To Się Przyda

niedziela, 31 maja 2015

KORECZKI Z BOCZKIEM


Dość proste danie. Przygotowanie zajmie niewiele czasu, jeśli ziemniaki wcześniej obgotujemy. Podajemy je na przystawkę lub jako dodatek np. do chłodnego piwa.

Koreczki z boczkiem


Składniki:

-1 kg niedużych ziemniaków
-30 dag dość tłustego wędzonego boczku
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy. Duże można przekroić,żeby wszystkie były tej samej wielkości. Dokładnie myjemy i zalewamy posolonym wrzątkiem. Gotujemy, uważając żeby się nie rozpadły i odcedzamy.
Boczek kroimy na cienkie plasterki. Na każdym plasterku kładziemy jeden ugotowany ziemniak i ścisło zawijamy.
Koreczki posypujemy suszonymi ziołami. Każdy ziemniak kładziemy osobno na kawałku folii i zawijamy. Układamy na ruszcie lub tackach i grillujemy ok. 15 minut. Odwijamy i pieczemy jeszcze 10 minut, żeby boczek lekko się zrumienił.

piątek, 29 maja 2015

LASAGNE RYBNE


Lasagne rybne


Składniki:

-1 główka kapusty
-50 dag filetów z ryby morskiej
-sól i pieprz
-3 łyżki masła
--4 łyżki mąki
-po szkl. bulionu i mleka
-9 płatów lasagne
-25 dag mozzarelli
-tłuszcz

Przygotowanie;

Kapustę czyścimy i wycinamy głąb. Oddzielamy liście i wkładamy je do osolonego wrzątku. Gotujemy ok. 2 minut. Rybę np. mintaj, morszczuk płuczemy.Następnie tniemy na kawałki i oprószamy solą oraz pieprzem. Możemy skropić sokiem z cytryny. Odstawiamy na kilka minut w chłodne miejsce.
Masło topimy, oprószamy mąką, zasmażamy nie rumieniąc. Zasmażkę łączymy z zimnym mlekiem oraz bulionem.Ciągle mieszając gotujemy, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Żaroodporną formę smarujemy tłuszczem. Na dnie rozsmarowujemy kilka łyżek przygotowanego sosu beszamelowego.
Na warstwie sosu układamy na przemian płaty makaronu, liście kapusty i kawałki ryby. Każdą warstwę cienko smarujemy beszamelem. Na wierzchu zapiekanki układamy pokrojoną w grube plastry mozzarellę. Lasagne wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 175 st. pieczemy ok. 45 minut.

czwartek, 28 maja 2015

KIEŁBASKI Z MIELONEGO


Kiełbaski z mielonego


Składniki:

-80 dag mielonego mięsa
-łyżka koncentratu pomidorowego
-cebula
-jajko
-sól i pieprz
-kromka chleba
-olej

Przygotowanie:

Chleb moczymy w wodzie i mieszamy z mięsem. Dodajemy koncentrat, posiekaną cebulę i jajko. Przyprawiamy i wyrabiamy. Z mięsa formujemy paluszki i nadziewamy je na szpadki.
Układamy na ruszcie i obracając grillujemy ok. 20 minut. 

środa, 27 maja 2015

SAŁATKA JARSKA Z KOPERKIEM


Jarska z koperkiem


Składniki:

-1 główka kapusty
-1 pęczek dymki
-1 pęczek koperku
-2 ogórki sałatkowe
-10 dag pomidorów
-1 ząbek czosnku
-sól i pieprz
-sok z 1/2 cytryny
-szczypta cukru
-1/3 szklanki oleju

Przygotowanie:

Kapustę czyścimy, wycinamy głąb, a liście grubiej szatkujemy. Dymki czyścimy i tniemy na kawałki. Koperek płuczemy, osuszamy i drobno siekamy. Ogórki i pomidory myjemy.
Ogórki wraz ze skórką kroimy w półplasterki, a pomidory na cząstki. Czosnek przeciskamy przez praskę.
Poszatkowaną kapustę mieszamy z czosnkiem, ogórkami, pomidorami oraz dymką. Posypujemy koperkiem.
Sałatkę przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny oraz szczyptą cukru. Polewamy olejem i dobrze mieszamy. Przed podaniem odstawiamy na 15 minut.

sobota, 23 maja 2015

HAMBURGERY Z WOŁOWINY


Hamburgery z wołowiny


Składniki:

-50 dag mielonej wołowiny lub mieszanego mielonego wołowo - wieprzowego
-1 łyżka oleju
-sól i pieprz
-2 ząbki czosnku
-1 cebula dymka ze szczypiorem
-orzeszki pinii
-papryka
-pomidor
-sałata musztarda
ogórek kiszony
Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. mieszamy z mięsem i dodajemy łyżkę oleju (2 gdy samo wołowe), sól, pieprz i wyrabiamy. Formujemy spłaszczone kotleciki, wciskając w każdy kilka orzeszków. Hamburgery układamy na tackach i stawiamy na ruszcie. Grillujemy po 10 minut z każdej strony. Gorące wkładamy do przekrojonej bułki razem z dodatkami. Spinamy wykałaczką. Można bułkę podgrzać na ruszcie.

piątek, 22 maja 2015

KOZI SEREK Z OLIWKAMI


Kozi serek z oliwkami



Składniki:

-25 dag koziego serka
-pół słoiczka czarnych oliwek bez pestek
-czarny pieprz
Na sos:
-sól
-strąk papryki
-pomidor
-1 chili
-po 2 łyżki keczupu i oliwy
-1 cebulka dymka

Przygotowanie:

Papryką, papryczkę chili i pomidora myjemy, kroimy, wyjmujemy pestki i drobno siekamy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i mieszamy z warzywami rozdrobnionymi. Łączymy z keczupem i oliwą. Przyprawiamy do smaku. Ser kroimy w plastry. Kładziemy każdy plaster na kawałku folii. Posypujemy pieprzem, obkładamy oliwkami. Można dodać kawałek papryki. Zawijamy, kładziemy na grillu i opiekamy ok. 15 minut, żeby ser się rozpuścił. Podajemy z sosem.

wtorek, 19 maja 2015

GORĄCA KANAPKA


Gorąca kanapka


Składniki:

-2 bułki
-po pół strąka czerwonej i pomarańczowej papryki
-kawałek młodej cukinii
-cebula dymka
-sól i pieprz
-kilka liści szpinaku
-kawałek sera feta lub bryndzy
-oliwa
-plastry żółtego sera

Przygotowanie:

Paprykę myjemy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w duże kawałki. Umytą cukinię kroimy, nie obieramy. Dymkę czyścimy i kroimy razem ze szczypiorem. Szpinak dokładnie płuczemy i osuszamy. 
Warzywa układamy na folii aluminiowej, skrapiamy oliwą, zawijamy i pieczemy. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Ser feta kroimy w kostkę. Bułki przekrawamy na pół. Skrapiamy oliwą. Układamy na nich warzywa, ser feta i ser żółty. Kładziemy je na tacce i opiekamy 10 minut. Od razu podajemy.

niedziela, 17 maja 2015

GOŁĄBKI


By je przygotować nie trzeba być super kucharką. Wystarcz, że pozna się kilka podstawowych zasad, a gołąbki będą rozpływać się w ustach.

Gołąbki


Pomidory

Dodajemy je do sosu, w którym będziemy dusić gołąbki. Można też przygotować sos pomidorowy oddzielnie i polać nim gołąbki po zapieczeniu.

Kapusta

Najlepsza jest młoda, bo ma delikatniejsze liście. Główka musi być duża i nie za bardzo zbita. Najlepiej o wadze 1,5 kg.

