To Się Przyda

piątek, 30 sierpnia 2013

ŚLEDZIE W ZIEMNIAKACH

Śledzie w ziemniakach




Składniki na 4 porcje:

-4 duże ziemniaki (po ok. 20 dag)
-1 opakowanie filetów śledziowych w sosie śmietanowym
-1 jabłko
-2 małe kwaszone ogórki
-sól i pieprz
-1 mała czerwona cebula
-2 łyżki posiekanego koperku
-grubo mielony kolorowy śledź

Przygotowanie:

-Ziemniaki starannie szorujemy pod bieżącą wodą. Osuszamy i zawijamy w folię aluminiową. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 st. Pieczemy ok. 45 minut.
-Filety śledziowe kroimy na kawałki i wraz z sosem przekładamy do miseczki. Cebulę obieramy i siekamy. Umyte jabłko tniemy na cząstki, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w kostkę. Ogórki kroimy na plasterki. Do miski ze śledziami wkładamy jabłko, ogórki i cebulę. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wszystko mieszamy.
-U pieczone ziemniaki odwijamy z folii i studzimy. Następnie kroimy je wzdłuż. Miąższ lekko wciskamy łyżeczką do środka. Ziemniaki napełniamy sałatką , posypujemy koprem i pieprzem.

PAPRYKA FASZEROWANA

Papryka faszerowana




Składniki:

-5 średnich papryk
-50 dag mięsa mielonego
-15 dag ugotowanego na sypko ryżu
-1 mała cebula
-1 jajko
-1 łyżka oleju
-koncentrat pomidorowy
-1 opakowanie śmietany
-trochę mąki pszennej
-sól, pieprz i wegeta

Przygotowanie:

Paprykę myjemy i wydrążamy środki. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i lekko zrumieniamy na oleju. Mięso mieszamy z ryżem i usmażoną cebulą. Dodajemy jajko, przyprawiamy masę solą i pieprzem. Farszem napełniamy papryki. Przekładamy do rondelka, zalewamy wodą i dusimy na małym ogniu. Przyprawiamy wegetą. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy i podprawiamy mąką i śmietaną. Zagotowujemy i posypujemy zieleniną. 
Podajemy z ryżem lub ziemniakami.

czwartek, 29 sierpnia 2013

MINTAJ DUSZONY W JARZYNACH

Mintaj duszony w jarzynach




Składniki:

-8 dag filetów z mintaja
-5 dużych marchwi
-4 średnie pietruszki
-1 mały seler
-1 mały por
-2 duże cebule
-1 słoiczek majonezu
-4 jajka
-sól i pieprz ziołowy

Przygotowanie:

Warzywa gotujemy do miękkości. W tej samej wodzie gotujemy rybę ( 7 minut od momentu wrzenia). Na półmisku układamy rybę, posypujemy ją posiekaną cebulę i startymi na tarce jarzynami (bez pora). Każdą warstwę posolić i popieprzyć. Na wierzch wyłożyć majonez. Jajka ugotować na twardo. Dwa zetrzeć na tarce i posypać potrawę. Ozdobić cząstkami pozostałych jajek.

MAKARON Z BROKUŁAMI I PAPRYKĄ

Korzystajmy z sezony i wykorzystujmy warzywa do wszystkiego, bo są zdrowe.

Makaron z brokułami i papryką




Składniki:

-1/2 kg makaronu rurki
-2 główki brokułów
-1 czerwona papryka
-3/4 szklanki oliwy
-3 ząbki czosnku
-1/2 szklanki bulionu drobiowego
-4 łyżki masła
-1 pęczek natki
-żółty ser
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente wg przepisu na opakowaniu. Odcedzamy, przepłukujemy zimną wodą i odstawiamy. Brokuły dzielimy na małe różyczki, wrzucamy na 2 minuty do wrzącej, osolonej wody. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Paprykę i czosnek oczyszczamy. Paprykę kroimy w kostkę, czosnek w plasterki. Wrzucamy na patelnię na rozgrzany olej i smażymy minutę. Wkładamy brokuły i zalewamy bulionem. Przyprawiamy solą i pieprzem, gotujemy jeszcze 2 minuty. Dodajemy makaron i masło, mieszamy.Na koniec posypujemy danie natką i parmezanem.

środa, 28 sierpnia 2013

KURCZAK W SOSIE PAPRYKOWYM

Kurczak w sosie paprykowym




Składniki:

-1 kurczak
-2 cebule
-papryki (czerwone lub czerwona i żółta)
-1 pojemnik śmietany
-4 łyżki koncentratu pomidorowego
-sól, pieprz i 1 łyżka cukru
-olej do smażenia

Przygotowanie:

Kurczaka pokroić na porcje, obsmażyć na oleju.Cebulę i paprykę kroimy w kostkę, dusimy na niewielkiej ilości oleju, dodajemy cukier. Gdy warzywa puszczą sok, przekładamy je do kurczaka. Koncentrat mieszamy ze śmietaną i również przekładamy do kurczaka. Solimy i posypujemy pieprzem. Całość gotujemy na małym ogniu, do czasu do czasu mieszamy, aż kurczak będzie miękki.
Danie podajemy z piure ziemniaczanym lub ryżem.

GRUSZKI W ZALEWIE

Wiadomo wszystkim,że gruszki w occie są pyszne. Na jesieni są wspomnieniem lata.

Gruszki w zalewie




Składniki:

-2,5 kg gruszek (gruszki muszą być twarde)
1 i 1/2 szklanki cukru
-2 szklanki wody
-1 szklanka octu
-goździki

Przygotowanie:

Gruszki obieramy, kroimy na pół lub ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Żeby gruszki nie ściemniały wkładamy je do lekko zakwaszonej wody. 
Przygotowujemy zalewę:
Ocet zagotowujemy ma małym ogniu z cukrem, wodą i goździkami. Do wrzącej zalewy przekładamy pokrojone owoce. Gotujemy je na małym ogniu, uważając, aby się nie rozgotowały. Dobre są jak się zeszklą. Gorące wkładamy do słoików i zalewamy gorącą (ponownie zagotowaną) zalewą. Słoiki zakręcamy, odwracamy i pozostawiamy do wystygnięcia

wtorek, 27 sierpnia 2013

ZUPA CEBULOWA

Zupa cebulowa




Składniki:

-90 dag cebuli
-3 łyżki mąki
-1 i 1/2 szklanki rosołu
-1/2 kieliszka porto lub innego wina
-1 ząbek czosnku
-3 łyżki oliwy
-1 listek laurowy
-chleb tostowy 
-25 dag żółtego sera
-sól, pieprz i musztarda

Przygotowanie:

Cebulę kroimy w półplasterki. Wrzucamy z roztartym czosnkiem na rozgrzaną oliwę i smażymy na złoty kolor. Następnie polewamy porto. Mąkę wsypujemy do miseczki i rozprowadzamy rosołem. Zagotowujemy, dodajemy podsmażoną cebulę i listek laurowy. Przyprawiamy solą, pieprzem i musztardą, gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 20 minut. Do bulionówek wkładamy kromkę chleba tostowego. Zalewamy zupą, posypujemy startym serem oraz natką pietruszki i zapiekamy  do rozpuszczenia sera w gorącym piekarniku.

SAŁATKA Z CUKINII

Sałatka z cukinii

Sałatka z cukinii jest doskonałym dodatkiem do wszystkich dań mięsnych.



Składniki:

-4 kg cukinii
-1/2 kg marchwi
-1/2 kg cebuli
-3 ząbki czosnku
-4 łyżki soli
Na zalewę:
1 1/2 szklanki octu
-1 szklanka oleju
-1/2 szklanki cukru
-pieprz w ziarnach, ziele angielski i liść laurowy

Przygotowanie:

Cukinię i marchew kroimy w cienkie plasterki, a cebulę w drobną kostkę. Wszystkie warzywa mieszamy, przykrywamy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia osączamy. Z wymienionych składników przygotowujemy zalewę. Polewamy nią warzywa. Porcje sałatki przekładamy do słoików, szczelnie zamykamy je i gotujemy 15 minut.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

SAŁATKA Z BURACZKÓW

Przetwory to dobry sposób na zatrzymanie smaków lata.

Sałatka z buraczków




Składniki:

-8 dużych buraczków
-4 duże papryki
-4 duże cebule
-2 łyżki soli
Na zalewę:
-1 szklanka cukru
-1 szklanka octu
-1 szklanka wody
-1/2 szklanki oleju

Przygotowanie:

Buraki gotujemy i kroimy w plasterki. Paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Warzywa mieszamy, solimy i odstawiamy na 2 godziny, żeby puściły sok. Z wymienionych składników przygotowujemy zalewę, zagotowujemy ją i studzimy. Zimną marynatą zalewamy buraczki i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie wkładamy do słoików i pasteryzujemy ok. 10 minut.
Sałatka ta jest dodatkiem do różnego rodzaju mięs.

HALIBUT Z POMIDORAMI

Halibut z pomidorami




Składniki:

-2 łyżki oliwy
-4 dzwonka halibuta
-2 łyżki pokrojonej cebuli
-1/2 kg pomidorów
-1 szklanka podgrzanego bulionu
-1 zielona papryka
-1 cytryna pokrojona w plastry

Przygotowanie:

W rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju. Smażymy porcje halibut po 3 minuty z każdej strony. Przyprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do żaroodpornego naczynia. Wstawiamy na 5 minut do piekarnika rozgrzanego do 175 st. Do rondla z tłuszczem po smażeniu ryby dodajemy łyżkę oleju, rozgrzewamy i smażymy przez 2 minut cebulę. Dodajemy pomidory, gorący bulion i paprykę, doprawiamy do smaku i gotujemy przez 4 minuty. Sos pomidorowy wylewamy na talerz. Na wierzch kładziemy porcje halibuta i dekorujemy plasterkami cytryny.

niedziela, 25 sierpnia 2013

PIECZONE JABŁKA W KRUCHYM CIEŚCIE

Pieczone jabłka to zarówno typowy babciny przysmak, jak i wyszukany deser w eleganckich restauracjach. Jabłka są pyszne i bardzo dekoracyjne, choć ich przygotowanie wymaga wprawy. Cóż - ćwiczenie czyni mistrza...

Jabłka w kruchym cieście




Przygotowanie: 20 minut
pieczenie:30 minut

Składniki:

-8-12 niewielkich jabłek
-8-10 łyżek miodu
-2 garści orzechów włoskich
Ciasto:
-25 dag mąki pszennej
-25 dag mąki krupczatki
-3 żółtka
-szklanka cukru pudru
-2 łyżki śmietany
-3/4 kostki masła

Przygotowanie:

-Myjemy jabłka i obieramy ze skórki.. Obrane jabłka wydrążamy szpicem obieraczki, wkłuwając się od strony ogonka. Usuwamy gniazdo nasienne, uważając, aby nie przebić jabłka na wylot. Sprawdzamy palcem, czy w środku nie zostały łuski.
-Do środka jabłka wkładamy miód wymieszany z orzechami.
-Siekamy z masłem ob rodzaje mąki i cukier, dodajemy śmietanę i żółtka. Zagniatamy ciasto. Lekko podsypując mąką, rozwałkowujemy je i oblepiamy nim jabłka.
-Wstawiamy w żaroodpornej formie do piekarnika nagrzanego do 200 st.. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 180 st. i pieczemy jeszcze 20 minut.

Ważne:

- Do tego dania nadają się wyłącznie jabłka, które szybko się rozgotowują: boikeny, szare renety, antonówka lub papierówka. Powinny być niewielkie, aby upiekły się, zanim spali się ciasto. W zależności od wielkości jabłek ciast wystarczy na 8-12 jabłek.
-Najważniejszą sprawą jest odpowiednie nagrzanie piekarnika. Jeśli nie będzie bardzo gorący, ciasto zamiast natychmiast zastygnąć na jabłkach, spłynie z nich.

PIĘKNY JAŚ W MLEKU

Fasola tak ugotowana jest pełnowartościowym samodzielnym daniem, więc nie na sensu przygotowywanie mięsa. Jest to danie bardzo łatwe do zrobienia i tanie.
Podajemy ją w miseczkach, z dodatkiem białego pieczywa lub z ryżem.

Piękny Jaś




Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 25-30 minut

Składniki na 4 porcje:

-50 dag świeżej fasoli Jaś
-2 marchewki
-duża cebula
-4 łyżki oliwy
-2 szklanki mleka
-sól i cukier do smaku

Przygotowanie:

-Gotujemy fasolę w wodzie, aż będzie prawie miękka i większość wody wyparuje. Dolewamy mleko i gotujemy dalej. Obraną marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę.
-Rozgrzewamy oliwę na patelni.Przesmażamy oddzielni marchewkę i cebulę. Dodajemy do gotującej się fasoli. Solimy i słodzimy do smaku.
Gotujemy ok. 10 minut , aż smaki się połączą i sos zgęstnieje.

Rada:

-Gdy woda z fasolą się zagotuje, wylewamy wodę, a nalewamy świeżej (gorącej) i gotujemy dalej. Dzięki temu zmniejszą się wzdymające właściwości fasoli. W tym samym celu dodajemy całą, obraną cebulę, z wbitymi w nią goździkami. Wyjmujemy ją przed wlaniem mleka.
-To danie można przyrządzić także z suchej fasoli, ale lepiej smakuje ze świeżej.
-Zamiast marchewki można sos przyrządzić z duszonymi pomidorami z puszki.

sobota, 24 sierpnia 2013

GALARETKA RYBNO-WZRZYWNA

Ryby w jarzynach są zdrowe i nie tuczą Warto, aby gościły na stołach.

