na początku traktowano je jako ciekawostkę przyrodniczą i roślinę ozdobną. Jeszcze pod koniec XVIII w. królowa Francji Maria Antonina wpinała sobie kwiaty ziemniaków we włosy.
Dawni medycy natomiast szybko docenili lecznicze właściwości ziemniaków i uprawiali je w swoich ogródkach. Walory odżywcze tych warzyw po raz pierwszy docenili dopiero zakonnicy. Na szeroką skalę zaczęto uprawiać je w połowie XVIII w. Początkowo, w latach nieurodzaju zbóż, zastępowały one chleb, z czasem stały się ,,pełnoprawnym" gościem na stołach szlachty i chłopów. Do Polski przywiózł je najprawdopodobniej Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej. Masow ,,inwazja" ziemniaków nastąpiła jednak z Niemiec, a w użyciu znalazła się nawet ich niemiecka nazwa, czyli kartofle. Co ciekawe, ziemniaki nie do razu zyskały uznanie u wszystkich gospodyń. Wzdragano się przed włożeniem do garnka tych dziwnych bulw, które na dodatek pochodzą z wrogiego kraju.
Największym producentem ziemniaków na świecie są obecnie Chiny. Natomiast największy bank genów ziemniaka stworzono w Peru. Złożono w nim 10 tysięcy odmian tej rośliny.
W Polsce ziemniaki należą do najpopularniejszych warzyw. Jak ważną rolę pełnią nie tylko w naszej kuchni, ale i gospodarce, świadczą organizowane corocznie w różnych częściach kraju święta ziemniaka.
Źródło witamin
Wbrew pozorom ziemniaki stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych.Świeżo wykopany ziemniak zawiera prawie tyle samo witaminy C, co cytryna. Ponadto ziemniaki obfitują w witaminę B1, B2, PP, potas, żelazo, sód, magnez i cynk. Ziemniaki mają działanie zasadowe, dlatego zalecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka. Najwięcej odżywczych składników znajduje się pod skórką. Dlatego warzywa należ obierać możliwie cienko.
Natomiast ziemniaki, które długo leżą w piwnicy, lub kupujemy je w sklepie zimą i wiosną, należy obierać grubo. Na skutek ciepła ziemniaki wytwarzają trującą solaninę, która grmadzi się właśnie pod skórą.
Chipsy
Ziemniaki to warzywo uniwersalne, które można wykorzystać do przygotowania niezliczonej ilości potraw. Robi się z nich kopytka, placki, kotlety, zapiekanki czy frytki....Od końca XIX w. z ziemniaków zaczęto wytwarzać chipsy. Początkowo w USA, a później także w Europie. Chipsy to nic innego jak cienkie , osuszone plastry ziemniaków, obsmażone w głębokim tłuszczu i doprawione różnymi przyprawami. Chipsy to znakomita przekąska, choć trzeba pamiętać, że nałogowe spożywanie tych smakołyków niekorzystnie odbija się na zdrowiu.