Cebula

Nadaje ostrzejszy smak mięsnemu farszowi. Zanim jednak dodamy ją do mięsa, rumienimy ją ma maśle lub oleju.

Żółty ser

To doskonały do zapiekanych gołąbków. Pod koniec pieczenia posypujemy gołąbki startym serem, a zyskają niepowtarzalny smak.

Ryż

Najlepszy jest krótko ziarnisty, bo dobrze się klei. Do farszu dodajemy ryż al dente, czyli półtwardy.

Włoszczyzna

Możemy dodać ją do nadzienia albo sosu.
Pietruszka, marchew, seler, por to doskonała podstawa farszu wegetariańskiego. Warzywa te świetnie komponują się z grzybami.

Farsz zawinięty w liście kapusty, a to wszystko uduszone w aromatycznym sosie, zapieczone z serem lub przysmażone ma maśle.

Przygotowanie kapusty

Główkę kapusty myjemy i zdejmujemy z niej 3-4 liście. Nie wyrzucamy ich, przydadzą się do wyłożenia dna rondla. Ostrym nożem wykrawamy głąb. 
W garnku zagotowujemy osoloną wodę. Wkładamy kapustę na kilka minut. Następnie wyjmujemy ją z wrzątku i zdejmujemy kilka zewnętrznych liści. Główkę wkładamy ponownie do wody, żeby kolejne liście zmiękły.
Czynność powtarzamy, dopóki nie zdejmiemy wszystkich liści.
Liście mają tylko zmięknąć, a nie się ugotować.
Na koniec ostrym nożem ścinamy zgrubiałe żyły z każdego liścia.

Przyrządzanie farszu

Cebulę obieramy, siekamy i zrumieniamy na rozgrzanym oleju lub maśle. W misce mieszamy mielone mięso, ok 50 dag z 20 dag ugotowanego ryżu, podsmażoną cebulą i jajkiem. Przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i wyrabiamy na gładką masę.
Można zrobić i inny farsz
Teraz robimy gołąbki. Każdy liść po kolei napełniamy farszem blisko nasady, następnie składamy je bardzo ścisło, tak jak kopertę.
Dno rondla wykładamy liśćmi wcześniej odłożonymi. Na nich ciasno układamy gołąbki: jeden obok drugiego, aby się nie porozwijały.

Duszenie lub pieczenie

Gołąbki zalewamy bulionem, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie. Dusimy na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Sos zagęszczamy mąką, dodajemy czosnek, pieprz, sól, koncentrat pomidorowy i dusimy jeszcze pół godziny.
Gołąbki można też zapiec. Wcześniej posypujemy je wiórkami masła i zalewamy szklanką bulionu. Przykrywamy i pieczemy w temp. 180 st. o. 2 godzin.
W trakcie pieczenia polewamy bulionem. Kiedy będą miękkie, odkrywamy je i zapiekamy jeszcze ok. 15 minut.


czwartek, 14 maja 2015

FASZEROWANE ZIEMNIAKI


Faszerowane ziemniaki


Składniki:

2 duże ziemniaki
-2 łyżki masła
-pół strąka papryki
-2 cebule dymki
2 łyżki startego żółtego sera
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki szorujemy szczoteczką i przekrawamy na pół w poprzek. Wyjmujemy miąższ, pozostawiając 1 cm ściankę. Solimy.
Pomidor myjemy i siekamy. Kroimy miąższ z ziemniaka. Obieramy i kroimy dymkę razem ze szczypiorem. Paprykę oczyszczamy z pestek, płuczemy i kroimy. Na patelni lub w rondlu rozgrzewamy masło. Wrzucamy rozdrobnione warzywa i dusimy na małym ogniu 10-15 minut. Solimy, przyprawiamy pieprzem i łączymy ze startym serem. Napełniamy ziemniaki. Następnie ziemniaki spinamy wykałaczkami. Każdy szczelnie zawijamy w folię i kładziemy na ruszcie. Pieczemy ok. 25 minut, aż będą miękkie.

