To Się Przyda

czwartek, 27 lutego 2014

PĄCZKI I FAWORKI



Pączki

Składniki:

-1/2 kg mąki
-1/2 szklanki cukru
-12 1/2 dag masła
-1 szklanka mleka
-6 żółtek
-5 dag drożdży
-cukier waniliowy
-1 łyżka spirytusu
-otarta skórka z cytryny
-szczypta soli
-20 dag konfitury (najlepiej z róży)
-3 kostki smalcu do smażenia
-cukier puder do posypania lub lukier

Przygotowanie:

Drożdże zasypujemy w garnuszku łyżką cukru, rozcieramy i odstawiamy. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę przesiewamy przez sito i dodajemy do masy jajecznej. Mleko podgrzewamy (powinno być dobrze ciepłe). Część mleka dodajemy do drożdży, mieszamy, wlewamy do żółtek z mąką i solimy. Wyrabiamy, dodajemy resztę mleka wraz z spirytusem i otartą skórką. Gdy ciasto odchodzi od miski, wlewamy roztopione ciepłe masło. Ponownie wyrabiamy. Ciasto powinno być luźne. Wyrobione przykrywamy ciepłą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia.
Gdy podwoi swoją objętość, wykładamy na stolnicę posypaną mąką. Rozwałkowujemy na grubość 1,5 cm. Wycinamy szklanką krążki. Każdy krążek lekko rozpłaszczamy dłonią, nakładamy konfiturę, przykrywamy drugim krążkiem, ściskami brzegi, kładziemy na stolnicy, wycinamy szklanką, którą wycinaliśmy krążki- pączki będą wtedy idealnie równe. Ukształtowane pączki odkładamy do ponownego wyrośnięcia.
Smalec rozgrzewamy w płaskim rondlu. Gdy kawałek wrzuconego ciasta wypływa i się rumieni, ale nie pali, tłuszcz ma odpowiednią temperaturę. Na tłuszcz kładziemy po kilka pączków i przykrywamy. Po zrumienieniu z jednej strony odwracamy i osmażamy bez przykrycia.
Nigdy nie dokładamy zimnego tłuszczu, gdy w garnku znajdują się pączki. Usmażone wyjmujemy (najlepiej za pomocą łyżki cedzakowej, widelca lub patyczka, aby razem z pączkiem nie zabierać zbyt dużo tłuszczu) i kładziemy  na sicie lub papierowym ręczniku. Posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.


Faworki

Składniki:

-1 i pół szklanki mąki
-4 żółtka
-1 łyżka octu lub spirytusu
-3-4 łyżki gęstej śmietany
-cukier puder i cukier waniliowy do posypania
-3/4 kg smalcu do smażenia

Przygotowanie:

Z podanych składników wyrabiamy elastyczne ciasto. Kilkakrotnie składamy, wałkujemy i wybijamy tłuczkiem (na powierzchni powinny pokazać się pęcherze). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę. Odcinamy po kawałku, lekko posypujemy mąką. Rozwałkowujemy jak najcieniej i tniemy na paski szerokości ok 4 cm. W środku każdego paska robimy nacięcie i przeciągamy przez nie jeden koniec.
W płaskim rondlu rozgrzewamy tłuszcz. Gdy wrzucony kawałek ciasta wypływa i niezbyt gwałtownie się rumieni, tłuszcz ma właściwą temp.
Smażymy po kilka faworków jednocześnie. Wyjmujemy widelcem, kładziemy na sito lub papierowy ręcznik do osączenia. Osączone, ale jeszcze gorące posypujemy cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym (przez sito).

środa, 26 lutego 2014

PAMPUCHY Z SEREM

Drożdżowe bułeczki gotowane na parze to przysmak naszych babć. Dziś, na szczęście, mamy w sklepach gotowy półprodukt i nie musimy robić drożdżowego ciasta, by cieszyć się delikatnym smakiem.
Dla zaostrzenia smaku potrawy do sosu można dodać 2-3 sardele zwane anchois.

Pampuchy z serem

Przygotowanie: 15 minut, gotowanie: 15 minut
Kaloryczność: 444 kcal jedna porcja



Składniki:

-12 gotowych pampuchów (bułeczki do gotowania na parze)
-6 kwadratowych plastrów sera żółtego o ulubionym smaku, 7 na 7 cm
-2 puszki siekanych pomidorów bez skórki w zalewie
-2 ząbki czosnku
-2 łyżki siekanej dymki
-3 łyżki oliwy z oliwek
-pół łyżki soku z cytryny
-1,5 łyżki cukru
- 1 łyżeczka Vegety lub Jarzynki

Przygotowanie:

- Kroimy ser na trójkąty. Wlewamy wodę do naczynia do gotowania na parze. Układamy bułeczki. Na każdej kładziemy trójkąt sera. Przykrywamy i gotujemy na parze przez 6 minut lub zgodnie z przepisem na opakowaniu.
SOS:
-Podsmażamy posiekany czosnek na złoto (krótko). Dodajemy sok z cytryny, cukier, mieszamy i chwilę smażymy. Dodajemy pomidory w zalewie i Vegetę.
-Gotujemy bez przykrycia przez 10 minut. Dodajemy 1 łyżkę dymki i przykrywamy patelnię. Zdejmujemy z ognia.
-Gorący sos wylewamy na półmisek lub talerze.Kładziemy na nim ugotowanie pampuchy z serem. Posypujemy dymką i opr€szamy pieprzem prosto z młynka.


Jeśli nie chcemy, aby sos był zbyt kwaśny, możemy sok z cytryny zastąpić łyżką białego wina. Dodajemy je tak jak cytrynę- po usmażeniu czosnku. To jest konieczne, aby schłodzić minimalnie oliwę przed dodaniem cukru. w przeciwnym razie cukier może się gwałtownie skarmelizować.

ZIEMNIAKI PO NELSOŃSKU

Ziemniaki po nelsońsku

Danie jest łatwe w przygotowaniu i przygotowuje się je ok. godziny




Składniki:

-8 ugotowanych na półtwardo dużych ziemniaków
-40 dag pieczarek
-1-2 cebule
-4 małe jajka ugotowane na półtwardo
-po pół szklanki śmietany 22-30 proc. i mleka
-kostka bulionu grzybowego

Przygotowanie:

Pieczarki myjemy, osuszamy i kroimy na plasterki. Smażymy na rozgrzanej suchej patelni do chwili, aż odparuje z nich sok. Następnie dodajemy oliwę oraz drobno pokrojoną cebulę i wszystko zrumieniamy. Jajka obieramy i kroimy na cząstki. Ziemniaki kroimy w plasterki. W naczyniu żaroodpornym układamy warstwami: ziemniaki, pieczarki i jajka, znów ziemniaki, posypując każdą warstwę solą i pieprzem. 
Zalewamy podgrzanym mlekiem ze śmietaną i kostką bulionową rozpuszczoną w 1/4 szklanki gorącej wody, dodajemy liść laurowy i dusimy na średnim ogniu ok. 20 minut.
Podajemy jako samodzielne danie obiadowe lub kolacyjne z ogórkiem lub surówką z kapusty.

wtorek, 25 lutego 2014

NOGI INDYCZE W ROZMARYNIE

Dolna część indyczego udźca jest najsmaczniejsza i najtańsza część indyka. Pieczony drób jest nie tylko pysznym, ale i zdrowym mięsem.

Nogi indycze w rozmarynie




Przygotowanie: 10 minut, macerowanie: 20 minut, pieczenie: ok. 1.5 godziny
kaloryczność: 194 kcal jedna porcja

Składniki na 4 porcje:

-4 nogi indycze
-1 cebula pokrojona w talarki
-4 gałązki świeżego rozmarynu lub jedna suszona
-płaska łyżeczka soli
-pół łyżeczki grubo zmielonego pieprzu
-łyżka oliwy z oliwek
-łyżka soku z cytryny
-3-4 łyżki wody

Przygotowanie:

Nogi indycze myjemy i nacinamy ścięgna wokół główki stawu. Nogi indycze mają bardzo grube ścięgna. Aby mięso dobrze się upiekło i odchodziło od kości, należy przeciąć ścięgna bardzo ostrym nożem przy samej główce kości. Jeśli to konieczne, można pomóc sobie tłuczkiem lub tasakiem.
Mieszamy listki rozmarynu z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Smarujemy tym nogi i odstawiamy w naczyniu żaroodpornym na 20 minut.
Nagrzewamy piekarnik do 200 st. Na dno naczynia wlewamy 2 łyżki wody, uważając by nie spłukać przypraw z mięsa. Wkładamy cebulę i przykrywamy.
Wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy ok. godziny pod przykryciem, od czasu do czasu, polewamy sosem. Ewentualnie dolewamy 2-3 łyżki wody.
Pieczemy jeszcze 20 minut bez przykrycia. Polewamy powstałym sosem i podajemy.
Nogi indycze najlepiej podać z sałatą skropioną oliwą i cytryną oraz ziemniakami. Koniec kostki można okręcić paskiem folii aluminiowej.

poniedziałek, 24 lutego 2014

PLACKI Z KAPUSTĄ

Placki z kapustą





przygotowanie- 1 godzinę i 45 minut
dość trudne w przygotowaniu

Składniki:

-75 dag obranych ziemniaków
-czubata łyżka mąki
-jeden ząbek czosnku
-szklanka drobno poszatkowanej kapusty
-4 dymki
-olej
-sól i pieprz
Sos:
-3-4 czerwone cebule
-2 łyżki brązowego cukru
-2 łyżki białego octu winnego
-łyżka maggi

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy razem z ząbkiem czosnku. Odcedzamy je, wyjmujemy czosnek, a ziemniaki ubijamy tłuczkiem na piure. Kapustę zalewamy wrzątkiem, chwilę gotujemy i odcedzamy, powinna być chrupiąca. Dodajemy ją do ziemniaków razem z posiekaną dymką i mąką. Starannie mieszamy. Masę dzielimy na 8 części i formujemy okrągłe placki. Smażymy je po 5 minut z każdej strony na rozgrzanym oleju. 
Pokrojone w plasterki cebule i inne składniki sosu wkładamy do rondelka i dusimy na małym ogniu 15-20 minut, mieszając kilkakrotnie. Gorącym sosem polewamy placki.

KARTOFLANKA Z ŁOSOSIEM

Kartoflanka to zupa z tradycjami, a zarazem pełna możliwości. Wystarczy dodać do niej wędzonego łososia, aby ukazała nowe modne oblicze.
Zamiast kupować drogiego łososia w jednym kawałku, można kupić łososia sałatkowego, pokrojonego w małe cząstki, który jest dużo tańszy, a równie dobrze nadaje się do kartoflanki.

Kartoflanka z łososiem




Przygotowanie: 15 minut, gotowanie: 25 minut.
Kaloryczność: 170 kcal porcja

Składniki na 6 porcji:

-1,5 kg ziemniaków
-2 cebule
-20 dag wędzonego łososia
-1 duży ząbek czosnku
-2 łyżki oleju słonecznikowego
-2 kostki rosołowe
-1,5 litra wody
-2 listki laurowe
-pieprz mielony i sól do smaku
-łyżka masła
-200 ml śmietany do zupy
-łyżka natki pietruszki

Przygotowanie:

-Obieramy i myjemy ziemniaki, kroimy w kostkę. Obieramy i siekamy czosnek i cebulę. Kroimy łososia na małe kawałki. Wstawiamy do lodówki. Kroimy natkę pietruszki.
-W rondlu smażymy na łyżce oleju cebulę i czosnek na jasnozłoty kolor. Łyżkę usmażonej cebuli odkładamy. Do reszty dodajemy drugą łyżkę oleju, wrzucamy ziemniaki pokrojone w kostkę i krótko przesmażamy.
-Zalewamy ziemniaki wodą, dodajemy listki laurowe i kostki rosołowe. Gotujemy pod przykryciem ok. 15 minut. Wyjmujemy liście laurowe, lekko studzimy i miksujemy zupę na krem.
-Podgrzewamy, dodajemy świeże masło, większość łososia, śmietanę i mieszamy. Pieprzymy i ewentualnie solimy. W miseczkach, na talerzach dekorujemy kawałkami łososia, odłożoną cebulą i natką pietruszki.


Rada:

Zupy, w których przed gotowaniem przesmażamy warzywa, najlepiej jest gotować w ciężkich garnkach o grubym dnie lub teflonowych.

piątek, 21 lutego 2014

SAŁATKA Z ŁOSOSIEM I OLIWKAMI

Sałatka z łososiem i oliwkami

Sałatkę przygotowuje się szybko, w ciągu 20 minut




Składniki na 2 porcje:

-1/2 sałaty lodowej
-kolba czerwonej cykorii
-10 dag wędzonego łososia
-czerwona cebula
-10 czarnych oliwek bez pestek
-100 ml jogurtu naturalnego
-sól i pieprz
-sok z cytryny
-cukier i koperek

Przygotowanie:

Liście sałaty płuczemy i kroimy w szerokie paski. Cykorię myjemy, odcinamy gorzki dłąb i szatkujemy. Łososia kroimy w paski i zwijamy w ruloniki. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Oliwki kroimy na połówki. Jogurt mieszamy z solą, pieprzem, sokiem z cytryny i szczyptą cukru. Składniki sałatki wkładamy do salaterki, delikatnie mieszamy. Delikatnie polewamy sosem, resztę podajemy w sosjerce. Sałatkę posypujemy koperkiem.

czwartek, 20 lutego 2014

SAŁATKA Z TORTELLINI

Sałatka z tortellini




Sałatkę przygotowuje się szybko, bo 30 minut i jest gotowa i jest łatwa w przygotowaniu.

Składniki:

-1 czerwona cebula
-1 opakowanie pierożków tortellini
-1 ogórek
-kilka suszonych pomidorów w oleju
-1 opakowanie serka feta
-1 brokuł
-1 opakowanie sosu sałatkowego koperkowo- ziołowego
-oliwa do przygotowania sosu
-sól i pieprz
-3 łyżki płatków migdałowych
-natka do dekoracji

Przygotowanie:

-Tortellini gotujemy al dente według przepisu na opakowaniu. Ogórek myjemy i kroimy w półplasterki. Brokuł czyścimy i dzielimy na różyczki, po czym gotujemy w osolonej wodzie na półtwardo.
-Ser feta kroimy w kostkę. Ugotowane tortellini odcedzamy i odstawiamy do ocieknięcia. Sos w proszku przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu. Cebulę obieramy i kroimy w cienkie plasterki.
-Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni, mieszając. Natkę płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Pokrojone warzywa, suszone pomidory, tortellini oraz ser feta wkładamy do salaterki.
Wierz sałatki polewamy sosem, a następnie solimy, pieprzymy i delikatnie mieszamy. Następnie posypujemy migdałami i dekorujemy.

środa, 19 lutego 2014

ROLADKI MIĘSNO -ZIEMNIACZANE

Roladki mięsno- ziemniaczane




przygotowanie-1 godzinę i 20 minut
dość trudne w przygotowaniu

Składniki:

-75 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach
-30 dag mielonego mięsa wieprzowego
-20 dag mielonej cielęciny
-2 jajka
-5 dag bułki tartej
-3 żółtka
-10 dag mąki 
-pęczek natki pietruszki
-starta gałka muszkatołowa
-sól i pieprz
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Mięsa starannie mieszamy z jajkami, bułką tartą i 1/3 szklanki wody. Dodajemy posiekaną natkę. Wyrabiamy i doprawiamy masę solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Jeszcze ciepłe ziemniaki obieramy i przeciskamy przez praskę. Gdy całkowicie ostygną, łączymy je z żółtkami i mąką. Solimy i szybko wyrabiamy ciasto. Z masy mięsnej formujemy wałek o średnicy ok. 5 cm. Układamy go na cieście ziemniaczanym  rozwałkowanym na placek o takiej samej długości jak mięsny wałek. Mięso zawijamy w ciasto i sklejamy brzeg. Od razu kroimy roladę w plastry grubości 1 cm. Obtaczamy je w mące i smażymy z obu stron na złoty kolor. Podajemy z sezonową surówką i pikantnym sosem.

wtorek, 18 lutego 2014

JAK GOTOWAĆ ZIEMNIAKI W MUNDURKACH?

Jak gotować ziemniaki w mundurkach




Przede wszystkim trzeba kupić odpowiednie ziemniaki, takie które nie rozpadają się w czasie gotowania. Najpopularniejsze u nas odmiany to irys, irga i sokół. One doskonale się nadają.
Wybieramy ziemniaki równej i średniej wielkości, bez plam i uszkodzeń.
Szorujemy je szczotką pod bieżącą wodą. Wkładamy do wysokiego garnka, zalewamy wrzątkiem i solimy.
Gotujemy je 20-30 minut, zależy to od wielkości ziemniaków, na małym ogniu pod lekko uchyloną pokrywką.
Odlewamy wodę i od razu wykładamy ziemniaki na półmisek lub zostawiamy na durszlaku.
Obieramy ze skórki, kiedy na tyle ostygną, że będziemy mogli utrzymać je w ręku, nie parząc się.
Jeśli przeznaczamy je na sałatkę, kroimy je gdy całkowicie ostygną.

ROLADKI CIELĘCE Z FIGAMI

Roladki cielęce z figami





Składniki:

-70 dag sznyclówki lub górki cielęcej bez kości
-6 dojrzałych fig
-3 plastry szynki parmeńskiej
-2 łyżki porto
-2 łyżki masła
-łyżka oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Figi płuczemy i kroimy w plasterki grubości 1 cm. Plasterki szynki kroimy na pół, doprawiamy solą i pieprzem. Mięso kroimy na 6 plastrów. Kładziemy na nich po plasterku szynki i figi. Zwijamy i spinamy wykałaczką. Smażymy po 3-4 minuty z każdej strony na patelni z rozgrzaną oliwą i masłem, a następnie przekładamy do ogrzanego naczynia. Na patelnię wlewamy porto i zagotowujemy, mieszając drewnianą łyżką. Powstałym sosem polewamy rolady. Podajemy z ryżem.

poniedziałek, 17 lutego 2014

POLĘDWICA WELLINGTON


Polędwica Wellington

Przygotowanie 50 minut, trudne w wykonaniu




Składniki:

-2 befsztyki z polędwicy, każdy po 20 dag
-20 dag ciasta francuskiego- 2 płaty po 10x10 cm
-5-6 pieczarek
-cebula jajko
-10 liści świeżego szpinaku
-sól i pieprz
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Polędwicę obsmażamy na oleju. Pieczarki myjemy kroimy w plastry. Drobno pokrojoną cebulę szklimy na tłuszczu po smażeniu mięsa. Dokładamy pieczarki, doprawiamy solą i pieprzem, dusimy i studzimy.Liście szpinaku  parzymy, osuszamy i owijamy nimi polędwicę. Na płatach ciasta układamy pieczarki i polędwicę. Zawijamy i starannie zlepiamy. Smarujemy z wierzchu roztrzepanym jajkiem.
Pieczemy 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180-200 st.

PLACKI DROŻDŻOWE PO LITEWSKU

Placki drożdżowe po litewsku





przygotowanie ok 1 godzina i 45 minut, wykonanie dość trudne

Składniki:

-1 kg ziemniaków
-2 dag drożdży
-półtorej szklanki mleka
-kajzerka
-2 jajka
-sól i pieprz
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Drożdże rozprowadzamy 3 łyżkami mleka i odstawiamy w ciepłe miejsce by wyrosły. Bułkę moczymy w połowie szklanki mleka. Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce. Przekładamy na lnianą ściereczkę, odciskamy. Wkładamy do miski, zalewamy szklanką bardzo gorącego mleka i mieszamy.Dodajemy żółtka, odciśniętą bułkę, wyrośnięty rozczyn. Wszystko mieszamy, przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-45 minut. Po wyrośnięciu mieszamy z pianą ubitą z białek.
Nabieramy łyżką nieduże porcje ciasta, kładziemy je w odstępach, bo placki będą rosły, na rozgrzany olej i smażymy z obu stron na złoty kolor. 
Podajemy z sosem pieczarkowym lub ze śmietaną.

niedziela, 16 lutego 2014

MAKARON SOJOWY Z WARZYWAMI

Sojowy makaron z warzywami

przygotowanie 30 minut




Składniki:

-15 dag makaronu sojowego
-4 suszone grzyby mun 
-duża marchewka
-pokrojona w paski papryka
-średni kalafior podzielony na różyczki
-drobno posiekana cebula
-łyżka sosu sojowego
-2 łyżki oleju

Przygotowanie:

Grzyby moczymy w wodzie 20 minut. Osączamy, odcinamy trzony. Kapelusze gotujemy 10 minut, odcedzamy i kroimy w cienkie paski. Na gorącym oleju szklimy cebulę. Makaron sojowy zalewamy wrzątkiem, przykrywamy na 3 minuty, a następnie odcedzamy. Wkładamy na patelnię z cebulą i smażymy ok. minuty. Dodajemy warzywa oraz grzyby i cały czas mieszając smażymy ok. 5 minut. Pod koniec podlewamy sosem sojowym, wymieszanym z 3 łyżkami wody. Przyprawiamy solą i pieprzem.

sobota, 15 lutego 2014

CHRUPIĄCE KOTLECIKI

Nieraz nie mamy zbyt wiele czasu na pichcenie Dlatego wybrałam przepis na danie szybkie, składające się z niewielu, łatwo dostępnych składników.

Chrupiące kotleciki




Składniki:

-2 kotlety schabowe bez kości
-przyprawa do mięsa
-jajko
-tarta bułka
-olej
-morele lub brzoskwinie z puszki
żurawina

Przygotowanie:

Kotlety myjemy, osuszamy, rozbijamy tłuczkiem. Ostrym nożem wycinamy kształt serca i oprószamy przyprawą. Obtaczamy w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażymy na chrupiąco na gorącym oleju z obu stron.
Kotlety układamy na talerzu, dekorujemy połówkami owoców i żorawiną.

czwartek, 13 lutego 2014

TARTA SERDUSZKO

Tarta serduszko




Składniki:

Ciasto:
-15 dag masła
-1 i 1/3 szklanki mąki
-żółtko i szczypta soli
-szklanki cukru
-szczypta proszku do pieczenia
Krem:
-opakowanie mrożonych truskawek
-galaretka truskawkowa
płatki migdałowe

Przygotowanie:

Masło siekamy z mąką. Dodajemy żółtko, sól, cukier i proszek do pieczenia. Szybko zagniatamy kruche ciasto. Chłodzimy w lodówce. Formę na tartę w kształcie serca natłuszczamy i posypujemy tartą bułką. Wylepiamy ciastem dno i brzegi formy. Nakłuwamy widelcem. Pieczemy 25 minut w temp. 200 st.
Truskawki rozmrażamy w temperaturze pokojowej na sicie, aby odsączyć sok. Kroimy je na połówki. Galaretkę przygotowujemy w mniejszej ilości wody niż podano w przepisie. 
Ciasto studzimy, ostrożnie zdejmujemy formę, napełniamy owocami i zalewamy tężejącą galaretką. Dekorujemy płatkami migdałów.

środa, 12 lutego 2014

GNOCCHI W SOSIE POMIDOROWO - KURKOWYM

Słowem gnocchi ( wym. niokki ) Włosi nazywają różne rodzaje domowych klusek. Najpopularniejsze z nich są kluski z ciasta ziemniaczanego przypominające nasze kopytka. Są one trochę mniejsze, trochę inaczej uformowane i po ugotowaniu znacznie bardziej miękkie Podaje je się z sosami przed daniem głównym.