Galaretka rybno -warzywna




Składniki:

-1 kg ryb, mogą być mrożone szczupaki lub karpie
-5 dag żelatyny
-5 ziaren pieprzu
-3 ziarna ziela angielskiego
-2 liście laurowe
-3 ząbki czosnku
-1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
-3 goździki
-1 cebula
-3 średniej wielkości marchewki
-1 średnia pietruszka
-1 mały seler
-2 ogórki konserwowe
-1/4 surowej, czerwonej papryki
-1/2 puszki groszku
-natka pietruszki
-przyprawa vegeta

Przygotowanie:

Marchew, pietruszkę i seler obieramy, płuczemy i gotujemy w osolonej wodzie. Oczyszczone ryby gotujemy w wywarze z warzyw, dolewając tyle wody by ryby były przykryte wodą. Do gotujących się ryb dodajemy przyprawy i gotujemy razem 20-30 minut ( karpia 20 minut, szczupaka 10 minut dłużej). Z ugotowanych ryb wyjmujemy ości, a mięso układamy na półmisku, dodając pokrojone w kostkę warzywa. Wywar studzimy i dodajemy do niego namoczoną żelatynę ( na pół litra 5 dag żelatyny), przyprawiamy go wegetą i odrobiną pieprzu, Krótko zagotowujemy. Przygotowanym wywarem zalewamy rybę z warzywami. Odstawiamy w chłodne miejsce by stężało. Przed podaniem dekorujemy pietruszką.



CUKINIA W SOSIE POMIDOROWYM

Cukinia w sosie pomidorowym




Składniki:

- 80 dag cukinii lub kabaczków
-2 łyżki masła
Na sos:
-10 dag koncentratu pomidorowego (mała puszka)
-2 łyżki mąki
-3 łyżki masła
-1/2 szklanki śmietany
-1 łyżka ,,jarzynki'
-sól i słodka papryka
-1 pęczek koperku

Przygotowanie:

Cukinię czyścimy, myjemy, większe obieramy ze skórki, mniejszych nie.Każdą przecinamy na połowę i za pomocą łyżeczki usuwamy środek z pestkami. Kroimy na małe kawałki i lekko solimy. Wrzucamy do garnka na rozgrzane masło i dusimy do miękkości.
Przygotowanie sosu:
Z masła i mąki robimy zasmażkę. Dodajemy koncentrat rozprowadzony wodą z jarzynką i zagotowujemy. Zaciągamy sos śmietaną, doprawiamy solą, cukrem i papryką. Cukinię przekładamy do salaterki, polewamy sosem i posypujemy koperkiem.

piątek, 23 sierpnia 2013

CIASTO POMIDORAMI, FETĄ I ROZMARYNEM

Kruche ciasto na słono można przyrządzać z różnymi nadzieniami. Tym razem proponuję pomidory z fetą i rozmarynem, Jest efektowne i pyszne.
Ciasto podawaj w naczyniu, w którym je zapiekaliście Jako dodatek zawsze odpowiednia będzie sałata zaprawiona oliwą.

Ciasto z pomidorami i rozmarynem




Przygotowanie: 30 minut
chłodzenie: 1 godzina
pieczenie: 10 minut

Składniki:

-25 dag mąki krupczatki
-12,5 dag masła
-jajko
-5 twardych pomidorów średniej wielkości
-2 łyżki oliwy
-2 łyżki cukru pudru
-4 gałązki rozmarynu
-opakowanie sera feta

Przygotowanie:

-Siekamy mąkę z masłem, dodajemy szczyptę soli, jajko i 2 łyżki zimnej wody. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 1 godzinę. Pomidory myjemy i osuszamy. Kroimy na pół, łyżeczką wyjmujemy sok z pestkami, zostawiając miąższ.
-Rozgrzewamy na patelni oliwę z cukrem pudrem.Gdy cukier zacznie się karmelizować, dodajemy igiełki rozmaryny i połówki pomidora skórką do góry. Smażymy 5 minut, aż pomidory nasiąkną oliwą, ale nie rozgotują się. Zdjąć z patelni.
-Smarujemy masłem formę do tarty. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy formę, robiąc wysoki brzeg. Nakłuwamy i obciążamy fasolą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i pieczemy 10 minut.
-Miksujemy fetę z sokiem z pomidorów, resztą tłuszczu z patelni i rozmarynem. Wyjmujemy ciasto z piekarnika, rozsmarowujemy fetę, na wierzchu układamy połówki pomidorów. Zapiekamy 10 minut.

Rada:

To, co proponuję powyżej, to wersja dla ambitnych. Jest też wersja prostsza: na patelni rozgrzewamy oliwę z cukrem, aż się skarmelizuje. Dodajemy rozmaryn i smażymy przez chwilę. Pomidory obieramy ze skóry. Zostawiamy kilka ładnych plasterków do dekoracji, a resztę miksujemy z zawartością patelni i fetą. Farsz rozsmarowujemy na podpieczonym spodzie ciasta, na wierzchu układamy plasterki pomidorów. Zapiekamy 10 minut. Danie nie wygląda tak ładnie, ale w smaku jest podobne.

Jeśli przyrządzamy ciasto w wersji dla ambitnych, pomidory muszą być zgrabne, niezbyt wielkie i twarde.

GRZANKI Z PASTĄ Z SZPROTEK

Jest to danie szybkie, łatwe i pyszne. Odpowiednie na śniadanie lub kolację.

Grzanki z pastą rybną




Składniki na 4 porcje:

-4 kromki chleba tostowego
-1 puszka szprotek podwędzonych w oleju
-2 jajka ugotowane na twardo
-1 czerwona cebula
-3 łyżki majonezu
-2 łyżki keczupu
-po 1 łyżce posiekanego szczypiorku i natki
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-mielona papryka
-sól i pieprz
-liście sałaty i cząstki pomidora do dekoracji

Sposób przygotowania:

-Ugotowane na twardo ziemniaki obieramy ze skorupek i kroimy je w kostkę. cebulę obieramy i drobno siekamy. Szprotki z puszki przekładamy do miseczki i rozdrabniamy widelcem.
-Do szprotek dodajemy posiekaną cebulę i jajka. Mieszamy z keczupem, majonezem i ziołami. Pastę rybną przyprawiamy do smaku sokiem wyciśniętym z cytryny, solą, pieprzem i papryką. Odstawiamy na kilka minut w chłodne miejsce.
-Kromki chleba tostowego zrumieniamy w piekarniku lub tosterze (jeśli użyjemy zwykłego chleba pomijamy tą czynność).Na każdej kładziemy porcję przygotowane pasaty. Przed podaniem dekorujemy liśćmi sałaty i cząstkami pomidora.

czwartek, 22 sierpnia 2013

MAKARONOWY BUDYŃ

Traktujesz makaron jako dodatek do zup lub sosów, dziś zaskocz domowników makaronem w nieco innej formie. Przygotuj im budyń.

Makaronowy budyń




Składniki na 4 porcje:

-25 dag makaronu ,, muszelki"
-10 dag startego sera
-15 dag pieczonego mięsa z kurczaka
-15 dag gotowanej szynki
-sól i świeżo zmielony biały pieprz
-15 dag śmietany
-4 jajka
-tłuszcz do formy

Sposób przyrządzenia:

-Makaron gotujemy w osolonej wodzie, tak aby nie był za miękki
-Ser mieszamy z 1/2 filiżanki gorącej wody z makaronu
-Mięso kurczaka i szynkę drobno kroimy, dodajemy do sera i wody, po czym masę doprawiamy solą i pieprzem oraz mieszamy ze śmietaną.
-Rozbijamy jajka i z białek robimy pianę.
-Żółtka i pianę mieszamy z masą serową, po czym dodajemy makaron.
Niezbyt niską, żaroodporną formę lub garnek smarujemy tłuszczem i wykładamy makaronową masę. Naczynie wstawiamy na kuchence do większego garnka z gotującą wodą.
-Formę z masą przykrywamy szczelnie  np. folą aluminiową i gotujemy tak jak niżej ok. 1 godziny.

Pikantny budyń

Gotowane w wodnej kąpieli budynie są właściwie sufletami bez skorupki, można więc stosować do nich wszystkie przepisy na suflety. Jeżeli przypadną wam do gustu to powinniście sprawić sobie specjalną, zamykaną formę. Na początku jednak można przygotowywać tak: dobrze wysmarować masłem żaroodporną, wysoką formę i wypełnić ją do połowy masą budyniową. Górę przykryć przykrywką i obłożyć szczelnie folią, tak aby forma była możliwie szczelna. Teraz garnek wstawić należy do większego, wypełnionego wodą tak aby pokrywała się z zawartością tego mniejszego garnka. Woda powinna się wolno gotować przez cały podany w przepisie czas.
-


KOTLETY DE VOLAILLE

Z wierzchu rumiana panierka, a w środku delikatne białe mięso. Takie kotlety podane na zielonych warzywach, z dodatkiem ryżu lub frytek zadowolą każdego.

Kotlety de volaille



Składniki na 4 porcje:

-2 podwójne piersi kurczaka
-pół kostki masła śmietankowego (10 dag)
2 jajka
-2 łyżki mąki 
-10 łyżek bułki tartej
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
-sok wyciśnięty z połowy cytryny
-sól i pieprz
-ziołowa przyprawa do drobiu
-masło do smażenia

Sposób przygotowania:

-Filety z kurczaka dzielimy na połówki. Każdą połówkę nacinamy wzdłuż ( nie docinamy do końca) Mięso rozkładamy na desce tak, aby powstały kotlety o jak największej powierzchni. Lekko rozbijamy tłuczkiem. Oprószamy solą, pieprzem i przyprawą ziołową z obu stron.
-Rozbite mięso skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy natką. Mocno schłodzone masło kroimy na 4 słupki. Na każdym płacie układamy słupek masła. Zwijamy niezbyt ciasno. Brzegi mięsa odciskamy dokładnie, możemy je spiąć wykałaczką. 
-Do miseczki wbijamy jajka i roztrzepujemy widelcem. Na dwa talerze wsypujemy mąkę i bułkę tartą. Kotlety obtaczamy w mące, zanurzamy w jajkach i panierujemy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy masło, wkładamy kotlety i smażymy na dużym ogniu po ok. 3 minuty z każdej strony. Następnie zmniejszamy płomień i smażymy jeszcze 5-6 minut.

Klasyczne de volaille przygotowuje się z masłem. Kotlet można nafaszerować także podsmażonymi pieczarkami, plastrami żółtego sera lub duszonym szpinakiem. Bułkę tartą można zastąpić mąką kukurydzianą, która nada kotletowi złocisty kolor.

środa, 21 sierpnia 2013

SERNICZKI Z CYTRYNOWĄ NUTĄ

W tych ciasteczkach jest wszystko, co lubimy:kruchy, czekoladowy spód, orzeźwiająca nuta cytrusów i rozpływający się krem.

Serniczki z cytrusową nutą




Składniki na 6 porcji:

-50 dag mielonego twarogu
-1 szklanka śmietanki kremówki
-2 limonki lub cytryny
-1 szklanka cukru pudru
-1 torebka cukru waniliowego
-4 paczki herbatników
-1 tabliczka gorzkiej czekolady
-10 łyżek masła
-3 łyżeczki żelatyny
-listki melisy, bita śmietana i plasterki owoców cytrusowych do dekoracji

Sposób przygotowania:

-Herbatniki wkładamy do torebki i rozgniatamy wałkiem do ciasta. Czekoladę łamiemy. Odkładamy łyżkę masła,a resztę wraz z czekoladą przekładamy do miseczki. Ustawiamy ją nad garnkiem z wrzącą wodą. Mieszając, stapiamy masło i czekoladę. Następnie dodajemy pokruszone herbatniki.
-Limonki sparzamy i ścieramy skórkę, z miąższu wyciskamy sok. Sok i skórkę z limonek łączymy z twarogiem. Dodajemy cukier puder i cukier waniliowy. Miksujemy na gładko. Śmietanę ubijamy na sztywno.
-Żelatynę zalewamy 1/3 szklanki zimnej wody. Gdy spęcznieje, rozpuszczamy ją podgrzewając (żelatynę szybko stopimy w kuchence mikrofalowej). Masę czekoladową przekładamy do 6 foremek do tarteletek, wysmarowanych masłem i ugniatamy. Wstawiamy do lodówki na 1 godzinę.
-Śmietanę mieszamy z masą serową, łączymy z żelatyną. Krem rozsmarowujemy na czekoladowych spodach. Wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Dekorujemy rozetką bitej śmietany, melisą i owocami.

Gdy nie mamy tarteletek możemy zrobić serniczek w małej tortownicy lub małej blaszce.

HAWAJSKIE KIESZONKI

Z czerstwych bułek można przyrządzić wiele oryginalnych smakołyków. Oto dwa łatwe pomysły.

Grzanki

Kromki czerstwej bułki smarujemy z obu stron masłem wymieszanym z roztartym czosnkiem lub oliwą połączoną z posiekanymi ziołami. Następnie kromki kroimy w kostkę i zrumieniamy na suchej patelni lub mocno nagrzanym piekarniku. Takie grzanki to znakomity pomysł na dodatek do kremowych zup. Można nimi posypać także sałatkę ze świeżych warzyw.

Hawajskie kieszonki




1 czerstwą wrocławską bułkę kroimy w grube plastry. Każdy nacinamy tak, aby powstała głęboka kieszeń. W nacięcia wkładamy po kawałku żółtego sera, ananasa i pół plasterka szynki. Do miseczki wbijamy 3 jajka. Roztrzepujemy je widelcem i mieszamy z 1/4 l mleka. W miseczce zanurzamy gotowe kanapki i odstawiamy na ok. 20 minut. Posypujemy kolendrą i zrumieniamy z obu stron na rozgrzanym maśle.

Stare pieczywo można odświeżyć

Czerstwy chleb znów stanie się miękki. gdy skropimy go przegotowaną zimną wodą lub mlekiem i włożymy na 10-15 minut do lekko nagrzanego piekarnika (o temp. 70-90 st.). Uwaga! Pieczywo można odświżyć tylko raz.

wtorek, 20 sierpnia 2013

BARSZCZ CZERWONY

Taka zupa zyska uznanie zarówno zwolenników tradycyjnego barszczu, jak i amatorów kremowych zup. Podana z grzankami zrobionymi z bagietki także smakuje wybornie.

Barszcz czerwony




Składniki na 4 porcje:

-40 dag buraczków ćwikłowych
-1 cebula
-3 szklanki bulionu warzywnego z kostki
-1 niepełna szklanka gęstego jogurtu lub śmietany
-2 łyżki masła
-2 ząbki czosnku
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-szczypiorek
-gałka muszkatołowa
-cukier, sól i pieprz
-groszek ptysiowy

Sposób przygotowania:

-Buraki szorujemy, obieramy i kroimy w małe kawałki. Cebulę obieramy i siekamy. W garnku rozgrzewamy masło. Wrzucamy posiekaną cebulę i smażymy aż się zeszkli. Dodajemy buraczki. Wlewamy szklankę bulionu. Kiedy zupa zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień, przykrywamy i gotujemy, aż buraki zmiękną
-Do miękkich buraków wlewamy pozostały bulion. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Zagotowujemy. Zupę przyprawiamy do smaku sokiem z cytryny, cukrem, solą i pieprzem. Garnek zdejmujemy z ognia. Wlewamy połowę jogurtu lub śmietany. Miksujemy na gładko.
-Garnek z zupą ponownie stawiamy na ogniu. Mocno podgrzewamy. Przyprawiamy do smaku gałką muszkatołową. Gotowy barszczyk rozlewamy do talerzy. Posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Każdą porcję dekorujemy kleksem jogurtu lub śmietany. Podajemy z groszkiem ptysiowym lub jak wcześniej wspomniałam grzankami zrobionymi z bagietki.

Rada:

-Smak barszczu poprawi bulion warzywny ugotowany w domu.
-Sok z cytryny można zastąpić octem owocowym lub winnym
-Uważaj! Nadmiar gałki sprawi, że zupa stanie się gorzka.

ALZACKI MAKAROM Z ZIOŁAMI

Wszystkie potrawy zyskują na aromacie, gdy mają czas na przesiąknięcie. Proszę je wstawić na 10 minut do rozgrzanego do 100 st. piekarnika.
Makaron łatwo jest podgrzać. Warto więc ugotować go więcej, z myślą o przyszłych daniach. Zawinąć go w folię, zamrozić i gdy przyjdzie nam ochota, upiec w podany niżej sposób. Pamiętać trzeba, że powinniśmy go najpierw rozmrozić.
Makaron można wyłożyć do naczynia żaroodpornego, obsypać bułką tartą, ziołami, startym serem i kawałkami masła i piec w rozgrzanym do 175 stopni piekarniki. W zależności od wielkości naczynia i grubości warstwy makaronu przez 15-30 minut.Makaron smakuje jak świeży. Suflety takie będą jeszcze bardziej soczyste, gdy przed posypaniem bułką i serem skropimy je śmietaną.

Alzacki makaron z ziołami




Składniki na 4 porcje:

-1 cebula
-1 łyżka wieprzowego smalcu
-40 dag kiszonej kapusty
-1/4 l wytrawnego białego wina
-1/4 l bulionu z kostki
-4 jagody jałowca
-2 goździki
-1/4 liścia laurowego
-30 dag tłustego boczku wędzonego
-30 dag szerokiego makaronu
-sól

Sposób przygotowania:

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i smażymy na rozgrzany tłuszczu.
Dodajemy dobrze umytą kiszoną kapustę i smażymy ją (jeśli jest bardzo długa wcześniej ją rozdrabniamy)
-Wlewamy wino i bulion, dodajemy jałowiec, goździki i listek, po czym smażymy pod przykryciem na małym ogniu. Jeśli lubicie potrawy bardziej kwaskowate, wystarcz smażyć 20 minut, ale ten czas można przedłużyć do godziny.
-W tym czasie tłusty boczek kroimy w kostkę i smażymy aż do zrumienienia.
-Przerośnięty boczek kroimy w cienkie plasterki.
Makaron gotujemy w osolonej wodzie tak aby nie był za miękki.
-Mieszamy go z tłustym boczkiem i tłuszczem, po czym porcjami dodajemy kapustę.
-Podsmażamy na małym ogniu na kuchence, albo w piekarniku rozgrzanym do 100 st.
-W tym czasie zarumieniamy przerośnięty boczek.
-Każdą porcję makaronu ozdabiamy paskami smażonego, przerośniętego boczku. Podajemy koniecznie z chłodnym piwem......
-
-

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

SAŁATKA Z BURAKAMI

Sałatka ta jest bardzo pożywna

Sałatka z burakami




Składniki na 6 porcje:

-1 opakowanie (25 dag) matjasów w zalewie korzennej
-1 burak
-4 ziemniaki
-1 cebula
-4 korniszony
-2 jajka
-2 ząbki czosnku
-2 łyżki posiekanego koperku
-5 łyżek oliwy
-1 łyżka musztardy z całymi ziarnkami gorczycy
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-1 łyżeczka miodu
-sól, pieprz i tymianek

Sposób przygotowania:

-Ziemniaki i buraka szorujemy pod bieżącą wodą. Gotujemy osobno do miękkości w łupinach. Odcedzamy, studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Korniszony kroimy w plasterki.
-Cebulę obieramy i drobno siekamy. Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i kroimy w ósemki. Filety śledziowe osączamy z zalewy i tniemy na kawałki.
-Oliwę ucieramy z musztardą i sokiem wyciśniętym z cytryny. Dodajemy roztarty czosnek oraz miód. Przyprawiamy tymiankiem, solą i pieprzem. Wszystkie składniki sałatki przekładamy do miseczki i polewamy sosem. Posypujemy koperkiem.


MAKARONOWY OMLET Z KARYNTII

Apetyczny, lekki i delikatny jest makaronowy omlet z austriackiej Karyntii.

Makaronowy omlet




Składniki na 4 porcje:

-25 dag pełnoziarnistego makaronu ,,świderki"
-3 łyżki masła lub margaryny,
-25 dag gotowanej szynki
-1 pęczek cebuli lub 4 cienkie pory
-1 opakowanie mrożonej jarzynki (warzyw)
-sól i świeżo zmielony czarny pieprz
-5 dag startego parmezanu
-1 pęczek szczypiorku
-2 łyżki mąki
-4 jajka
-3 filiżanki mleka
-szczypta startej gałki muszkatołowej
-tłuszcz do pieczenia

Sposób przygotowania:

-Makaron gotujemy w osolonej wodzie tak aby nie był zbyt miękki. Wykładamy na durszlak, spłukujemy pod zimną wodą i odstawiamy do ostygnięcia.
-Masło rozgrzewamy na patelni i przypiekamy pokrojoną w paski szynkę.
-W tym czasie przygotowujemy cebulę lub pory i kroimy w krążki, po czym dodajemy mrożoną jarzynkę i wszystko gotujemy w małej ilości wody przez 20 minut.
Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy ser.
-Szczypiorek płuczemy pod bieżącą wodą, kroimy i dodajemy do jarzyn.
-Mieszamy mąkę jajka i mleko, doprawiamy solą, pieprzem i muszkatem.
-Tłuszcz rozpuszczamy w jednej większej lub kilku mniejszych formach  i wykładamy do nich ciasto, a następnie wykładamy makaron i jarzyny.
-Pieczemy przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st.
Gotowe omlety przed podaniem udekorować zieleniną.

