To Się Przyda

czwartek, 28 listopada 2013

PIERNIK STAROPOLSKI

Doskonały w smaku, a przy tym łatwy do zrobienia i mający jeszcze tę zaletę, że trzeba go zrobią 3- 4 tygodnie przed świętami, a więc wówczas, gdy mamy jeszcze trochę czasu przed ogromem zajęć i nawałem pracy w kuchni.



Na zdjęciu ciasto które będzie dojrzewać

Piernik staropolski

Składniki:

-0,5 litra miodu
-2 niepełne szklanki cukru
-kostka smalcu lub masła
-1 kg mąki tortowej
-3 jajka
-3 łyżeczki płaskie sody rozpuszczone w połowie szklanki zimnego mleka
-szczypta soli
Przyprawy:
- po 2 łyżeczki zmielonego cynamonu, goździków i imbiru (możemy zastąpić je 2 opakowaniami przyprawy do piernika)
Bakalie:
-filiżanka posiekanych orzechów
-filiżanka smażonej skórki pomarańczowej
Jeśli nie mamy skórki pomarańczowej to dajemy 2 szklanki orzechów

Przygotowanie:

Miód, cukier i masło dajemy do dużego garnka, stawiamy na małym ogniu i powoli podgrzewami, nieomal do zagotowania, cały czas mieszając. Masę chłodzimy po czym dodajemy mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku i przyprawy. Wyrabiamy ciasto i na koniec bakalie. Gdy ciasto mamy starannie wyrobione, nadajemy mu kształt kuli lub bochenka chleba i wkładamy do kamionkowego lub emaliowego, ale bez najmniejszego odprysku-garnka. Przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce by ciasto dojrzało.
Piernik pieczemy na kilka dni przed Wigilią (ja piekę na tydzień wcześniej). Ciasto dzielimy na kilka części w zależności od posiadanej blachy (ja piekę w 2 dużych blaszkach do pieczenia keksu). Pieczemy 40-45 minut, w ciepłym (ale nie gorącym) piekarniku -160-180 st. Po upieczeniu placki są twarde, ale po 2-3 dniach- skruszeją i są wspaniałe.
Piernik możemy przełożyć dobrymi domowymi powidłami lub masą czekoladową. Doskonale smakuje przełożony masą orzechową i polany czekoladą.

Piernik upieczony wg tego przepisu, zachowuje długo świeżość. Ciasto w Nowy Rok będzie pachnące, świeże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz