To Się Przyda

poniedziałek, 30 września 2013

KARP PO POZNAŃSKU

Tak przyrządzoną rybę podaję ze świeżo ugotowanymi ziemniakami.

Karp po poznańsku




Składniki:

-1 karp
-włoszczyzna
-ziele angielskie
-liście laurowe
-2 łyżki masła
-1 łyżka mąki
-pół szklanki wina
-5 dag piernika
-rodzynki
-migdały
-sok z cytryny
-sól i cukier

Przygotowanie:

Włoszczyznę czyścimy, dodajemy przyprawy. Gotujemy wywar ok. 1 litr. Rybę czyścimy, dzielimy na porcje, wkładamy do wywaru i gotujemy ok. 20 minut. Wyjmujemy ją, a wywar odcedzamy, odparowujemy, aby pozostało 0, 75 l. Z masła i mąki robimy zasmażkę. Rozprowadzamy ją wywarem, dodajemy wino i pokruszony piernik. Wszystko zagotowujemy, przecieramy i doprawiamy. Dodajemy migdały i rodzynki. Do sosu wkładamy rybę i trzymamy ją w cieple ok. 30 minut.

niedziela, 29 września 2013

KOTLETY MIELONE PANIEROWANE W ORZECHACH

Zwyczajny kotlet mielony, panierowany w orzechach nabiera niezwykłego aromatu. Jest to danie efektowne i łatwe. Znakomitym dodatkiem do tego dania są ziemniaki w każdej postaci i surówka.
Z przyprawieniem masy mięsnej można eksperymentować. Zamiast tradycyjnego zestawu: cebula, czosnek, można dodać tymianek, miętę, szczyptę cynamonu, słodką paprykę itp.
W trakcie smażenia kotleciki rosną, trzeba je więc mocno spłaszczać w trakcie formowania. Nie smażymy kotletów na silnym ogniu, ponieważ panierka się przypali, a mięso w środku będzie surowe.

Kotlety mielone panierowane w orzechach




Składniki:

-50 dag mielonego mięsa wieprzowego
-czerstwa bułka
-jajko
-mała cebula
-łyżka masła
-2 ząbki czosnku
-10 dag orzechów włoskich
-sól do smaku
-oliwa lub smalec do smażenia

Przygotowanie:

-Moczymy bułkę w ciepłym mleku lub wodzie. Odciskamy. Cebulę obieramy, drobno siekamy i szklimy na maśle. Czosnek przeciskamy przez praskę.
-Wyrabiamy masę mięsną z bułką, żółtkiem, cebulą, czosnkiem i solą. Białka ubijamy. Dodajemy do masy i delikatnie mieszamy
-Prażymy orzech na patelni i siekamy.
Formujemy wilgotnymi rękami kulki z mięsa, spłaszczamy je w orzechowej panierce. Formujemy zgrabne kotleciki. Smażymy je na patelni z obu stron na średnim ogniu.

piątek, 27 września 2013

PIECZEŃ WOŁOWA DUSZONA

Pieczeń duszona nie wygląda tak efektownie jak pieczona, ale za to można ją przyrządzić na dwa dni wcześniej przed podaniem, bo odgrzana nie traci smaku. Od lat często duszę wołowinę, bo rodzina bardzo ją lubi i zapraszani goście dopominają się o nią.
Zanim kupię mięso to starannie i uważnie je obejrzę. Powinna być z młodej sztuki, bo ze starej pozostanie suche,łykowate i twarde. Poznaję przede wszystkim po jasnym tłuszczu. Ciemne mięso nie zawsze jest ze starej sztuki, czasem świadczy o jej rasie lub rodzaju paszy, jaką dostawało zwierzę. A jasne niekoniecznie jest młode, ale mogło nie zdążyć ,,dojrzeć" ( od razu po uboju trafiło do sprzedaży). Natomiast ciemny tłuszcz zawsze jest niezbitym dowodem, że mięso jest ze starej sztuki

Pieczeń wołowa duszona




Składniki:

-1,5 kg młodej wołowiny ( z udźca, rostbefu, zrazówki, lub pierwszej krzyżowej)
-4 ząbki czosnku
-15 dag słoniny
-po 2 łyżki oliwy i masła
-3 cebule
-kawałek selera
-2 marchewki
-pietruszka
-3-4 suszone grzybki
-łyżka przecieru pomidorowego
-łyżka jasnego sosu sojowego
-3 ziarenka ziela angielskiego
-listek laurowy
-łyżeczka cząbru
-sól i pieprz
Na marynatę:
-3 łyżki soku z cytryny lub 3- proc. octu winnego
-łyżka oliwy
-czubata łyżka ziół prowansalskich

Przygotowanie:

Marynowanie i szpikowanie:
Pieczeń będzie krucha i aromatyczna, jeśli ją zamarynujemy. Zabieg ten trochę skróci czas duszenia. Marynatę można skomponować z wina, piwa, octu, serwatki, świeżych warzyw, oliwy, korzeni, ziół i przypraw. Ta którą ja z robimy, jest zwyczajna, ale skuteczna. W małej miseczce mieszamy sok z cytryny lub ocet winny z oliwą i ziołami porwansalskimi. Myjemy i osuszamy mięso, wycinamy nadmiar tłuszczu. Wygniatamy je ręką lub delikatnie, by nie poprzecinać włókien, bijemy końcem drewnianego młotka. Potem nacieramy przygotowaną mieszanką, układamy w salaterce, by mięso ciasno przylegało do ścian, przykrywamy pokrywką lub ściereczką i wstawiamy na noc do lodówki.
Rano przekładamy mięso na deskę. Ostrym spiczastym nożem dość gęsto i głęboko (na 3-4 cm) nakłuwamy je wzdłuż włókien. Czosnek przeciskamy przez praskę, a słoninę kroimy w krótkie słupki. W każde nacięcie wciskamy trochę czosnku i kawałek słoniny. Czosnek doda pieczeni aromatu, a słonina soczystości. Wkładamy mięso do naczynia w którym się marynowało, przykrywamy i znów wkładamy do lodówki. Tym razem na 2-3 godziny. Płuczemy grzyby, wkładamy je do kubeczka, zalewamy niewielką ilością wody przykrywamy i odstawiamy.
Obsmażanie i duszenie:
W rondlu lub na patelni rozgrzewamy oliwę i masło. Zrumieniamy mięso ze wszystkich stron. W ten sposób nabierze apetycznego wyglądu, a przede wszystkim warstwa ściętego białka będzie je chronić przed utratą soku. przekładamy mięso do garnka. Obieramy cebulę, kroimy na plastry, szklimy na pozostałym na patelni tłuszczu i przekładamy ją do garnka z mięsem.
Wlewamy 2 szklanki wrzącej wody, ma całkowicie przykryć mięso i cebulę. Dodajemy grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, liść laurowy i ziele angielskie. Gdy woda zacznie się gotować zmniejszamy płomień, przykrywamy garnek. Dusimy 60-90 minut.W tym czasie raz czy dwa przewracamy je na drugą stronę..
Obieramy, płuczemy i dość grubo kroimy marchew, seler i pietruszkę. Wkładamy warzywa do garnka z pieczenią, wlewamy sos sojowy, lekko przyprawiamy solą i pieprzem. Przykrywamy garnek i zostawiamy na małym ogniu. co jakiś czas przewracamy mięso, by równomiernie się dusiło. Po 30 minutach sprawdzamy czy jest miękkie. Jeśli mamy wątpliwości, odkrójmy kawałek i spróbujmy.
Wykończanie potrawy
Przekładamy uduszone mięso i grzyby do salaterki. Sos miksujemy lub przecieramy przez sito. Dodajemy przecier pomidorowy, cząber, pokrojone grzybki zagotowujemy, ewentualnie doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Powinno być ok. półtorej szklanki sosu. Kroimy mięso w dość grube plastry, wkładamy do sosu, mocno podgrzewamy i gotowe.

ZRAZY ZAWIJANE W SOSIE GRZYBOWYM

Zrazy zawijane to klasyczne danie polskiej kuchni. Jest to potrawa droga i pracochłonna, dlatego przeznaczamy ją na wielkie okazje. Obowiązkowym, tradycyjnym dodatkiem jest kasza gryczana. Pasują też wszelkie surówki i oczywiście buraczki. Jeśli goście nie są tradycjonalistami, można podać zrazy z inną kaszą, ryżem a nawet z kluskami. Do wołowiny pasuje wytrawne lub półwytrawne wino, podane w temperaturze pokojowej.
 Mięso wołowe trzeba długo dusić. Jest jednak bardzo smaczne i kruche, więc warto. Aby przyśpieszyć ten proces możemy użyć szybkowaru, jeśli go mamy. Mięso nie tylko szybciej zmięknie, ale też potrawa będzie bardziej aromatyczna. Można też do duszonego mięsa dodać kieliszek wódki. To też przyśpiesza duszenie.

Zrazy w sosie grzybowym




Składniki:

-1 kg wołowiny zrazówki
-2 kiszone ogórki
-10 dag wędzonego boczku
-musztarda
-sól do smaku
-50 dag mrożonych lub świeżych prawdziwków
-cebula
-2 łyżki koperku
-kubek śmietany 22 proc.
-łyżka mąki
-smalec lub olej

Przygotowanie:

-Kroimy mięso w poprzek włókien na plastry ( ok. 8 sztuk), rozbijamy najcieniej jak się da. Każdy plaster oprószamy solą i pieprzem, smarujemy lekko musztardą.
-Kroimy ogórka wzdłuż na ćwiartki. Boczek kroimy w słupki. Na każdym plastrze mięsa kładziemy ćwiartkę ogórka i słupek boczku. Zawijamy i spinamy wykałaczką.
-Obsmażamy zrazy na smalcu lub oleju, wkładamy do rondla, podlewamy wodą do wysokości zrazów i dusimy pod przykryciem.
-Rozgrzewamy na patelni olej, podsmażamy posiekaną cebulę, wkładamy pokrojone grzyby, chwilę smażymy i dodajemy do zrazów. Dusimy do miękkości. Wlewamy śmietanę roztrzepaną z mąką i dusimy jeszcze 5 minut. Dodajemy koperek i doprawiamy.

czwartek, 26 września 2013

CIASTO BISZKOPTOWE

Jeśli chcemy uroczyste rodzinne okazje uświetnić domowym tortem, przekładańcem lub roladą, powinniśmy nauczyć się piec biszkopt. Naprawdę warto, już samo ciasto znajduje amatorów. A można je polać polewą czekoladową i posypać orzechami albo podać z konfiturami, musami owocowymi lub bitą śmietaną.

Ciasto biszkoptowe




Składniki:

-czubata szklanka mąki pszennej (20 dag)
-szklanka cukru pudru (18 dag)
-7 świeżych dużych jaj
-łyżka soku z cytryny
-aromat waniliowy lub rumowy
-szklanka śmietany kremówki
-50 dag miękkich owoców (borówki i maliny)
-masło i bułka tarta do wysmarowania formy.

Przygotowanie:

-Najpierw zajmujemy się formą. Nie odkładamy tego na potem, bo ciasto biszkoptowe trzeba wstawić do piekarnika natychmiast po zrobieniu. W przeciwnym razie ciasto opadnie i wyjdzie zakalec. Starannie smarujemy ją masłem i posypujemy bułką. Jeśli to możliwe, półkę na której będziemy piekli ciasto, ustawiamy w połowie wysokości piekarnika i sprawdzamy czy jest dobrze wypoziomowana. Teraz przesiewamy mąkę do talerza. Będziemy mieć pewność, że nie ma w niej zanieczyszczeń i grudek i że jest dobrze napowietrzona. Można część (powiedzmy 1/5) mąki pszennej zastąpić ziemniaczaną, ciasto będzie dzięki temu pulchniejsze i bardziej kruche. Można wzbogacić je kakao, zmielonymi orzechami, oczywiście odpowiednio zmniejszając ilość mąki.
Jaja myjemy i osuszamy. Sprawdzamy jeszcze, czy miska, końcówki miksera są na pewno suche.
-Jajka kolejno rozbijamy nad miską, oddzielając żółtka od białek. Musimy to zrobić zręcznie, żeby ani odrobina żółtka nie przedostała się do białka. Najlepiej ręcznie tradycyjną rózgą, ubijamy z białek sztywną pianę. Trochę to potrwa, ale za to piana będzie puszysta. Jeśli brakuje  cierpliwości alba zwyczajnie nie mamy ochoty aż tak się trudzić, zróbmy to końcówkami miksera ustawionego na najwolniejsze obroty. Pod koniec ubijania powoli wsypujemy cukier. Kończymy ubijanie gdy piana nie będzie już powiększać swej objętości, a po odwróceniu miski nie wypadnie. Musimy wyczuć ten moment, bo jeśli za wcześnie przerwiemy ubijanie, na dnie pozostanie trochę nieubitego białka, a jeśli przedobrzymy, piana opadnie. w obu wypadkach ciasto nie wyrośnie. Włączamy piekarnik, niech się rozgrzewa. ustawiamy termostat na 
160 st.
-Następnie łączymy pianę z pozostałymi składnikami ciasta. Najpierw widelcem rozbijamy żółtka i stopniowo wlewamy pianę, delikatnie mieszając drewnianą łyżką. Potem dodajemy sok z cytryny ( kwas ścina białko, powodując, że ciasto lepiej się wypieka) i aromat, a na końcu porcjami wsypujemy mąkę. Mieszamy ją delikatnie, ale dokładnie. Staramy się zrobić to możliwie szybko, bo biszkopt długo nie mieszany opada.
-Jak najszybciej przekładamy ciasto do przygotowanej formy (powinno wypełnić co najwyżej 2/3 jej wysokości) i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Do momentu aż wyrośnie, czyli ok 20-30 minut, powinno się piec w ustawionej temp. (160 st.), a następne 15 minut w temp. 190 st. Jeśli mamy elektryczny piekarnik, na pierwszy etap pieczenia włączamy tylko dolną grzałkę, a na drugi tylko górną. Czas pieczenia zależy od wysokości ciasta, jeśli weźmiemy większą formę będzie piekło się krócej. Pamiętajmy, że biszkopt jest delikatnym ciastem - nie otwieramy piekarnika i nie poruszamy formą, bo może opaść.. Jeśli wierzch ciasta dostatecznie się zrumieni podczas pierwszego etapu pieczenia, dopiekamy je przykryte folią aluminiową.
Zanim wyłączymy piekarnik musimy sprawdzić, czy ciasto się upiekło. Wbijamy środek cienki patyk - jeśli jest suchy to ciasto gotowe, a jeśli wilgotny, musimy dopiekać. Upieczone powinno odstawać od formy. Zostawiamy je na 15 minut w wyłączonym piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Potem wyjmujemy i niech jeszcze z 15 minut stygnie w formie. Teraz przekładamy je na deskę i odstawiamy do wystygnięcia. Przygotowujemy dodatki z którymi chcemy podać biszkopt. Proponuję, żeby to była bita śmietana i miękkie owoce, tak jak na zdjęciu. Robimy kawę i zapraszamy na podwieczorek.

CHUTNEY Z MANGO

Co to jest chutney?
-To rodzaj gęstego, słodko - pikantnego sosu z owoców lub jarzyn, przypraw korzennych i ziół pochodzącego z kolonialnej kuchni brytyjskiej.
-Różne jego odmiany popularne są na całym świecie. Chutneye podaje się najczęściej jako dodatek do mięs i ryb.

Chutney z mango



Składniki:

-3 owoce mango
-2/3 szklanki octu winnego
-spora cebula
-łyżeczka sproszkowanego chili
-łyżeczka drobno pokrojonego korzenia imbiru
-pół łyżeczki mielonej kolendry
-2 łyżki cukru
-2 łyżki oliwy

Przygotowanie:

W rondlu rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej drobno posiekaną cebulę i imbir, Dodajemy resztę przypraw i mieszając, smażymy jeszcze minutę. Mango myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w niedużą kostkę. Do rondla wlewamy ocet, wsypujemy cukier i mieszamy, aż się rozpuści. Do wrzącego octu wkładamy pokrojone owoce i gotujemy na małym ogniu 15-20 minut. Gorący sos wlewamy do słoików i pasteryzujemy.
Podajemy do pasztetów, ryb pieczeni i wędlim

środa, 25 września 2013

SAŁATKA WARZYWNA

To doskonały sposób na zatrzymanie smaku lata przez długie zimowe miesiące.

Sałatka warzywna




Składniki:

-1 kg białej kapusty
-1 kg marchwi
-1 kg pomidorów
-1 kg ogórków sałatkowych
-1 kg fasoli szparagowej
-1/2 kg cebuli
-1/2 kg papryki
-12 szklanki oleju
-1/2 szklanki octu
-3 łyżki soli
-1 szklanka cukru
-ziele angielskie, po ziarenku do słoika

Przygotowanie:

Fasolę szparagową płuczemy pod bieżącą wodą, czyścimy i ewentualnie kroimy na mniejsze kawałki. Gotujemy 15 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy i dobrze osączamy na sicie. Marchew, pomidory, ogórki, cebulę i strąki papryki czyścimy. Paprykę najpierw kroimy wzdłuż na połówki, następnie usuwamy ziarna, płuczemy i kroimy na małe kawałki. Pokrojone warzywa mieszamy z pozostałymi składnikami. Porcje sałatki wkładamy do słoików, zamykamy i gotujemy 30 minut.

wtorek, 24 września 2013

BARSZCZ UKRAIŃSKI

Ta smakowita zupa, podobnie jak bigos, ma wiele odmian. Niektóre gospodynie gotują ją na kościach, a inne na wołowinie, cielęcinie, a nawet na wędzonce. Ja proponuję tradycyjny, jarski barszcz ukraiński.

Barszcz ukraiński




Składniki:

-3 buraki czerwone
-porcja włoszczyzny z włoską kapustą
-3-4 ziemniaki
-kilka świeżych lub mrożonych pomidorów
-3/4 szklanki fasoli, najlepiej piękny Jaś
-2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
-kilka łyżek koncentratu z buraków
-3/4 szklanki dobrej śmietany
-2 łyżki przyprawy do zup
-łyżeczka masła
-płaska łyżeczka mąki
-duży ząbek czosnku
-koperek
-sól, pieprz i cukier

Przygotowanie:

-Jeśli zamierzamy jutro przygotować zupę, uporamy się z tym szybko, jeśli już dziś wieczorem namoczymy fasolę. Najpierw musimy ją przebrać. Odrzucić podejrzane wyglądające ziarna, a pozostałe płuczemy, wkładamy do garnka i zalewamy litrem wrzącej wody. Niech przez noc miękną.
Rano wodę zlewamy, jest w niej teraz dużo substancji, które powodują wzdęcia. Płuczemy ziarna na sitku, wkładamy do garnka, zalewamy 2-3 szklankami świeżej wody i stawiamy na małym ogniu, niech fasola sobie pyrka pod pokrywką. Przez jakieś 30 minut nie musimy się nią zajmować.
Obieramy i płuczemy ziemniaki, buraki i włoszczyznę. Kapustę i ziemniaki odkładamy do miseczki, a buraki, marchew, pietruszkę i kawałek selera trzemy na tarce o dużych oczkach. Zielone części włoszczyzny - por, nać pietruszki i selera- związujemy i wkładamy do dużego garnka. Dodajemy utarte jarzyny, zalewamy 6 szklankami wody, lekko solimy, przykrywamy i stawiamy na niewielkim ogniu, niech się gotują.
Płuczemy i kroimy pomidory, wkładamy do rondla, podlewamy odrobiną wody, dodajemy łyżeczkę masła i dusimy - jeśli się śpieszymy, możemy zamiast pomidorów użyć trochę przecieru. Gdy zmiękną, przecieramy je przez sito do garnka z jarzynami. Zaglądamy do fasoli, by sprawdzić, czy przypadkiem nie za dużo wody wyparowało. Jeśli tak, to dolewamy trochę wrzątku i solimy fasolę.
Kroimy ziemniaki w kostkę, a kapustę siekamy, wrzucamy do podgotowanych warzyw i gotujemy razem do miękkości. Pamiętajmy,że najlepsze są jarzyny nierozgotowane. Łyżką cedzakową wyjmujemy z garnka pęczek zielenimy i do jarzyn dodajemy fasolę wraz z wywarem.
-Zawartość garnka jest teraz aromatyczna, ale ma nieokreślony smak i kolor. Dodajemy więc do smaku cukier, przyprawę do zup, pieprz oraz koncentraty- pomidorowy i z buraków. Po zamieszaniu zupa nabiera koloru i smaku ni to pomidorów, ni to buraków. I o to chodzi.
Odlewamy trochę wywaru do garnuszka, a gdy przestygnie, dodajemy śmietanę i mąkę. Rozbijamy wszystko mikserem lub rózgą i wlewamy do wrzącej zupy. Mieszamy i po chwili zestawiamy z ognia.
Dodajemy roztarty czosnek i starannie wszystko mieszamy. Kto chce, może do zupy dodać trochę gotowanego lub pieczonego mięsa drobiowego pokrojonego w kostkę.
Po chwili można zupę rozlać do talerzy. Posypać ją jeszcze koperkiem i podawać.
Przygotowanie barszczu zajmuje sporo czasu, ale jest to tak pożywne danie, że już nic więcej nie trzeba szykować. No, może deser.

ZAPIEKANKA ZIEMNIACZANA

Teraz warzywa są najtańsze, najzdrowsze i najsmaczniejsze. Korzystajmy więc z pełni sezonu.

Zapiekanka ziemniaczana




Składniki:

-1 kg ziemniaków
-4 duże pomidory
-1 duży por
-suszony rozmaryn
-mały słoiczek oliwek
-4 duże pieczarki
-20 dag sera żółtego (gouda lub ementaler)
-sól, pieprz i mielona papryka

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy 12-15 minut w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy i kroimy w cienkie plasterki. Czyścimy i myjemy pieczarki i pozostałe warzywa, następnie kroimy na małe kawałki. Płaską formę żaroodporną (30 x 32 cm) smarujemy olejem. Przekładamy do niej ziemniaki wymieszane z pieczarkami i resztą warzyw. Posypujemy solą, rozmarynem, pieprzem i papryką. Wierzch zapiekanki posypujemy startym żółtym serem i oliwkami. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 30 minut w temp. 200 st. Podajemy z surówką z kiszonej kapusty.

poniedziałek, 23 września 2013

BABA DROŻDŻOWA

Baba drożdżowa to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla młodej pani domu, ale z pewnością nie przekracza twoich  możliwości.Pamiętać trzeba, że to, czy ciasto się uda, zależy od jakości i temperatury używanych składników i od dokładnego przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim zadbać trzeba o to, by wszystkie produkty były świeże. Szczególnie uważnie przyjrzeć się trzeba drożdżom. Muszą być miękkie i plastyczne, powinny też mieć jasnobeżową jednolitą barwę i przyjemny świeży zapach. Nie mogą się kruszyć ani mieć na wierzchy białego nalotu.
 Na 2-3 godziny przed przystąpieniem do robienia ciasta wyjąć trzeba z szafki i lodówki wszystkie potrzebne produkty, położyć je na stole w ciepłej kuchni - najlepiej w temp. 25 st., ale nie niższej niż 20 st.-żeby się ogrzały. To ważne, bo drożdże nie będą rosły ani w zbyt niskiej, ani w za wysokiej temperaturze. Pamiętać trzeba, że ciasto drożdżowe jest ciepłolubne i bardzo źle znosi wszystkie wahania temperatury i przeciągi. Właśnie dlatego nasze babcie obchodziły się z nim jak z dzieckiem, Zawijały w kocyki, by go nie ,,przeziębić".

Baba drożdżowa




Składniki:

Na ciasto:
-2 szklanki mąki pszennej
-4 dag świeżych drożdży
-2/3 szklanki słodkiego mleka
-10 dag masła (najlepiej sklarowanego)
-5-7 żółtek
-10 dag cukru
-aromat waniliowy
-pół szklanki bakalii
-szczypta soli
Na lukier:
-20 dag cukru pudru
-łyżka stołowa rumu
-1-2 łyżki soku z cytryny
-łyżka stołowa wody
-trochę masła do posmarowania formy

Przygotowanie:

1.Rozkruszamy drożdże do ogrzanego kubka, łyżką delikatnie rozcieramy je z niewielką ilością cukru (1-2 łyżki), a następnie wsypujemy 2 łyżki mąki i rozprowadzamy wszystko ciepłym mlekiem. podgrzanym do 30-35 st). Rozczyn powinien uzyskać gęstość śmietany. Oprószamy go mąką, żeby na wierzchu nie utworzyła się skorupa. Przykrywamy kubek ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu, ale broń Boże na gorącej płycie kuchennej.
2.Przesiewamy do miski potrzebną ilość mąki, żeby ją napowietrzyć i oczyścić. Na szczycie powstałego kopczyka robimy dość głęboki dołek. Dokładnie odważamy cukier i wsypujemy go do kupka z żółtkami. Nie robimy tego ,, na oko", bo za duża ilość cukru może spowodować, że ciasto nie wyrośnie. W zbyt słodkim środowisku drożdże słabo rosną i to nawet wtedy gdy znacznie zwiększymy ich ilość. Starannie ubijamy żółtka z cukrem i szczyptą soli. Szybko i łatwo zrobimy to mikserem. Masło (także dokładnie odważone) przekładamy do małego rondelka, stawiamy na ciepłej płycie i gdy tylko się roztopi, zestawiamy z kuchenki. Siekamy skórkę pomarańczową, a rodzynki zalewamy wrzątkiem i po chwili starannie osączamy na sicie. Zaglądamy do rozczynu i sprawdzamy, czy już gotowy.  W czasie fermentacji drożdże będą się burzyć i podnosić, tworząc wybrzuszenia. Ale to nie znaczy, że już można je włożyć do ciasta. Musimy poczekać, aż rozczyn nie tylko podwoi swoją objętość, ale jego powierzchnia stanie się płaska lub lekko wklęsła, dopiero wtedy jest dojrzały. To bardzo ważne aby wychwycić ten moment, bo z niedojrzałego rozczynu wyjdzie ciasto mało puszyste, zakalcowate, a ze zbyt długo fermentującego będzie miało niejednolicie zabarwioną skórkę, będzie miało kwaśny smak i zapach.
3. Do wgłębienia w mące wlewamy wyrośnięty rozczyn, lekko mieszamy drewnianą łyżką, dodając stopione ciepłe (nie gorące) masło, żółtka z kubka oraz aromat i nadal mieszamy, aż składniki się połączą. Tradycyjne przepisy zalecają, żeby masło dodawać dopiero pod koniec wyrabiania ciasta. Kiedyś też tak robiłam, ale uważam, że to niepotrzebne utrudnienie, które nie wpływa na końcowy efekt, więc dodaję je od razu i babka pięknie zawsze mi wyrasta. Teraz zagniatamy ciasto ręką tak długo, aż przestanie kleić się do ręki i miski. Wtedy dodajemy osuszone rodzynki i pokrojoną skórkę pomarańczową lub inne bakalie które lubimy.. Chwilę zagniatamy, by wymieszały się z całym ciastem. Uff, nareszcie koniec zagniatania, dalsze czynności nie wymagają takiego wysiłku.
4. Przykrywamy ciasto ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu, żeby rosło. Staramy się nie przestawiać, ani poruszać miską, bo rosnące ciasto tego nie lubi. W tym czasie smarujemy formę masłem. Jedną dużą lub dwie mniejsze jeśli chcemy mieć dwie babki. Robimy to bardzo starannie zwłaszcza karbowane boki, żeby ciasto się nie zniszczyło przy wyjmowaniu. Zaglądamy do czasu do czasu do ciasta. Gdy podwoi swą objętości, napełniamy nim przygotowaną formę do połowy, najwyżej do 2/3 jej wysokości. Koniecznie używajmy formy z kominkiem, bo w takiej piecze się równomiernie. A poza tym ładnie wygląda na stole. Przykrywamy je ściereczką i znów odstawiamy w ciepłe miejsce. Ciasto powinno wyrosnąć dwa razy, raz w misce, a drugi w formie. Włączamy piekarnik na 180 st. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wstawiamy je do środka na środkową półkę piekarnika. Po kilku minutach możemy ustawić temperaturą na 200 st. ale nie więcej. Nie otwieramy ani na chwilę piekarnika aż do czasu gdy uznamy że się upiekło. Jeśli jest w dwóch formach, będzie się piekło ok. 30 minut, jeśli w jednej ok. godziny. W tym czasie można zrobić lukier. Gdy zauważymy, że babka już ładnie się zrumieniła, a czas pieczenia dobiega końca, uchylamy drzwiczki, wbijamy w środek cienki patyczek i sprawdzamy czy upieczone. Jeśli patyczek będzie suchy, możemy wyjąć babkę, a jeśli wilgotny, zastawiamy na kilka minut w piekarniku.
5. Zaczynamy robić lukier. Babę upieczoną można posypać cukrem pudrem- zaraz po wyjęciu z piekarnika. Namawiam na lukier, bo łatwo go zrobić, a poza tym lukrowana baba jest smaczniejsza i dłużej zachowuje świeżość. Do miski wsypujemy cukier puder. W rondelku lekko podgrzewamy rum z wodą, po czym przelewamy gorący płyn do cukru. Chwilę mieszamy, żeby składniki się połączyły, potem dodajemy sok z cytryny i ucieramy, aż masa będzie gładka, uzyska gęstość ciasta naleśnikowego, Jeśli wyjdzie bardzo gęsta dodajemy odrobinę gorącej wody.
Wyjmujemy upieczone ciasto na stół na 10-15 minut, nie dłużej, bo przejdzie zapachem blachy. Gdy troszkę przestygnie, ostrożnie przekładamy, spodem do góry na pergamin lub deskę, a gdy całkowicie wystygnie, powoli polewamy lukrem, rozprowadzając pędzelkiem po całej powierzchni.

Kto poradzi sobie z upieczeniem baby drożdżowej, nie będzie miał kłopotów nawet z najbardziej wyszukanymi potrawami.

niedziela, 22 września 2013

ZRAZY WOŁOWE NADZIEWANE CEBULĄ

Zrazy wołowe nadziewane cebulą




Składniki:

-40 dag mięsa wołowego
-10 małych cebul
-8 dag słoniny
-1 łyżka oleju
-1 łyżeczka mąki
-sól 

Przygotowanie:

Mięso myjemy, kroimy w poprzek włókien na pięć części. Każdą rozbijamy tłuczkiem, należy go często moczyć w wodzie. Na każdym płacie mięsa umieszczamy cienki plasterek słoniny i po dwie obrane małe cebulki pokrojone w cząstki. Całość oprószamy solą, ciasno zwijamy i spinamy wykałaczkami. Zrazy obtaczamy w mące i kładziemy na rozgrzany na patelni tłuszcz. Zrumieniamy ze wszystkich stron i podlewamy wodą. Dodajemy cebulki i dusimy na małym ogniu do miękkości. podajemy z kaszą gryczaną lub jęczmienną i ćwikłą.

sobota, 21 września 2013

SZARLOTKA POD PIERZYNKĄ

Jest lekka jak puch, krucha jak lód i aromatyczna jak jesienny wiatr. Ta szarlotka to po prostu niebo w gębie! Podajemy ją na zimno, na ciepło, na gorąco, z lodami, bitą śmietaną i bez niczego. Jak kto chce. W każdej postaci jest pyszna.
Ta szarlotka nie urośnie pod czas pieczenia, więc nie przejmujmy się, jeśli ciasto przed wstawieniem do piecyka wypełnia całą tortownicę, a nawet lekko wystaje.

Szarlotka pod pierzynką




Przygotowanie: 20 minut
Pieczenie: 40 minut
Chłodzenie: 2 godziny

Składniki:

-30 dag mąki krupczatki
-10 dag cukru pudru
-20 dag masła
-3 żółtka
-2 łyżki śmietany 22 proc.
-3 białka
-6 łyżek cukru
-łyżeczka mąki ziemniaczanej
-2 kg jabłek
-duża garść rodzynków
-łyżka cynamonu
-cukier waniliowy

Przygotowanie:

-Siekamy mąkę z masłem i cukrem. Dodajemy śmietanę, szczyptę soli i żółtka. Zagniatamy ciasto. Dzielimy na dwie części, Każdą zawijamy w folię i wkładamy do lodówki.
-Obieramy jabłka i kroimy je. Wrzucamy do teflonowego garnka, dodajemy przyprawy i rodzynki oraz ćwierć szklanki wody i dusimy ok. 10 minut, żeby jabłka zmiękły, ale nie rozpadły się.Smarujemy masłem dużą tortownicę.
-Jedną częścią wylepiamy tortownicę, robiąc wysoki brzeg.Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy ok. 15 minut na złoty kolor. Studzimy. Ubijamy pianę na sztywno, dodając stopniowo cukier i mąkę ziemniaczaną.
-Na upieczony spód wykładamy jabłka, na nie pianę, a na wierzch ścieramy na tarce o dużych oczkach drugą część ciasta i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st., ok. 20 minut.

SALAMI Z GRUSZKAMI

Salami z gruszkami




Składniki:

-kawałek miąższu z dyni
-2 gruszki
-sok z cytryny
-10 dag salami
-1/2 szklanki śmietany lub jogurt naturalny
-2 łyżki majonezu
-natka pietruszki
-kilka ładnych liści sałaty

Przygotowanie:

-Liście sałaty płuczemy, dokładnie osączamy i układami na półmisku.
-Gruszki myjemy, obieramy i wydrążamy gniazda nasienne. Kroimy je na małe kawałki i skrapiamy sokiem z cytryny, aby nie ściemniały.
-Dynię myjemy, obieramy, usuwamy część z nasionami i kroimy w niewielkie słupki.
-Kiełbasę salami kroimy na cienkie plasterki, najlepiej kupić już pokrojoną.
-Na liściach sałaty układamy kawałki gruszek i dyni. Na wierzchu kładziemy plasterki salami. Sałatkę polewamy sosem ze śmietany wymieszanej z majonezem lub jogurtem. Posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.

piątek, 20 września 2013

ROLADKI Z BAKŁAŻANA

Ta kolorowa i egzotycznie wyglądająca przystawka wzbudza entuzjazm gości. Danie to podaję na zimno, z białym pieczywem, jako przystawkę. Świetnie smakuje z czerwonym winem lub piwem.
Bakłażany kupuję o jak najdłuższym kształcie. Wtedy łatwiej jest je zrolować.
Do smażenia bakłażana rozgrzewam oliwę na patelni, wkładam bakłażana i smażę szybko nie dolewając tłuszczu. Bakłażan w czasie smażenia wchłania każdą ilość tłuszczu i patelnia natychmiast po włożeniu plastrów robi się sucha. Tak ma być. Można dodać troszeczkę oliwy po przerzuceniu plastrów na drugą stronę.

Roladki z bakłażana




Przygotowanie: 10 minut
Macerowanie: 20 minut

Składniki na ok. 6 roladek:

-duży podłużny bakłażan
-6 łyżeczek majonezu
-Kilka łodyżek szczypiorku
-1-2 dojrzałe pomidory
-2 ząbki czosnku
-sól do smaku
-oliwa lub olej do smażenia

Przygotowanie:

Myjemy bakłażan. Kroimy go wzdłuż na plastry grubości ok. 1 cm. Solimy i odstawiamy na 20 minut.. Gdy puszczą sok, dokładnie je wycieramy papierowym ręcznikiem.
-Smażymy plastry bakłażana na gorącym tłuszczu. Studzimy, następnie każdy smarujemy majonezem, wymieszanym z rozgniecionym czosnkiem, kładziemy cząstkę pomidora i zawijamy.
-Każdy rulonik obwiązujemy jednym lub dwoma szczypiorkami. Chłodzimy w lodówce.

OMLET Z RODZYNKAMI I KARMELEM

Omlet ten jest deserem. Najeży go zjeść natychmiast po usmażeniu.Można ozdobić listkami mięty. Jest to deser bardzo rzadko spotykany , ale bardzo pyszny.
Jajka z mąką najlepiej ubić w kubku małą trzepaczką do piany. Do masy omletowej można dodać cynamon lub kardamon.
W tym przepisie nie wolno zastępować masła do smażenia innym tłuszczem. Zmieni to zupełnie smak potrawy. Ponieważ masło łatwo się pali, trzeba rozpuszczać je na małym ogniu i smażyć omlet powoli.

Omlet z rodzynkami i karmelem




Przygotowanie: 3 minuty
smażenie:10 minut

Składniki na 1 porcję:

-2 jajka
-łyżka mąki
-cukier waniliowy
-2 łyżki masła
-2 łyżki rodzynków
-2 łyżki cukru (najlepiej brązowego)

Przygotowanie:

-Rozbijamy jajka, dodajemy mąkę i cukier waniliowy. Mieszamy na gładką, jednolitą masę.
-Rozgrzewamy na patelni płaską łyżkę masła i wlewamy masę omletową. Smażymy z jednej strony, odwracamy i lekko rumienimy.
-Rozrywamy omlet po 2-3 minutach na kawałki, dwoma widelcami. Dodajemy pozostałe masło, cukier i rodzynki. Smażymy, aż cukier rozpuści się na karmel.

czwartek, 19 września 2013

MAKARON Z CURRY

Makaron z curry




Składniki:

-40 dag makaronu
-sos sojowy
- przyprawa curry
-1/4 strąka czerwonej papryki
-kilka grzybów mun
-2 łyżki oleju
-natka pietruszki

Przygotowanie:

-Makaron gotujemy na pół miękko, odcedzamy.
-Grzyby mun namaczamy, a kiedy znacznie powiększą objętość wyjmujemy i siekamy.
-paprykę myjemy , usuwamy gniazdo nasienne. Płuczemy i kroimy w kostkę.
-Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy paprykę i grzyby, skrapiamy sosem sojowym, posypujemy curry i dusimy mieszając.
-Wykładamy makaron na patelnię, mieszamy i podgrzewamy. Posypujemy natką pietruszki i od razu podajemy.

KLOPSIKI WARZYWNE W SOSIE POMIDOROWYM

Niektóre dania kuchni wegetariańskiej do złudzenia przypominają w smaku mięso. Takie właśnie są klopsiki warzywne. Jeśli nie powiemy, że to kalafior, to na pewno nie zgadną.

Klopsiki warzywne




Przygotowanie:30 minut
Smażenie 20 minut

Składniki na 4 porcje:

-kalafior
-pół główki białej kapusty
-4 duże ziemniaki
-2 cebule
-2 jajka
-2 łyżki oliwy
-sól, pieprz i vegete do smaku
-ok.6 łyżek mąki grochowej lub ziemniaczanej i pszennej, tak pół na pół
-olej
Sos:
-2 kg pomidorów
-łyżka tymianku
-łyżka oregano
-2 ząbki czosnku
-4 łyżki oliwy
-łyżka cukru
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Myjemy pomidory, dowolnie je kroimy i wrzucamy do garnka o grubym dnie. Dolewamy odrobinę wody, solimy, dodajemy łyżkę cukru i gotujemy na średnim ogniu, aż się rozgotują.
-Myjemy kalafior i dzielimy na cząstki. Kapustę myjemy i kroimy na kawałki. Kalafior, kapustę i ziemniaki miksujemy w malakserze, blenderem lub ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Cebulę siekamy i szklimy na oliwie.
-Dodajemy do masy warzywnej jajka, mąkę, cebulę, vegetę, sól i pieprz. wyrabiamy. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy mąkę. Wilgotnymi rękami formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i zrumieniamy w głębokim tłuszczu. Osączamy na papierowym ręczniku.
-Przecieramy pomidory przez sito, dodajemy zmiażdżony czosnek, oregano, tymianek, oliwę oraz sól i cukier do smaku. jeśli sos jest zbyt rzadki, odparowujemy go na silnym ogniu cały czas mieszając. Klopsiki wkładamy do sosu i podajemy.

środa, 18 września 2013

SAŁATKA Z KIEŁKAMI PSZENICY

Sałatka z kiełkami pszenicy



Składniki:

-20 dag kiełków pszenicy (lub innych )
-1/2 małej kapusty pekińskiej
-3 kiszone ogórki
-1 zielona papryka
-1 czerwona papryka
-pęczek natki pietruszki
-2 ząbki czosnku
-sok z cytryny
-3 łyżki oleju
-sól i cukier

Przygotowanie:

Kiełki pszenicy płuczemy i blanszujemy (wrzucamy na minutę do wrzątku). Kapustę szatkujemy. Paprykę myjemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w paski. Ogórki obieramy i kroimy w kostkę. Umytą i osączoną natkę drobno kroimy. Warzywa mieszamy z kiełkami. Ząbki czosnku rozgniatamy, rozcieramy z solą i cukrem. Dodajemy sok z cytryny, mieszamy , odstawiamy na 10 minut i łączymy z olejem. Sałatkę mieszamy z sosem i posypujemy natką

KARP PIECZONY NADZIEWANY

Karpie są smaczne nie tylko w Wigilię. Te przepis przywiozła od kuzynki z Gdańska . Jedząc go przypominają się święta. Dodany był z sosem chrzanowym.

Karp pieczony nadziewany




Składniki:

-1 kg karpia
-2 cebule
-20 dag kaszy manny
-2 kromki czerstwej bułki
-wywar warzywny
-2 łyżki śmietany
-1 jajko
-5 pieczarek
-2 strąki papryki
-2 łyżki oleju
-sól i pieprz

Przygotowanie:

-Sprawionego karpia płuczemy, nacieramy solą i pieprzem. Odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce.
-Kaszę gotujemy w wywarze warzywnym z łyżką tłuszcz. Bułkę namaczamy w wywarze.Paprykę podpiekamy w piekarniku, zdejmujemy skórę, a miąższ drobno kroimy. Cebulę i pieczarki kroimy w kostkę i przesmażamy na oleju. 
-Dodajemy do ostudzonej kaszy i odciśniętej bułki. Wbijamy jajko, wlewamy śmietanę, przyprawiamy solą i pieprzem.
-Farszem nadziewamy karpia, spinamy wykałaczkami lub zszywamy. Układamy w natłuszczonej brytfannie lub naczyniu żaroodpornym. Pieczemy ok. 30 minut w temp. 170 st.
-

wtorek, 17 września 2013

INDYK W POMIDORACH

Świeżo zgrillowane mięso, ułożone na kluskach śląskich, przykryte klasycznym sosem pomidorowym, to propozycja na wyśmienity i treściwy, a przy tym nietłusty obiad. Jeśli nie mam czasu na zrobienie klusek indyka podaję z ryżem lub kaszą gryczaną, jaglaną lub krakowską. Do tego ulubioną surówkę i białe lekko schłodzone wino.

Indyk w pomidorach




Składniki:

-60 dag piersi indyka
-po płaskiej łyżeczce vegety, świeżo zmielonego pieprzu i słodkiej papryki
-łyżeczka oliwy
-kopiasta łyżka posiekanej natki lub świeżej bazylii
-60 dag klusek śląskich
-łyżeczka soli do gotowania klusek

Sos:
-duża puszka pomidorów bez skórki
-2 duże ząbki czosnku
-po łyżeczce słodkiej papryki, suszonego oregano i tymianku
-2 łyżki oliwy
-łyżka masła
-łyżeczka cukru
-łyżeczka soku z cytryny
-sól i świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

-Kroimy umyte piersi na niewielkie filety.Każdy lekko rozbijamy tłuczkiem. Przyprawiamy z obu stron mieszanką vegety, papryki i pieprzu.
-Rozgrzewamy grill lub patelnię grillową. Smarujemy oliwą. Krótko grillujemy mięso z obu stron. Nie powinno być zbyt suche.
-Gotujemy kluski we wrzącej osolonej wodzie i odcedzamy. Na półmiski lub na talerzach  kładziemy na kluskach filety, polewamy je gorącym sosem i posypujemy natką pietruszki lub bazylią.

Przygotowanie sosu pomidorowego:

-Podgrzewamy w rondlu z grubym dnem 2 łyżki oliwy, podsmażamy czosnek na jasny kolor.
-Dodajemy pomidory z zalewą, papryką i oregano. Delikatnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu przez 30- 40 minut.
-Dodajemy sok z cytryny, cukier sól i pieprz. Wsypujemy tymianek i gotujemy jeszcze 5 minut. Nie rozgniatamy pomidorów. Na końce dodajemy masło i jak trzeba doprawiamy.

JARZYNOWA Z FRYKADELKAMI

Jarzynowa z frykadelkami to typowy przykład obiadu jednogarnkowego. Mamy zupę i drugie w jednym. czyli oszczędność czasu bez uszczerbku dla smaku.
Zupę podaję gorącą, posypaną natką pietruszki, ewentualnie z pieczywem.
Ciekawą odmianą tej zupy jest zupa-krem z frykadelkami. Aby ją otrzymać, postępuję tak samo jak przy zwykłej zupie jarzynowej, tylko po ugotowaniu wyjmuję frykadelki, ziele angielskie i listek, a resztę miksuję, po czym z powrotem wkładam frykadelki.
Trzeba pamiętać aby frykadelki wkładać do gotującej się zupy. W przeciwnym razie mogą się rozpaść. Groszek czy fasolę można zastąpić kalarepką lub kalafiorem.

Jarzynowa z frykadelkami




Składniki:

-50 dag mielonego mięsa drobiowego
-2 jajka
-czerstwa bułka
-włoszczyzna
-4-5 ziemniaków
-cebula
-25 dag fasolki szparagowej lub zielonego groszku
-posiekany koperek
-liść laurowy
-4 ziarna ziela angielskiego
-sól, cukier i pieprz do smaku

Przygotowanie:

-Czyścimy włoszczyznę, płuczemy i kroimy w talarki. Zielone części warzyw wrzucamy do garnka w całości. Fasolę płuczemy i kroimy na 3-4 kawałki. Jeśli mamy groszek w strąkach to go łuskamy. Cebulę bez obierania, przypiekamy na suchej patelni.
-Zalewamy warzywa wodą, lekko solimy, dodajemy listek i ziele. Gotujemy 20 minut. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. wyjmujemy zielone liście i cebulę.
-Namaczamy bułkę w wodzie lub mleku. Odciskamy. Wyrabiamy mięso z bułką, żółtkami, solą, pieprzem i koperkiem. Dodajemy ubitą pianę z białek i mieszamy.
-Z masy mięsnej wilgotnymi rękami robimy małe kulki i wrzucamy do wrzącej zupy. Przykrywamy i gotujemy ok. 20 minut na małym ogniu. doprawiamy do smaku.

poniedziałek, 16 września 2013

PIEROŻKI Z PIECZARKAMI

Pierożki z pieczarkami




Składniki:

-30 dag mąki
-1 jajko
Farsz:
-50 dag pieczarek
-1 cebula
-1 łyżka oleju
-1 jajko
-2 pomidory
-1 czerwona papryka
-natka pietruszki
-1 łyżeczka tymianku
-sól
-4 łyżki majonezu
-1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

Przygotowanie:

-Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy.Pieczarki siekamy, przesmażamy z cebulą i dodajemy tymianek. Do farszu dodajemy jajko, sól i mieszamy.
-Robimy ciasto dodając ciepłą wodę.Rozwałkowujemy, wykrawamy krążki, nadziewamy farszem i lepimy pierogi. Gotujemy je.
-Po ugotowaniu mieszamy je z pozostałym farszem, pokrojonymi pomidorami, papryką, natką. Polewamy sosem zrobionym z majonezu i przecieru.

FRANCUSKIE CIASTO Z JABŁKAMI

Francuskie ciasto z jabłkami to powszechnie lubiany deser. Jest łatwy w przygotowaniu. Może je zrobić nawet dziecko. Cały problem polega na kupieniu dobrego gatunkowo ciasta.
Ciasto najlepiej smakuje na ciepło, tego samego dnia, kiedy było pieczone.
Do pieczenia francuskiego ciasta piekarnik musi być dobrze nagrzany!
Jabłka do tego ciasta muszą być odpowiedniego gatunku - reneta czy antonówka.
Wypróbujcie kilka gatunków gotowego francuskiego ciasta i wybierzcie najlepsze. Prawdziwe ciasto francuskie powinno zawierać tylko masło, ale do ciasta gotowego dodają również tłuszcze roślinne. Chodzi o to, aby wybrać takie, które ma w sobie najwięcej masła.

Francuskie ciasto z jabłkami




Składniki:

-opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
-1 kg jabłek (reneta, boiken )
-cukier waniliowy
-cukier brązowy lub biały
-pół kostki masła
-cynamon (niekoniecznie)
-kardamon (niekoniecznie)

Przygotowanie:

-Rozmrażamy ciasto. Myjemy i obieramy jabłka. Kroimy je na ósemki i usuwamy gniazda nasienne.
-Rozciągamy ciasto ma wysmarowanej masłem blasze. Układamy na nim jabłka. Posypujemy je obficie cukrem i na wierzch ścieramy na tarce bardzo zimne masło.
-Wkładamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 200 st. Pieczemy 20-30 minut. Przed podaniem można posypać ciasto przyprawami.

sobota, 14 września 2013

SAŁATKA Z RYBĄ

Specyficzny smak pora można złagodzić, polewając pokrojone, ułożone na sicie plasterki wrzącą wodą. Jednak taki zabieg częściowo niszczy zawartą w porze  witaminę C. Najlepiej do sałatki brać tylko białą część.

Sałatka z rybą




Składniki:

-2 wędzone piklingi (może być makrela lub inna wędzona ryba mająca mało ości)
-2 strąki czerwonej papryki
-2 pory (jasne części)
-3 kiszone ogórki

Przygotowanie:

-Z ryby zdejmujemy skórę, oddzielamy ości i dzielimy na nieduże kawałki.
-Czerwoną paprykę myjemy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w paski.
-Bardzo starannie myjemy pory i kroimy na cienkie krążki. Rozdzielamy na pojedyncze pierścienie.
-Ogórki kiszone kroimy w słupki.
-Na podłużnym półmisku układamy dwa łączące się wieńce: jeden z plasterków papryki, drugi z pora. W środku każdego układamy kawałki ryby, a następnie słupki ogórka i paski papryki.