Rada:

-Omlet będzie chrupki i mocniejszy jeśli ugotowany makaron zmieszamy z ciastem i upieczemy oddzielnie na patelni nie za grubu, z dwóch stron zarumieniony naleśnik.

niedziela, 18 sierpnia 2013

SAŁATKA Z KRABAMI

Sałatkę z makaronu z krabami można przygotować jako małą świąteczną przystawkę lub danie do zimnego bufetu.

Sałatka z krabami




Składniki:

-30 dag makaronu kolanka
-20 dag gotowego do spożycia mięsa krabów
-4 duże ogórki konserwowe
-1 cebula
-sól
Na sos:
-2 kubki jogurtu
-2 łyżki octu winnego
-2 łyżki koncentratu pomidorowego
-2 łyżki niezbyt ostrej musztardy
-1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
-1/2 łyżeczki curry w proszku
-sól i świeżo zmielony biały pieprz
-kilka kropli słodziku
-1 pęczek pietruszki
-1/2 pęczka świeżego lub 1 łyżka suszonego majeranku

Sposób przygotowania:

-Makaron gotujemy wg instrukcji na opakowaniu i dokładnie osączamy. Następnie wsypujemy do salaterki.
-Kraby płuczemy na sitku pod zimną, bieżącą wodą. Osączamy i mieszamy z makaronem.
-Ogórkom odcinamy końce i kroimy w małą kostkę.
-Cebulę obieramy i drobno siekamy, po czym razem z ogórkami wsypujemy do makaronu.
-Ze wszystkich składników sosu robimy pikantną marynatę i mieszamy z dodatkami.
-Odczekujemy aż wszystkie składniki nasiąkną, próbujemy czy jakiejś przyprawy nie jest za mało. Podajemy z zieloną sałatą.

sobota, 17 sierpnia 2013

ZAPIEKANKA Z KURCZAKIEM

Pieczony makaron z piersią kurczaka jest smakołykiem na świąteczne okazje.

Zapiekanka z kurczakiem




Składniki na 4 porcje:

-30 dag makaronu zacierki lub podobnego w kształcie
-1 łyżeczka oleju
-40 dag piersi kurczaka
-2 dag masła lub margaryny
-sól i biały pieprz świeżo zmielony
-1/2 małej główki sałaty
-1 puszka mandarynek
-tłuszcz do wysmarowania formy
-3 łyżki świeżej posiekanej lub 1 łyżka rozkruszonej suszonej szałwii
-2 jajka
-15 dag gęstej śmietany

Przygotowanie:

-Zacierki gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną oleju przez ok. 10 minut
-Piersi kurczaka tniemy na cienkie plasterki i przypiekamy w rozgrzanym oleju. Solimy i pieprzymy.
-Z sałaty wycinamy głąb oraz wszystkie zwiędłe i ciemne liście. Dokładnie ją myjemy i suszymy, po czym tniemy na cienkie paski.
-Mandarynki i zacierki zostawiamy aż ociekną
-W dobrze natłuszczonym naczyniu żaroodpornym układamy warstwami zacierki i mięso, sałatę i mandarynki.
-2 jajka rozbijamy i żółtka oddzielamy od białek.Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy pianę. Posypujemy świeżym pieprzem i szałwią, dodajemy łyżeczkę gęstej śmietany i żółtka jajek. Wszystko delikatnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą i innymi przyprawami
-Sos wylewamy na suflet i zapiekamy ok. 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. aż do zrumienienia.

SAŁATKA Z PAPRYKI NA CIEPŁO

Pyszne na śniadanie.



Sałatka z papryki na ciepło

Składniki:

-2 duże cebule
-2 duże strąki papryki (żółtej i czerwonej)
-2 marchewki
-olej do smażenia
-vegeta i pieprz

Przygotowanie:

Paprykę i cebulę czyścimy i kroimy w paseczki. Wrzucamy na patelnię na rozgrzany olej i Smażymy 5-6 minut. Przyprawiamy vegetą i pieprzem. Gorącą sałatkę rozkładamy na kromkach razowego chleba.
Kanapki wybornie smakują z maślanką wymieszaną z drobno pokrojonym szczypiorem.

piątek, 16 sierpnia 2013

PLACEK ZE ŚWIEŻYM SZPINAKIEM I ROKPOLEM

Placek ze szpinakiem jest znakomitym daniem na kolację lub rozwiązaniem na niezobowiązujące przyjęcie. Podany z sałatą skropioną sosem winegret oraz kieliszkiem czerwonego wina usatysfakcjonuje wybredne gusta.

Placek ze szpinakiem




Przygotowanie:20 minut
Chłodzenie:1 godzina
Pieczenie:40 minut

Składniki:

-25 dag mąki
-12,5 dag masła
-4 jajka
-250 ml śmietany (22 proc.)
-50 dag szpinaku
-2 ząbki zmiażdżonego czosnku
-5 dag startego, ostrego żółtego sera
-10 dag sera pleśniowego typu rokpol
-2 łyżki masła
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól i cukier do smaku
-tłuszcz do formy

Przygotowanie:

-Wysypujemy mąkę na stolnicę, siekamy ją masłem, dodajemy szczyptę soli, jajko i dwie łyżki zimnej wody. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na godzinę.
-Płuczemy szpinak, odcinamy ogonki. Strząsamy nadmiar wody. W rondlu rozgrzewamy 2 łyżki masła, dodajemy czosnek i smażymy mieszając ok. minuty. Wrzucamy szpinak, przykrywamy i dusimy ok. 3 minut, aż szpinak opadnie. Studzimy i siekamy.
-Smarujemy masłem tortownicę lub formę do tarty. Odcinamy 1/8 ciasta, resztę rozwałkowujemy. Wyklejamy ciastem formę. Nakłuwamy je widelcem, następnie obciążamy je, aby nie wybrzuszyło się podczas pieczenia, wykorzystując do tego celu fasolę (można ją wykorzystywać wielokrotnie). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. C i pieczemy 10 minut.
-Roztrzepujemy jajka ze śmietaną. Mieszamy ze szpinakiem i pokruszonym serem pleśniowym. Doprawiamy solą i gałką. Na podpieczony placek nakładamy masę. Rozwałkowujemy pozostały kawałek ciasta i wycinamy z niego paski. Ozdabiamy nimi placek. Posypujemy żółtym serem. Zapiekamy 25-30 minut w temperaturze 180 st.C.

Rada:

Słone, kruche ciasto można upiec w tortownicy, ale wygodniej jest kupić specjalną formę do tarty. Ma ona mniej pionowy brzeg. Bywa metalowa, silikonowa lub ceramiczna. Lepsza jest ceramiczna, gdyż ciasto na stół podajemy w formie, w której się piekło, a ceramiczna korzystniej się prezentuje.