Gnocchi w sosie pomidorowo - kurkowym





Składniki:

Kluski:
-50 dag ugotowanych ziemniaków
-2 jajka
-2 łyżki mąki pszennej
-łyżka mąki ziemniaczanej
-łyżka posiekanej natki pietruszki
Sos:
-35 dag pomidorów
-10 dag pomidorów suszonych
-25 dag kurek (mogą być mrożone)
-niepełna szklanka śmietany 30- proc.
-cebula
-2 ząbki czosnku
-łyżka masła
-3 łyżki oliwy
-4 łyżki startego parmezanu
-łyżka pokrojonej świeżej bazylii
-papryczka peperoncino w proszku
-sól

Przygotowanie:

Ciepłe ziemniaki przeciskamy przez praskę i studzimy. Zimne piure i pozostałe składniki łączymy, szybko wyrabiamy na jednolite ciasto i kroimy na 4 części. Formujemy 4 wałki o średnicy 1-1,5 cm, kroimy je ukośnie i gotujemy partiami w dużej ilości osolonej wody. Wyjmujemy gdy wypłyną na wierzch.
Podsmażamy na maśle połączonym z oliwą pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, umyte i zblanszowane w osolonym wrzatku kurki, obrane i pokrojone w kostkę pomidory świeże i suszone. Zalewamy śmietaną i gotujemy na małym ogniu 4-5 minut. Do sosu wkładamy ugotowane gnocchi, doprawiamy solą i peperonicino. Pozostawiamy na małym ogniu 3-4 min i mieszamy.
Posypujemy parmezanem, koperkiem i bazylią.
podajemy gorące.

wtorek, 11 lutego 2014

CZARCIE ZRAZY

Czarcie zrazy




Składniki:

-80 dag szynki wieprzowej
-15 dag boczku
-2 małe cebule
-kilka jagód jałowca
-2 liście laurowe
-2 szklanki serwatki
-2 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Kroimy mięso w plastry, zbijamy tłuczkiem i moczymy w serwatce przez 2 godz., po czym osuszamy ściereczką i posypujemy solą i pieprzem. Na każdym kawałku mięsa kładziemy talarek cebuli, 1-2 jagody jałowca, kawałek liścia laurowego i przykrywamy plastrem boczku. Zwijamy w roladki i  spinamy wykałaczkami. Układamy u natłuszczonym naczyniu żaroodpornym, smarujemy olejem, podlewamy połową szklanki wody i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 st. Co jakiś czas przewracamy
Najlepiej podawać z pieczonymi lub smażonymi ziemniakami i marynowaną cebulą lub surówką z pora.

sobota, 8 lutego 2014

RAFAELLO

Smak tego ciasta trudno jest opisać. Jest wspaniałe!

Rafaello




Składniki:

-duża paczka herbatników
-20 dag wiórków kokosowych
-opakowanie cukru waniliowego
-25 dag masła roślinnego
-3/4 szklanki cukru
-1/2 l mleka
-2 płaskie łyżki mąki pszennej
-budyń waniliowy
-2 żółtka
Polewa kakaowa:
-1/3 kostki masła
-1/2 szklanki cukru
-czubata łyżka kakao
-2 łyżki wody

Przygotowanie:

-Żółtka ucieramy z cukrem waniliowym i 1/2 szklanki cukru. Dodajemy mąkę, budyń i 1/2 szklanki mleka. Całość miksujemy. Resztę mleka gotujemy z pozostałym cukrem. Wlewamy zmiksowaną masę. Gotujemy, mieszając, aż zgęstnieje i studzimy.
-Masło miksujemy, dodając po łyżce chłodnej masy budyniowej. Wsypujemy wiórki kokosowe (trochę zostawiamy do posypanie wierzchu), mieszamy.
-Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie układamy warstwę herbatników. Nakładamy na nią masę i powtarzamy czynności, aż do wyczerpania składników. Są to 3 warstwy herbatników więc krem trzeba podzielić na 3 części.
-Składniki do polewy dokładnie mieszamy i zagotowujemy. Gdy polewa ostygnie, rozprowadzamy ją na cieście, a następnie oprószmy wiórkami kokosowymi.

piątek, 7 lutego 2014

FRYTKI- ŻEBY NIE OCIEKAŁY TŁUSZCZEM





Co zrobić, żeby domowe frytki były nietłuste, chrupiące z wierzchu, a w środku miękkie?
Trzeba je smażyć w dwóch etapach.
-Najpierw trzeba pokroić ziemniaki na możliwie równe części(przydatna jest maszynka do robienia frytek), zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie, starannie je osuszyć (najlepiej zawijając w ściereczkę)
-Następna czynność to blanszowanie w gorącym tłuszczu. Wkładamy je więc do tłuszczu nagrzanego do ok. 160 st. i smażymy 5-8 minut,żeby się nie zrumieniły, po czym wyjmujemy i osączamy na potrójnie złożonym papierowym ręczniku.
-Na koniec podgrzewamy tłuszcz do 180 st., drugi raz wkładamy frytki i smażymy 3-4 minuty, jeśli lubimy złociste, a 4-5 minut jeśli wolimy zrumienione. Znowu osączamy na papierowym ręczniku i szybko podajemy.



czwartek, 6 lutego 2014

CIELĘCE ZRAZY ZAWIJANE Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ

Cielęce zrazy zawijane z fasolką szparagową





Składniki:

-70 dag mięsa cielęcego z udźca lub górki
-25 dag zielonej fasoli szparagowej, może być mrożona
-15 dag boczku wędzonego w cienkich plasterkach
-czerwona papryka
-cebula
-3/4 szklanki bulionu z kostki drobiowej
-3 łyżki keczupu
-4 łyżki oleju
-łyżeczka masła
-3 łyżki mąki pszennej
-pół łyżeczki tymianku
-po sproszkowanej słodkiej papryki i soli czosnkowej
-sól

Przygotowanie:

Mięso myjemy,osączamy, kroimy w plastry i rozbijamy.
Oczyszczoną i opłukaną fasolę gotujemy przez ok 3 min w osolonej wodzie i osączamy.
Paprykę myjemy i kroimy w paski. Mąkę mieszamy z solą czosnkową, tymiankiem oraz sproszkowaną papryką. Część soli i papryki zostawiamy do oprószenia mięsa. 
Mięso oprószamy papryką i solą czosnkową, przykrywamy plastrami boczku i smarujemy keczupem.Na każdym zrazie układamy po 4-5 strąków fasoli oraz 3 paseczki papryki. Plastry mięsa ciasno zwijamy i obwiązujemy bawełnianą nicią. Obtaczamy w mące z przyprawami i obsmażamy na 3 łyżkach oleju. 
Cebulę obieramy i kroimy w małą kostkę. Lekko ją rumienimy na pozostałym oleju z dodatkiem masła.Oprószamy pozostałą mąką, mieszamy z chłodnym bulionem i dodajemy do mięsa.
Zrazy dusimy na małym ogniu ok. 40 minut. Podajemy z ziemniakami i sałatą.

środa, 5 lutego 2014

CANNELLONI PO BOLOŃSKU

Lazanie, cannelloni i inne makarony faszerowane to włoska klasyka.. Są one znakomite, ale nie da się ukryć, bardzo pracochłonne.
To cannelloni zrobiłam z płatów ciasta, a nie z gotowych rurek, dlatego ,że ten sposób jest zdecydowanie łatwiejsza i niezawodna metoda. Gotowe rurki często pod czas gotowania i wyjmowania uszkadzają się, a nadziewanie ich jest trudniejsze niż smarowanie płatów farszem. Możemy też farsz zawinąć w podgotowane suszone płaty ciasta na lazanie.

Cannelloni po bolońsku





Składniki:

Ciasto na makaron:( można użyć gotowych cannelloni lub płatów lazanii)
-2 szklanki mąki pszennej
-2 żółtka
-3 jajka
-3 łyżki oliwy
-szczypta soli
do posypania:
-5 łyżek parmezanu
Nadzienie:
-60 dag mielonego misa wieprzowo-wołowego
-3 cebule
-2 marchewki
-2-3 łodygi selera naciowego
-2 szklanki przecieru pomidorowego
-100 ml białego wina
-100 ml oliwy
-2 łyżki posiekanego rozmaryny
-2 goździki
-sól o pieprz
Beszamel:
3 szklanki mleka
-po 3 łyżki mąki pszennej i masła
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy, dodajemy jajka, żółtka, oliwę, sól i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Dzielimy je na 10 kawałków. Każdy kawałek rozwałkowujemy na kwadrat o boku 8 cm i grubości ok 1 mm. Gotujemy każdy z osobna przez 2 minuty w osolonej wodzie. Wyjmujemy łyżką cedzakową, przelewamy zimną wodą i układamy na lnianej ściereczce.
Warzywa myjemy i obieramy. Marchew trzemy na tarce z dużymi oczkami. Seler szatkujemy. Cebulę drobno siekamy i przesmażamy na oliwie. Wkładamy do niej mięso i smażymy dalej, rozdrabniając grudki. Dodajemy marchew, seler, sos pomidorowy, wino, rozmaryn i goździki. Doprawiamy solą i pieprzem, po czym dusimy pod przykryciem ok. 30 minut. Studzimy i wyjmujemy goździki.
Roztapiamy masło na sos. Dodajemy mąkę i smażymy przez chwilę mieszając. Powoli wlewamy mleko , cały czas ubijając rózgą, aby nie powstały grudki. Gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
Na płaty makaronu nakładamy nadzienie, zwijamy w rurki (gotowy makaron nadziewamy farszem), układamy w naczyniu żaroodpornym, polewamy sosem beszamelowym i zapiekamy 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st.
Podajemy posypane parmezanem.


wtorek, 4 lutego 2014

MAKARON AZJATYCKI Z KURCZKIEM

Azjatycki z kurczakiem





Składniki:

-25 dag azjatyckiego makaronu jajecznego
-50 dag filetów z piersi kurczaka, pęczek dymki
-2 ząbki czosnku
-kawałek świeżego imbiru
-1-2 suszone papryczki chili
-5-6 łyżek oleju arachidowego
-3 łyżki sosu sojowego
-1-2 łyżki soku z cytryny
-sól

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente w 2 litrach posolonej wody i odcedzamy. Mięso kroimy w paski. Dymkę kroimy w talarki. Imbir i czosnek obieramy i drobno siekamy. Chili rozcieramy. Na dużej patelni lub w woku mocno rozgrzewamy 3-4 łyżki oleju, wkładamy mięso i smażymy 2-3 minuty energicznie mieszając.Wkładamy mięso z całą zawartością patelni do naczynia, a na patelnię wlewamy resztę oleju i przesmażamy dymkę, imbir, czosnek oraz chili. Następnie wkładamy makaron i smażymy 1 minutę mieszając. Do makaronu wkładamy mięso, polewamy sosem sojowym oraz sokiem z cytryny i smażymy jeszcze 1-2 minuty.

poniedziałek, 3 lutego 2014

UDZIEC Z INDYKA Z NADZIENIEM POLSKIM

Po co męczyć się z całym, wielkim indykiem, który piecze się długo? Można nafaszerować udziec indyczy i znacznie szybciej cieszyć się smakiem tej świątecznej potrawy. Takie danie podałam na stół na swoje imieniny.
Możemy podawać je na gorąco z borówkami, żurawiną lub jarzębiną do mięs. Możemy podać jako danie główne na zimno, pokrojone na cienkie plastry. Ja podałam na zimno z gruszką i żurawiną.

Najlepsze są udźce średniej wielkości, z nieuszkodzoną skórą, kupowane na wagę a nie pakowane. Nie powinny być wcześniej mrożone.
Zasada ogólna pieczenia indyka jest taka: na każdy kilogram indyka trzeba przeznaczyć 45-50 minut.
Mięso indycze jest nie tylko smaczne i lekkostrawne, ale ma więcej składników mineralnych i witamin niż kurczak.

Udziec z indyka z nadzieniem po polsku





Przygotowanie mięsa:15 minut, przygotowanie farszu:15 minut, Pieczenie: ok. 80 minut

Składniki na 6-8 porcji:

-2 udźce z indyka
-2 łyżki smalcu
-sól i pieprz
Farsz:
-20 dag wątróbki z indyka lub kurzych
-10 dag rodzynek
-5 dag migdałów
-3 łyżki masła
-2 jajka
-czerstwa bułka
-2-3 łyżki bułki tartej
-pół szklanki mleka
-kieliszek brandy lub winiaku
-pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-łyżka miodu

Przygotowanie:

-Moczymy rodzynki w brandy, a bułkę w mleku. Zalewamy migdały wrzątkiem. Po do minutach obieramy ze skórki i siekamy. Płuczemy mięso. Usuwamy kości. Rozbijamy tłuczkiem od wewnętrznej strony, nie uszkadzając skóry. Solimy i pieprzymy. Spinamy płaty mięsa szpikulcami lub wykałaczkami, zostawiając otwór na farsz.
-Siekamy wątróbkę. Ucieramy masło z żółtkami, oddajemy odciśniętą bułkę. Ucieramy ją z wątróbką, przyprawami i miodem.Dodajemy rodzynki razem z brandy, posiekane migdały i bułkę tartą. Ubijamy białka na pianę i dokładamy do masy i mieszamy.
Wkładamy farsz do kieszeni z mięsa. Spinamy otwór szpikulcem. Roztapiamy w brytfance smalec. Wkładamy mięso. Pieczemy pod przykryciem w temp. 200 st . Co 20 minut polewamy sosem z pieczenia. Po godz. odkrywamy i pieczemy jeszcze 20 minut, polewając 2 razy sosem.


sobota, 1 lutego 2014

POLĘDWICA W OBRĘCZACH

Polędwica w obręczach





Składniki:

-50 dag polędwicy
-2 duże papryki (czerwona i zielona lub żółta)
-2 łyżki oliwy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Polędwicę kroimy na grube plastry, paprykę na okręgi tej samej grubości. Plastry mięsa wygnieść dłonią i umieścić w okręgach z papryki. Usmażyć befsztyki na rozgrzanym oleju, posypać solą i pieprzem.