środa, 13 maja 2015

KAPUSTA FASZEROWANA


Faszerowana


tradycyjne polskie danie o tej porze roku nie ma sobie równych Właśnie teraz, gdy liście kapusty są tak delikatne, miękkie i aromatyczne. Gołąbki smakują najbardziej.
Sposobów na je przygotowanie jest nieskończenie wiele. Smak gołąbków zmienia rodzaj nadzienia oraz sos, z którym podajemy danie. Potrawę możemy gotować, zapiekać albo smażyć.  

DROBNE RYBY Z PIECZARKAMI


Ryby mają jedną wadę- ości. Reszta to same zalety. Podkreślamy je ziołami, przyprawami i innymi dodatkami.

Drobne rybki z pieczarkami


Składniki:

2 okonie, płotki lub inne ryby słodkowodne
-25 dag pieczarek
-ocet jabłkowy
-oliwa lub olej
-sól i pieprz
-2 łyżki masła

Przygotowanie:

Sprawione ryby myjemy. Ocet mieszamy z solą, gdy się sól rozpuści, dodajemy pieprz i oliwę. Marynatą smarujemy środek i wierzch ryby. Odstawiamy.
Pieczarki oczyszczamy. Większe kroimy na połówki lub ćwiartki. Część pieczarek wkładamy do środka ryby. Ryby układamy na tacce z masłem i obkładamy pozostałymi pieczarkami. Stawiamy na rozgrzanym geillu. Pieczemy po 10-15 minut z każdej strony.

wtorek, 12 maja 2015

DOMOWE DODATKI


Domowe dodatki


Podkreślają smak i aromat dania. Sprawiają, że sałatki, mięsa, a nawet zwykłe kanapki po prostu są pyszne.
Oczywiście można je kupić w sklepie, ale czy warto? Te przygotowane w domu mają same zalety. Są równie dobre, a znacznie tańsze i świeże. Nie zawierają konserwantów ani sztucznych barwników.

Feta z ziołami

Bierzemy kawałek fety, ok. 20 dag. Kroimy w kostkę 2 na 2 cm.
Mieszamy 1/2 szkl. oleju z torebką ziół prowansalskich lub innych ziół które lubimy. Dodajemy posiekany ząbek czosnku, szczyptę chili i mielony pieprz kolorowy.
Ser układamy warstwami w słoiku, każdą warstwę zalewamy olejem. Ser z ziołami przechowujemy w lodówce.
Polecamy jako dodatek do sałat, kanapek, pomidorów i jako przekąskę.

Sos salsa

Rozgrzewamy na patelni łyżkę margaryny. Dodajemy 3 posiekane cebule oraz 2 drobno pokrojone małe cukinie.
Wlewamy 1,5 szkl. wody oraz fix do kurczaka po meksykańsku. Dusimy ok 10 minut. Pod koniec duszenia dodajemy 4 łyżki startego żółtego sera. Mieszamy.
Sos można podawać do kanapek, mięs z grilla.

Ocet malinowy

Wsypujemy do słoika 10 dag malin. Zalewamy je szklanką białego octu winnego. Zamykamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Co kilka minut potrząsamy słojem.
Przecedzamy ocet do rondelka. Odciskamy owoce. Dodajemy łyżeczkę cukru pudru. Mieszamy i podgrzewamy ocet 10 minut, nie dopuszczamy do wrzenia. Odstawiamy do ostygnięcia.
Wlewamy do wyparzonych butelek i szczelnie korkujemy.
Octem skrapiamy sałatę, dodajemy do sosów winegret i sałatek owocowych.

poniedziałek, 11 maja 2015

CYTRYNOWE KIEŁBASKI


Cytrynowe kiełbaski


Składniki:

-50 dag cienkiej kiełbasy
-2 cytryny
-2 czerwone papryki
-1 jabłko
-kawałek cukinii
-przyprawa do potraw z grilla
-rozmaryn
-po 3 łyżki oleju i przecieru pomidorowego

Przygotowanie:

Kiełbasę kroimy ukośnie na kawałki. Paprykę myjemy i wyjmujemy gniazda nasienne. Przecier mieszamy z olejem. Przyprawiamy i smarujemy środek papryki przekrojonej na pół. Cukinię i jabłka kroimy w plasterki. Do papryki wkładamy kiełbasę na przemian z plastrami cukinii i jabłek. Kładziemy na tacce i grillujemy, aż papryka zmięknie. Podajemy na plasterkach cytryny.

sobota, 9 maja 2015

CAMEMBERT Z ŻURAWINĄ


Camembert z żurawiną


Składniki:

-2 serki camembert
-czarny pieprz
-mały słoiczek konfitur z żurawin lub borówek
-liście selera
-kilka liści zielonej sałaty

Przygotowanie:

Serki camembert lub brie wyjmujemy z opakowania i układamy na tacce lub aluminiowej folii. Posypujemy pieprzem. Kładziemy na średnio rozgrzanym ruszcie. Grillujemy kilka minut, aż ser zacznie topić się. Zdejmujemy, układamy na liściach selera i sałaty. Polewamy konfiturą z żurawin lub borówek.

piątek, 8 maja 2015

BANANY Z ORZECHAMI


Banany z orzechami


Składniki:

-3 dojrzałe banany
-3 łyżki płynnego miodu
-sok z cytryny
-kilka orzechów włoskich lub laskowych
-listki mięty lub melisy do dekoracji

Przygotowanie:

Banany dokładnie myjemy. Kroimy w poprzek na pół ostrym nożem. Odcinamy końce. Obficie skrapiamy sokiem z cytryny, żeby miąższ nie ściemniał. Połówki bananów układamy na aluminiowej folii. Smarujemy cienką warstwą miodu i posypujemy rozdrobnionymi orzechami. Opiekamy ok. 15 minut. 
Zdejmujemy z rusztu i przekładamy na talerzyki. Dekorujemy miętą lub melisą i od razu podajemy.

środa, 6 maja 2015

KAPUSTA DUSZONA


Młoda kapusta to aromatyczne i zdrowe warzywo. Jest smakowitą pokusą nie tylko dla jaroszy.

Kapusta duszona


Trudno wyobrazić sobie smaczniejszy sezonowy dodatek do młodych ziemniaków.
Wyśmienicie smakuje kapusta zabielona. Poszatkowaną i lekko obgotowaną w wodzie główkę należy odcedzić i połączyć z posiekaną zeszkloną cebulką. Podlać wodą, przyprawić i krótko dusić. Na koniec dodajemy do niej zawiesinę sporządzoną z 1/2 szklanki mleka, 1 łyżki kwaśnej śmietany oraz 1 łyżki mąki. Wyjątkowy smak kapuście nadaje posiekany koperek i szczypta kwasku cytrynowego oraz cukru.

wtorek, 5 maja 2015

CZYM PRZYPRAWIAĆ KAPUSTĘ?


Czym przyprawiać kapustę?


1. Zioła nadają aromat i ułatwiają trawienie.

Kapusta, choć pyszna i zdrowa, jest ciężko strawna i powoduje wzdęcia. Aby zapobiec przykrym dolegliwościom, do każdego dania dodaj świeże zioła. Najlepiej kminek, koperek lub majeranek. Pamiętaj, by robić to zawsze pod koniec przyrządzania potrawy, tylko wówczas nie stracą swoich właściwości.

2. Sok cytrynowy i ocet znakomicie zakwaszają.

Zarówno gotowana, jak i surowa kapusta, nawet gdy dodajemy do niej przyprawy i zioła, może wydawać się nieco mdła. Jej smak błyskawicznie poprawi kilka kropel soku z cytryny, szczypta kwasku cytrynowego lub łyżeczka octu, np. jabłkowego.

3 Czosnek, pieprz i papryka dodają pikanterii.

Amatorzy ostrych smaków przygotowując potrawy z kapusty, mogą także sięgnąć po odrobinę imbiru oraz ziarenka jałowca.

4. Koncentrat pomidorowy gwarantuje wyrazisty smak i poprawia kolor potrawy.

Jest znakomitym dodatkiem do każdego ciepłego dania z kapusty. Zarówno do potrawki, jak i zupy, zapiekanki czy gołąbków. Słodko- kwaśny smak koncentratu współgra ze świeżymi ziołami i czosnkiem.

poniedziałek, 4 maja 2015

AZJATYCKA POTRAWKA


Azjatycka potrawka


Składniki:

-20 dag ryżu
-3 ząbki czosnku
-1 chili
-pół cukinii
-2 marchewki
-1/4 główki kapusty
-sól i pieprz
40 dag chudej wędliny
-1 mały pęczek natki
-2 łyżki oliwy
-10 dag kiełków z fasoli
-1 szklanka bulionu
-sos sojowy
-1-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:

Ryż gotujemy w posolonym wrzątku
-Czosnek oraz chili siekamy. Cukinię czyścimy, marchew obieramy. Warzywa kroimy w plasterki. Kapustę szatkujemy. Mięso kroimy w kostkę. Odkładamy trochę natki do dekoracji, a resztę siekamy.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy wędlinę. Mieszając smażymy ok 3 minut. Dokładamy marchewkę, cukinię oraz kapustę i smażymy jeszcze ok. 5 minut na dużym ogniu. Dodajemy czosnek, chili i kiełki. Podlewamy bulionem i smażymy jeszcze 5 minut. Doprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym.
Potrawkę zagęszczamy mąką ziemniaczaną wymieszaną z odrobiną wody. Podajemy z ryżem.

sobota, 2 maja 2015

SZNYCLE Z PAPRYKĄ I SZPINAKIEM


Sznycle z papryką i szpinakiem


Składniki:

pół opakowania 920 dag) mrożonego ciasta francuskiego
-4 sznycle z indyka, po ok. 10 dag każdy
-sól i pieprz
-4 łyżki musztardy
-10 dag szpinaku
-po 1 żółtej i czerwonej papryce
-1 łyżka oleju
-1 żółtko do posmarowania ciasta

Przygotowanie:

Ciasto rozmrażamy ok 25 minut w pokojowej temperaturze. Sznycle oprószamy solą i pieprzem. Przykrywamy folią i rozbijamy tłuczkiem. Każdy płat smarujemy musztardą. Szpinak przebieramy, myjemy i suszymy.
Z papryk usuwamy nasiona. Strąki płuczemy i tniemy na kawałki. Smarujemy olejem i opiekamy w piekarniku.
Ciasto rozwałkowujemy na 3 mm placek i tniemy na 4 prostokąty. Papryki obieramy i układamy razem ze szpinakiem na mięsie. Zwijamy.
Roladki owijamy ciastem. Wierzch smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Pieczemy w piekarniku ok. 40 minut w temp. 180*C

piątek, 1 maja 2015

PIECZARKOWY FARSZ DO NALEŚNIKÓW


Pieczarkowy farsz do naleśników


Składniki:

-50 dag pieczarek
-pół szklanki śmietany
-2-3 żółtka
-1-2 cebule
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-2-3 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Pieczarki drobno kroimy. Przekładamy na suchą, rozgrzaną  patelnię i mieszając smażymy, aż puszczą sok. Następnie wlewamy olej, dodajemy posiekaną cebulę i dusimy, aż cebula się zeszkli. Dodajemy śmietanę i przyprawy. Dusimy, aż sos zgęstnieje. Mieszamy masę z surowymi żółtkami i natką pietruszki.
 Tak przygotowany farsz świetnie nadaje się do naleśników, krokietów i pieczonych pasztecików.