SKRZYDEŁKA NA OSTRO

Skrzydełka na ostro




Przygotowanie:20 minut
Marynowanie:1 godzina

Składniki na 4 porcje:

-12 skrzydełek kurczaka
-1/2 szklanki keczupu
-łyżka płynnego miodu
-łyżka sosu worcester
-2 łyżki soku z cytryny
-1/2 łyżeczki musztardy
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Skrzydełka myjemy i osuszamy. Keczup mieszamy z miodem, musztardą, sokiem z cytryny i sosem worcester.
-Skrzydełka zalewamy przygotowaną marynatą i odkładamy na godzinę do lodówki. Oprószamy solą i pieprzem. Układamy na rozgrzanym ruszcie i pieczemy ok. 20 minut. W połowie pieczenia odwracamy na drugą stronę.

czwartek, 15 sierpnia 2013

PIWNY BAREK

Kto nie lubi piwa lub nie ma ochoty na nie, może wypróbować jeden z wielu drinków z piwa.
Koneser piwa krzyknie na ten pomysł z odrazą ,,Mieszać piwo! Zgroza". Ale czy na pewno? Gdyby tak było nie powstałyby gotowe drinki piwne- jabłkowe, cytrynowe....Warto pokusić się o wzbogacenie tego złotego napoju jakimiś dodatkami. Propozycji jest dużo, zaczynając od soków, aż po alkohole.
Nawet bez okazji warto wypróbować niektóry z poniższych przepisów, kiedy nadejdzie ochota. Zwłaszcza, że alkohol w umiarze jest dla ludzi, z zastrzeżeniami- tylko dla dorosłych, nie w ciąży i nie planujący usiąść za kierownice.
Będąc w upalny dzień w Ojcowie w restauracji odmówiłam piwa, więc zaproponowano mi , skromie mówiąc napój z piwa i sprite. Bardzo mi smakował, więc poprosiłam o skład.




Jest to bardzo prosty drink.

Składniki:

-1 piwo o,5 l
-1 sprite o,3 l
-4 kostki lodu

Sposób przyrządzenia:

Wlewamy do szklanki półlitrowej połowę piwa. Następnie pozostałą połowę uzupełnić spritem i dodać kostki.
Prawda, że proste a dobre. Najlepiej, żeby piwo i sprite było schłodzone.

Maliniak

-200 ml jasnego piwa
-50 ml syropu malinowego
Da szklanki dobrze schłodzonego piwa wlewamy syrop i delikatnie mieszamy.

Zielono mi

-200 ml jasnego piwa
-30 ml niebieskiego curacao
Zimne piwo wlać do szklanki, dodać likier i lekko zamieszać. Podawać od razu.

Cola-cooler

-150 ml jasnego piwa 
-100 ml coca-coli
-2 krople aromatu cytrynowego
Schłodzoną colę wlewamy do zimnego piwa i dodajemy aromat.


SAŁATKA OWOCOWA Z ORZECHAMI

Owoce są smaczne, zdrowe, niskokaloryczne, nic więc dziwnego, że stanowią pokusę nie do odparcia. Taką sałatkę warto na bardziej uroczyste okazje skropić brandy, rumem lub wermutem i udekorować miętą.
Ulegnijmy jej.

Sałatka owocowa




Przygotowanie:15 minut
Chłodzenie:2 godziny

Składniki:

-50 dag truskawek
-ananas
-15 dag posiekanych orzechów włoskich
-3 brzoskwinie
-3 banany
-sok z cytryny

Przygotowanie:

-Myjemy truskawki i usuwamy szypułki. Banany obieramy.
-Oparzamy brzoskwinie, obieramy ze skórki i usuwamy pestki.
-Odcinamy z ananasa ,,czuprynkę".Kroimy owoc wzdłuż na połowę. Każdą połówkę kroimy wzdłuż, na dwie lub trzy części. Każdą część nacinamy w poprzek. Odcinamy trójkąciki owocu od mięsistej skóry i kroimy w cząstki.
-Kroimy wszystkie owoce, skrapiamy obficie sokiem z cytryny i mieszamy z orzechami. Schładzamy w lodówce przez ok. 2 godziny.

Rada:

Owoce do sałatki muszą być dojrzałe i słodkie. W przeciwnym razie sałatka będzie za kwaśna i trzeba ją będzie dosładzać.
Można użyć do tej sałatki mrożonych truskawek i owoców z puszki, odcedzić je, a sok użyć do polania owoców.


środa, 14 sierpnia 2013

KLUSECZKI SEROWE

Kluseczki serowe są tanim daniem, które z każdego dnia potrafi zrobić dzień prawdziwej uczty.
To trzeba polubić.

Kluseczki serowe




Składniki na 4 porcje:

-30 dag drobnego jajecznego makaronu
-30 dag cebuli
-12,5 dag masła lub margaryny
-15 dag startego twardego sera (mogą być resztki)
-1 kubek śmietany
-starta gałka muszkatołowa
-40 dag pomidorów
-sól i grubo mielony pieprz

Sposób przygotowania:

-Makaron gotujemy w osolonej wodzie wg instrukcji na opakowaniu, ale tak by nie był za miękki.
-W tym czasie obieramy i kroimy cebulę, po czy zrumieniamy ją na patelni w rozgrzanym tłuszczu.
-Ugotowany makaron osączamy i razem z rozgrzaną cebulą i serem mieszamy w żaroodpornym naczyniu.
-Śmietanę przyprawiamy solą i muszkatem, dodajemy do makaronu.
-Wszystko wstawiamy na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni.
-Pomidory parzymy, obieramy ze skóry i kroimy w kostkę.
-Zamaczamy je w cebulowym tłuszczu na patelni.
-Kluseczki serowe nakładamy na talerze i dodajemy pomidory.
-Obficie obsypujemy pieprzem.

ROŻKI NADZIEWANE WARZYWAMI

Chrupiące rożki nadziewane warzywami




Składniki:

Na ciasto:
-50 dag mąki
-jajko
-mleko i sól
Na nadzienie:
-3 czerwone i jedna żółta papryka
-20 dag kiełbasy
-1 cebula
-1 ogórek świeży
czosnek
-10 dag pieczarek
-keczup
-1 l oleju do smażenia

Przygotowanie:

Warzywa i kiełbasę kroimy w kostkę, a czosnek przeciskamy przez praskę. Z podanych składników przygotowujemy ciasto. Rozwałkowujemy je na grubość ok. 3 mm i wycinamy nożem kwadraty 6x6 cm. Na środek każdego kwadratu nakładamy przygotowane nadzienie i polewamy keczupem. Ciasto z farszem sklejamy jak pierogi. W rondlu mocno rozgrzewamy olej. Smażymy na nim porcjami pierogi na złoty kolor.

wtorek, 13 sierpnia 2013

SAŁATKA Z KAPUSTY PEKIŃSKIEJ

Szybka i łatwa do przygotowania.

Sałatka z kapusty pekińskiej




Składniki:

-70 dag kapusty pekińskiej
-1 puszka brzoskwiń
-7 dag rodzynek
-1 mały słoik majonezu
-3 łyżki śmietany
-1 łyżeczka curry
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Kapustę i rodzynki myjemy. Brzoskwinie osączamy z syropu. Kapustę drobno szatkujemy, brzoskwinie kroimy na małe kawałki. Rodzynki zalewamy gorącą wodą, aby zmiękły i odcedzamy. Wszystkie składniki starannie mieszamy.
Przygotowanie sosu:
Śmietanę łączymy z majonezem, przyprawiamy solą, pieprzem i curry. Sosem polewamy sałatkę. Wstawiamy na godzinę do lodówki. Przed podaniem mieszamy.

SZNYCEL CIELĘCY Z JAJKIEM

Po wojażach i jedzeniu gdzie się da, dobrze jest zjeść domowy obiadek.

Sznycel cielęcy z jajkiem




Przygotowanie:10 minut
Smażenie:8-10 minut

Składniki na jedną porcję:

-sznycel cielęcy z kostką
-bułka tarta
-tłuszcz do smażenia mięsa
-2 jajka
-masło do smażenia jajka
-sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

-Opłukujemy mięso, osuszamy i nacinamy brzegi. Kość można usunąć lub zostawić (ja lubię z kością). Rozbijamy lekko mięso z obu stron. Solimy i oprószamy pieprzem.
-Panierujemy w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu, lekko rumieniąc z obu stron na średnim ogniu.
-Wbijamy jajko na masło rozgrzane na innej patelni i przykrywamy pokrywką.
-Układamy jajko na sznyclu po tym jak białko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne.

Rada:

Sznycel podawaj bezpośrednio po przygotowaniu, ponieważ panierka pod wpływem pary mięknie i traci chrupkość (po chrupkości poznasz czy w restauracji podają ci świeżego), a żółtko w jajku się ścina.
Sznycle podawaj z warzywami z wody. Można ozdobić je plasterkiem cytryny, jeśli zmieści się obok jajka.

piątek, 2 sierpnia 2013

DRINK ,,ŻWAWA KRYSIA"

Żwawa Krysia




Składniki:

-50 ml wódki
-łyżka soku z limonki lub cytryny
-plasterek cytryny
-50 ml toniku 
-cukier

Przygotowanie:

-Plasterkiem cytryny zwilżyć brzeg szerokiego kieliszka, zanurzyć go w cukrze rozsypanym na talerzu. Odstawić do lodówki. Wódkę, sok i tonik wymieszać i schłodzić.Podawać w schłodzonym kieliszku.

Ja tonik zastępuję winem ,,Martini" białym.

KOTLETY SIEKANE Z RYBY

Kotleciki rybne smakują wyśmienicie, a ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu.

Kotlety siekane z ryby




Przygotowanie:20 minut
Smażenie :10 minut

Składniki na 4 porcje:

-50 dag filetów z dowolnej morskiej ryby
-kajzerka
-cebula
-2 łyżki masła
-jajko
-mąka do obtaczania
-olej do smażenia
-cytryna i natka pietruszki do dekoracji
-sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

-Zrumieniamy na maśle drobno posiekaną cebulę. Kajzerkę namaczamy w wodzie lub mleku i dobrze odciskamy.
-Siekany kub mielemy rybę. Masę rybną wyrabiamy z cebulą, bułką i jajkiem. Doprawiamy, formułujemy owalne kotleciki i panierujemy je w mące.
-Smażymy z obu stron na rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu.

Moje rady:
-Możesz użyć mrożonych filetów, ale przed siekaniem dokładnie trzeba je rozmrozić, a wcześniej skropić sokiem z cytryny.
-Warto do masy rybnej dodać świeżych lud suszonych ziół (według uznania). Znakomicie pasuje koperek, tymianek czy majeranek.
-Rybne kotlety najlepiej smakują z warzywami z wody, polanymi masłem z bułką tartą.
-Obowiązkowo każdy kotlecik udekoruj plasterkiem cytryny i listkiem natki pietruszki.


czwartek, 1 sierpnia 2013

MAKARONOWY OBIADEK

Z delikatnymi klopsikami i subtelnymi dodatkami podajemy na stół nasz obiadek. oto moje ulubione makaronowe danie.

Makaronowy obiadek




Składniki na 4 porcje:

-2 łyżki oleju z oliwek
-1 cebula
-1 duża puszka obranych pomidorów
-1 lampka białego wina
-1 szklanka bulionu z 1 kostki rosołowej
-szczypta suchego rozmarynu 
-1/4 liści laurowego
-świeżo zmielony pieprz lub 1/4 strąka ostrej papryczki
-30 dag makaronu
-20 dag tatara
-1 jajko
-8 dag zmielonych migdałó
-3 łyżki rodzynek
-sól i słodka papryka w proszku
-15 dag salami w plasterkach
-5 dag masła
-5 dag startego żółtego sera
-3 jajka ugotowane na twardo
-pół pęczka pietruszki

Przygotowanie:

-Olej rozgrzewamy w garnku. Cebulę drobno siekamy, dodajemy do oleju i rumienimy ją. Dodajemy pomidory z puszki, wino, bulion, zioła i pieprz, po czym przez 30 minut dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem. Pomidory powinny ulec całkowitemu rozpadowi.
-Makaron gotujemy w osolonej wodzie wg instrukcji na opakowaniu.
Z tatara, jajek, migdałów, papryki, rodzynek i soli przyrządzamy pikantną masę z której robimy małe kuleczki, po czym zostawiamy je na 10 minut w pomidorowym sosie, żeby nasiąknęły.
-Makaron osączony w rozgrzanej salaterce mieszamy z masłem pokrojonym w kostkę, serem, obranymi i pokrojonymi w kostkę jajkami i łyżką pokrojonej pietruszki. Zostawiamy w cieple.
Sos pomidorowy, jeśli jest za gęsty rozcieńczamy odrobiną  wody i doprawiamy do smaku.Dodajemy resztę pietruszki i pokrojoną w paski salami. Sos z klopsikami podajemy do makaronu i świeżej sałaty.

MARCHEWKA PO STAROPOLSKU

Marchewka duszona tym sposobem nic nie traci ze swojego słodkiego smaku.Zaprawiona żółtkami może być samodzielnym daniem albo pysznym dodatkiem do mięs. Można ją podawać z innymi warzywami lub ziemniakami i jajkiem sadzonym.

Marchewka po staropolsku




Przygotowanie:15 minut
Gotowanie:30 minut

Składniki na 4 porcje:

-2-3 pęczki młodej marchewki
-4 cebule
-pęczek natki pietruszki
-2-3 łyżki masła
-łyżka mąki
-2 żółtka
-pół szklanki mąki
-szklanka wody
-kostka rosołowa drobiowa
-łyżka cukru

Przygotowanie:

-Skrobiemy marchewkę i płuczemy. Kostkę rosołową rozpuszczamy w szklance wrzątku. Cebulę obieramy.
Wkładamy marchew, masło, cebulę i natkę (w całości) do garnka o grubym dnie i dusimy na małym ogniu pod przykryciem, co jakiś czas dodajemy łyżkę bulionu. Musimy uważać aby marchew się nie przypaliła.
-Wyjmujemy cebulę i natkę. Miękką marchew oprószamy mąką, dodajemy cukier i solimy. Mieszamy i zagotowujemy. Żółtka roztrzepujemy z mlekiem i zalewamy mieszaniną marchew. Podgrzewamy chwilę, ale nie gotujemy.

Moje rady:

-Marchewki wybierz nieduże i równej wielkości,bo nie uduszą się równomiernie.
-Bardzo młode marchewki nie musisz skrobać, wystarczy dobrze wyszorować.
-Zimą i jesienią można tak przygotowywać mrożoną marchewkę.