POLĘDWICZKI WIEPRZOWE W SOSIE Z MIRABELEK

Mięso na słodko to przysmak nie tylko Skandynawów. Polska kuchnia ma też swoje przysmaki, jak choćby schab ze śliwką czy pieczeń z miodem. Z tego samego nurtu wywodzą się pyszne polędwiczki z mirabelkami. Odpowiednim dodatkiem do togo dania jest ryż i sałata polana sosem winegret.
Do tego dania wybieram mirabelki dojrzałe, ciemnożółte. Rodzynki przed włożeniem do mięsa namaczam w wermucie.
Jeśli pestka mocno  przywiera, wrzucam całą mirabelkę do pieczeni, a pestkę usuwam przed miksowaniem sosu.

Polędwiczki w sosie z mirabelek




Składniki:

-4 grube polędwiczki wieprzowe
-10 dag rodzynek
-50 dag mirabelek
-300 ml wermutu
-oliwa do smażenia
-2 ząbki czosnku
-sól i cukier do smaku

Przygotowanie:

-Mięso myjemy, osuszamy i jeśli konieczne usuwamy błony. Czosnek rozcieramy z solą i nacieramy polędwiczki. Następnie kroimy je wzdłuż, nie do końca, tak aby powstała kiszonka. Do niej wkładamy po garstce rodzynek.
-Myjemy i drylujemy mirabelki. Mięso obsmażamy, na silnym ogniu i wkładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy mirabelkami, polewamy tłuszczem ze smażenia wymieszany z wermutem.
-Pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st.   Wyjmujemy mięso, a sos miksujemy. Doprawiamy solą i cukrem do smaku.

piątek, 13 września 2013

SAŁATKA OWOCOWA W AEBUZIE

Atrakcyjna forma tej sałatki sprawia, że nadaje się na przyjęcia. Jeśli jest to kolacja we dwoje, można wyjadać sałatkę palcami, a sok wypić przez słomkę bezpośrednio ze skorupy arbuza.
Do sałatki można użyć dowolnego zestawu owoców, podstawą jest arbuz i jakieś owoce jagodowe.
Sałatka powinna być dobrze schłodzona.
Jeśli jest przeznaczona dla dzieci, należy zrezygnować z alkoholu.

Sałatka owocowa w arbuzie




Składniki:

-dojrzały arbuz
-4 dojrzałe brzoskwinie
-50 dag truskawek lub malin
-ananas (niekoniecznie)
-melon (niekoniecznie)
-2 pomarańcze (niekoniecznie
-2 jabłka
-kiść winogron (niekoniecznie)
-garść rodzynek
-kieliszek wódki lub wermutu
-3 łyżki cukru
-listki mięty

Przygotowanie:

-Kroimy arbuz w poprzek na pół. wyjmujemy miąższ. Usuwamy pestki, a miąższ kroimy w dużą kostkę.
-Płuczemy owoce jagodowe, pozostałe obieramy i kroimy w dożą kostkę.Delikatnie mieszamy wszystkie składniki z cukrem i alkoholem.
-Wkładamy sałatkę do wydrążonych połówek arbuza i wstawiamy do lodówki na co najmniej godzinę. Przed podaniem dekorujemy listkami mięty.

czwartek, 12 września 2013

MUS Z BAKŁAŻANA

Bakłażan to słowo pochodzenia perskiego. Z tego języka przejęli je Turcy, a Arabowie spopularyzowali uprawę warzywa w Europie. Najpierw bakłażany trafiły na królewski i magnackie stoły. W końcu XVIII wieku były znane w Polsce, najpierw jako rośliny ozdobne, a później jako jadalne.
Mus z bakłażana najlepiej przygotować dzień przed podaniem, aby dobrze się schłodził w lodówce, a smaki dokładnie przemieszały. Mus powinien być koniecznie dobrze schłodzony. Dobre dodatki to świeża bagietka, cząstki pomidorów i czarnych oliwek. Mus można posypać szczypiorkiem.
Ten delikatny w smaku i puszysty w konsystencji mus w niczym nie przypomina ciężkich, smażonych bakłażanów. W niczym, poza tym, że jest równie pyszny.

Mus z bakłażana




Składniki:

-50 dag bakłażanów
-sok z cytryny
-4 duże ząbki czosnku
-łyżeczka soli
-pół łyżeczki pieprzu
-1/3 szklanki oliwy
-2 żółtka
-2 łyżki śmietanki 36 proc. (nie koniecznie)

Przygotowanie:

-Myjemy bakłażany, osuszamy i nakłuwamy widelcem w wielu miejscach. Wkładamy na 45 minut do piekarnika nagrzanego do 180 st. Na 6-7 minut przed końcem pieczenia dokładamy czosnek.
-Po upieczeni i ostudzeniu obieramy bakłażany i czosnek. Miksujemy z żółtkami, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.Na końcu dodajemy oliwę, miksując na wolnych obrotach.
-Ubijamy na sztywno śmietanę i łączymy ją delikatnie z musem. Schładzamy w lodówce.

MAKARON Z SZYNKĄ- SAŁATKA

Makaron z szynką - sałatka




Składniki:

-20 dag makaronu (wstążki, muszelki, rurki)
-15 dag szynki (pieczeni, mielonki lub innej wędliny)
-1/2 puszki kukurydzy
-1/2 puszki ananasa
-2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku
-sól i biały pieprz

Przygotowanie:

-Makaron wrzucamy do wrzącej, lekko osolonej wody z dodatkiem oleju. Gotujemy uważając, aby nie był zbyt miękki.
-Odcedzamy, Przelewamy zimną wodą i starannie osączamy. Przekładamy do salaterki.
-Szynkę lub inną wędlinę kroimy w niedużą kostkę.
-Ananasa i kukurydzę odcedzamy z zalewy.
-Do ostudzonego makaronu dodajemy kukurydzę,  pokrojonego w kostkę ananasa i szynkę. Wszystko mieszamy. Całość przyprawiamy do smaku, mieszamy, posypujemy szczypiorkiem

środa, 11 września 2013

KRUCHE CIASTO Z MALINAMI

Zanim przyjdzie czas na sok malinowy, cieszmy się świeżymi owocami. Cisto według tego prostego przepisu zawsze się udaje! Podaję je na zimno, z bitą śmietaną. Jeśli mam więcej czasu, ucieram krem z masła, żółtek, cukru i malin (5 dag masła, 3 łyżki cukru pudru, 2 żółtka, 1/3 szklanki malin). rozsmarowuję go na zimnym spodzie. Na kremie układam warstwę malin.
Jeśli maliny są bardzo dojrzałe i pochodzą ze znanego źródła, np. własnego ogrodu, lepiej ich nie myć. Maliny kupne zawsze myję.

Kruche ciasto z malinami




Składniki:

-12,5 dag mąki
-4 dag cukru pudru
-10 dag masła
-żółtko
-cukier waniliowy
-75 dag malin
-ćwierć szklanki cukru pudru
-słoik dżemu malinowego lub galaretki porzeczkowej (120g)

Przygotowanie:

-Siekamy na stolnicy mąkę i cukier puder z masłem. Dodajemy żółtko, szczyptę soli i zagniatamy ciasto, dodając tyle wody, aby dało się zagnieść.Zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny.
-Wylepiamy ciastem tortownicę lub formę do tarty z falistym brzegiem, wysmarowaną masłem. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy 20 - 30 minut. Wyjmujemy i studzimy.
-Przebieramy maliny. Odkładamy 50 dag najładniejszych, resztę rozgniatamy widelcem z cukrem pudrem.Rozgniecione maliny rozprowadzamy na spodzie ciasta. Na wierzchu nakładamy całe owoce.
-Rozpuszczamy w rondelku dżem lub galaretkę. Lekko studzimy i grubym pędzlem smarujemy stygnącym dżemem maliny.

wtorek, 10 września 2013

KOTLETY DE VOLAILLE

Kotlet de volaille ma bardzo delikatny smak i jest soczysty. Kawałek masła w środku nadaje mu specyficzny aromat. Jest on lubiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Świetnym dodatkiem do de volaille będą żurawina do mięsa, frytki, pieczone ziemniaki albo ryż, gotowane szparagi, zielony groszek,cz brukselka polana masłem z bułką tartą.
Można urozmaicić klasyczny smak kotletów de volaille, dodając do masła nie tylko pietruszkę, ale też inne zioła. Warto po eksperymentować.
Kotlety de volaille smażymy powoli, na średnim ogniu, aby mięso w środku nie było surowe.Jedząc pierwszy kęs musimy odkroić ostrożnie, aby nie opryskać się masłem.

Kotlety de volaille




Składniki:

-4 pojedyncze piersi kurczaka
-4 łyżeczki masła
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-jajko
-mąka
-bułka tarta
-sol i pieprz do smaku
-oliwa lub klarowane masło do smażenia

Przygotowanie:

-Myjemy, osuszamy i rozbijamy piersi z kurczaka (najlepiej przez folię). Solimy i posypujemy pieprzem.
-Z masłem mieszamy drobno posiekaną pietruszkę. Grudkę masła kładziemy na środku rozbitej piersi z kurczaka i ciasno zwijamy.
-Panierujemy w mące, jajku, a na końcu w bułce tartej. Smażymy powoli na oliwie lub maśle.

JAGNIĘCINA ZE SZPINAKIEM

Delikatna pieczeń podana na świeżym szpinaku z pewnością zachwyci nie tylko miłośników jagnięciny. Dobrym dodatkiem są pieczone ziemniaki i surówka
W lecie należy mięso w marynacie włożyć do lodówki, w zimie wystarczy wystawić w chłodne miejsce. Nie może zamarznąć.
Kupując mięso, należy zwrócić uwagę, aby tłuszcz był biały, delikatny. Starą baraninę rozpoznamy po sinym mięsie i żółtym łoju. Jeśli przeszkadza specyficzny zapach baraniny. zalać trzeba ją wrzątkiem, a potem szybko opłukać zimną wodą.
Jest pyszna ta pieczeń, przewiozłam go z południa polski.

Jagnięcina ze szpinakiem




Składniki:

-1 kg jagnięciny bez kości
-2-3 szklanki wody
-1 kg szpinaku
-4 ząbki czosnku
-250 ml wina czerwonego
-liść laurowy
-6 ziaren ziela angielskiego
-sól i cukier do smaku
-oliwa do smażenia

Przygotowanie:

-Zagotowujemy wodę, wino, liść laurowy, ziele angielskie, sól i cukier.  W garnku, najlepiej kamiennym. zalewamy gorącą marynatą umyte, pokrojone w plastry mięso. Odstawiamy na 2 dni w chłodne miejsce. kilka razy obracamy.
-Wyjmujemy mięso z marynaty, obsmażamy na oliwie i wkładamy do brytfanny. Podlewamy oliwą ze smażenia i szklanką marynaty. Przykrywamy i pieczemy ok. 1 godziny w temp. 180 st. podlewając od czasu do czasu.
-Płuczemy, czyścimy i kroimy szpinak. Rozgrzewamy w rondlu 4 łyżki oliwy, wrzucamy rozdrobniony czosnek, a po minucie szpinak. Solimy, przykrywamy i dusimy, aż szpinak opadnie.
-Odkrywamy mięso, aby nadmiar sosu odparował. na półmisku układamy szpinak, a na nim plastry jagnięciny.

FASOLOWA Z POMIDORAMI

Świeży Piękny Jaś jest słodki, pożywny i bardzo smaczny, a dzięki pomidorom tradycyjna zupa fasolowa zyskuje delikatny kwaskowaty smak.
Podając tą zupę powinna być ona ciepła, ale nie bardzo gorąca. Przed podaniem posypuję ja natką pietruszki. Majeranek dodaje zupie ,,ciężkości", z samą natką fasolowa jest ,, lżejsza", w większym stopniu letnia niż zimowa. Jeśli chcę by zupa była gęsta i pożywna dodaję zasmażkę.
Ja tą zupę przygotowuję z kluseczkami. Im bardziej kopiastą łyżeczkę dodamy do jajka, tym ciasto na kluski będzie gęstsze, a kluski wyjdą grubsze. Im rzadsze ciasto, tym delikatniejsze kluski - co kto lubi.

Fasolowa z pomidorami




Składniki:

-włoszczyzna i korpus z kurczaka lub 2 kostki bulionowe i 2 marchewki
-2 listki laurowe
-4 ziarna ziela angielskiego
-50 dag świeżej fasoli Piękny Jaś
-1 jajko
-3 łyżeczki mąki
-4 mięsiste pomidory
-łyżka cukru
-pół pęczka natki pietruszki
-majeranek (niekoniecznie)
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Gotujemy na małym ogniu wywar z warzyw, korpusu, soli i przypraw. Odcedzamy go. Można też rozpuścić w wodzie kostki bulionowe, dodać przyprawy i marchewki w plasterkach.
-Dodajemy do zupy fasolę i gotujemy do miękkości przez ok. 30 minut.
Mieszamy w kubeczku jajko z mąką, dodając szczyptę soli. Starannie roztrzepujemy ewentualne grudki i odstawiamy na 10 minut. Pomidory sparzamy, obieramy i kroimy w dużą kostkę.
- Wlewamy ciasto cienkim strumieniem do wrzącej zupy. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Dodajemy pomidory, natkę i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku.

poniedziałek, 9 września 2013

BURACZKI ZASMAŻANE

Zasmażane buraczki to klasyczny w kuchni polskiej dodatek do mięsa. Buraczki zasmażane doskonale komponują się z kotletem mielonym, pieczenią, czy gulaszem. Warto umieć przyrządzić je na kilka sposobów.

Buraczki zasmażane z kminkiem




Składniki:

-1 kg buraków
-sok z cytryny
-3 łyżki masła
-3 łyżki mąki
-łyżka kminku
-sól do smaku

Przygotowanie:

-Szorujemy buraki, zalewamy wrzątkiem, gotujemy ok. 1 godziny i studzimy.
-Obieramy buraki i trzemy je na tarce o dużych oczkach.
-Podsmażamy w rondlu mąkę z masłem na jednolitą masę. Wrzucamy buraki, dodajemy sok z cytryny, kminek, cukier i sól do smaku.Smażymy 5 minut. W razie potrzeby dolewamy trochę wody.

Rada:

-Buraki możesz też ugotować w parowarze. Mają wtedy bardziej wyrazisty smak.
-Ogólna zasada gotowania warzyw jest następująca: Jeśli zależy ci na wywarze, wrzuć warzywa do zimnej wody i powoli gotuj.Jeśli zależy ci na warzywach, zalej je wrzątkiem i gotuj. Warzywa do zasmażania czy sałatek zawsze gotuj bez obierania.

niedziela, 8 września 2013

SAŁATKA -BARWNY BUKIET

Sałatka - Barwny bukiet




Składniki:

-kilka liści sałaty
-średnia cebula
-1 strąk czerwonej i żółtej papryki
-3 pomidory
-szczypiorek
-2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju ( najlepiej słonecznikowego)
-sól i pieprz

Przygotowanie:

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Sałatę suszymy i rwiemy na mniejsze części.Z papryki usuwamy nasiona i kroimy ją w krążki. Z pomidorów wycinamy twardą część i kroimy je w niezbyt grube plasterki. Cebulę obieramy i kroimy w krążki. Wszystkie warzywa mieszamy. Dodajemy drobno posiekany szczypiorek. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.Polewamy oliwą i podajemy.

sobota, 7 września 2013

RYŻ Z PRAWDZIWKAMI

W niewielu krajach poza Polską jada się tyle odmian grzybów przyrządzanych na tyle sposobów - duszone, gotowane, smażone. Najszlachetniejsze są prawdziwki. Tym razem z ryżem.

Ryż z prawdziwkami




Składniki:

-35 dag ryżu
-40 dag świeżych prawdziwków
-6 szklanek wody
-kostka bulionu grzybowego
-duża cebula
-kieliszek białego wytrawnego wina
-4 łyżki masła
-pęczek koperku
-sól
-tarty ser

Przygotowanie:

-Czyścimy i dokładnie płuczemy, następnie kroimy na plasterki. Zalewamy zimną wodą. dodajemy kostkę bulionową, lekko solimy i gotujemy ok. 20 minut. 
-Obieramy cebulę, kroimy ją w kostkę i szklimy na maśle. Dodajemy ryż i smażymy, aż ziarnka staną się przezroczyste. Wlewamy wino i mieszając odparowujemy.
-Dolewamy po trochu gorący wywar z prawdziwkami i gotujemy na małym ogniu. Gdy ryż wchłonie płyn, dodajemy kolejną porcję gorącego wywary. Po dolaniu każdej porcji, ryż mieszamy i przykrywamy.Gotujemy 20 minut.
-Na koniec dodajemy posiekany koperek, doprawimy do smaku i posypujemy startym serem.


POTRAWKA Z PIECZARKAMI

Potrawka z pieczarkami




Składniki:

-25 dag makaronu (penne)
-1 pęczek dymki
-1 ząbek czosnku
-25 dag kurek (mogą być mrożone)
-40 dag pieczarek
40 dag szynki
-2 łyżki oleju
-20 dag pomidorów koktajlowych
-20 dag śmietany kremówki
-pół pęczka oregano
-sól

Przygotowanie:

Kurki jeśli są mrożone rozmrażamy je i gotujemy w osolonej wodzie. Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Dymkę oczyszczamy i kroimy w krążki. Czosnek obieramy, siekamy lub przeciskamy przez praskę. Pieczarki oczyszczamy i kroimy na połówki lub ćwiartki. Szynkę kroimy w kostkę. Mocno rozgrzewamy olej na dużej patelni, podsmażamy na nim szynkę i przekładamy na talerz. Na ten sam tłuszcz wrzucamy dymkę, kurki i pieczarki, podsmażamy na złoty kolor. Pomidory myjemy, kroimy i dodajemy do grzybów. Następnie wrzucamy szynkę i makaron, dokładnie mieszamy. Całość podlewamy śmietaną i gotujemy 5 minut na małym ogniu. Oregano płuczemy, listki odrywamy, kilka zostawiamy do dekoracji. Pozostałe listki siekamy, wrzucamy do potrawki i mieszamy. Gotowe danie dekorujemy listkami i podajemy na gorąco, bezpośrednio po przygotowaniu.

piątek, 6 września 2013

ZAPIEKANKA RYBNA Z PAPRYKĄ

Zapiekanka rybna z papryką




Składniki:

-1 duży por
-80 dag mrożonych filetów z mintaja
-po 1 strąku żółtej i czerwonej papryki
-2 jajka
-1 szklanka śmietany 12-proc.
-pieprz i sól
-3 łyżki startego żółtego sera
-2 łyżki masła
-2 łyżki tartej bułki
-1 ząbek czosnku
-sok z jednej cytryny
-zioła prowansalskie

Przygotowanie:

-Filety rybne skrapiamy sokiem wyciśniętym z cytryny. Oprószamy solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki na 30 minut.
-Por czyścimy, nacinamy wzdłuż, płuczemy i kroimy w plasterki. Paprykę czyścimy z pestek, nacinamy wzdłuż, płuczemy i kroimy w paski.
-Formę do zapiekania smarujemy masłem i roztartym czosnkiem. Oprószamy tartą bułką. Warstwami układamy rybę i warzywa. Polewamy śmietaną wymieszaną z roztrzepanymi jajkami i serem. Oprószamy solą, pieprzem i ziołami. Pieczemy 30 minut w temp. 180 st.

czwartek, 5 września 2013

SAŁATKA ZIEMNIACZANA

Sałatka ziemniaczana




Składniki:

-6 ziemniaków
-4 małe buraki
-3 cebule
-2 jajka na twardo
-1 słoiczek płatów śledziowych
-majonez, sól i pieprz

Przygotowanie:

Ugotowane i pokrojone w kostkę ziemniaki rozkładamy na dnie salaterki. Na nich kładziemy pokrojone w kostkę śledzie. Przykrywamy warstwą pokrojonej w kostkę cebuli, solimy i pieprzymy. Na cebuli rozkładamy warstwę ugotowanych, startych na grubej tarce buraków. warstwę buraków smarujemy kilkoma łyżkami majonezu. Gotową sałatkę dekorujemy drobno pokruszonym żółtkiem oraz drobno pokrojonym białkiem.

NOGI KURZE FASZEROWANE

Te kurze roladki zachwycą wszystkich. Są one oryginalne i mają wspaniały, niepowtarzalny smak.
Znakomicie smakują z jabłkiem pieczonym i pyzami lub kopytkami polanymi sosem z pieczeni.
Jak najprościej upiec jabłko do tego dania?- zawijamy je w folię aluminiową i wkładamy do piekarnika na pół godziny.

Nogi kurze faszerowane




Składniki:

-6 nóg kurzych (pałka i biodro razem)
-niepełna łyżeczka soli
-pieprz do smaku
-szklanka czerwonego półwytrawnego wina
-30 dag mielonej łopatki wieprzowej
-15 dag bułki tartej
-jajko
-płaska łyżeczka wegety
-pół łyżeczki cynamonu
-pół łyżeczki pieprzu
-1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
-garść rodzynek
-garść orzechów włoskich

Przygotowanie:

-Myjemy nogi kurze i wycinamy z nich kości. (Nacinamy nogę po wewnętrznej stronie wzdłuż obu kości. Ostrym nożem odcinamy mięso od kości, wyłamując w stawach). Rozbijamy je tłuczkiem po stronie mięsa. Solimy i pieprzymy z obu stron.
-Przygotowanie farszu:
W misce zalewamy bułkę tartą połową wina i czekamy, aż je wchłonie. Dodajemy mięso, jajko, przyprawy, połowę rodzynków i orzechów. Wszystko mieszamy. Nakładamy farsz od strony mięsa i ciasno zwijamy w rulony.
-Wsypujemy na dno żaroodpornego naczynia pozostałe rodzynki i orzechy. Wkładamy ruloniki i podlewamy resztą wina. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st.. Pieczemy pod przykryciem (w rękawie) 45 minut, dopiekamy bez przykrycia 15 minut. W razie potrzeby podlewamy wodą (3-4 łyżki)

środa, 4 września 2013

PAMPUCHY Z JABŁKAMI

Pampuchy z jabłkami




Składniki:

-40 dag mąki
-2 jajka
-3/4 szklanki mleka
-4 dag drożdży
-1 łyżka cukru
-szczypta soli
-tarta bułka
-cynamon
-4 jabłka
-5 dag rodzynek

Przygotowanie:

-Drożdże połączyć z letnim mlekiem, łyżką cukru i 2 łyżkami mąki, odstawić w ciepłe miejsce. Następnie dodajemy resztę mąki, jajka, sól, tłuszcz. Wrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia.
-Kiedy ciasto podwoi objętość, ponownie wyrabiamy. Następnie Rozwałkowujemy i szklanką wykrawamy krążki, w każdy wciskamy kawałek obranego jabłka i kilka rodzynek. Odkładamy do wyrośnięcia.
-Garnek z wodą doprowadzamy do wrzenia. Do garnka wkładamy wkładkę do gotowania na parze na której układamy pampuchy. Podgrzewamy ok. 20 minut. Wyjmujemy na półmisek, posypujemy cynamonem i bułką tartą przesmażoną na maśle.

ŁOPATKA W SOSIE CZOSNKOWYM

Pieczonej łopatki wieprzowej nie trzeba reklamować. Ma ona mocną pozycję w kuchni polskiej. Warto trochę odmienić jej smak. Proponuję podać ją w sosie czosnkowym.

Łopatka w sosie czosnkowym




Składniki:

-1 kg łopatki wieprzowej
-4 łyżki oleju
-2 ząbki czosnku
-pół łyżeczki soli
-pół łyżeczki vegety
-pół łyżeczki pieprzu
SOS:
-5 łyżek masła
-4 łyżki mąki
-szklanka śmietany
-2 szklanki mleka
-4 ząbki czosnku
-cukier i sół

Przygotowanie

-Płuczemy mięso, nacieramy solą, vegetą, pieprzem i roztartymi ząbkami czosnku. W brytfannie lub na patelni rozgrzewamy olej, wkładamy mięso i obsmażamy na dużym ogniu.. Podlewamy kilkoma łyżkami wody lub wkładamy do rękawa do pieczenia.
-Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. Po 10 minutach zmniejszamy temp. Pieczemy, podlewając wodą od czasu do czasu. Po 30 minutach mięso odwracamy. Jeżeli piecze się w rękawie, na dno brytfanny wlewamy pół szklanki wody.
Sos:
Podgrzewamy na patelni masło i mąkę. Mieszamy, aż masa stanie się gładka. Zasmażkę zdejmujemy z ognia. Energicznie mieszając, dodajemy śmietanę, mleko, sos spod pieczeni, szczyptę soli i cukru oraz roztarty czosnek. Gotujemy przez kilka minut na małym ogniu cały czas mieszając.

Rada:

-Mięso wkładaj do gorącego piekarnika- niska temperatura spowoduje utratę składników odżywczych. Sos zaczynamy przygotowywać 15 minut przed końcem pieczenia mięsa. Zbyt długie gotowanie zaszkodzi jego konsystencji.
-Warto upiec podwójną ilość mięsa, podać połowę, a resztę zamrozić na później. Pamiętajmy, że jeśli 1 kg łopatki piecze się 1 godzinę to 2 kg-2 godziny.

poniedziałek, 2 września 2013

KABACZKI FASZEROWANE WARZYWAMI

Jeśli spróbujecie , tak przygotowane kabaczki będziecie je jedli na ciepło i na zimno, na obiad i na kolację, aż sezon się skończy.

Kabaczki faszerowane warzywami




Składniki:

-2 średnie kabaczki (ok. 2 kg)
-3 marchewki
-25 dag zielonej fasolki szparagowej
-2 cebule
-2 pomidory
-pół szklanki ryżu
-2 szklanki jogurtu
-6 łyżek oliwy
-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
-sól, pieprz i łyżka sosu sojowego
-2 szklanki bulionu (może być z kostki)

Przygotowanie:

-Myjemy kabaczki i kroimy je wzdłuż na pół. Wydrążamy miąższ i kroimy go w kostkę. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy w małą kostkę.
-Opłukujemy ryż, osączamy go na sicie, smażymy 3 minuty na oleju, dodajemy warzywa i miąższ z kabaczków. Smażymy ok. 5 minut. Doprawiamy i mieszamy z natką.
-Nadziewamy kabaczki farszem. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Wkładamy kabaczki i zalewamy bulionem.
-Wstawiamy przykryte naczynie do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy je 40 minut.Przed podaniem polewamy jogurtem.

Dla każdego biesiadnika przeznaczamy jedną połówkę kabaczka. Dobrym dodatkiem jest surówka z białej kapusty lub ogórek małosolny.

Rada:

-Kabaczek powinien być jasno zielony, o delikatnej, dającej się łatwo zadrapać paznokciem skórce, długości nie więcej niż 20-30 cm.
-Kabaczki w trakcie pieczenia muszą być przykryte. Jeśli pieczemy je w naczyniu z pokrywą, sprawa jest załatwiona, natomiast jeśli używamy blachy do pieczenia, owijamy ją folią aluminiową przed wstawieniem do piekarnika. I nie zaglądamy w trakcie pieczenia

GRUSZKI W SOSIE WANILIOWYM

Gruszki w sosie waniliowym to jeden z tych przepisów kuchni polskiej, które są niewątpliwym i znaczącym wkładem naszej narodowości w kulturę, jeśli nie światową, to na pewno europejską! Ale w żadnej restauracji nie smakują tak, jak robione przez babcię....
Podając trzeba deser schłodzić i podawać na zimno. Można go udekorować konfiturą, bitą śmietaną, listkami mięty lub orzechami. Są tacy, którzy wszelkie dodatki uznają za profanację.

Gruszki w sosie waniliowym




Składniki:

-50 dag dojrzałych, soczystych gruszek (klapsa)
-2-3 łyżki cukru
-1,5 litra wody
SOS:
-żółtko
-jajko
-łyżka mąki ziemniaczanej
-3 łyżki cukru
-pół szklanki wrzącego mleka
-miąższ z jednej laski wanilii

Przygotowanie:

-Obieramy, myjemy i kroimy gruszki na pół, wzdłuż. Wydrążamy gniazda nasienne.
-Zagotowyjemy wodę z cukrem. Do wrzątku wkładamy partiami gruszki i gotujemy do miękkości. Wyjmujemy łyżką cedzakową i odkładamy do salaterki.
-Ucieramy jajko, żółtko, cukier, mąkę i wanilię. Stopniowo dolewamy wrzące mleko i wrzący wywar z gotowania gruszek.
-Na gazie ustawiamy garnek z wodą, a na nim kładziemy naczynie tak, aby nie dotykało powierzchni wody. gdy woda w garnku zagotuje się, miksujemy na wolnych obrotach krem tak długo, aż zgęstnieje. Posypujemy go cukrem pudrem, aby nie zrobił się kożuch i studzimy. przed podaniem polewamy gruszki.

SZNYCLE WIEPRZOWE

Nic tak nie poprawia nastroju, jak odkrywanie nowych smaków. Te sznycle z wieprzowiny, mięso niezbyt wykwintnego, zadowolą każdego smakosza.
Polecam podać je z frytkami i jarzynami z wody, czyli gotowanymi, np. marchewką, groszkiem, szparagami. Dobrze z nimi komponuje się ryż na sypko i sałatka z winegretem.

Sznycle wieprzowe




Składniki:

-4 sznycle wieprzowe
-2 łyżki mąki
-sól i pieprz do smaku
-sok z połowy cytryny
-smalec lub olej do smażenia
-4 łyżki konfitury z róży
-kostka bulionowa
-150 ml czerwonego półsłodkiego wina
-2 łyżki masła
-łyżeczka rozmarynu
-3 ziarenka ziela angielskiego

Przygotowanie:

-Zagotowujemy szklankę wody z kostką bulionową, łyżką masła, winem, rozmarynem i zielem angielskim. Gotujemy 15 minut na wolnym ogniu.
-Zasmażamy łyżkę mąki z łyżką masła. Wlewamy trochę zimnego bulionu, mieszamy i dolewamy pozostały. Zagotowujemy mieszając. Dodajemy konfiturę z róży, pieprzymy do smaku i gotujemy jeszcze ok. 1 minuty.
Rozbijamy tłuczkiem sznycle z obu stron na płaty grubości ok. 0,5 cm. Oprószamy mąką, pieprzem i solą.
-Smażymy mięso na gorącym tłuszczu, na złoty kolor, z obu stron. Zdejmujemy z patelni, skrapiamy obficie sokiem z cytryny. Podajemy z sosem różanym.


Na kotlety nadaje się mięso ze schabu lub szynki, bez tłuszczu i żyłek. Nie powinno być wcześniej zamrażane.