By je przygotować nie trzeba być super kucharką. Wystarcz, że pozna się kilka podstawowych zasad, a gołąbki będą rozpływać się w ustach.
Gołąbki
Pomidory
Dodajemy je do sosu, w którym będziemy dusić gołąbki. Można też przygotować sos pomidorowy oddzielnie i polać nim gołąbki po zapieczeniu.
Kapusta
Najlepsza jest młoda, bo ma delikatniejsze liście. Główka musi być duża i nie za bardzo zbita. Najlepiej o wadze 1,5 kg.
Cebula
Nadaje ostrzejszy smak mięsnemu farszowi. Zanim jednak dodamy ją do mięsa, rumienimy ją ma maśle lub oleju.
Żółty ser
To doskonały do zapiekanych gołąbków. Pod koniec pieczenia posypujemy gołąbki startym serem, a zyskają niepowtarzalny smak.
Ryż
Najlepszy jest krótko ziarnisty, bo dobrze się klei. Do farszu dodajemy ryż al dente, czyli półtwardy.
Włoszczyzna
Możemy dodać ją do nadzienia albo sosu.
Pietruszka, marchew, seler, por to doskonała podstawa farszu wegetariańskiego. Warzywa te świetnie komponują się z grzybami.
Farsz zawinięty w liście kapusty, a to wszystko uduszone w aromatycznym sosie, zapieczone z serem lub przysmażone ma maśle.
Przygotowanie kapusty
Główkę kapusty myjemy i zdejmujemy z niej 3-4 liście. Nie wyrzucamy ich, przydadzą się do wyłożenia dna rondla. Ostrym nożem wykrawamy głąb.
W garnku zagotowujemy osoloną wodę. Wkładamy kapustę na kilka minut. Następnie wyjmujemy ją z wrzątku i zdejmujemy kilka zewnętrznych liści. Główkę wkładamy ponownie do wody, żeby kolejne liście zmiękły.
Czynność powtarzamy, dopóki nie zdejmiemy wszystkich liści.
Liście mają tylko zmięknąć, a nie się ugotować.
Na koniec ostrym nożem ścinamy zgrubiałe żyły z każdego liścia.
Przyrządzanie farszu
Cebulę obieramy, siekamy i zrumieniamy na rozgrzanym oleju lub maśle. W misce mieszamy mielone mięso, ok 50 dag z 20 dag ugotowanego ryżu, podsmażoną cebulą i jajkiem. Przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i wyrabiamy na gładką masę.
Można zrobić i inny farsz
Teraz robimy gołąbki. Każdy liść po kolei napełniamy farszem blisko nasady, następnie składamy je bardzo ścisło, tak jak kopertę.
Dno rondla wykładamy liśćmi wcześniej odłożonymi. Na nich ciasno układamy gołąbki: jeden obok drugiego, aby się nie porozwijały.
Duszenie lub pieczenie
Gołąbki zalewamy bulionem, dodajemy listek laurowy i ziele angielskie. Dusimy na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Sos zagęszczamy mąką, dodajemy czosnek, pieprz, sól, koncentrat pomidorowy i dusimy jeszcze pół godziny.
Gołąbki można też zapiec. Wcześniej posypujemy je wiórkami masła i zalewamy szklanką bulionu. Przykrywamy i pieczemy w temp. 180 st. o. 2 godzin.
W trakcie pieczenia polewamy bulionem. Kiedy będą miękkie, odkrywamy je i zapiekamy jeszcze ok. 15 minut.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz