To Się Przyda

piątek, 3 października 2014

KRUPNIK


W chłodne jesienne dni marzymy o tym, by zacząć obiad talerzem gorącej zupy. Krupnik idealnie sprawdza się w tej roli. Jeśli ugotujemy go na kawałku mięsa i podamy w dużych talerzach, może starczyć na cały obiad.
Zupa z krup- tak kiedyś nazywano kaszę- ma wiele odmian. Klasyczną przygotowuje się ze średnio grubej kaszy jęczmiennej, ale równie smaczna wychodzi z pęczaku. Planując na obiad krupnik, pamiętajmy, że kasza w czasie gotowania pęcznieje, więc nie wsypujemy jej za dużo. Na 2 litry wody bierzemy pół szklanki kaszy i ani trochę więcej! Niech nas nie kusi, by do rzadkiej na początku gotowania zupy dosypać jeszcze jedną i jeszcze jedną łyżkę kaszy, bo zamiast smacznego krupniku ugotujemy breję. Jeśli mamy w domu jaroszy, przyrządzamy krupnik na warzywach z dodatkiem masła lub oliwy i większej ilości grzybów. A teraz zapraszam do wspólnego gotowania tradycyjnego krupniku.

Krupnik


Składniki:

-pół szklanki kaszy jęczmiennej wiejskiej, perłowej lub mazurskiej
-kilka kostek schabowych lub ok. 35 dag surowych wieprzowych i ewentualnie 10-15 dag chudego mięsa wieprzowego
-4-5 ziemniaków
-2 marchewki
-2 pietruszki
-1/3 niedużego selera
-duża cebula
-kilka suszonych grzybów
-liść laurowy
-1-2 ziarenka ziela angielskiego
-maggi, pieprz i sól
-koperek i natka pietruszki

Przygotowanie:

- Przygotowujemy odpowiednio duży garnek. Swobodnie a nawet z pewnym zapasem powinny w nim zmieścić się składniki i woda w której będą się gotowały. Jeśli na obiad planujemy zupę i drugie danie, wrzucamy do niego wypłukane kostki schabowe, a jeśli zamierzamy podać tylko krupnik, wkładamy żeberka i mięso. Następnie wsypujemy kaszę, ale przedtem sprawdzamy czy nie ma w niej zanieczyszczeń. Jeśli lubimy niezbyt rozgotowaną kaszę, wrzućmy ją trochę później, na wrzącą już wodę. Zwróćmy uwagę, by kasza była nie stara, bo w starej lub źle przechowywanej mogli zagnieździć się nieproszeni lokatorzy, a wtedy zamiast w garnku powinna znaleźć się w koszu.
Grzyby dobrze płuczemy i również wrzucamy do garnka. Korzystnie wpłyną na smak i aromat krupniku. Dodajemy jeszcze liść laurowy i ziele angielskie. Zalewamy wodą, mieszamy i stawiamy na małym ogniu. Przykrywamy lekko uchyloną pokrywką. Jeśli garnek niema grubego dna, ustawiamy go na płycie ochronnej, bo kasza, dość łatwo się przypala.
-Płuczemy ziemniaki i warzywa. Obieramy cebulę, nadziewamy na szpikulec i całą opalamy na ogniu, po czym wkładamy do garnka. Czyścimy marchewki, pietruszkę i seler. Obieramy 2-3 ziemniaki i dokładnie wszystko płuczemy. Wkładamy do garnka 3/4 selera, po jednej marchewce i pietruszce oraz pokrojone e kostkę ziemniaki. Resztę warzyw pozostawiamy w misce. Niech kasza gotuje się z tymi dodatkami i nasiąka ich smakiem. Wsypujemy odrobinę soli i wszystko zamieszajmy drewnianą łyżką. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień i zdejmujemy szumowinę. Uważamy by z burą pianą nie ściągnąć przypraw. Jeśli wcześniej nie wsypaliśmy kaszy, robimy to teraz. Wsypujemy ją powoli mieszając.
-Przykrywamy garnek, zostawiając lekko uchyloną przykrywkę. Niech zupa ok. 40 minut delikatnie się gotuje. Od czasu do czasu podnosimy przykrywkę i mieszamy zawartość garnka, by rozgotowująca się kasza nie przywarła do dna lub nie przypaliła się. Jeśli w którymś momencie tak się stanie, nie mieszamy w garnku, by nie zeskrobać przypalonej warstwy z dna, tylko jak najszybciej przelewamy zupę do innego garnka. Chodzi o to, by zupa nie zdążyła przesiąknąć nieprzyjemnym zapachem spalenizny, którego nie sposób się pozbyć.
-Pozostałe ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, marchew, pietruszkę i resztę selera trzemy na tarce do jarzyn o dużych oczkach. Jeśli minął już wyznaczony czas gotowania (40 minut), wsypujemy rozdrobione ziemniaki i jarzyny do garnka z zupą. Mieszamy i razem gotujemy ok. 15 minut. Nie zapominamy o mieszaniu. Gasimy ogień i wyjmujemy z zupy cebulę, mięso i kości. Jeśli mięso nie odpadło od kości, ściągamy je nożem i razem z mięsną wkładką kroimy na desce na mniejsze kawałki i ponownie wkładamy do garnka. Kości i cebulę wyrzucamy. Wypłukaną zieleninę siekamy i połowę wsypujemy do zupy. Zupę mieszamy, przyprawiamy maggi i pieprzem. Przed podaniem obficie posypujemy koperkiem i natką pietruszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz