To Się Przyda

piątek, 7 czerwca 2013

Polądwica w winie i szaszłyk warzywny

Sezon grillowy zaczynamy wcześnie, gdy tylko wiosna zagości na dobre, a kończymy z oznakami jesieni. Plenerowe przyjęcie z grillem ma luźny, wakacyjny charakter. Obowiązują tu znacznie swobodniejsze zasady niż na proszonym obiedzie. dotyczy to zarówno stroju, jak i manier.
    Wystarczy, że przygotujemy odpowiednią liczbę krzeseł i miejsc, gdzie można postawić szklaneczki, odstawić talerze. Młodsi mogą siedzieć na kocach rozłożonych na trawie.
    Mistrzem ceremonii jest pan domu. Nie zapominając o witaniu i zabawianiu gości, cały czas powinien pilnować ognia. To on rozpoznaje, że szaszłyk już upieczony, ryba miękka, a kotlet czy żeberka kruche i soczyste.
   Jest to przyjęcie dalekie od konwenansów, zarówno jeśli chodzi o strój, jak i o zastawę. Nie może być porcelany, platerów ani kryształów. W zupełności wystarczą talerze porcelitowe albo z nietłukącego szkła. Na miejscu są też jednorazówki. Jemy więc przy stole przykrytym papierowym obrusem, na talerzach z tektury, a toasty wznosimy plastikowymi kieliszkami.
   Należy pamiętać o przygotowaniu pojemnika na odpadki. Jest ich zawsze dużo. Wszystkie je od razu usuwamy.
   Sztućce przydadzą się, ale nie do wszystkiego. Wybierając jednorazowe, sprawdzamy czy  plastykowym nożem da się pokroić np. kotlet z karkówki. Szaszłyki z najpierw zsuwamy z patyka, a potem jemy nożem i widelcem. Małe, takie na jeden kęs, jemy bezpośrednio z patyka. Do udek czy skrzydełek sztućce są nam zbędne. Natomiast serwetek musimy naszykować bardzo dużo.
   Na grillu piwo pasuje do wszystkich mięs.
   Aby impreza była udana, trzeba stawić czoła insektom. Przygotujmy się do obrony. Wtykane w ziemię pochodnie są raczej ozdobą przyjęcia niż ochroną przed owadami. Lepiej się spryskać.



Polędwica w winie

Przygotowanie: 20 minut
Marynowanie:2 godziny
Pieczenie:8 12 minut
Składniki na 4 porcje:
-60 dag polędwicy wołowej
-szklanka wytrawnego czerwonego wina
-ząbek czosnku, tymianek
-2 łyżki kolorowego pieprzu
-4 łyżki musztardy

Przygotowanie:
-Polędwicę myjemy, osuszamy, solimy i kroimy na 4 grube plastry. Zalewamy je winem i odstawiamy na 2 godziny do lodówki.
-Czosnek obieramy i wyciskamy przez praskę. W miseczce mieszamy czosnek, pieprz i tymianek.
- Mięso wyjmujemy z zalewy.Plastry mięsa smarujemy z obu stron musztardą i wymieszanymi przyprawami. Pieczemy na ruszcie po 4 -6 minut z każdej strony.







Do pieczonej polędwicy pasuje sos ziołowo -musztardowy.
1/2 szklanki majonezu mieszamy z 4 łyżkami musztardy, posiekanym estragonem, pokrojonym w drobniutką kostkę ogórkiem konserwowym. Sos przyprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem.



Szaszłyk warzywny







Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:12 godzin
Pieczenie:12-15 minut

Składniki na 10 porcji:
-60 dag papryki (różne kolory)
-2 duże cebule
-40 dag sera feta
-15 dag małych pieczarek
-2 duże cebule
-1-2 ząbki czosnku
-szklanka oleju
-łyżka mielonej słodkiej papryki
-łyżka przyprawy grillowej
-łyżeczka pieprzu
-tymianek i sól
Przygotowanie:
-Strąki papryki myjemy, usuwamy nasiona i kroimy na kawałki. Cebulę obieramy, kroimy na pół, po czy na cząstki. Cukinię myjemy,bez obierania kroimy w plastry grubości 1 cm. Ser kroimy w kostkę o bokach 2-3 cm.Pieczarki czyścimy.
-Warzywa, pieczarki i ser nabijamy na przemian na patyki do szaszłyków. Czosnek obieramy i siekamy. Listki tymianku siekamy. Olej mieszamy z przyprawą, słodką papryką, pieprzem, solą i czosnkiem.
-Przygotowaną marynatą zalewamy szaszłyki. naczynie przykrywamy i dostawiamy na 12 godzin do lodówki. 
-Szaszłyki lekko osączamy z marynaty i układamy na ruszcie. Pieczemy 6-8 min i odwracamy na drugą stronę i pieczemy kolejne 6-8 minut.




Do warzywnego szaszłyka pasuje sos czosnkowy. 1/2 słoika majonezu, mieszamy z 2 rozgniecionymi ząbkami czosnku i pieprzem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz